Βουλγαρία Στη Βουλγαρια με το κτελ.

JohnBo86

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα σας συνταξιδιώτες.
Εγω και η γυναικα μου σκοπεύουμε να κανουμε ενα ταξιδι στο Μπανσκο. Τέλος Φλεβάρη με αρχές Μάρτη. Το μεγαλο μας προβλημε ειναι η μεταφορα μας εκει. Ο λογος είναι οτι μένουμε στο Ηράκλειο της Κρήτης. Το εχουμε σκευτεί ως εξείς.
Επο το Ηράκλειο με τα πραματα μας στο τοπικό κτελ που περνάει απο το Βελενστινο, λιγο ποιο εξω απο το Βόλο. Μεταφορά στο Βόλο και μετά από εκεί το κτελ του Βόλου που πάει μεχρι Σόφια. Έχει καθημερίνα δρομολόγια στις 11:45. Το εισητήριο πήγαινε-έλα ειναι 68Ε. Κατεβαίνουμε στο Μπλαγκόεβγκραντ και από εκεί στο Μπάνσκο.
Είμαστε και φοιτητές και κατεβαίνουν οι τιμές στα εισητήρια.
Στην αρχή σκευτόμασταν με το αυτοκίνητό μας, αλλά καράβι, βενζίνες, διόδια, πράσινες κάρτες, κτλ. ανέβαζαν πολυ το κόστος.

Περιμένω με ανυπομονησία της απόψεις σας.
Ευχαριστώ πολυ εκ των πρωτέρων.
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Γιατι να παιδευτεις με Βολο;
Πηγαινετε Θεσσαλονικη και απο εκει κανονιζετε.. Είτε τα ΚΤΕΛ (Συνεργασια με βουλγαρικες εταιρειες που πηγαινουν Σοφια), είτε με καποιο απο τα τουριστικα γραφεια που πηγαινουν σαββατοκυριακα (δεν ξερω αν εχουν και καθημερινα) στο Μπανσκο. Θα κανονισετε και αν εχει θεσεις, θα πληρωσετε μονο για τη μεταφορα..
 

JohnBo86

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γιατι να παιδευτεις με Βολο;
Πηγαινετε Θεσσαλονικη και απο εκει κανονιζετε.. Είτε τα ΚΤΕΛ (Συνεργασια με βουλγαρικες εταιρειες που πηγαινουν Σοφια), είτε με καποιο απο τα τουριστικα γραφεια που πηγαινουν σαββατοκυριακα (δεν ξερω αν εχουν και καθημερινα) στο Μπανσκο. Θα κανονισετε και αν εχει θεσεις, θα πληρωσετε μονο για τη μεταφορα..
Έχουνε μόνο Παρασκευές .Εμείς θα φύγουμε από Ηράκλειο Παρασκευή.
Το κτελ Θεσσαλονίκης δεν έχει για Σόφια.
Αν δεν κάνω λάθος έχει και της Λάρισας, αλλά δεν ξέρω αν έχει κάθε μέρα όπως του Βόλου.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
Με κλειστα τα τεμπη θα σε συμβουλευα να πας με προαστειακο λαρισα-θεσσαλονικη για να γλιτωσεις τη ταλαιπωρια και απο κει εχει 3 τρενα για σοφια με ενδιαμεσες στασεις .... 6.40, 17.36, 23.46, ή με κανα τουριστικο γραφειο.....

αλλα γενικα, μηπως συνφερει πτηση εστω μεχρι θεσσαλονικη?με μια προχειρη αναζητηση για τελος φεβρουαριου ειναι 68 ευρω το ατομο πηγαινελα, δε νομιζω καραβι πηγαινελα να ειναι φτηνοτερο..... πολυ ταλαιποωρια για τριημερο

http://www.pamediakopes.gr/dreamflight/ResultsOfSearch.aspx?lang=&calendar=True
 
Μηνύματα
626
Likes
143
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Έχει πολλά γραφεία αλλά και λεωφορεία από τα ΚΤΕΛ (νομίζω) της Θεσσαλονίκης που καθημερινά έχουν δρομολόγια για Μπάνσκο.

Νομίζω μπορείς να βρεις ό,τι μέρα και ό,τι ώρα θέλεις. Απλά ψάξτο λίγο παραπάνω.

Και εγώ σκέφτομαι να πάω τότε. Δεν το έχω ψάξει ακόμα καλύτερα, αλλά θα το κάνω σε 2-2.5 βδομάδες. Αν θέλεις, σου μεταφέρω τότε παραπάνω πληροφορίες (μιας και μένω Θεσσαλονίκη)
 

JohnBo86

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Έχει πολλά γραφεία αλλά και λεωφορεία από τα ΚΤΕΛ (νομίζω) της Θεσσαλονίκης που καθημερινά έχουν δρομολόγια για Μπάνσκο.

Νομίζω μπορείς να βρεις ό,τι μέρα και ό,τι ώρα θέλεις. Απλά ψάξτο λίγο παραπάνω.

Και εγώ σκέφτομαι να πάω τότε. Δεν το έχω ψάξει ακόμα καλύτερα, αλλά θα το κάνω σε 2-2.5 βδομάδες. Αν θέλεις, σου μεταφέρω τότε παραπάνω πληροφορίες (μιας και μένω Θεσσαλονίκη)
Θα με βοηθούσες πολύ.

Έχει απο Θεσσαλονίκη απευθείας για Μπάνσκο???
Θα κάνω μερικά τηλεφωνήματα στο κτελ της Θεσσαλονίκης.
Οσον αφορά το αεροπλάνο προσπαθουμε να το αποφύγουμε γιατί η γυναίκα έχει ένα θεματάκι.
 

N-I-K-O-S

Member
Μηνύματα
33
Likes
3
Θα με βοηθούσες πολύ.

Έχει απο Θεσσαλονίκη απευθείας για Μπάνσκο???
Θα κάνω μερικά τηλεφωνήματα στο κτελ της Θεσσαλονίκης.
Οσον αφορά το αεροπλάνο προσπαθουμε να το αποφύγουμε γιατί η γυναίκα έχει ένα θεματάκι.

Φιλε υπαρχει λεωφορειο του οσε που κανει δρομολογια για βουλγαρια απο θεσσαλονικη.Σταματας blagoevgrad και απο εκει λεωφορειο ή ταξι για μπανσκο.Επισης εχει και τραινο του οσε που κανεις ακριβος το ιδιο
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισραήλ, Ειρηνικός
Παιδιά, γνωρίζει κανείς σας αν υπάρχει σύνδεση από Θεσσαλονίκη για Πλόβντιβ (Φιλιππούπολη) με λεωφορείο ή τρένο;
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Από τη Θεσσαλονίκη τα λεωφορεία που πηγαίνουν Σόφια συνεχίζουν Φιλιππούπολη (πλόντιβ), όμως όχι όλα.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Από Θεσσαλονίκη θέλει προσοχή το ΚΤΕΛ που πάει βουλγαρια γιατί το δοκιμάσαμε και υπήρχε ένα προβληματάκι.... Το ΚΤΕΛ που πήραμε λοιπον απο Θεσ/νικη ερχόταν από Κρήτη. Ήταν λοιπόν ένα λεωφορείο γεματο βουλγαρους απο αυτους τους μαυριδερους που δουλευουν στα χωραφια και να μυριζει ολο το λεωφορειο! Δεν θελω να φανω ρατσιστρια αλλα εμεις ξεκινησαμε για τουρισμο και η κατασταση ηταν απελπιστικη! Να με εχει πιασει δυσπνοια απο την μυρωδια, κριμα οι ανθρώποι βεβαια γιατι που να κανουν μπανιο???? Αλλα εκτος απο αυτο ειχαν πιάσει καμια 10ρια θεσεις με την πραματια τους! Να τσακωνονται γιατι μπερδευτηκαν κατι σακουλες, (δεν ειχαν βαλιτσες αλλα κατι ψαθινες σακουλες ...) να φωναζουν και να κανουν σαν τρελλοι! Φυσικα δεν ειναι ετσι οι υπολοιποι βουλγαροι που ζουν Σοφια αλλα δεν ξερω τι ηταν αυτοι, υπηρχε προβλημα. Μπορει να ηταν γυφτο-βουλγαροι... Στο τελος αφου μας λυπηθηκε ο οδηγος που δεν βρηκαμε θεσεις να καθησουμε, μας εβαλε μπροστα μπροστα που ηταν ανοιχτα τα παραθυρα και δεν υπηρχε προβλημα!!! Αλλα μεχρι να τακτοποιηθουμε ειχα τρομαξει! Προσοχη λοιπον στο δρομολογιο του κτελ που παει ηρακλειο-θεσ/νικη-βουλγαρια (νομιζω καθε πεμπτη... )
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.740
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom