Σρι Λάνκα Σρι Λάνκα: Οδοιπορικό στη χώρα του τσαγιού.

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί

Αρχίζοντας την περιγραφή του οδοιπορικού μου στη Σρι Λάνκα θα ήθελα να τονίσω στους μελλοντικούς Έλληνες ταξιδιώτες της πανέμορφης αυτής χώρας να μην κάνουν το λάθος και να θεωρούν ότι η επίσκεψή τους στη Σρι Λάνκα θα έχει τα στάνταρ ενός ταξιδιού αναψυχής με φυσική συνέχεια τις Μαλδίβες.

Η Σρι Λάνκα δεν έχει καμία σχέση με το νησιωτικό σύμπλεγμα των Μαλδίβων. Οι Μαλδίβες είναι ένας κλασσικός τουριστικός προορισμός απόλυτης ξεκούρασης ενώ το ταξίδι στη Σρι Λάνκα απέχει κατά πολύ από αυτόν τον χαρακτηρισμό εκτός αν κάποιος κατευθυνθεί αποκλειστικά και μόνο στις παραλίες στα νοτιοδυτικά της χώρας.

Όποιος αποφασίσει, όμως, να γνωρίσει πραγματικά τη χώρα θα πρέπει να έχει εξοικειωθεί με την ιδέα ότι έχει επιλέξει έναν προορισμό με πολλές ιδιαιτερότητες όπου η απόλυτη φτώχεια που επικρατεί στο μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού, οι πολύωρες οδικές διαδρομές που πρέπει να διανύσει κάποιος προκειμένου να γνωρίσει την ενδοχώρα και η αναθέρμανση το τελευταίο χρονικό διάστημα των εχθροπραξιών ανάμεσα στην κυβέρνηση της Σρι Λάνκα και των ανταρτών Ταμίλ (Παραστρατιωτική οργάνωση που τα μέλη της δρουν κυρίως στο βόρειο τμήμα της Σρι Λάνκα και διεκδικούν ανεξαρτησία του Βόρειου και βορειοανατολικού τμήματος του νησιού) κατατάσσουν το ταξίδι στα δύσκολα και πολλές φορές θα χρειαστεί να δοκιμαστούν οι σωματικές και ψυχικές του αντοχές.

Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι αν κάποιος αναζητήσει πληροφορίες για την Σρι Λάνκα στο site του Lonely planet (www.lonelyplanet.com) θα πέσει πάνω στην ταξιδιωτική οδηγία του Υπουργείου Εξωτερικών της Νέας Ζηλανδίας περί "extreme risk η επίσκεψη στη Σρι Λάνκα".

Η συγκεκριμένη βέβαια οδηγία είναι λίγο υπερβολική γι' αυτό το ταξιδιωτικό πρακτορείο Versus Travel που οργάνωσε το ταξίδι μας το κατατάσσει στην κατηγορία πολιτιστικό- φυσιολατρικό ταξίδι γεμάτο πρωτόγνωρες εικόνες και εμπειρίες. Και έτσι πρέπει να αντιμετωπίζεται από όλους τους Έλληνες επισκέπτες της χώρας αν θέλουν να απολαύσουν πραγματικά ένα αυθεντικό ταξίδι σε μια χώρα που ο μαζικός τουρισμός δεν έχει εισέλθει ακόμα καταλυτικά.

Στα του ταξιδιού τώρα. Το ταξίδι που επέλεξα να πραγματοποιήσω ήταν διάρκειας 15 ημερών με την περιγραφή "Πανόραμα Σρι Λάνκας- Εξωτικές παραλίες" στις οποίες περιλαμβανόταν μια οκταήμερη πανοραμική ξενάγηση στα σπουδαιότερα ιστορικά και πολιτιστικά αξιοθέατα της Σρι Λάνκα και τέσσερις ημέρες ξεκούραση σε τουριστικό θέρετρο στις παραλίες του νοτιοδυτικού τμήματος της χώρας. Η τιμή του ήταν πολύ προσιτή για οργανωμένη εκδρομή σε εξωτική χώρα και αυτός φυσικά ήταν ένας από τους λόγους που το επέλεξα τόσο εγώ όσο και οι περισσότεροι από το γκρουπ. Το 15μερο πακέτο κόστιζε 1340 Ευρώ για το φθηνότερο ξενοδοχείο στις παραλίες συν 120 ευρώ για όσους επέλεγαν την μονοήμερη προαιρετική εκρομή στην Πέτρα της Ιορδανίας κατά τη διάρκεια της πτήσης transit (δεν υπάρχουν απευθείας πτήσεις Αθήνα- Κολόμπο και έτσι ταξιδέψαμε μέσω Αμμάν με παραμονή ένα 24ωρο εκεί). Εγώ πλήρωσα βέβαια 400 Ευρώ παραπάνω γιατί είχα μονόκλινο αλλά και πάλι η τιμή του συνεχίζει να είναι από τις χαμηλότερες για οργανωμένο εξωτικό ομαδικό ταξίδι που υπάρχουν στην ελληνική αγορά κατά τη διάρκεια του μήνα Αύγουστου. Μάλιστα όποιος είχε κλείσει πολύ νωρίς το ταξίδι (αρχές- μέσα Ιουνίου) η εκδρομή στην Πέτρα δινόταν ως δώρο.

Η εκδρομή ήταν πολύ καλά οργανωμένη και ειδικά για εμάς που μείναμε στη Σρι Λάνκα καθ' όλη τη διάρκεια του ταξιδιού κύλησαν όλα μια χαρά σε αντίθεση με την πλειοψηφία του γκρουπ που συνέχισε στις Μαλδίβες και ταλαιπωρήθηκε ιδιαίτερα λόγω καθυστερήσεων στο αεροδρόμιο των Μαλδίβων.

Αυτά για αρχή και παραθέτω στη συνέχεια live βιντεάκι με τον Εθνικό Ύμνο (μέρος του Εθνικού Ύμνου νομίζω) της Σρι Λάνκα προκειμένου να ξεκινήσω με κάθε επισημότητα την καταγραφή του ταξιδιού μου.


 

Attachments

Last edited by a moderator:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Επιτελους,Σρι Λανκα :clap::clap:
Ευχαριστω Marydim περιμενω τη συνεχεια :) ωραιες οι φωτο σου!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τέλειο! Ανυπομονώ για τη συνέχεια. Η Σρι Λάνκα είναι ένα ταξίδι που κάποτε θέλω να το κάνω και κάθε πληροφορία θα μου είναι πολύτιμη. Ευχαριστώ.
 

Markos

Member
Μηνύματα
132
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τανζανία - Ζανζιβάρη
Από τους αγαπημένους μου προορισμούς!!!!

Sri Lanka συστήνω ανεπιφύλακτα, για πρώτο ταξίδι εκτός Ευρώπης, γιατί για λίγες ημέρες και με μικρό προϋπολογισμό μπορείς να πάρεις μία γερή δόση από εξωτικούς πολιτισμούς!!!!!!

Πρέπει να βρω λίγο χρόνο, για να αρχίσω και εγώ να ανεβάζω υλικό...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Το παιρνουμε σαν υποσχεση Marko!
(και Βενεζουελα πληζ :D)
 

Markos

Member
Μηνύματα
132
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τανζανία - Ζανζιβάρη
Ευχαρίστως!!!!! Φεύγω την Τετάρτη για Ταϊλανδη και γυρίζω στις 17/11 (μακάρι να καταφέρω να πεταχτώ και Καμπότζη...) θα χρειαστώ μια εβδομάδα για να αντιμετωπίσω τον χαμό που θα γίνεται στις δουλειές και μετά θα αρχίσω να σκανάρω φωτογραφίες...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ζηλεύωωωωω! (Καλά το ξέρω οτι δεν είναι και πολύ πρωτότυπο αλλά αυτό νιώθω, τι να πω τώρα;)
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Μarydim θα αναφωνισω και εγω "επιτελους" Σρι Λανκα.
Περιμενω τη συνεχεια με λεπτομεριες πλιζ.
Ακρως ενδιαφερον προορισμος.!!!;)


Μαρκο καλο ταξιδι στην Ταιλανδη,εχεις πολυ ιστορια να μας αφηγηθεις στην επιστροφη.
Εδωσες και μια υποσχεση,μην ξεχνιομαστε.:D
 

Markos

Member
Μηνύματα
132
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τανζανία - Ζανζιβάρη
Μαρκο καλο ταξιδι στην Ταιλανδη,εχεις πολυ ιστορια να μας αφηγηθεις στην επιστροφη.
Εδωσες και μια υποσχεση,μην ξεχνιομαστε.:D
Υπόσχεση έδωσα για Sri Lanka & Βενεζουέλα...

Για Ταΐλάνδη τι να πω, πάω κάθε 3 μήνες ... σε μερικά χρόνια θα μπορώ να γράψω βιβλίο...
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Υπόσχεση έδωσα για Sri Lanka & Βενεζουέλα...

Για Ταΐλάνδη τι να πω, πάω κάθε 3 μήνες ... σε μερικά χρόνια θα μπορώ να γράψω βιβλίο...
Γιατι δεν μενεις εκει,και να ερχεσαι στην Ελλαδα καθε 3 μηνες?:haha:
Σε καταλαβαινω παντως.;)

Ο πρωτος που θα αγοραση το βιβλιο θαμαι εγω.:D
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
maridyn.πραγματικά θέλω μια αντικειμενική άποψη για την sri lanka γιατί με ενδιαφέρει πολύ...
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Καθυστέρησα να γράψω την ιστορία για τον απλούστατο λόγο ότι ήθελα να δω από απόσταση κάποια πράγματα που με ενθουσίασαν ή με πείραξαν όσο ήμουν στη Σρι Λάνκα.
Νομίζω ότι έπραξα σωστά γιατί τώρα τα ξαναζώ από διαφορετική οπτική γωνία αλλά με εκείνον τον ίδιο ενθουσιασμό της πρώτης φοράς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.792
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom