Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπέρα ταξιδιώτες..
έχω προγραμματίσει ένα ταξίδι στην Ρώμη (πρώτη φορά) από 30 Δεκεμβρίου μέχρι 3 Ιανουαρίου και αναρωτιόμουν για την αλλαγή του χρόνου αν υπάρχουν ανοιχτά μαγαζιά όπως εδώ ή είναι όλα κλειστά και γενικά τι μου προτείνετε να κάνω εκείνο το βράδυ..αν και πιστεύω πως θα έχει αρκετό κόσμο παντού.
για τι είδους μαγαζιά μιλας? νυχτερινά? ένα σωρό. για ψώνια? ως τις 18.30 περίπου στις 31/12.
εκδηλώσεις? πάλι ένα σωρό. από όπερα, κλασική ως ποπ και γκόσπελ. κάνε μια αναζήτηση, πες τι θες κι εδω ειμαστε. πχ.:
New Year's Eve 2011/2012 in Rome: events, music, concerts, theatre, accomodation, shows, balls
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
to leonardo express einai 24 wres to 24wro kai exei 14 eurw se afhnei sto sta8mo termini
αγαπητέ (με το καλό νικνειμ :xmas_wink:) το Leonardo δεν είναι όλο το 24ωρο. σταματά κ ξεκινά τις ώρες που ανέφερα πιο πάνω.
 

Anastsa

Member
Μηνύματα
53
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
Sri Lanka
τον gavros7 ρωτουσα, άλλα οκ λύθηκε η απορία!

taver συμφωνω απόλυτα για τον υπνο. καποτε το αντεχα, τωρα, παροτι δε γερασα κιολας, δεν το αποπειραμαι πια. ηδη καιγομαι στην αθηνα. απλα θα ειναι ταξιδι επιστροφης, αρα δε με απασχολει η επομενη μερα. βεβαια και να χρειαζοταν να μεινω, στο αεροδρομιο θα εμενα για να γλιτωσω τα του ξενοδοχειου
 

olga_an

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
ναι, για νυχτερινό μαγαζί ενδιαφέρομαι.
μετά την αλλαγή του χρόνου, κάποιο μπαράκι για ένα ποτό ή κάποια πλατεία?? ποια προτείνεται??
φαντάζομαι για ψώνια τα ωράρια των καταστημάτων θα είναι όπως εδώ.
ευχαριστώ για το λινκ!
 

olga_an

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλησπέρα και πάλι! :xmas_wink:

Θέλω να ρωτήσω για την μεταφορά απο και προς στο αεροδρόμιο (το ξενοδοχείο είναι στο trastevere) καλύτερη λύση είναι το τρένο, τα λεωφορεία ή τα ιδιωτικά mini bus που θεωρητικά σε πάνε και κατευθείαν στο ξενοδοχείο? Βλέπω ότι όλα είναι γύρω στα 15ε!
 
Μηνύματα
30
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παρισι
Θα παω Ρωμη μεσα Γεναρη και θελω να μου πει καποιος που μπορω να βρω δρομολογια για λεωφορεια στο κεντρο της Ρωμης, αν δηλαδη υπαρχει καποιο sait με ωρες και προορισμους και αν το 3ημερο εισητηριο των 11 ευρω μετραει στα λεωφορεια.
 

MIKE21

Member
Μηνύματα
39
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
αμστερνταμ ξανα
Ονειρεμένο Ταξίδι
μεξικο
γεια σε ολους,η ολλανδια μπορει να περιμενει.παιδια εκλεισα για ρωμη 16-20/2
θα παω με ενα φιλαρακι.βρηκα διαφορα στο ψαξιμο αλλα ζηταω πιο αμεση ενημερωση για.
1.περοχη για να μεινω σχετικα κοντα στο κεντρο,αν μου λεγατε και κανενα χοστελακι τελεια
2.που θα πιουμε ποτακι και ενα καλο κλαμπακι για πιο βραδυ
3.κατι διαβασα για μια καρτα που μπαινεις σε ολα τα αξιοθεατα της ρωμης.ισχυει;ποσο κοστιζει;απο που την προμηθευομαι;
4.την περιοδο πο παω πρεπει να κλεισω εισητηρια μεσω ιντερνετ για βατικανο η οχι:
οποιαδηποτε αλλη πληροφορια δεκτη
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Υπάρχουν πάρα πολλες πληροφορίες για Ρώμη. Αν κάνεις μια αναζήτηση θα βρεις πολλάααα θέματα που έχουν ανοίξει γι' αυτόν τον προορισμό! Ριξε μια ματιά και αν συνεχίζεις να έχεις απορίες εδώ θα έιμαστε!
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...EF%DE%E8%E5%E9%E1-%E3%E9%E1-%F1%FE%EC%E7.html
Και άλλα πολλά!!
 

ancona

Member
Μηνύματα
29
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λονδίνο
Και εγώ παιδιά θα πάω στην Ρώμη για πρωτοχρωνιά και επειδή θα είμαι μόνος και σκοπεύω να βολτάρω όλη νύχτα θα ήθελα να μου πείτε της κακόφημες περιοχές που θα ήταν καλό να αποφύγει κάποιος.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Για τις κακοφημες θα σου πει καλυτερα ο Σαμιων.Γενικα λενε οτι προς τον κεντρικο σταθμο Τερμινι και πισω του ,τις προχωρημενες ωρες ,ειναι καπως ..ε δε φανταζομαι να μαχαιρωνουν κιολας ..προς θεου.
Για ποτα -κλαμπ: Τestaccio,Trastevere ,San Giovanni,San Lorenzo
H καρτα ειναι η Roma Pass ,την πουλανε και διαδικτυακα διαφορα σαιτ.
Η δικη μου γνωμη ειναι να κλεισει καποιος εισιτηρια απο το ιντερνετ για το Βατικανο ..ασχετως περιοδου.Η Ρωμη ειναι πολυ τουριστικη πολη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom