Σρι Λάνκα Σρι Λανκα με Group 22/12

amigos

Member
Μηνύματα
15
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ
Ταξιδεύοντας τα τελευταία 2 χρόνια με διάφορα Τουριστικά Γραφεία σε αρκετά μεγάλα ταξίδια διαπιστώνω οτι υπάρχει αρκετά μεγάλη πτώση της ποιότητας προκειμένου να κρατήσουν τις τιμές σχετικά χαμηλά χωρίς να περιορίσουν το κέρδος τους. Πρόσφατο παραδειγμα το Χριστουγεννιάτικο ταξίδι μου στην Σρι Λανκα οπου τα ξενοδοχεία ήταν 3 & 4 αστέρων αντί 4 & 5 που έγραφε το πρόγραμμα και οι μεταφορές ήταν άθλιες με λεωφορεία της δεκαετίας του 50. Οταν έκανα πράπονα στον αρχηγό της εκδρομής η απάντησή του ήταν " αυτά πληρώσατε "...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Βλέπω από το χάρτη σου ότι έχεις ταξιδέψει σε ουκ ολίγες χώρες. Σ' όλες αυτές πήγες με πρακτορείο? Δε νοιώθεις ήδη αρκετά ικανός να οργανώσεις ένα ταξίδι από μόνος σου?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Απο περιεργεια ..ποσο στοιχισε η εν λογω εκδρομη .Διοτι αναφερεις οτι προσπαθησε το πρακτορειο να κρατησει χαμηλα τις τιμες.
 

amigos

Member
Μηνύματα
15
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ
Αρκετά απο τα ταξίδια που βλέπεις στον χάρτη τα έχω κάνει μόνος μου αλλα στο συγγεκριμένο είχα μαζί και τα δυο παιδια μου. Επίσεις λόγω δουλειάς τα πιο πολλά ταξίδια τα αποφασίζω το πολύ μία εβδομάδα πριν φύγω και οπως καταλαβαίνεις είναι λίγο δύσκολο να το οργανώσω μόνος μου.
Η εκδρομή στην Σρι Λανκα είχε 1260 euro το άτομο μαζί με φόρους κλπ.
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Και εγώ μόλις γύρισα απο Σρι Λάνκα πριν μερικές μερές με ταξίδι κλεισμένο απο πρακτορείο αν και σε γκρούπ δεν ήμουν...

Το πρώτο ξενοδοχείο που μείναμε (Mt. Lavinia) περιμένα ότι δεν θα ήταν εξαιρετικό, όπως όλα τα ξενοδοχεία που βάζω στη παλιά "Grand" κατηγορία. Το δωμάτιο ήταν οκ, αλλά με ευχάριστη έκπληξη όλα τα άλλα ήταν μιά χαρά αν όχι υπέροχα. Είχα προσέξει βέβαια ότι τα υπόλοιπα ξενοδοχεία του Colombo (Taj, Hilton,...) ήταν αδιάφορα. Να σημειώσω ότι δεν ήταν κομμάτι του tour και το κλείσαμε απο το τουριστικό γραφείο γιατί θέλαμε ένα βράδυ ξεκούρασης πριν ξεκινήσουμε.

Το δεύτερο ξενοδοχείο (Sigirya Village) που ήταν κομμάτι του tour είχε πάρει πάρα πολύ πολύ καλές κριτικές στο tripadvisor. Την ίδια μέρα ακριβώς ο φίλος μου ήθελε να σηκωθεί να φύγουμε. Τελικά κλείσαμε σε άλλο (Elephant Corridor) και πήγαμε εκεί την επομένη μέρα. Δεν το κάναμε θέμα με τον οδηγό μας και απλά βγήκε απο την τσέπη μας. Δηλαδή ήρθε το πρωί ο άνθρωπος και μας βλέπει να κάνουμε check out και μας λέει "δεν φεύγουμε σήμερα, 2 μέρες θα είστε εδώ" με το φίλο μου να απαντά "I don't think so". Εγώ δεν θα είχα πρόβλημα να μείνω αν και ψιλοτσακώθηκα στη reception. Απότι κατάλαβα ήταν standard δωμάτιο και υπήρχαν καλύτερα πάντως. Το Elephant Corridor ήταν εκπληκτικό και με υπέροχο service.

Το τρίτο ξενοδοχείο (Amya Hills) στη Kandy ήταν οκ για εμένα. Τυπικό ξενοδοχείο για γκρουπάκια δηλαδή με τα κλασσικά δωμάτια, του φίλου μου του άρεσε (!!!!!).

Το τελευταίο ξενοδοχείο στη Galle (The Fortress) δεν ήταν κομμάτι του tour αν και το κλείσαμε πάλι απο τον κατάλογο πάλι του τουριστικού γραφείου. Και οι 2 το βρήκαμε καταπληκτικό. Ως αναφορά ποιότητα-τιμή ίσως να είναι και απο τα καλύτερα που έχω δεί ποτέ...

Δεν μπορώ να πώ ότι εντυπωσιάστικα αρνητικά. Δηλαδή τα ξενοδοχεία που είδαμε στο κομμάτι του tour είναι αυτά που βλέπεις στους Δελφούς ή στην Αρχαία Ολυμπία είτε είσαι με γκρούπ είτε όχι. Τί είναι 3*, 4* ή 5* υποτίθεται ότι έχει αντικειμενικά κριτίρια αλλά παντού στο κόσμο ο καθένας έχει τη δική του βαθμολογία. Ο οδηγός μας ήταν καταπληκτικός, το αμάξι ητάν μια χαρά και γενικότερα υπήρχε ένας πολύ καλός επαγγελματισμός. Σίγουρα θα ξαναέκλεινα με την εταίρια που κλείσαμε εδώ στο Λονδίνο. Ούτε βρήκα το κομμάτι του tour ακριβό αλλά και πάλι υποκειμενικό είναι αυτό. Και μην ξεχνάς οτί πλήν του Galle, όταν βλέπεις πως ειναι το Taj στο Colombo καταλαβαίνεις αμέσως πως θα είναι τα ξενοδοχεία στη Sri Lanka (έχει και μια γοητεία αυτό...).

Παντώς πολλοί Έλληνες βρε παιδί μου στη Sri Lanka...
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Παντώς πολλοί Έλληνες βρε παιδί μου στη Sri Lanka...
Από τα πιο φθηνά -για να μην πω το φθηνότερο- οργανωμένα τροπικά ταξίδια είναι η Σρι Λάνκα οπότε λογικό είναι να την προτιμούν αρκετοί.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Ταξιδεύοντας τα τελευταία 2 χρόνια με διάφορα Τουριστικά Γραφεία σε αρκετά μεγάλα ταξίδια διαπιστώνω οτι υπάρχει αρκετά μεγάλη πτώση της ποιότητας προκειμένου να κρατήσουν τις τιμές σχετικά χαμηλά χωρίς να περιορίσουν το κέρδος τους. Πρόσφατο παραδειγμα το Χριστουγεννιάτικο ταξίδι μου στην Σρι Λανκα οπου τα ξενοδοχεία ήταν 3 & 4 αστέρων αντί 4 & 5 που έγραφε το πρόγραμμα και οι μεταφορές ήταν άθλιες με λεωφορεία της δεκαετίας του 50. Οταν έκανα πράπονα στον αρχηγό της εκδρομής η απάντησή του ήταν " αυτά πληρώσατε "...
Νομίζω ότι στα ψιλά γράμματα των ταξιδιωτικών γραφείων -εκείνα που δεν διαβάζει ποτέ κανένας- αναφέρεται ότι σε περίπτωση μη διαθέσιμων ξενοδοχείων της κλάσης που αναφέρεται στο πρόγραμμα, το πρακτορείο θα φροντίσει για τα καλύτερα διαθέσιμα ξενοδοχεία. Και για τη Σρι Λάνκα αυτή την εποχή είναι η high season.

Αλλά έτσι κι αλλιώς στο τελικό πρόγραμμα αναφερόνταν τα ξενοδοχεία στα οποία θα διαμένατε στη Σρι Λάνκα και μπορούσες να τα ελέγξεις από το ίντερνετ και να έκανες τα ανάλογα παράπονα στο εδώ γραφείο. Ο αρχηγός της εκδρομής το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να μεταφέρει τα παράπονά σας στον υπεύθυνο του τμήματος "Οργανωμένες Εκδρομές".

 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Από τα πιο φθηνά -για να μην πω το φθηνότερο- οργανωμένα τροπικά ταξίδια είναι η Σρι Λάνκα οπότε λογικό είναι να την προτιμούν αρκετοί.
Μπα ..δεν το ηξερα αυτο.
Πολυ καλη ιδεα!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Μπα ..δεν το ηξερα αυτο.
Και κάτι ακόμη που - ίσως - δεν ήξερες είναι ότι εκεί θα βρεις στο ίδιο στυλ πολύ περισσότερα πράγματα απ' ότι στον Μαυρίκιο, αλλά στο 1/3 του κόστους (της εκδρομής).
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Οχι baba αυτο το ηξερα ...οπως επισης οτι μοιαζει στο στυλ και με Μαλδιβες.
Ο προεδρος των Μαλδιβων σκεφτεται να μετοικησουν ολοι μελλοντικα σε Ινδια και Σρι Λανκα λογω του γνωστου θεματος που εχουν τα νησακια αυτα.
Αχ αθανατε Ινδικε Ωκεανε με τις παραλιες σου!
Εχω δει και πολλα αφρικανικα παραλια που βρεχονται απο τον Ινδικο να ειναι σουπερ ..ενω η αντιστοιχη πλευρα που βρεχει ο Ατλαντικος δεν ειναι καλη.
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Από τα πιο φθηνά -για να μην πω το φθηνότερο- οργανωμένα τροπικά ταξίδια είναι η Σρι Λάνκα οπότε λογικό είναι να την προτιμούν αρκετοί.
Δέν το ήξερα αυτό αν και όντως σαν χώρα είναι φτηνή. Πετύχαμε αρκετά Ελληνικά γκρουπ στο δρόμο μας.

Αναλογικά με τις ημέρες-χρήματα πάντως νομίζω οτι υπάρχουν φθηνότεροι προορισμοί (οργανωμένα tour) απο την Αγγλία αλλά δεν ξέρω αν είναι αντίστοιχης ποιότητας (πχ. Ινδία,..). Εάν θυμάμαι καλά το κόστος για το οργανωμένο κομμάτι των 4 ημέρων ήταν γύρω στις 350-400£.
 

efth

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Εχω πάει Ινδία και Νεπάλ 17 ημέρες με γραφείο ταξιδίων.Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει εάν αξίζει να πάω και στη Σρι Λάνκα? Πάλι οργανωμένα βέβαια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.296
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom