Σρι Λάνκα Σρι Λάνκα

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Έκλεισα ταξίδι για Σρι Λάνκα.
Αν κάποιος έχει πληροφορίες για το νησί θα χαρώ πολύ να τις διαβάσω.
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
πηγα σρι λαγκα πριν το τσουναμι.οι ανθρωποι εινια φιλικοι.η φυση πανεμορφη.σε καποια μερη εχει πολυ ανεβασμα και δυσκολο οπως εκει που ελπιζω να σας πανε να δειτε τον ζωγραφιστο βραχο με τις κοπελες.αυτο που μου χε κανει εντυπωση ειναι οι γυναικες που δουλευουν για την λιπτον και οι αθλιες συνθηκες που ζουν εκει.δουλευουν ολη τη μερα για 1 δολλαριο φορτωμενες με κοφινια..απο τοτε δεν ξανααγορασαν λιπτον...θα σε πλησιαζουν μικρα παιδακια καποια και με λουλουδια ,μωβ νουφαρα, για να στα δωσουν και να τα δωσεις κατι.καλο θα ηταν να εχεις μεριμνησει για αυτα.θυμαμαι εντονα εκει στις φυτειες τσαγιου ενα μικρο ξυπολητο παιδακι που κατεβηκε ολο το βουνο και μας συναντουσε σε διασταυρωσεις με λουλουδια για να του δωσουμε κατι και δεν σταματουσε ο οδηγος.τελικα σταματησε καποτε και βρεθηκαν αλλα παιδακια ενω αυτο ηταν σε αλλη γωνια και δεν προλαβε..ακομα θυμαμαι το πονεμενο βλεμμα του τι κριμα..καλο θα ηταν οτι εχεις και δεν χρειαζεσαι να το δωσεις εκει.κυριως μολυβια.ηρθαν και ζητουσαν απο το ξενοδοχειο ρουχα.μεγαλη φτωχια..μεχρι και κραγιον μας ζητησαν..τα παιδια δεν ηξεραν τι ειναι σοκολατα και οταν τους δωσαμε εμειναν με το χρυσοχαρτο και το κοιταζαν.εκει στο εργοστασιο εχει πολυ καλο τσαι που λενε οτι αδυνατιζει..λιγο ακριβο αλλα καταπληκτικο..οντως αδυνατιζει εδω και εναμιση μηνα το θυμηθηκα πουχα παρει και εχω χασει 10 κιλα..στο προτεινω..επισης εκει σταβοτανα που θα σας πανε αυτη η σκονη που ασπριζει τα δοντια ειναι πολυ καλη ενω τα αλλα για κυτταριτιδα και τετοια δεν αξιζει .ειναι εμπειρια η σρι λαγκα.καλα να περασεις.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Ήδη με ταξίδεψαν οι πληροφορίες σου και αδημονώ να φύγω.
Το ταξίδι είναι 15μερο οπότε πιστεύω να μας πάνε σε όλα αυτά που περιέγραψες αν και ελπίζω να έχουν βελτιωθεί οι συνθήκες διαβίωσης.
Το σκηνικό με τα παιδάκια να μας περιτριγυρίζουν το έχω ζήσει στην Τυνησία και ομολογώ ότι σε συγκλονίζει και σου αλλάζει άποψη για όλα.
Φυσικά, θα πάρω κάτι μαζί μου για να τους χαρίσω.
Και όσο για το τσάι του αδυνατίσματος, αυτό και αν ήταν πληροφορία!!!
Σ' ευχαριστώ πολύ.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Marydim εκλεισες με γραφειο ή θα πας μονη σου? Ποτε και για ποσες μερες?
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Έκλεισα με το Versus Travel, 15 ημέρες για 31/07.
Πανόραμα Σρι Λάνκα και παραλίες λέγεται η εκδρομή και είναι οργανωμένη αλλά απ' ότι μου είπαν από το γραφείο το γκρουπ θα αποτελείται από 10 έως 15 άτομα.
Σε αυτά τα μέρη που δεν είναι ιδιαίτερα ήρεμα και η νοοτροπία δεν είναι πολύ δυτική προτιμώ να ταξιδεύω με γκρουπ.
Επιπλέον, θα ταξιδέψω μόνη μου και στο γκρουπ θα έχω 2-3 ανθρώπους να λέμε καμιά κουβεντούλα.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Με το ιδιο γραφειο ειχε ταξιδεψει ο ξαδερφος μου και εμεινε με τις καλυτερες εντυπωσεις απο την οργανωση και τις εκδρομες. Ειχαν παει και Μαλδιβες τρεις μερες σε συνδυασμο ετσι και δεν ειδε πολλα απο τις παραλιες της Σρι Λανκα. Ειναι το ωραιοτερο μερος που εχει παει μου ειπε μαζι με τη Τζαμαικα :). Γενικα εμεινε κατενθουσιασμενος και απ'οτι ειδα κι εγω στο βιντεο (3 ωρες:lol:) εχει πολλα να δει κανεις.
Σε 15 μερες πιστευω θα καλυψετε πολλα απο τα αξιοθεατα.
Καλο ταξιδι και περιμενουμε εντυπωσεις! (Ειδικα απο παραλιες:D).
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Χαίρομαι που ακούω θετικά σχόλια τόσο για τον προορισμό όσο και για το Versus.
Υπόσχομαι ότι μόλις επιστρέψω θα αρχίσω να γράφω τις εντυπώσεις μου από το ταξίδι γιατί υπάρχει πολύ μεγάλο κενό στην ελληνική ταξιδιωτική βιβλιογραφία για το συγκεκριμμένο προορισμό.
Ψάχνω εδώ και μέρες να βρώ έναν ταξιδιωτικό οδηγό στα ελληνικά και απ' όλα τα βιβλιοπωλεία μου λένε ότι δεν υπάρχει τίποτα.
Ευτυχώς που έχω ένα παλαιό άρθρο από το περιοδικό Cosmos Travel και ένα videaki από κάποιο περιοδικό για τη Σρι Λάνκα.
Και φυσικά, ευτυχώς, που υπάρχει και το internet!
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Marydim πριν αποφασίσουμε να πάμε Μαυρίκιο το Μάρτιο είχαμε πάει στο Versus Και είχαμε ρωτήσει για το συγκεκριμένο ταξίδι αλλά, ενώ το πρόγραμμα φαινόταν υπέροχο, δεν μας βόλευαν οι ημερομηνίες. Οπότε μόλις επιστρέψεις οπωσδήποτε να γράψεις κι εσύ την ταξιδιωτική σου ιστορία! Ανυπομονώ να δω τι έχασα!!!!;)
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
και εγω με το βερσους πηγα οποτε ιδιο προγραμμα εχουμε.υπαρχει ελληνικος οδηγος του εθνους για σρι λαγκα αν το βρεις..η πρωτοπορια τα πουλαει και μεμονομενα με 2 η 3 ε εγω αυτον ειχα.μερη να δεις ειχε βεβαια. λογω του οτι εχω δει πολλα δεν τρελλαθηκα και με την σρι λαγκα.αλλα εχει πολυ καλους ανθρωπους και ωραια φυση .και πηγα πριν τσουναμι..αυτα καλα να περασεις.εχει και ενα εργοστασιο με μπατικ που σε πανε εχει εκει ωραια πραγματα.εγω εχω μια κορνιζα με τριανταφυλλα απο κει..
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Λες αυτούς τους οδηγούς που έδινε κάποτε το Έθνος???
Που ήταν μετάφραση του Lonely Planet???
Θα προσπαθήσω να τον βρω.
Τελικά βρήκα και ένα βιβλίο της ελληνίδας συγγραφέας Έρση Λάνγκε "Σρι Λάνκα, η Κεϋλάνη του Βούδα" και μου είπαν και από το γραφείο ότι έχουν τυπώσει οδηγούς δικούς τους για τον προορισμό.
Αλλά ότι επιπλέον έχω καλό είναι.
Λατρεύω να διαβάζω τα πάντα πριν πάω ταξίδι.
Σε ευχαριστώ και για τις πληροφορίες και για τις ευχές.
Θα σου πω όταν γυρίσω αν τελικά είναι ωραία ή όχι στη Σρι Λάνκα!
 

fourkas

Member
Μηνύματα
62
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
... που άραγε ...
Ταξίδι-Όνειρο
Καραιβική για ένα μήνα
πήγα πέρσυ με versus σε συνδυασμό με Μαλδίβες.
καλή οργάνωση, εν μέρει , αν εξαιρέσεις το waiting list στην επιστροφή που είχαμε και δεν μας ενημέρωσε κανείς ( είδα μόνος μου τα εισητήρια ) κάποια αλλαγή ξενοδοχείου την τελευταία στιγμή.

Σρι λάνκα, καταπράσινη ( νουβαρα ελίγια όλα τα λεφτά ) , παραλίες (δυτικής μεριάς) ψιλομάπα , συνέχεια κύμα κλπ γνωστά, εχουν συνέλθει απο το τσουνάμι αλλά κάποια ξενοδοχεία ήταν ακόμα κατεστραμένα.
Κόσμος φιλικός, φτώχεια γενικά ( πάρε στυλό να μοιράζεις στα παιδάκια, τα λυπηθήκαμε να σκαρφαλώνουνε στο λεοφωρείο για 10cent ή στυλό ) .
Στο βράχο στη Συγκυρίγια μη φοβηθείς , ανέβα επάνω έχει ωραία θέα και απίστευτο το τι είχαν κτήσει εκεί πάνω.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Το έχω υπόψη μου ότι δεν είναι η καλύτερη εποχή για τις δυτικές παραλίες της Σρι Λάνκα τον Αύγουστο καθώς είναι εποχή μουσώνων αλλά δυστυχώς όπως και οι περισσότεροι δεν μπορώ να πάρω άλλη εποχή άδεια.
Και πέρσι στην Ταϋλάνδη το ίδιο ήταν!
Πολύ κύμα!!!
Εμπειρία είναι όμως και αυτό.
Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.739
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom