Ισραήλ Στην γή του Ισραήλ!!!

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική

Το ταξίδι στο Ισραήλ αποφασίστηκε τελείως ξαφνικά ένα μεσημέρι του περασμένου καλοκαιριού.....Ιούλιος ήταν,μόλις ειχαμε γυρίσει απο το μπάνιο μας στην θάλασσα..είχαμε πιεί και τα ουζάκια μας....και καθώς ειμασταν αραχτοί στον παχύ ίσκιο της μουριάς μας χαζεύοντας στον υπολογιστή βλεπω την προσφορά της aegean..στις πιο πολλές
πόλεις ειχαμε πάει... ξαφνικά εκει προς το τέλος της λίστας βλέπω
Τελ Αβιβ....θυμηθηκα την ιστορία του taver,τον ενθουσιασμό της Ευαγγελίας για αυτή την χώρα …και εκεί που ο Mr ήταν μεταξύ ύπνου και ξύπνιου τον ρωτώ αν ειναι ασφαλές να ταξιδέψει κανεις στο ισραήλ..η απαντησή του ήταν χωρίς ενδοιασμό θετική....οπότε χωρις να συνεχίσω την κουβέντα κλείνω 2 εισητηρια για τελ αβίβ τον Νοεμβριο στην τιμή των 206 ευρώ...
Ο καιρός περνούσε ψάχνοντας τα ξενοδοχεία και πως θα ηταν καλύτερα να κινηθούμε αφου είχαμε αποφασίσει να νοικιάσουμε και αυτοκίνητο.
Τελικά έγιναν οι απαιτούμενες καρατήσεις,αγοράσαμε τον οδηγό,βγάλαμε ενα προγραμματάκι και το θέμα το αφήσαμε να περιμένει...

Εφτασε λοιπόν η πολυπόθητη μέρα παρόλο που όλο το προηγούμενο διάστημα με έτρωγε το άγχος για την ασφαλειά μας παρά τις διαβεβαιώσεις πολλών ανθρώπων οτι δεν ετίθετο τέτοιο θέμα...
Η πτήση βραδυνή ...κατα τις 9.15 βρεθήκαμε στο αεροδρόμιο της αθήνας...η ωρα περασε γρήγορα και στις 10.30 βρισκόμασταν στον αερα...παρόλο που φυσούσε διαβολεμένα..10 μποφωρ έδινε η μετεωρολογική...η απογείωση και εν συνεχεία η πτήση εξελίσσονταν τέλεια....είχα ηρεμήσει,φάγαμε το φαγητό μας...ήπιαμε το κόκκινο κρασάκι Χρυσοχόου και περιμέναμε την προσγείωση.
Ξαφνικά μεσα στην ηρεμία μας ακούμε την φωνή του πιλότου να μας ενημερώνει οτι η προσγείωση θα καθυστερήσει για ενα 20λεπτο λόγω των αστραπών που βρισκοταν σε εξέλιξη πάνω απο το τελ αβίβ...θα περιμέναμε μέχρι να περάσει αυτό το κύμα..πρώτη φορά έβλεπα τις αστραπές να φωτίζουν τον σκοτεινό ουρανό απο ψηλά και από τόσο κοντά...στην αρχή το διασκέδαζα....μετα όμως οταν ο χρόνος περνουσε άρχισα να ανησυχώ...τελικά ο πιλότος μας με μια καθυστερηση 30 λεπτων μας προσγείωσε σώους στο αεροδρόμιο ben gourion..
Το αεροδρόμιο τεράστιο και πολύ όμορφο..το χάζευα και το φωτογράφιζα μεχρι να πάρουμε τις αποσκευές μας..
Όσο ο Mr περίμενε στον διάδρομο για τις αποσκευές εγώ εντόπισα ενα ΑΤΜ και τράβηξα τα πρώτα μας πολύχρωμα σέκελς....
Οι αποσκευές δεν αργησαν να έρθουν και κατευθυνόμαστε προς τον έλεγχο των διαβατηριων με λιγη αγωνία για το τι θα ακολουθήσει...
Φτάνοντας λοιπόν η σειρά μου δειχνω το διαβατήριο μου και η ομορφούλα νεαρή υπάλληλος αρχισε τις ερωτήσεις...αν ταξιδευω μόνη μου,αν ειναι η πρώτη φορά στην χώρα,γιατι εχω έρθει,ποιες πόλεις θα επισκεφτώ και μου ζητησε και τα confirmation των ξενοδοχείων...οπότε εβαλε την σφραγίδα στο διαβατήριο το δικό μου και του Mr αφού τον είχε φωνάξει να έρθει μαζι μου στον γκισέ...να διευκρινισω οτι δεν ζήτησα να μπει η σφραγίδα σε χαρτάκι γιατι δεν ειναι στις προτεραιοτητες μου να επισκεφτώ τις γειτονικές χώρες...

Εχοντας περάσει λοιπόν ευκολα τον έλεγχο κατευθυνθήκαμε προς την έξοδο των taxi..συμφωνήσαμε την τιμή στα 153 σέκελς και σε 20 λεπτά μεσα σε καταρρακτώδη βροχή φτασαμε στο maxim hotel στην παραλία...ήταν ενα αξιοπρεπές ξενοδοχείο σε πολύ καλή θέση και καλό πρωινό με καλή τιμή..τιποτα το εξαιρετικο αλλά αρκετα ικανοποιητικό για 2 βραδια στο Τελ αβίβ. Τακτοποιηθήκαμε και πέσαμε στο κρεβατάκι μας αρκετά κουρασμένοι μιας και η ώρα ειχε φτάσει κοντα στις 02.00.
 

Attachments

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Ναιιιιι! επιτελους ιστορια απο την κυρια Ιωαννα μας !!!! Περιμενω την συνεχειααα!!!!:clap::clap:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Που ειναι η Βαγγελιτσα ?Καπου λιποθυμη ισως:roll:
Ιωαννα μου παρακολουθω καργα!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Πρωτη φορα τ'ακουω να ζητανε το confirmation του ξενοδοχειου στα διαβατηρια..............
Βρε συ μπας και πηγατε στο γκισε για τα ισραηλιτικα διαβατηρια..

(Υ.Γ. δεν εχω πεσει λυποθυμη ακομα , αρχιζω και αρρωσταινω σιγα σιγα.....)
,Για συνεχισε bevakasha
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Ανυπομονώ για τις εντυπώσεις σου για έναν προορισμό που δεν έχω βάλει ακόμα στη λίστα με τα must see!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Πρωτη φορα τ'ακουω να ζητανε το confirmation του ξενοδοχειου στα διαβατηρια..............
Βρε συ μπας και πηγατε στο γκισε για τα ισραηλιτικα διαβατηρια..

οχι ευαγγελία μου...στα ξενα διαβατηρια πηγαμε... με ειχε ενημερωσει και ενας συναδελφος που υπηρετησε εκει οτι πολλες φορές τα ζητανε και τα ειχα πρόχειρα...
στα ισραηλιτικα διαβατηρια πηγαμε στην επιστροφή οχι γιατι καναμε λαθος η δεν ξεραμε αλλα γιατι η υπάλληλος μας φωναξε η ιδια καταλαβαινοντας οτι ειμαστε ελληνες και μαλιστα μου ζητησε χαριν αστειου να την παρω στην ελλαδα σε απταιστα ελληνικά.....
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Όσο αργά και να κοιμηθούμε το βιολογικό μας ρολόι εκεί σταθερό....ετσι λοιπόν στις 07.30 βρεθήκαμε να τρωμε το πρωινό μας βλέποντας την αγριεμένη θάλασσα...
Το σημερινή μας μέρα θα ηταν αφιερωμένη στην πόλη του Τελ αβίβ...
Ξεκινησαμε λοιπόν με την βόλτα μας στην παραλία αλλά ο αερας λυσσομανούσε ακόμα με αποτέλεσμα να ειναι πολύ δύσκολο να μεινεις στην promenade..τα κτήρια ηταν επιβλητικά και υψώνονταν τον γαλανό ουρανό...ετσι λοιπόν χωθήκαμε μεσα στην πόλη και περπατησαμε σε όλους τους μεγάλους και μικρους δρόμους.....ειπιαμε τον καφέ μας στην οδο Ρότσιλντ την ποιό όμορφη οδό της πόλης...πήγαμε στην πλατεία Ραμπιν οπου εκει βρισκεται το επιβλητικό δημαρχείο της πόλης και το μνημείο του ολοκαυτώματος...κατεβήκαμε προς το carmel market…
Βασικά το κέντρο του tel aviv ειναι μικρό και μπορεί κανεις να το γυρισει μεσα σε ένα πρωινό και με οχι τόσο σημαντικά ιστορικά αξιοθέατα μιας και ειναι μια πόλη των τελευταίων 100 ετών...
Αφου λοιπόν ειχαμε περπατησει αρκετά και ειχε μεσημεριάσει πήραμε ενα ταξί και κατευθυνθήκαμε στην old jaffa..πολυ γραφικό μέρος!!
Είδαμε τον πύργο του ρολογιού,την κεντρική πλατεία οπου ήπιαμε ενα χυμό καρότου,την γεφυρα των ευχών και το σύμβολο της πιστεως...
Πήγαμε προς την συνοικία των καλλιτεχνών και κατεβήκαμε προς το παλιό λιμάνι αντικρύζοντας την μανιασμένη θάλασσα της μεσογείου...
Καταλήξαμε για φαγητό στο Dr Shaksuka στην οδό 3 beit eshel st, εκει οπου είναι το εμπορικό κεντρο της jaffa ακριβώς πισω και αριστερά απο τον πύργο του ρολογιού...τέλειο φαγητό και περίπου 140 σέκελς το ζευγάρι...ο σερβιτόρος μας ειδε λιγο αναποφασιστους στο τι να διαλέξουμε και μας ζητησε να τον εμπιστευθούμε....απλά τον εμπιστευθήκαμε και δεν χάσαμε...
Μετά το φαγητό γυρίσαμε πάλι με ταξί στο ξενοδοχείο μιάς και αρχισε να νυχτώνει και μας κόστισε 35 σέκελς...
Αργότερα το βραδάκι περπατήσαμε στην οδο albeny και sheikin και καταλήξαμε πάλι για φαγητό μιας και δεν ξεραμε πως να περάσουμε την ώρα μας στο orna and ella…
Πολύ καλό φαγητο,λιτό λευκό εστιατόριο, αλλα πολύ πιο ακριβό απο το μεσημεριανό....περίπου 260 σεκελς...να ξερετε οτι στα εστιατόρια δεν συμπεριλαμβάνεται το σέρβις..οπότε πρεπει πάντα να αφήνεται κάτι....
Κατεβηκαμε προς την παραλία...ο αέρας ειχε πέσει λίγο οπότε νοιώσαμε την αύρα της Μεσογείου.....ακολούθησε ξεκούραση γιατι η επόμενη μέρα θα μας έβρισκε στους δρόμους!!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.420
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ωραία μας κυρία την περίμενα πολύ αυτή την ιστορία.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Μπράβο για την απόφαση να μοιραστείς τις εμπειρίες σου σε ένα ενδιαφέροντα προορισμό μαζί μας. Καλό κουραγιο στη συγγραφή... Μην ξεχάσεις να βάλεις και φωτό για να διανθίσεις το κείμενο με όμορφες εικόνες
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
εχω προσπαθησει πολλες φορές να ανεβασω ...αλλα δεν τα καταφερνω...κανω ολες τις κινησεις αλλα δεν φορτώνονται...
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Αχ κρίμα..Θα ήταν πολύ ωραίο να βλέπαμε και φωτογραφίες! Αν μας πεις τα βήματα που ακολουθείς μήπως σε βοηθήσουμε για να τις ανεβάσεις;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.361
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom