Τουρκία Στα παράλια της Τουρκίας οδικώς. Έχουμε απορίες!

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.730
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Το επόμενο ταξίδι μας τον Αύγουστο σκεφτόμαστε να είναι με το αυτοκίνητο στα παράλια της Τουρκίας μέχρι το Αϊβαλί και την Πέργαμο, στην Κωνσταντινούπολη και την Αδριανούπολη. Ιδού μερικές απορίες που θα μπορούσατε ίσως να μας λύσετε:
1. Πού θα μπορούσαμε να μείνουμε τρία-τέσσερα βράδια στα παράλια; Η Άσσος αξίζει; Στην Τένεδο έχει πάει κανείς;
2. Σκεφτόμαστε στα παράλια να μένουμε σε κάμπινγκ. Έχετε καμιά πρόταση;
3. Αν έχετε να προτείνετε παραλίες για μπάνιο θα ήταν ωραία!
4. Για Κωνσταντινούπολη με έχει υπερκαλύψει το άρθρο της Έρσης. Το μόνο που θέλω να ρωτήσω είναι αν τον Αύγουστο ενδέχεται να βρούμε αρκετά μαγαζιά κλειστά λόγω διακοπών. Έχουμε ξαναπάει στην Πόλη και αυτή τη φορά θέλουμε κυρίως να την απολαύσουμε ...γαστρονομικά, άρα δεν θέλουμε να πέσουμε πάνω σε κλειστές πόρτες!
5. Έχετε προτάσεις για φαγητό στην Αδριανούπολη; Άλλες ιδέες για διήμερο εκεί;
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
1. Πού θα μπορούσαμε να μείνουμε τρία-τέσσερα βράδια στα παράλια; Η Άσσος αξίζει; Στην Τένεδο έχει πάει κανείς;
Στο Τσανάκαλε αξίζει να μεινει κανεις ενα βραδι, ειναι παρα πολυ ομορφα το βραδακι. Στο Αιβαλι ειναι επισης πολυ ομορφα, ειδικα στα Μοσχονησια (Αλιμπεη). Για την Τενεδο εχω γραψει λιγα πραγματα στο αρθρο με την Κωνσταντινουπολη, απλα ειναι υπεροχα.. Αν εχετε χρονο, να το βαλετε σιγουρα στο προγραμμα... Σαββατοκυριακα γεμιζει φουλ με επισκεπτες διημερου απο Κωνσταντινουπολη, καλυτερα να πατε καθημερινες. Η Ασσος ειναι ομορφη αλλα το λιμανι που ειναι τα ομορφα ξενοδοχεια, ειναι πολυ μικρο..
.
2. Σκεφτόμαστε στα παράλια να μένουμε σε κάμπινγκ. Έχετε καμιά πρόταση;
Γενικα το καμπιγκ στην Τουρκια δεν ειναι διαδεδομενο.

3. Αν έχετε να προτείνετε παραλίες για μπάνιο θα ήταν ωραία!
Αν παρετε το δρομο παραλιακα μεχρι την Ασσο, εχει κρυμμενες ομοεφες παραλιες.. Μετα, στον κολπο μεσα, οι αμμουδιες ειναι γεματες με ρισορτς, πολυ κοσμο και ημιιδιωτικες παραλιες (τροπος του λεγειν, απλα εχουν χτισει μπροστα στην αμμο)...

4. Για Κωνσταντινούπολη με έχει υπερκαλύψει το άρθρο της Έρσης. Το μόνο που θέλω να ρωτήσω είναι αν τον Αύγουστο ενδέχεται να βρούμε αρκετά μαγαζιά κλειστά λόγω διακοπών. Έχουμε ξαναπάει στην Πόλη και αυτή τη φορά θέλουμε κυρίως να την απολαύσουμε ...γαστρονομικά, άρα δεν θέλουμε να πέσουμε πάνω σε κλειστές πόρτες!
Η ζωη και η κινηση στην Κωνσταντινουπολη δεν σταματαει ΠΟΤΕ....

5. Έχετε προτάσεις για φαγητό στην Αδριανούπολη; Άλλες ιδέες για διήμερο εκεί;
Η Αδριανουπολη ειναι λιγο περιεργη.. Ειναι λιγο σαν τον φτωχο συγγενη της Κωνσταντινουπολης. Μετρια και ακριβουτσικα ξενοδοχεια, λιγα μερη για φαγητο. Η σπεσιαλιτε τους ειναι τα συκωτακια τηγανισμενα σε λεπτες φετες μπροστα σου και γαρνιρισμενα με τηγανητες καυτερες πιπεριες. Αξίζει μια βολτα στην παλια πετρινη γεφυρα του Εβρου, εχει 2-3 καφενειοταβερνακια εκει πανω στο ποταμι, και μια επισκεψη στο Καραγατς (την πρωην Ορεστιάδα) απο τον ομορφο πλακοστρωτο δρομο με τα ψηλα δεντρα που παλια πηγαινανε με τις αμαξες στην πολη και ειδικα στην πρυτανεια του πανεπιστημιου που ειναι εκει στο Καραγατς και στεγαζεται στον μεγαλοπρεπη παλιο σιδηροδρομικο σταθμο-στάση του Οριεντ Εξπρες.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
1. Πού θα μπορούσαμε να μείνουμε τρία-τέσσερα βράδια στα παράλια; Η Άσσος αξίζει; Στην Τένεδο έχει πάει κανείς;

5. Έχετε προτάσεις για φαγητό στην Αδριανούπολη; Άλλες ιδέες για διήμερο εκεί;
Τένεδο δεν έχω πάει, αλλά λένε οτι είναι πανέμορφη, οπότε αξίζει η βόλτα. Η Άσσσος αξίζει και με το παραπάνω, είναι από τα λίγα σημεία της Τουρκίας που δεν είχαν πήξει ακόμα (το 2007 δηλαδή) στις μαιζονέτες. Το λιμανάκι είναι πανέμορφο, http://www.travelstories.gr/photo/showphoto.php?photo=9777
αλλά και το χωριό Βehremkale πάνω στο λόφο είναι χαριτωμένο. Αγοράζουν και αναπαλαιώνουν σπίτια διάφοροι πλούσιοι αστοί, οπότε έχει αρχίσει να έχει ένα άλλο αέρα. Αξίζει να δεις τα τείχη της αρχαίας πόλης, από τα πιο καλοδιατηρημένα. Άλλωστε εκεί δίδαξε και ο Αριστοτέλης προσκεκλημένος απο τον φίλο του Ερμεία που ήταν ηγεμόνας της πόλης με έντονες φιλοσοφικες αναζητήσεις, άρα έχει και ένα περαιτέρω ενδιαφέρον.Κάθε χρόνο διοργανώνεται και ένα συνέδριο φιλοσοφίας εκεί προς τιμήν του Αριστοτέλη. Άλλωστε με βάση την Άσσο μπορείς να επισκεφθείς τον αρχαιολογικό χώρο της Τροίας.
Το Τσανάκαλε θα το απόφευγα, εφόσον έχεις μόνο τρία τέσσερα βράδια, διότι παραμεγάλωσε και έχασε την προτεινή του χάρη.
Σε αυτό το site παραθέτονται και κάποια στοιχεία για camping στην Άσσο: Travel Guide of ASSOS - Where do you stay?
τώρα κατά πόσον θα μπορέσεις να συνενοηθείς μαζί τους στα τηλέφωνα μια και οι Τούρκοι δεν είναι και οι πλέον πολύγλωσσοι άνθρωποι του κόσμου δεν ξέρω.
Επίσης κατά τη διάρκεια των περιπλανήσεων μου στη Τουρκία βρήκα εξαιρετικά χρήσιμο για τη διαμονή μας το εξής site: Small Hotels of Turkey - www.nisanyan.net
Στην Αδριανούπολη το καλοκαίρι γίνεται ένα φημισμένο αθλητικό γεγονός: Τουρνουά Πάλης. Του τρελλού χαμού. Οι παλαιστές ή αλλιώς πεχλιβάνηδες, είναι αλειμένοι με λάδι για να ξεγλυστράνε. Αν συμπέσετε δύσκολα θα βρείτε να μείνετε αν δεν έχετε ήδη κλείσει.
Δε θα χάσεις - δεν είναι δυνατόν άλλωστε, φαντάζει από παντού το περίφημο Σελιμιγιέ Τζαμί, τελευταίο έργο του περίφημο Σινάν. Αυτό ήταν το έργο με το οποίο θεώρησε οτι ξεπέρασε σε ύψος τον τρούλο της Αγίας Σοφίας. Δεν νομίζω οτι τον ξεπέρασε, αλλά είναι ένα απολύτως εμπνευσμένο μνημείο. Αν μάλιστα τύχεις και σε λείτουργία (έτσι το λένε άραγε;) το θέαμα είναι συναρπαστικό. Επίσης στο κέντρο της πόλης υπάρχει το Rustem Pasha Caravanserai το οποίο επίσης το έκτισε ο Σινάν και τώρα έχει διασκευαστεί σε ξενοδοχείο, όχι πολύ σπουδαίο, είναι η αλήθεια, αλλά όταν έμεινα ήταν καθαρό και πόσες φορές θα έχεις την τύχη να μένεις σε ένα τόσο όμορφο κτίριο; Δίπλα του υπάρχει και φυλασσόμενος υπαίθριος χώροα για αυτοκίνητο.
Η Αδριανούπολη έχει ένα εξαιρετικό μουσείο παραδοσιακής ιατρικής.
επίσης μια σκεπαστή αγορά δίπλα στο τζαμί, δε φαντάζομαι να σε ενδιαφέρει και πολύ να αγοράσεις καλά φουστανάκια για κοριτσάκι όλα φιόγκους τούλια και κορδέλες. Έχει όμως αμυγδαλωτά για τα οποία φημίζεται. Περισσότερες πληροφορίες : Edirne travel guide - Wikitravel.
Το Αιβαλί είναι υπέροχο, μην παραλείψετε να πάτε βόλτα και στα Μοσχονήσια, συνδέονται με γέφυρα. Ίσως σας μιλήσουν και ελληνικά, είναι απόγονοι τουρκοκρητικών και οι παλιοί θυμούνται ακόμη τη γλώσσα.
Να βάλετε βενζίνη στα ελληνικά σύνορα, οι τούρκοι την πουλουν 50% περίπου ακριβώτερα.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.730
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
ΕΡΣΗ και japetus, σας ευχαριστώ και τους δύο για τις πολύτιμες πληροφορίες σας! Θέλω να δω αν μπορέσουμε να βολέψουμε ένα διήμερο στην Τένεδο, αυτά που διάβασα μου κέντρισαν το ενδιαφέρον. Ίσως αφήσουμε έξω την Αδιανούπολη, θα δούμε. Ευχαριστώ πολύ πάντως!
 

pap65

Member
Μηνύματα
21
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Ιταλία -Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
παταγονία
Γειά σου από ξάνθη. Έχω πάει με ΙΧ Κων/πολη και παραλια Μ. Ασίας σε διαφορετικές εκδρομές. Θα σου πώ μόνο για τα παράλια.
1. Τσανάκαλε συμπαθητικό. Άν δεν βολεύει διαφορετικά, μπορείς να μείνεις ένα βράδυ, (διαφορετικά δες Αιβαλί).
2. Τροία τουριστικό μεν, αλλά πάνω στο δρόμο σου, οπότε μια στάση οπωσδήποτε.
3. Αιβαλί , Μοσχονήσια ( δεν είναι νησιά ) μια μέρα οποσδήποτε! Χρώμα Ελλάδας!
δυνατότητα για μπάνιο.
4. Πέργαμος μία στάση για αρχαίο Θέατρο, Ακρόπολη
5. Σμύρνη ( Γοητευτική κυρίως όμως και λόγω συναισθηματικής φόρτισης ) Αξίζει να μείνεις ένα βράδυ (Προκυμαία , Διατηρητέα Ελληνική συνοικία πανόραμα κλπ) και από εκει να επισκεφτείς της Χερσόνησο που καταλήγει στη Κρήνη (Τσεζμέ), Βουρλά κλπ απέναντι από τη Χίο
6. Έφεσσος (Ο μεγαλύτερος καλοδιατηρημένος αρχαιολογικός χώρος της τουρκίας)
Οπωσδήποτε . Αξίζει μία βόλτα στο χωριό Κιρκιτζές (Διδώ Σωτηρίου ) και για φαγητό.
7. Κουσάντασι (δίπλα στην έφεσσο) Όμορφο για μπάνιο αλλά τουριστικό.
8. ποιό κάτω ( Μπόντρουμ - Αλικαρνασός) παραείναι τουριστικό δεν πήγα.
Από κάμπιγκ δεν ξέρω, αλλά ενοικιαζόμενα δωμάτια πολλά, καθαρά, οικονομικά και παντού σε όλο το μήκος.
Καληνύχτα !! :shock: Αν έχεις απορίες δεκτές :cool:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Γειά σου από ξάνθη. Έχω πάει με ΙΧ Κων/πολη και παραλια Μ. Ασίας
η pap στα είπε χαρτί και καλαμάρι..όλα αυτά είναι υπέροχα και πολύ ενδιαφέροντα,να προσθέσω οτι με τους δρόμους κανένα πρόβλημα,αλλαζουν συνεχώς τάπητα οι τούρκοι,μπορώ να πώ το ωραιότερο οδόστρωμα(για μοτό) και όχι μόνο...υπάρχει καλή σήμανση,και οι οδηγοί υποφέρονται..είναι απο τα ταξίδια που θα ήθελα να ξανακάνω!!
 

pap65

Member
Μηνύματα
21
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Ιταλία -Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
παταγονία
Ο pap 65 ( Μετά την αλλαγή φύλλου!!! )
 

toniadim

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γειά,

ανανεώνω το θέμα γιατί μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον!Εμείς σκεφτόμαστε φέτος να επισκεφτούμε οδικώς τα παράλια της Τουρκίας και ομολογουμένως τα παραπάνω μας βοήθησαν πολύ να πάρουμε μια καλή ιδέα!Λέγαμε να φτάναμε Κωνσταντινούπολη αεροπορικώς και μετά να νοικιάζαμε αυτοκίνητο από εκεί. Θα ήταν καλή ιδέα κάτι τέτοιο?Έχετε κάποια πρόταση?Ευχαριστώ πολύ!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αν εχετε χρονο να προσθεσετε το Pamukale και ενδιαφερον τοπιο, και αρχαιολογικος χωρος εξαιρετικος.
Αν σας ενδιαφερουν οι αρχαιολογικοι χωροι εκτος απο Εφεσο Περγαμο και Τροια, αξιζει Πριηνη, Μιλητος, Διδυμα και ο ναος του Ευρωμου. Λιγο πιο μακριά η Αφροδισιαδα. Πολύ κοντά στη Πριήνη αξίζει να δείτε το παλιό ελληνικό χωριό Δώματα η πλεον Doganbey. Από Σμύρνη αξίζει να επισκεφθειτε τα Αλατσατα, νομιζω οτι το γραφουν Alacata.
Ως που σας ενδιαφερει να φτασετε; Γιατί υπάρχουν και άλλα...
 

katieYad

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Γεια σου toniadim,

πραγματικά το ταξίδι που σχεδιάζετε πιστεύω οτι θα είναι πολύ συναρπαστικό. Εύχομαι να περάσετε τέλεια και να μας πείτε εντυπώσεις!Προσωπικά ταξιδεύω συχνά στην Ευρώπη τελευταία και συνηθίζω να νοικιάζω αυτοκίνητο για να έχω μια σχετική ελευθερία στις μετακινήσεις μου. Έχω μείνει πολύ ικανοποιημένη με το Rent a car easy , έχει καλές υπηρεσίες και απ' όσο έχω ψάξει έχει και πολύ καλές τιμές. Απ'οτι είδα εξυπηρετεί και πολλές περιοχές στην Τουρκία και κυρίως στα παράλια.Θα μπορούσες να ρίξεις μια ματιά.Ελπίζω να βοήθησα!Καλα να περάσετε !
 

toniadim

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Σας ευχαριστω παρα πολυ!!

Βασικα ο υψηλοτερος στοχος που θεσαμε ειναι το Kas. Ελπιζουμε να φτασουμε οσο πιο κατω μπορεσουμε! Το εξεταζουμε ακομα :)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εφοσον φθασετε μεχρι το Kas αξιζει τον κόπο να πάτε konta sto Fetyhe ειναι, μέχρι το Λεβισι η Λιβισι η στα τουρκικα Kayakoy. Πρόκειται για τον μεγαλύτερο οικισμό-φάντασμα της Μεσογείου: Οι έλληνες κάτοικοί αναγκάστηκαν να τον εγκαταλείψουν το 1922 και ουδέποτε επενακατοικήθηκε. Τόσο το τοπίο όσο αυτός καθεαυτός ο οικισμός αξίζουν τον κόπο.
Επίσης πριν το Fetyhe και μετα τη Μαρμαριδα βρίσκεται το Dalyan οπου πανω σε ενα ποτάμι το οποίο το επισκέπτςεται κανείς με βάρκα βλέπει υπέροχους λυκειακούς τάφους. Μοναδικό τοπίο. Τελικά το ποτάμι εκβάλλει στη θάλασσα σε μια πολύ όμορφη παραλία. Επίσης αξίζουν και τα ερείπια της αρχαίας πόλης Καυνου. Εκεί φυσικά πάτε με αντικουνουπικά καθότι τα κουνούπια,αν δεν εχουν κάνει ψεκασμούς είναι μεγάλα ως γατοκέφαλα!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.285
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom