Ιορδανία Στην Πέτρα και στην έρημο της Ιορδανίας. (Φλεβάρης του 2020)

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού

Εισαγωγή

Όταν είσαι σε καραντίνα λόγω covid ή προετοιμάζεις ταξίδια για το μέλλον ή γράφεις ταξιδιωτικές ιστορίες. Εγώ τα ταξίδια μου τα έχω προετοιμασμένα, κάθονται στο ράφι και περιμένουν εδώ και δύο χρόνια,:( οπότε είπα να γράψω κάτι που μου είχε ζητήσει ο @ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ πριν ένα χρόνο. :)

Νοέμβριος του 2018
Σε μια ταβέρνα μαζί με τον Γ. μέσα στα πολλά, αγαπημένο θέμα και των δυο μας είναι τα ταξίδια. Ο Γ. δεν έχει ακόμα καταφέρει να πάει στο εξωτερικό, δεν έχει παρέα και του φαίνεται πολύ δύσκολο και πολύπλοκο να το ετοιμάσει μόνος του. Πολλές φορές τον έχω προτρέψει να διαβάσει travelstories για να του φανούν όλα εύκολα, αλλά δεν τον έχω πείσει ακόμη. Σε μια αναλαμπή της στιγμής του προτείνω να πάμε μαζί στην Ιορδανία και θα τα αναλάβω όλα εγώ. Με κοιτάζει με μάτια γουρλωμένα και μου λέει ότι δεν τρελάθηκε, του φαίνεται άκρως επικίνδυνο ένα ταξίδι στη συγκεκριμένη χώρα. Ότι και να του λέω εκείνη τη στιγμή δεν του αλλάζει την άποψη αυτή.

Δυο μέρες μετά με παίρνει τηλέφωνο και μου λέει ότι το μελέτησε, του φαίνεται άκρως ενδιαφέρον και αφού του το λέω εγώ μου έχει εμπιστοσύνη και μπορώ να προετοιμάσω την εκδρομή. Άλλο που δεν ήθελα κι εγώ, γιατί η γυναίκα μου δεν ψήνεται για αεροπορικά ταξίδια και ξεκινάω με την αγαπημένη μου ενασχόληση, την προετοιμασία ταξιδιών.
Στα road trip καλός είμαι, αλλά στην εύρεση αεροπορικών εισιτηρίων είμαι τελείως σκράπας.:) Ψάχνω εισιτήρια για τον Μάρτη του 2019, περιμένω να πέσουν οι τιμές και στο περίμενε σπάω το πόδι μου και όλα ακυρώνονται.

Οκτώβρης του 2019
Στην Ιορδανία μπορεί να μην πήγαμε τον Μάρτη, όμως στα ενδιάμεσα κανονίσαμε και παραγματοποιήσαμε μαζί με τον Γ. ένα ταξίδι στην Κρακοβία. Ο Γ. είναι ενθουσιασμένος με το πρώτο του ταξίδι στο εξωτερικό και με πιέζει να κανονίσω κάτι καινούριο. Τα εισιτήρια 42€ με την ραιαν για Άκαμπα μου κλείνουν το μάτι και εγώ ενδίδω και τα κλείνω για τον Φεβρουάριο του 2020. Το πρώτο ταξίδι μου εκτός Ευρώπης μπαίνει στα σκαριά.

Ιανουάριος του 2020
Βαριά τα σύννεφα πάνω από το ταξίδι στην Ιορδανία. Πολλά τα οικονομικά και άλλα προβλήματα που μαζεύονται, με αγχώνουν και έτσι προσανατολίζομαι στην ακύρωση όλου του σχεδίου. Όμως ένα μήνυμα οικονομικού απολογισμού στο travelstories, από το μέλος @skoumpi που γύρισε πρόσφατα από εκεί, μου δίνει κουράγιο και το παίρνω απόφαση : ή τώρα ή ποτέ λέω. Κλείνω αυτοκίνητο, ξενοδοχεία και δραστηριότητες στην έρημο και είμαι υπ’ ατμόν.

@ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ μπορεί να άργησα λίγο να γράψω γι’ αυτό που ζήτησες, αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ δεν λένε;:)

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg


 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.917
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Πάρα πολύ ωραία Βασίλη, θα δούμε και τις δικές σου προτάσεις για μια χώρα που παραμένει ταξιδιωτικό απωθημένο το οποίο όλο μεταφέρεται. :)

(Αυτός ο @ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ όλο ιστορίες ζητάει, τι θα γίνει με τη περίπτωση του, θα μας γράψει καμιά δική του; :bleh::haha::haha: )
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Τι υπέροχες φωτογραφίες είναι αυτές....
@vasiliss μπορεί να άργησες χαρακτηριστικά αλλά δεν υπάρχει χρονικός περιορισμός,έτσι κι αλλιώς δείχνει να είναι πολύ όμορφη ιστορία, Ιορδανία είναι αυτη....Ανυπομονώ έως μου πέφτουν τα σάλια.Απο όσο θυμάμαι ταξιδέψαμε τις ίδιες μέρες του 20,εγώ για Βουδαπέστη
@psilos3 είμαι απαιτητικός,χρόνια τώρα.Δεν έχεις όμως 100%δικιο,από την αρχή της πορείας μου στο φόρουμ έχω γράψει 4,μόνο για τη Βενετία δεν αξιώθηκα γιατί απλά γυροβολησαμε.Και μην ξεχνάς πως δεν είμαστε όλοι Μπόν βιβερ σαν εσένα,να στεκόμαστε στο live της Παρασκευής να αναμένουμε την ρουκέτα του σαββατοκύριακου σου!!!!!!
 
Last edited:

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.354
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Βέβαια λέω είχε γιατί ο @ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ η @Klair και ο @psilos3 μου έβαλαν φυτιλιές να κάτσω και να γράψω για τις 3 ημέρες μου στην Ιορδανία, που η αλήθεια είναι μου φαντάζει πιο εύκολο και σύντομο. Ποιος ξέρει; Θα δούμε τι από τα δύο θα προκριθεί και αν τελικά κάτι καινούριο προκύψει.
Κύριε, κύριε...και εγώ σου το είχα ζητήσει, όχι μόνο ο @ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ

(Αυτός ο @ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ όλο ιστορίες ζητάει, τι θα γίνει με τη περίπτωση του, θα μας γράψει καμιά δική του; :bleh::haha::haha: )
Και εγώ ζητάω, αλλά δεν μπορείς να πεις τίποτα, γράφω και με το παραπάνω. Και εσύ φυσικά είσαι πολυγραφότατος, δεν έχουμε παράπονο. Αυτός ο @ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ πως τη γλιτώνει δεν μπορώ να καταλάβω. :haha: :haha::bleh:

Αιτούμαι την παραδειγματική τιμωρία του με την άμεση εξιστόρηση του ταξιδιού του στη Βενετία και βλέπουμε για τη συνέχεια....:p:bleh::haha::haha:

@vasiliss καλή αρχή! Μένω συντονισμένη :clap::xalara:
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.354
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Πάρα πολύ ωραία Βασίλη, θα δούμε και τις δικές σου προτάσεις για μια χώρα που παραμένει ταξιδιωτικό απωθημένο το οποίο όλο μεταφέρεται.
Λοιπόν Ψηλέ, αν σκέφτεσαι να κάνεις το κλασικό τριήμερο που κάνει ο περισσότερος κόσμος με την Ραιαν, μην περιμένεις καμιά διαφορετική πρόταση από εμένα, γιατί είναι δύσκολο (και ανόητο θα έλεγα) να ξεφύγεις από την πεπατημένη : δηλ. έρημο, Πέτρα και κάτι ακόμα κοντά. Αν τα σχέδιά σου είναι για λίγες ημέρες, θα σου έλεγα ξεκίνα αύριο. Μόνο την Πέτρα και την έρημο που θα δεις, θα μείνεις εκστασιασμένος. Υπογράμμισα το θα σου έλεγα, γιατί τώρα με τον covid όλα είναι ρευστά και δύσκολα.
Πάντως η γνώμη μου είναι να το βάλεις ψηλά στη λίστα των επόμενων ταξιδιών σου.
Αν πάλι το πρόγραμμά σου λέει περισσότερες ημέρες, δεν μπορώ να σε βοηθήσω, γιατί εγώ πήγα μόνο για λίγο. ;)

Α!!! Α και μία συμβουλή για να πας προετοιμασμένος. Εκεί ξέχασε τις πολλές μπύρες, δύσκολα θα τις βρεις. :haha:
Ελπίζω αυτό να μην αποτελέσει ισχυρό παράγοντα που θα σε αποτρέψει να πας.:lol:
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Τι υπέροχες φωτογραφίες είναι αυτές....
@vasiliss μπορεί να άργησες χαρακτηριστικά αλλά δεν υπάρχει χρονικός περιορισμός,έτσι κι αλλιώς δείχνει να είναι πολύ όμορφη ιστορία, Ιορδανία είναι αυτη....Ανυπομονώ έως μου πέφτουν τα σάλια.Απο όσο θυμάμαι ταξιδέψαμε τις ίδιες μέρες του 20,εγώ για Βουδαπέστη
@psilos3 είμαι απαιτητικός,χρόνια τώρα.Δεν έχεις όμως 100%δικιο,από την αρχή της πορείας μου στο φόρουμ έχω γράψει 4,μόνο για τη Βενετία δεν αξιώθηκα γιατί απλά γυροβολησαμε.Και μην ξεχνάς πως δεν είμαστε όλοι Μπόν βιβερ σαν εσένα,να στεκόμαστε στο live της Παρασκευής να αναμένουμε την ρουκέτα του σαββατοκύριακου σου!!!!!!
Ευχαριστώ Κωνσταντίνε, ελπίζω να ανταποκριθώ στις προσδοκίες σου.
Κι εσύ μην το αμελήσεις, με την πρώτη ευκαιρία βάλε μπρος τον σχεδιασμό και την πραγματοποίηση αυτού του ταξιδιού.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Κύριε, κύριε...και εγώ σου το είχα ζητήσει, όχι μόνο ο @ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ


Και εγώ ζητάω, αλλά δεν μπορείς να πεις τίποτα, γράφω και με το παραπάνω. Και εσύ φυσικά είσαι πολυγραφότατος, δεν έχουμε παράπονο. Αυτός ο @ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ πως τη γλιτώνει δεν μπορώ να καταλάβω. :haha: :haha::bleh:

Αιτούμαι την παραδειγματική τιμωρία του με την άμεση εξιστόρηση του ταξιδιού του στη Βενετία και βλέπουμε για τη συνέχεια....:p:bleh::haha::haha:

@vasiliss καλή αρχή! Μένω συντονισμένη :clap::xalara:
Αγαπημένη @Klair το θυμάμαι ότι κι εσύ είχες προσυπογράψει το αίτημα του Κωνσταντίνου, μαζί με τον @psilos3 αλλά ο Κωνσταντίνος ήταν ο πρώτος που το έθεσε, γι' αυτό η αναφορά στο όνομά του. :)

Για να είμαι δίκαιος βέβαια, η πρώτη που το είχε ζητήσει ήταν η @Grerena στο live from, αλλά τότε το είχα αποκλείσει, γιατί φανταζόμουν ότι θα είχα πολύ πιο ενδιαφέροντα οδικά να περιγράψω. Που να ήξερα όμως ότι δεν θα γίνουν.:(

Νομίζω ότι και εσύ έχεις μια εκκρεμότητα, να μας ιστορίσεις το καλοκαιρινό σου ταξίδι σε Ηλεία και Αχαΐα, αλλά δεν ανησυχώ, είμαι σίγουρος ότι το έχεις στο πρόγραμμα. ;)
 
D

Delmem38110

Guest
Α!!! Α και μία συμβουλή για να πας προετοιμασμένος. Εκεί ξέχασε τις πολλές μπύρες, δύσκολα θα τις βρεις. :haha:
στο Αμμάν τις βρίσκεις σχετικά εύκολα από περίπτερα μίνι μάρκετ που πουλάνε νόμιμα,
επίσης σαν ξένος με το διαβατήριο μπαίνεις στα ντιουτι φρι στο κέντρο της πόλης και αγοράζεις αλκοόλ.
αλλά όταν πας σε ένα μέρος σαν την Ιορδανία το λιγότερο που σε νοιάζει είναι το αλκοόλ.

εξαιρετική ιστορία.
είναι μια χώρα που θέλει ένα 10ημερο να πεις ότι τη χάρηκες όχι ότι την χόρτασες και πάντα με αυτοκίνητο.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
στο Αμμάν τις βρίσκεις σχετικά εύκολα από περίπτερα μίνι μάρκετ που πουλάνε νόμιμα,
επίσης σαν ξένος με το διαβατήριο μπαίνεις στα ντιουτι φρι στο κέντρο της πόλης και αγοράζεις αλκοόλ.
Είμαι σίγουρος ότι ο Ψηλός θα την βρει την άκρη του. :)

είναι μια χώρα που θέλει ένα 10ημερο να πεις ότι τη χάρηκες όχι ότι την χόρτασες και πάντα με αυτοκίνητο.
Δεν θα διαφωνήσω, όσο περισσότερο τόσο καλύτερα.
Απλά, πάντα σύμφωνα με τις οικονομικές και άλλες δυνατότητες του καθενός, πιστεύω ότι και οι τρεις ημέρες θα δώσουν σε κάποιον μια δυνατή γεύση. Αυτό τουλάχιστον έδωσαν σε εμένα, που δεν είμαι και πολυταξιδεμένος.:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.498
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom