Γαλλία Στην Αλσατια...

keras

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Kαλησπερα, ειμαι νεος στην παρεα και θελω 2-3 συμβουλες. Προσφατα αποφασισα με παρεα να κανω ταξιδι στο εξωτερικο τον Σεπτεμβριο και ψαχνουμε προορισμο. Δεν θελουμε τα συνηθισμενα Ρωμες-Παρισια κτλ.

Κοιταξα για εξοχη Γαλλιας και μου κινησε το ενδιαφερον η Αλσατια (Στρασβουργο-Κολμαρ-Καυζερμπεργκ κτλ).
Θα ηθελα συμβουλες απο καποιον που εχει ταξιδεψει εκει (αξιζει τον κοπο?, ειναι πολυ τουριστικα?) και οποιεσδηποτε αλλες προτασεις ειναι ευπροσδεκτες (θελουμε να συνδυασουμε μια σχετικα μεγαλη πολη με φυση-εξοχη-εκδρομες)
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
844
Likes
761
Η Αλσατια συνδυαζεται εξαιρετικα με Μελανα Δρυμο (φυση). Υπαρχουν πληροφοριες στο φορουμ, ριξε μια ματια να παρεις μια ιδεα.
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
Παιδια καλησπερα.]\
θα παω για 5 βραδια-6 μερες στην Αλσατια αρχες δεκεμβρη.

Σε ποια μερη αξιζει να αφιερωθω και σε ποια περιοχη να μεινω?
Να μεινω Στρασβουργο και απο εκει να κανω εξορμησεις στα χωρια ή να μεινω Colmar που φαινεται ονειρικη σε φωτογραφιες?

ευχαριστω
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Άποψη μου είναι να μείνεις Στρασβούργο που είναι πανέμορφο. Από κει αν θέλεις νοικιάζεις αυτοκίνητο και σε 1 ώρα και κάτι ψιλά είσαι Κολμάρ και στα γύρω χωριά. Η Κολμάρ είναι μικρή και σε ημερήσια τη γυρνάς όλη τα δε χωριά ονειρικά αλλά ταυτόχρονα και ψιλοερημικά. Ενώ Στρασβούργο έχεις πολλές εναλλακτικές για φαγητό καφέ ποτό μουσεία περιπάτους κλπ
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
ΆΑα τέλεια ευχαριστώ πολύ.

Συνεχίζω με ερωτήσεις...
1)το Στρασβούργο περπατιεται ή είναι αχανες;
2) στο Στρασβούργο σε τι κοντά να ψάξω για ξενοδοχείο ώστε να μένω σε στρατηγικό σημείο;
3) επειδή δεν τοχω στην οδήγηση σε χιόνια, αρχές Δεκέμβρη αν έχει χιόνια υπάρχει περίπτωση οι δρομοι από Στρασβούργο για τα χωριά να θέλουν αλυσίδες;
4)αν δε νοικιάσω αμάξι εχει συχνά κάνα λεωφορείο η κάτι τέτοιο από Στρασβούργο για τα χωριά;

Ευχαριστώ πάρα πολύ

Εντωμεταξύ ολα τα ξενοδοχεία ειναι πανάκριβα αποτι βλεπω.... Αν εχετε καποιο ωραίο value for money μου λέτε...

Παρακαλω δωστε γνωση στο λαο γιατι ηδη βλεπω 92% πληροτητα και με βλεπω να μη βρισκω χοτελι!!
 
Last edited by a moderator:

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Παιδια καλησπερα.]\
θα παω για 5 βραδια-6 μερες στην Αλσατια αρχες δεκεμβρη.

Σε ποια μερη αξιζει να αφιερωθω και σε ποια περιοχη να μεινω?
Να μεινω Στρασβουργο και απο εκει να κανω εξορμησεις στα χωρια ή να μεινω Colmar που φαινεται ονειρικη σε φωτογραφιες?

ευχαριστω

ΆΑα τέλεια ευχαριστώ πολύ.

Συνεχίζω με ερωτήσεις...
1)το Στρασβούργο περπατιεται ή είναι αχανες;
2) στο Στρασβούργο σε τι κοντά να ψάξω για ξενοδοχείο ώστε να μένω σε στρατηγικό σημείο;
3) επειδή δεν τοχω στην οδήγηση σε χιόνια, αρχές Δεκέμβρη αν έχει χιόνια υπάρχει περίπτωση οι δρομοι από Στρασβούργο για τα χωριά να θέλουν αλυσίδες;
4)αν δε νοικιάσω αμάξι εχει συχνά κάνα λεωφορείο η κάτι τέτοιο από Στρασβούργο για τα χωριά;

Ευχαριστώ πάρα πολύ
Καλησπέρα! Καταρχάς super επιλογή κάνατε για αρχές Δεκέμβρη... θα είναι κ στολισμένα χριστουγεννιάτικα!

Κ εγώ θα σού πρότεινα να μείνεις Στρασβούργο για όλους τους λόγους που αναφέρει η @giannoula ... το Κολμάρ πολύ όμορφο, αλλά πολύ μικρό.

Το Στρασβούργο περπατιέται άνετα, μόνο οι ευρωπαικοί θεσμοί κ το πάρκο Orangerie είναι λίγο πιο μακριά, οπότε θα χρησιμοποιήσετε κ το τραμ.

Να μείνετε κοντά στην πλατεία Kleber ή στον Καθεδρικό.

Διάβασε κ αυτό http://www.travelstories.gr/community/threads/Στουτγκάρδη-Αλσατία-Μέλανας-Δρυμός.49326/

Κ αυτό http://www.travelstories.gr/community/threads/Στρασβούργο.22866/
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Εντωμεταξύ ολα τα ξενοδοχεία ειναι πανάκριβα αποτι βλεπω.... Αν εχετε καποιο ωραίο value for money μου λέτε...
Εγώ έμεινα σ'αυτό http://www.hotel-kleber.com/en/ καταπληκτικό σε φοβερή τιμή μπροστά στην πλατεία Κleber και 2 λεπτά από τον καθεδρικό
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
Παιδια έκλεισα τελικα 7-13 Δεκεμβρίου 6 νύχτες δηλαδη.
Με Lufthansa.με ενδιάμεσο Φρανκφούρτη και απο εκει με το λεωφορείο της Lufthansa.

oi βαλιτσες απτο αεροπλανο στο λεοφωρειο τηςε lufthansa πανε αυτοματως ή τις περνουμε εμεις?

κατι ακομα,τα χωρια εκει ειναι σε ενα δρομο ολα? δηλαδη τον περνω ολο ευθεια και περναω απο ολα? η ειναι σκορπισμενα αλλιως?

εντωμεταξυ τα δωματια στο στρασβουργο κανουν κοντα στα 100 τη βραδια τα φτηνοτερα οποτε θελω 600-650 ευρω για 6 νυχτες, ενω σε κατι Κολμαρ ή αλλα χωρια βρισκω με τα μισα ακριβως λεφτα....εχω προβληματιστει.... 300 ευρω αν γλυτωσω ειναι λεφτα. αλλα δε ξερω ποσο ευκολα ειναι τα πηγαινε ελα απο χωριο στο στρασβουργο
 
Last edited by a moderator:

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
εγώ έμενα Κολμαρ, αλλά είχα νοικιασμενο αυτοκίνητο. από Κολμαρ για Στρασβούργο υπάρχει τρένο. λογικά θα υπάρχουν και λεωφορεία για τα χωριουδάκια.
 

kitten1

Member
Μηνύματα
62
Likes
119
Επόμενο Ταξίδι
Μόλις γύρισα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Cuba!
hamurabi, το ταξίδι που ετοιμάζεις είναι... ονειρικό! Εμείς είχαμε επισκεφτεί την Αλσατία Νοέμβριο του 2011 και εξακολουθεί να μένει στη μνήμη μου σαν ένα παραμυθένιο ταξίδι.
Είχαμε πάρει κι εμείς το shuttle bus της Λουφτχάνσα (για Χαϊδελβέργη εμείς) και απ ότι θυμάμαι παραλάβαμε και φορτώσαμε κανονικά τις βαλίτσες μας.
Μπορείς να διαβάσεις την περιήγηση μας εδώ.
Κατά τη γνώμη μου αξίζει να μείνεις ένα βράδυ στο Κολμάρ ή σε κάποιο άλλο χωριουδάκι, για να πάρεις μια γεύση από την αυθεντική Αλσατία. Εγώ αυτό θα έκανα, θα έμενα ένα τουλάχιστον βράδυ σε χωριό για να επισκεφτώ τα χωριουδάκια και να χαλαρώσω, και μετά θα επισκεφτόμουν το Στρασβούργο (και όταν πήγαμε εμείς, ήταν πολύ ακριβά τα ξενοδοχεία και γι αυτό μείναμε μόνο 1 νύχτα στο IBIS (πολύ μικρό δωμάτιο)). Βέβαια εξαρτάται και από τα προσωπικά σου γούστα- εμένα μου αρέσουν πλέον τα γραφικά χωριουδάκια και έχω "βαρεθεί" τις μεγαλούπολεις : κίνηση, απρόσωπες πόλεις, τρέξιμο σε όλα τα αξιοθέατα. Μου αρέσει να "γευτώ " μια πόλη χαλαρά, να ευχαριστηθώ τον καφέ μου σε ένα καφέ, να κάτσω σε ένα πάρκο, να δοκιμάσω τα τοπικά εδέσματα.
Τέλος θα σε συμβούλευα να κλείσεις νωρίς ΙΧ, γιατί εμείς όταν ζητούσαμε εκεί αμάξι, οι τιμές ήταν αστρονομικές!!!
Πόσο σε ζηλεύω!

Α, και φυσικά αν αποφασίσετε να μείνετε κάποιες μέρες μέσα στο Στρασβούργο και να το εξερευνήσετε, το αμάξι δε χρειάζεται αυτές τις μερες! Οι πόλεις στο εξωτερικό έχουν θαυμάσιες συγκοινωνίες!
 
Last edited by a moderator:

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
συγκοινωνία ανάμεσα σε κάποια χωριά υπάρχει αλλά όταν το έψαξα δεν ήταν πολύ συχνή και συχνά ήταν δεσμευτική. Πάντως αν νοικιάσεις αυτοκίνητο είναι σχεδόν το ένα χωριό μετά το άλλο. Σε μια μέρα τα βλέπεις όλα ή σχεδόν όλα! Ανάλογα και με τον καιρό. Από κει και πέρα η διαμονή είναι δικό σου θέμα. Αν έχεις μεταφορικό μέσο το Στρασβούργο είναι πολύ κοντά και έτσι γλυτώνεις πολλά από τα έξοδα διαμονής. Επίσης καλή επιλογή για διαμονή εκεί κοντά είναι και το Freiburg που είναι γύρω στα 50χλμ από Colmar επίσης κοντά στα χωριουδάκια!
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ονειρεμένο Ταξίδι
greenland-φεροε-svalbard
το καλυτερο ταξιδι που εχω κανει είναι η Αλσατία.Έμεινα κ κολμαρ κ Στρασβουργο.
Για τα χωρια σου προτείνω αμαξι καθως θα είναι μεγαλη ταλαιπωρια με τα λεωφορεια, δεν εχει πολλα και χυμα ωρες.
Δεν ξερω ποσο χειροτερα είναι το χειμωνα εγω το ειχα κανει Μαρτη αν θυμαμαι καλα το ταξιδι.
εχει πολύ ωραιες διαδρομες και μονοπατια αλλα χειμωνα δεν μπορεις να κανεις πολλα.
θα ξετρελαθείς με το μαγαζι με τα χριστουγεννιάτικα δε θυμαμαι το ονομα όταν το δεις όμως θα το αναγνωρίσεις, θα σου θυμισει τα παιδικάτα σου!

παρε μια γευση από τα χωρια
http://i-love-riquewihr.com/pt_39.html
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.578
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom