Σρι Λάνκα Σρι Λάνκα για ένα μήνα

sofilampri

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Έχω σχεδιάσει ένα ταξίδι στη Σρι Λάνκα τον Αύγουστο και με διανυκτερεύσεις σε Kandy,Sigiriya, Anuradhapura,Trincommalee,Batticaloa,Nuwara Eliya,Ella,Katargama, Galleή.Σε κάθε πόλη 2 με 3 μέρες.Όλες οι πληροφορίες καλοδεχούμενες.θα είμαστε 7 είναι καλύτερα να κλείσουμε βανάκι με οδηγό και να κάνουμε κάποια τουρ ή να το χρησιμοποιούμε μόνο για τις μετακινήσεις;
Πού να κάνουμε σαφάρι στο yala ή στο Wilpattu;Παραλία για snorkeling.
Είμαι σαν τον πρωτάρη στο πρώτο ραντεβού,περιμένω με αγωνία.
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Την εποχή που θα πας οι παραλίες είναι καλύτερες στην βορειοανατολική πλευρά γι'αυτό λαό ίσως είναι καλύτερα να αφιερώσεις περισσότερο από τον χρόνο σου. Είχα διαβάσει ότι το snorkeling στο pigeon island στο Είναι καταπληκτικό αν και δεν πήγα γιατί την εποχή που πήγα εγώ ήταν περίοδος βροχών σε εκείνη την μεριά.

Επίσης λάβε υπόψη το θέμα του καιρού για να διαλέξεις πάρκο για σαφάρι.
 

sofilampri

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ευχαριστώ. Από όσα διάβασα κι εγώ πράγματι ο καιρός είναι καλύτερος ανατολικά και το pigeon island θα το επισκεφτούμε από το Trincoo.Ανάμεσα στο Trincoo και στη Batticaloa πρέπει να έχει επίσης μη τουριστικές παραλίες που αξίζει να δει κανείς.
Ένα άλλο κομμάτι με θάλασσα θα είναι το Galle που θα το έχουμε σαν βάση για το νότο.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.511
Likes
7.700
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
αν διαθετεις 3 μερες σε καθε πόλη τοτε μιλας για 20 μερες περιπου διακοπες..
Οι αποστασεις και η ποιότητα δρόμωνείναι τετοια που απαιτει χρόνο και υπομονη. Σιγουρα θα θελετε ενα αυτοκινητο 7 θεσεων. Στο Τρινκομαλε και Βατικαλόα θα περασεις μη τουριστικα και αξεχαστα. Αν εχεις κανει αλλου σαφάρι θα σου ελεγα να μην πας καθόλου αν και απο Βατικαλόα προς Galle χρειαζεσαι μια στάση.. Γενικα η χωρα δεν εχει στα τοπ το σαφαρι ..
Στο Galle μπορεις να αφιερωσεις 3 μέρες γεματες ανετα...
 

sofilampri

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Φτάνουμε 22/7 και φεύγουμε 20/8 είναι αρκετές οι μέρες.
Θα έχουμε μαζί μας και 2 κορίτσια 12 και 15 χρονών. Η μικρή πριν 3 χρόνια στο Βιετνάμ ζορίστηκε λιγάκι
,με το φαί περισσότερο βέβαια.Τώρα πιστεύω πως θα είναι καλύτερα τα πράγματα.Είμαι σίγουρη πως δεν είναι Τανζανία αλλά και οι ελέφαντες γι`αυτές φαντάζουν "εξωτικά" ζώα οπότε θέλω να βάλω και ένα πάρκο στο πρόγραμμα.Από Batticaloa πάμε Nuwara Eliya και μετά νότια.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.511
Likes
7.700
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Φτάνουμε 22/7 και φεύγουμε 20/8 είναι αρκετές οι μέρες.
Θα έχουμε μαζί μας και 2 κορίτσια 12 και 15 χρονών. Η μικρή πριν 3 χρόνια στο Βιετνάμ ζορίστηκε λιγάκι
,με το φαί περισσότερο βέβαια.Τώρα πιστεύω πως θα είναι καλύτερα τα πράγματα.Είμαι σίγουρη πως δεν είναι Τανζανία αλλά και οι ελέφαντες γι`αυτές φαντάζουν "εξωτικά" ζώα οπότε θέλω να βάλω και ένα πάρκο στο πρόγραμμα.Από Batticaloa πάμε Nuwara Eliya και μετά νότια.
Τοτε μια χαρα ειναι ενα σαφαρι στο Υala.. Διεθεσε περισσοτερες μερες στη Nuwara Eliya και Galle.. Θεωρω πως δεν θα εχουν οι μικρες προβλημα στο φαγητο ..Καλα να περασετε..
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Μια χαρά θα είναι με το φαγητό. Μην σε ανησυχεί. Έχετε πάρα πολύ χρόνο για να κάνετε άνετο ταξίδι.
Διαλέξτε με προσοχή τις παραλίες που θα κάνετε μπάνιο ειδικότερα αφού θα έχετε και παιδιά μαζί σας. Δεν είναι όλες εύκολες για κολύμπι.
Επίσης έχω διαβάσει αλλά δεν ξέρω πόσο αληθινό είναι ότι στη βορειοανατολική πλευρά είναι πολύ πιο συντηρητικοί και καλύτερα οι γυναίκες να κολυμπάνε με ρούχα. Δεν ξέρω όμως αν ευσταθεί ακόμα αυτό. Ίσως κάποιο μέλος που πήγε πρόσφατα από εκεί να ξέρει καλύτερα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για μένα είναι πολύς ένας μήνας στο Σρι Λάνκα.
 

sofilampri

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Πράγματι ένας μήνας είναι αρκετός .Αρχικά υπήρχε η σκέψη να συνδιαστεί με νότια Ινδία αλλά θα έπρεπε να πάμε και οι 4 Αθήνα για βίζα και στην πορεία προστέθηκαν και οι φίλοι μας με την κόρη τους στην παρέα οπότε εγκαταλείψαμε την σκέψη της Ινδίας.
Οι φίλοι μας είπαν να προσθέσουμε και Μαλδίβες αλλά ανεβάζει το κόστος της εκδρομής.Έτσι λογικά θα έχουμε όλο το διάστημα για να απολαύσουμε την Σρι Λάνκα

Τώρα είμαι σε αναζήτηση van με οδηγό.Κάτι να μου προτείνετε;Γραφείο ή κάποιο freelance με τον οποίο να έχετε κάνει τουρ;
 
Last edited by a moderator:

LULLU

Member
Μηνύματα
3.511
Likes
7.700
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Τώρα είμαι σε αναζήτηση van με οδηγό.Κάτι να μου προτείνετε;Γραφείο ή κάποιο freelance με τον οποίο να έχετε κάνει τουρ;
θα σου στειλω ΠΜ μολις τα βρω..
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Είχα πολύ καλή εμπειρία με τον οδηγό μας οπόταν στον προτείνω ανεπιφύλακτα. Ονομάζεται Nisal Jayasooriya και είχα διαβάσει πολύ καλές κριτικές στο tripadvisior. http://www.tripadvisor.com/Attracti...d_Tours_Day_Tours-Kandy_Central_Province.html

Το email του είναι [email protected]. Μιλάει πολύ καλά αγγλικά τόσο αυτός όσο και ο ξάδελφος του ο Jiannith και είχαμε πολύ καλή συνεργασία τόσο κατά την διάρκεια του ταξιδιού όσο και της προετοιμασίας. Απαντούσες στις δεκάδες ερωτήσεις μου αμέσως. Με ανησυχούσε που δεν είναι μεγάλο γραφείο γιατί παίρνεις μερικά ρίσκα αλλά ευτυχώς όλα πήγαν καλά.
 

Bugarini

Member
Μηνύματα
10
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
Της επιστροφής.
Θα ήθελα κι εγώ κάποιες πληροφορίες για μεγάλης διάρκειας διακοπές στη Σρι Λάνκα. Υπάρχει ενδιαφέρον εκεί; τι προϋποθέσεις χρειάζονται για να μπορεί κάποιος να επισκευτεί τον τόπο; ποιες δυσκολίες αντιμετωπίσατε;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.183
Μηνύματα
883.260
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom