Σιγκαπούρη Στάση στο αεροδρόμιο της Σινγκαπούρης...

Atomsk

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Την άλλη εβδομάδα πετάω για Μπαλί με στάση 6 ώρες στην Σινγκαπούρη. Αναρωτιόμουν κατα πόσο αξίζει να εξορμίσω στη πόλη για shopping και για λίγο sightseeing ...είναι μακρυά απο το αεροδρόμιο το κέντρο ή τελως πάντων κάποιος εμπορικός δρόμος;
 

NEJI

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Φιλε μου και εγώ 17/08 πετάω για μπαλί με στάση Σιγκαπούρη και αναρωτιέμαι πως θα περάσουν οι ώρες εκεί.Παιδιά λέω να αγοράσω κάμερα απο το αεροδρόμιο.τι λέτε συμφέρει?
 

Constadina

Member
Μηνύματα
50
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί - Κουάλα Λουμπούρ
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
η αποσταση απο το αεροδρομιο στο κεντρο (orchard road) ειναι κανενα μισαωρο με 3 τεταρτα με ταξι.για μενα πιστευω οτι αξιζει μια σταση για shopping στα γρηγορα(αλλα να συμπεριλαβεις κ οτι ειμαι γυναικα κ τρελαινομαι για κατι τετοια)!τωρα για αξιοθεατα δεν πιστευω οτι εχει κατι τοοόσο τρομερο που δεν πρεπει να χασεις.
 

NEJI

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
constadina να σου πω την αλήθεια και εγώ για ψώνια θέλω να κοιτάξω.Μέσα στο αεροδρόμιο λένε ότι έχει τα πάντα και ότι είναι τεράστιο.φτάνουμε εκεί στις 5 το πρωί εξάλλου και δεν ξέρω τι διαθέση θα υπάρχει δεδομένο οτι πρώτη φορά κάνω τόσο μεγάλο ταξίδι.
 

Atomsk

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
χαχ Neji ..μη μου πεις ότι θα μείνεις και Νusa Dua :p ..πόσο καιρό κάθεσε Μπαλί; έχεις σχεδιάσει που θα πας κλπ; Κάνα καλό μέρος να προτείνεις ; Εγώ προς το παρών λέω για τον ναό στο νοτιοδυτικό μέρος του νησιού (Pura Luhur Uluwatu), το πάρκο πουλιών, Jimbaran για φρέσκα ψάρια (λέμε τώρα) :bleh: και κάνα tour σε ένα απο τα ηφαίστια.

Και on topic για να μη ξεχνιόμαστε...

45mins (90 να πας και έρθεις) είναι πολλά για εμένα που αγχώνομαι :roll: οπότε με βλέπω να κατασκηνώνω στο αεροδρόμιο και να κάνω τα shoppings εκεί. Παντως άκουσα πως μπορείς να βρείς καλύτερες τιμές στη πόλη απ'οτι στο αεροδρόμιο μιας και οι τιμές του 2ου είναι fixed.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Για να κάνετε ψώνια σε οποιοδήποτε transit αεροδρόμιο, να θυμάστε ότι θα πρέπει ότι αγοράσετε να χωράει στις χειραποσκευές σας, οι οποίες έχουν συγκεκριμένα όρια μεγέθους που καθορίζει η εταιρία, όπως επίσης και να μπορεί να περάσει από τους ελέγχους ασφαλείας (όχι υγρά, όχι αιχμηρά αντικείμενα κλπ).
 

NEJI

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Φιλε Atomsk αυτο ψιλιάζομαι και εγώ όσον αφορά τιμές αεροδρομίο αλλά η στάση μου είναι απο τις 5 το πρωί ως τις 2 το μεσημέρι.

"να θυμάστε ότι θα πρέπει ότι αγοράσετε να χωράει στις χειραποσκευές σας, "

Taver τις βαλίτσες δεν τις κατεβάζουν στο stopover ?
 

NEJI

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Atomsk θα μείνω 10 μέρες μπαλί στην περιοχή benoa μου είπαν είναι επέκταση της nusa dua.Θέλω να προλάβω να δώ όσο περισσότερα γίνεται.Ελέφαντες, μαιμούδες ναούς και ...αστακούς, σίγουρα ! Πότε πηγαίνεις ?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Taver τις βαλίτσες δεν τις κατεβάζουν στο stopover ?
Κανονικά όχι (για ένα transit 6 ωρών), αλλά αν τους το ζητήσετε ευγενικά (στην Αθήνα) μπορεί και να το κάνουν. Αλλά τότε θα πρέπει να κάνετε check-in ξανά στη Σιγκαπούρη, και βέβαια να περάσετε από immigration 2 φορές.

Δεν έχω επισκευτεί το εν λόγω αεροδρόμιο, και δεν ξέρω τα specifics του. Δεν ξέρω π.χ. που είναι τα καταστήματα. Αν είναι μετά τους ελέγχους (εκεί που είναι συνήθως τα duty free), δεν μπορείτε να έχετε αποσκευές εκεί. Ακόμα κι αν σας τις κατεβάσουν και τις πάρετε στη Σιγκαπούρη, για να φτάσετε εκεί πρέπει να τις έχετε ξαναδώσει.

Και βέβαια, όπου και να είναι τα καταστήματα, το να σέρνετε τις βαλίτσες σας σε καταστήματα είναι ένα θέμα..
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Στη θεση σας δεν θα ηθελα να εχω βαλιτσες στο changi.Ειναι τεραστιο αεροδρομιο μερικοι υπαλληλοι μετακινουντε με αμαξακια οπως αυτα του γκολφ.
Παρ`ολο που εχει συνεχομενους κυλιομενους διαδρομους θα ταλαιπωρηθητε με τις βαλιτσες,και οπως πολυ σωστα λεει ο taver θα ξανακανετε check in,και δεν υπαρχει λογος να εμπλακειτε σε τετοια διαδικασια.
Εχει μεσα ολα τα ελεη του Θεου για αγορες,ολες τις παγκοσμιες φιρμες,συν ξενοδοχεια,γυμναστηρια κλπ...κλπ ολα ειναι luxury.

Φατε πιειτε ψωνιστε χαζεψτε και οι ωρες θα περασουν γρηγορα.
Καπου εχει και σινεμα δωρεαν αμα θελετε να σκοτωσετε την ωρα σας,αλλα προσοχη μην σας παρει ο υπνος εκει μεσα.(υποτιτλοι ταινιας κινεζικοι).
Tα καλυτερα θα ερθουν μετα....στο Μπαλι.!!!!!!
 

NEJI

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μας εφτιαξες Xenos ,μακάρι να είναι έτσι.Αφήνουμε δηλαδή βαλίτσες ως έχουν και τα μεταφέρει η αεροπορική στο άλλο αεροπλάνο . Προτείνεις καμιά βόλτα έξω στην πόλη ή θα ναι κούραση λες ?
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Μας εφτιαξες Xenos ,μακάρι να είναι έτσι.Αφήνουμε δηλαδή βαλίτσες ως έχουν και τα μεταφέρει η αεροπορική στο άλλο αεροπλάνο . Προτείνεις καμιά βόλτα έξω στην πόλη ή θα ναι κούραση λες ?
Δεν θα ασχοληθειτε καθολου με βαλιτσες.Θα τις παραλαβετε στο Μπαλι.
Αν υπαρχει χρονος παρτε ενα ταξι για ενα συντομο τουρ.
Κουραση δεν θαναι αφου θασαι σ`ενα αεροπορικο καθισμα 10 ωρες μεχρι να φτασεις Σιγκαπουρη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom