Νεπάλ Σρι Λάνκα Σρι Λανκα η νεπαλ τον φεβρουαριο ;

Νεπαλ η Σρι Λανκα

  • Νεπαλ

    Votes: 4 66,7%
  • Σρι Λανκα

    Votes: 2 33,3%

  • Total voters
    6

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
537
Likes
2.746
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Ψηνομαστε για Σρι Λανκα η Νεπαλ τον ερχόμενο φεβρουαριο... Ο καιρος θα ειναι καλος και στις δυο χωρες , το μπατζετ ειναι στα 2500 ευρω και για τους δυο μας. Ψάχνοντας εισητήρια,διαμονη κτλ βρηκα οτι γινεται χωρίς πρόβλημα.
Απο μικρός θελω να δω τα Ιμαλαια απο κοντα , την λιμνη της Ποκκαρα ,το bahktapur ,τρεκινγκ ,ραφτινγκ , τις εικονες που εχουμε ολοι απο την χώρα. Βεβαια εχουμε και τις συνεπειες του σεισμου ...

Απο την αλλη ξαφνικά διαβαζω μονο καλα πράγματα για την Σρι Λανκα , φυτειες τσαγιού,παραλιες , εθνικά πάρκα, νόστιμο φαγητό, ανθρωπους κτλ...

Έχουμε παει στην Ταιλανδη , Μπαλι , Βιρμανια και θα θελαμε κατι διαφορετικό ,ετσι για αλλαγη.
Εσείς που θα πηγαινατε ;
 
Last edited:

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Εφόσον έχουν προηγηθεί το Μπαλί, η Ταϊλάνδη και η Βιρμανία, θα έλεγα ότι το Νεπάλ κερδίζει κάπως σε διαφορετικότητα σε σχέση με την Σρι Λάνκα. Εννοείται ότι η πολιτισμική συγγένεια παραμένει, αλλά τα ιμαλαϊανά τοπία ξεφεύγουν από το γνώριμο. Από την άλλη, θα πρέπει να ξέρεις ότι αν δεν κάνεις τρέκκινγκ, ελάχιστη αίσθηση θα πάρεις από τα βουνά. Η οροσειρά της Αναπούρνα (για παράδειγμα) απέχει αρκετά από την Ποκάρα και απλά ποζάρει ως μακρινό φόντο. Όσο για την Μπακταπούρ είναι ένα απόλυτο must see, μόνο που δεν ξέρω σε τι κατάσταση την έχει αφήσει ο σεισμός.

Η Σρι Λάνκα από την πλευρά της δεν διαθέτει κάποιο κορυφαίο αξιοθέατο που να την καθιστά πραγματικά μοναδική, χαρακτηρίζεται ωστόσο παντού απ' αυτήν την τόσο οικεία και αγαπημένη γλύκα των τροπικών που λίγο πολύ σε γαληνεύει όπου κι αν πας.

Πάντως αν αγαπάς την ευρύτερη περιοχή της νότιας και νοτιοανατολικής Ασίας, μην χολοσκάς πολύ για το τι να επιλέξεις γιατί αργά ή γρήγορα σε βλέπω να πηγαίνεις και στις δύο χώρες :).

υ.γ. Αλήθεια, πόσες μέρες διαθέτεις;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Συμφωνώ με την προλαλήσασα.
Δεν ξέρω σε τί κατάσταση είναι η Κοιλάδα της Κατμαντού μετά το σεισμό, αλλά πόλη σαν την εκπληκτική Bakhtapur δεν θα δεις στη Sri Lanka.
Όχι ότι το νησί είναι αδιάφορο, έχεις αρκετά να δεις και να χαλαρώσεις και σε κάποιες παραλίες...
 

Ftero

Member
Μηνύματα
18
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία-Μαυροβούνιο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Επισκέφθηκα το Νεπάλ το Μάρτιο του 2015.Πολλά μνημεία υπέστησαν σοβαρές ζημιές-η στούπα Μποντνάθ ισοπεδώθηκε και ξαναχτιζόταν εκ θεμελίων-αλλά σε καμία περίπτωση η κοιλάδα του Κατμαντού δε θα σε απογοητεύσει.
Επιπλέον σε απόσταση λιγότερης της μιας ώρας απο την Ποκάρα ξεκινούν πολλά τρέκ και επιλέγοντας μια διαδρομή ακόμη και 3-4 ημερών μπορείς να χαρείς τη φύση της Ανναπούρνα. Εξάλλου ο ποταμός Seti είναι ιδανικός για ραφτινγκ που σ'ενδιαφέρει και με το διαθέσιμο μπάτζετ που έχεις μπορείς να κάνεις παρα πολλές δραστηριότητες στο Νεπάλ.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
537
Likes
2.746
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Ουπς... :icon_redface: Ξεχασα να αναφερω ποσες ημερες θα μεινουμε...
Περιπου 22 μερες θα θελαμε να ειναι το ταξιδι μας!
Ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Νομίζω 22 μέρες για Σρι Λάνκα είναι πολλές...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.257
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Νιώθω ότι μέσα σου υπερτερεί το Νεπάλ σαν προορισμός και η αλήθεια είναι ότι, βάσει της εμπειρίας σου στην ευρύτερη περιοχή, νομίζω ότι θα είναι και κάτι πιο "διαφορετικό" σε σχέση με τη Σρι Λάνκα. :)

Εγώ γύρισα πρόσφατα από Σρι Λάνκα και πρέπει να πω ότι ενθουσιάστηκα. Μου άρεσε η φύση, η κουλτούρα, τα αρχαία, η αίσθηση ασφάλειας, η ατμόσφαιρα και πάνω από όλα οι εκπληκτικοί άνθρωποι! Οι Ιρανοί που έχουν επαινεθεί τόσες φορές εδώ στο φόρουμ είναι απλά αδιάφοροι σε σχέση με τους Σριλανκέζους! Στη Σρι Λάνκα δεν μπορούσα να πιστέψω την καλοσύνη, τη φιλοξενία, την εξυπηρετικότητα, την ΑΓΝΟΤΗΤΑ των ανθρώπων! Και για αυτό και μόνο το λόγο την προτείνω ανεπιφύλακτα, είτε τώρα είτε σε επόμενο ταξίδι, μετά το Νεπάλ (στο οποίο δεν έχω πάει για να βοηθήσω παραπάνω). :)

Επίσης να πω ότι εμείς μείναμε λίγο λιγότερο από 2 εβδομάδες στο νησί και ναι, είδαμε τα βασικά και πήραμε μια καλή "δόση", η αλήθεια όμως είναι ότι αν είχαμε περισσότερες μέρες θα βλέπαμε πολλά ακόμα ενδιαφέροντα πράγματα (ειδικά στο Βορρά!). Οπότε σαν μέρες οι 22 είναι νομίζω καλές για Σρι Λάνκα κι ας φαίνονται ενδεχομένως πολλές λόγω του μεγέθους της χώρας.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
537
Likes
2.746
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Αν παμε Σρι Λανκα , ισως ξεκλεψουμε 3-4-5 μερες (αναλογα ποσα χρηματα χρειαζομαστε) για να δουμε μια ιδεα απο Μαλδιβες (για τις οποιες δεν τρελαινομαι αλλα νομιζω οτι πρεπει να παμε αφου θα ειμαστε τοσο κοντα) ...Ισως και οχι , αν χρειαζομαστε 1000 ευρω για 4 μερες o_O:confused::p ...

Το Νεπαλ με καλει εδω και χρονια ,αλλα παντα στην τελικη επιλογη ταξιδιου πεφτει απο την πρωτη θεση . Επισης μετα τον σεισμο αναρωτιεμαι πραγματικα αν ειναι η καταλληλη στιγμη... π.χ. Η Bahktapur λενε οτι καταστραφηκε κατα 25% .

Οπως ειπα ψαχνοντας επιλογες για τον μηνα Φεβρουαριο στα 2500 ευρω για 2 ατομα , μαλλον μενουν μονο αυτες οι δυο χωρες (φυσικα εξαιρω την Ινδια- θα το αφησουμε για αργοτερα...αν... :rolleyes: ) .

Ειμαι μπερδεμενος και θα συνεχισω το διαβασμα. Σας ευχαριστω πολυ :) !!!
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
537
Likes
2.746
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Αφου δεν μπορω να συμπεριλαβω κατι ακομα σε προηγουμενο μηνυμα μου θα το γραψω εδω...
Επισης αν επιλεγει η Σρι Λανκα ασχολουμαστε λιγακι με scuba dive και θα ηθελα καποτε να κανω μαθηματα kite surf (δεν εχω δοκιμασει ποτε) .
Απλα το αναφερω για να δειξω οτι θα εχω και πραγματα να κανω στην Σρι Λανκα... Αν παμε εκει... :innocent:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Αφου δεν μπορω να συμπεριλαβω κατι ακομα σε προηγουμενο μηνυμα μου θα το γραψω εδω...
Επισης αν επιλεγει η Σρι Λανκα ασχολουμαστε λιγακι με scuba dive και θα ηθελα καποτε να κανω μαθηματα kite surf (δεν εχω δοκιμασει ποτε) .
Απλα το αναφερω για να δειξω οτι θα εχω και πραγματα να κανω στην Σρι Λανκα... Αν παμε εκει... :innocent:
Eδώ πάω πάσο....
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
537
Likes
2.746
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Υπάρχει μήπως και κάποιος άλλος που εχει παει στις δυο αυτες χωρες και θελει να διαλέξει πλευρά; :) Ευχαριστώ...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.100
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom