Μαλδίβες Σρι Λάνκα Σρι Λανκα με γκρουπ?

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
Καλησπερα, σκεφτομαι εγω και η φιλη μου να ταξιδεψουμε Σρι Λανκα τον Αυγουστο ( ειναι εντελως αδυνατο αλλες ημερομηνιες λογω αδειων). Θελουμε ενα υπερατλαντικο ταξιδι ΜΟΝΟ με γκρουπ και καθως εχουμε ηδη παει Νεα Υορκη που θελαμε, ειπαμε να παμε και Ασια. Η Σρι Λανκα ειναι η πιο φτηνη επιλογη για το δευτερο αυτο υπεραντλαντικο μας ταξιδι. Θα παμε με το Versus. ( αν καποιος εχει παει με το συγκεκριμενο γραφειο Σρι Λανκα, αν μπορουσε να μ στειλει σε προσωπικο μηνυμα εντυπωσεις θα ημουν απιστευτα ευγνωμων). Στα εξτρα του εχει και προαιρετικα 3 μερες Μαλβιδες με αρκετα μεγαλη διαφορα στην τιμη.

Εχω δυο προβληματισμους. Ο πρωτος ειναι: μιας που φτανουμε ως εκει, να δωσουμε (πολλα) παραπανω χρηματα για να δουμε τις Μαλβιδες, στις οποιες δυσκολα να ξαναπαμε μεμονωμενα? Μιλαμε παντα για περιοδο Αυγουστου, μας ενδιαφερει ο καιρος εκει να ειναι πολυ καλος χωρις μουνταδα και θολες θαλασσες, αλλιως δεν υπαρχει λογος να παμε ως Μαλβιδες και να ξεπαραδιαστουμε.

Δευτερον, πιστευετε οτι αξιζει σαν επισκεψη η Σρι Λανκα? Το ξερω πολυ χαζη ερωτηση, ειναι τελειως υποκειμενικο. Να σημειωσω οτι δεν θελω καθολου να παω Ινδια οπως και αλλες χωρες με πολλες υγιεινομικες προφυλαξεις, ειμαι ακομη αρκετα υποχονδρια δυστυχως. Το αναφερω σε περιπτωση που καποιος το προτεινει ως εναλλακτικη πιο ενδιαφερουσα. Αρχικα σκεφτηκαμε και Κινα, αλλα Αυγουστο γινεται της κολασεως με τις θερμοκρασιες. Ιδανικα θα θελαμε Αμερικη Λας Βεγκας κλπ αλλα η τιμη διπλασια! Εχω δει σχολια θετικα για το νησι, απλως δεν ειδα να ενθουσιαστηκε και κανεις. Και σκεφτομαι αξιζει να δωσουμε τα χρηματα αυτα ή να μαζεψουμε και αλλα για το επομενο καλοκαιρι για πιο βαρβατο προορισμο? Δε θελουμε πολη πολη, ταλαιπωριες και τα συναφη. θελουμε απλως ενα ομορφο μερος με ελαχιστα ιστορικα, ωραια φυση ή παραλιες και αρκετες εκδρομες.

Οποια γνωμη μπορει να δωσει καποιος πολυτιμη!! Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!
υ.γ. Συγνωμη για τις πολλες και ανακατες πληροφοριες , απλως θελω να διευκρινιζω εκ των προτερων τι δε μας αρεσει ή τι προτιμαμε, για να μην υπαρχουν τσαμπα σχολια.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπερα, σκεφτομαι εγω και η φιλη μου να ταξιδεψουμε Σρι Λανκα τον Αυγουστο ( ειναι εντελως αδυνατο αλλες ημερομηνιες λογω αδειων). Θελουμε ενα υπερατλαντικο ταξιδι
Λίγο δυσκολο να πετάξετε πάνω από τον Ατλαντικό και να βρεθείτε στη Σρι Λάνκα...
 

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
Λίγο δυσκολο να πετάξετε πάνω από τον Ατλαντικό και να βρεθείτε στη Σρι Λάνκα...
Δεν τα ξερεις καλα. Τωρα παει νεο αεροπλανο που περναει πανω απο Ατλαντικο για Σρι Λανκα.
 

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
Θα πρεπει να περιμενεις παρομοιου υφους απαντησεις τωρα...
Αυτο το πραγμα με τα φορουμ ειναι ασυλληπτο. Δε μπορεις να κανεις μια ερωτηση και βγαινει αμεσως καποιος να ειρωνευτει για να σκοτωσει την ωρα του.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Κοίταξε.. αν μένεις Αμερική και πας Σρι Λάνκα θα περάσεις τον Ατλαντικό αλλά απο Ελλάδα για Σρι Λάνκα με τίποτα .. Ούτε πόντιος πιλότος (οχι πιλάτος) δεν θα έκανε σχέδιο πτήσης για κει μέσω Ατλαντικού ωκεανού απο Ελλάδα το ξαναλέω ..
Η μπέρδεψες τον προορισμό ή τους ωκεανούς..
 

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
Κοίταξε.. αν μένεις Αμερική και πας Σρι Λάνκα θα περάσεις τον Ατλαντικό αλλά απο Ελλάδα για Σρι Λάνκα με τίποτα .. Ούτε πόντιος πιλότος (οχι πιλάτος) δεν θα έκανε σχέδιο πτήσης για κει μέσω Ατλαντικού ωκεανού απο Ελλάδα το ξαναλέω ..
Η μπέρδεψες τον προορισμό ή τους ωκεανούς..
εχεις δικιο φιλτατε. Την επομενη φορα θα προσεξω να διαλεξω τη φραση υπερ-ινδικο ή υπερ-ειρηνικο ταξιδι αναλογο με τον προορισμο που παω γιατι καποιοι παιρνουν τα παντα τοις μετρητοις και τους στεναχωρω αθελα μου.Ευτυχως μου επισημαναν το λαθος μου και βρηκα την ευκαιρια να διορθωσω και την καθομιλουμενη και κοινη αντιληψη ετων.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν τα ξερεις καλα. Τωρα παει νεο αεροπλανο που περναει πανω απο Ατλαντικο για Σρι Λανκα.
Το Airbus 360 κι εσύ? (context: https://www.travelstories.gr/community/threads/turkish-airlines.28098/page-16#post-660692)

(Ναι. Μπορείς κι εσύ να το πάρεις στην πλάκα αν θες. Το ότι το παίρνεις ως προσωπική επίθεση και ειρωνία είναι τελικά δικό σου πρόβλημα).
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Ευτυχως μου επισημαναν το λαθος μου και βρηκα την ευκαιρια να διορθωσω και την καθομιλουμενη και κοινη αντιληψη ετων.
Δεν θα μπορέσεις .. θα σου βγάλει κόκκινη κάρτα ο Μπαμπινιώτης που μας έχει κάνει τη ζωή δύσκολη..
τέσπα αφού το κάνεις απο επιλογή δικαίωμά σου..
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.729
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Ευτυχως μου επισημαναν το λαθος μου και βρηκα την ευκαιρια να διορθωσω και την καθομιλουμενη και κοινη αντιληψη ετων.
Κοινή αντίληψη ετών ότι για να πας Σρι Λάνκα περνάς τον Ατλαντικό. Μάλιστα. Κάτι σαν τον Κολόμβο ένα πράγμα αλλά στο ανάποδο...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αυτο το πραγμα με τα φορουμ ειναι ασυλληπτο. Δε μπορεις να κανεις μια ερωτηση και βγαινει αμεσως καποιος να ειρωνευτει για να σκοτωσει την ωρα του.
Κακώς το παίρνεις προσωπικά, έκανες ένα λάθος, προφανώς με το "υπερατλαντικό" εννοούσες "εκτός Ευρώπης" αλλά η ουσία είναι ότι το λάθος ήταν δικό σου, παραδέξου το, κι αν δεχτείς την πλακίτσα κι - ακόμη περισσότερο - αν συμμετάσχεις σ' αυτήν, πολύ ευκολότερα θα πάρεις αυτό που θέλεις.

Επί της ουσίας του - κύριου - ερωτήματός σου, σίγουρα δεν είναι και η top περίοδος ο Αύγουστος για να επισκεφθείς είτε τη Sri Lanka, είτε τις Maldives - το αντίθετο θα έλεγα:

https://www.selectiveasia.com/sri-lanka-holidays/weather

https://www.dreamingofmaldives.com/maldives-weather-and-climate.php

Άνοιξε κανένα χάρτη, δες που θα σε πάει το πρακτορείο, δες τι καιρό θα κάνει στην περιοχή, κι αποφάσισε.

Η Sri Lanka φυσικά και αξίζει και είναι καλό value for money. Εκεί μπορείς να βρεις ό,τι σου προσφέρει π.χ. ο Μαυρίκιος (λέμε τώρα - στο θέμα της προσφοράς) αλλά στο ένα τρίτο της τιμής.

Όσο για τις Μαλδίβες (και όχι Μαλβίδες), είναι διαφορετικές οι εντυπώσεις αν πας μόνος/η σου ή με τον/την σύντροφό σου. Κρίνοντας απ'αυτά που γράφεις στο εισαγωγικό σου post, μάλλον θα σου αρέσουν, αλλά μεγάλο ρόλο εκεί παίζει και το νησί ή το resort που θα μείνεις. Ψάξε στο google την πρόταση του πρακτορείου και δες αν σε ικανοποιεί. Προσωπικά, το τριήμερο το βρίσκω υπεραρκετό - εκτός κι άν θέλω να "λιώσω" στον ύπνο, την ηλιοθεραπεία, το φαγητό, με άντε και κάποια δραστηριότητα τύπου "ψάρεμα, καγιάκ στο απέναντι νησί, πτήση πάνω απ' τα νησάκια, κλπ." - έναντι του αντίστοιχου (συνήθως τσουχτερού) τιμήματος, φυσικά.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Κοινή αντίληψη ετών ότι για να πας Σρι Λάνκα περνάς τον Ατλαντικό. Μάλιστα. Κάτι σαν τον Κολόμβο ένα πράγμα αλλά στο ανάποδο...
Χάρις σ'αυτό το "λάθος" - όμως - "ανακαλύφθηκε" μια ολόκληρη ήπειρος! Πού ξέρεις τι άλλο μπορεί να συμβεί αν επιχειρήσει κάποιος υπερατλαντικό ταξίδι στη Σρι Λάνκα; Τόσα και τόσα θαύματα γίνονται - μέρες που ζούμε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.280
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom