Γαλλία Γερμανία Στουτγκάρδη - Αλσατία - Μέλανας Δρυμός

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Γεια σας,
Σχεδιάσαμε (κλείσαμε αεροπορικά δλδ ήδη για Οκτώβριο για Στουτγκάρδη σε έναν φίλο που δουλεύει εκεί..
Πέμπτη απόγευμα με Δευτέρα απόγευμα...Στουτγκάρδη απο πληροφορίες έμαθα ότι δεν λέει για πολλά γι αυτό σχεδιάζουμε να οργανώσουμε ένα ταξιδάκι με αμάξι από Παρασκευή πρωί μέχρι Κυριακή βράδυ στις περιοχές του Μέλανα Δρυμού και της Αλσατίας (δρόμος κρασιού και Στρασβούργο) με σκοπό να αφιερώσουμε 2 απογεύματα και την μέρα της Δευτέρας στην Στουτγκάρδη!!
Έχει να προτείνει κάποιος που έχει επισκεφθεί τις παραπάνω περιοχές κάποιο 3ημερο πρόγραμμα για να καλύψουμε όσο το δυνατόν πιο πολύ μπορούμε???
Ευχαριστώ!!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Και καλά θα πας να δεις το φίλο σου, πιο πολύ εκτός Στουτγάρδης θα είσαι παρά εντός!!
Χα χα, πλάκα κάνω!!
Η Στουτγάρδη σαν πόλη όντως δε λέει πολλά, σαν κρατίδιο όμως η Βάδη-Βυτεμβέργη έχει αρκετά να δώσει...
Η διαδρομή στο Μέλανα Δρυμό είναι πολύ όμορφη, έχει μέρη για να σταματήσετε να ξεκουραστείτε, να φάτε, να φωτογραφήσετε... Μην ξεχάσετε να δοκιμάσετε το ομώνυμο γλυκό (Black-Forest)
Το Στρασβούργο είναι εκπληκτικό, θεωρώ ότι θα πρέπει να το χρησιμοποιήσετε σαν ορμητήριο και να μείνετε εκεί τα βράδια και να κινηθείτε στην ευρύτερη περιοχή.
Η Βασιλεία είναι σχετικά κοντά, το Baden Baden επίσης...
Το Europa Park είναι επίσης καλή περίπτωση (ειδικά αν έχετε κάποιο παιδί μαζί σας)...
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Και καλά θα πας να δεις το φίλο σου, πιο πολύ εκτός Στουτγάρδης θα είσαι παρά εντός!!
Χα χα, πλάκα κάνω!!
Η Στουτγάρδη σαν πόλη όντως δε λέει πολλά, σαν κρατίδιο όμως η Βάδη-Βυτεμβέργη έχει αρκετά να δώσει...
Η διαδρομή στο Μέλανα Δρυμό είναι πολύ όμορφη, έχει μέρη για να σταματήσετε να ξεκουραστείτε, να φάτε, να φωτογραφήσετε... Μην ξεχάσετε να δοκιμάσετε το ομώνυμο γλυκό (Black-Forest)
Το Στρασβούργο είναι εκπληκτικό, θεωρώ ότι θα πρέπει να το χρησιμοποιήσετε σαν ορμητήριο και να μείνετε εκεί τα βράδια και να κινηθείτε στην ευρύτερη περιοχή.
Η Βασιλεία είναι σχετικά κοντά, το Baden Baden επίσης...
Το Europa Park είναι επίσης καλή περίπτωση (ειδικά αν έχετε κάποιο παιδί μαζί σας)...
Χαχαχα με τον φιλο μου θα κανουμε τις εξορμησεις γτ και αυτός παρέα περιμένει να γυρίσει εκεί γύρω!! Βασιλεια ειναι λιγο μακρια νομιζω!!! Για τον δρόμο του κρασιού και το στρασβουργο παμω κατω εχω σχηματισει μια αποψη για τα μερη που αξιζει να επισκεφτει καποιος (πχ κολμαρ)!! Για μελανα δρυμο δεν μπορεσα να βρω πληροφοριες!! Το φραιμπουργκ πχ αξιζει;; Ή διαδρομή του μελανα δρυμου αναμεσα σε ποιιες πολεις ειναι;;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Ουσιαστικά ο Μέλανας Δρυμός είναι ανάμεσα στη Στουτγάρδη και το Στρασβούργο.
Έχει τον "κεντρικό" δρόμο που περνάει κοντά από την Καρλσρούη και κατεβαίνει προς Στρασβούργο, αλλά θα πρότεινα να ψάξετε πιο "επαρχιακούς" δρόμους (π.χ. μέσω Freudenstadt), να απολαύσετε περισσότερη φύση.
Αν πάτε προς Βασιλεία μπορείτε να κάνετε στάση στο Freiburg, αλλιώς αν σας φαίνεται μακριά αφήστε το για άλλη φορά.
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ουσιαστικά ο Μέλανας Δρυμός είναι ανάμεσα στη Στουτγάρδη και το Στρασβούργο.
Έχει τον "κεντρικό" δρόμο που περνάει κοντά από την Καρλσρούη και κατεβαίνει προς Στρασβούργο, αλλά θα πρότεινα να ψάξετε πιο "επαρχιακούς" δρόμους (π.χ. μέσω Freudenstadt), να απολαύσετε περισσότερη φύση.
Αν πάτε προς Βασιλεία μπορείτε να κάνετε στάση στο Freiburg, αλλιώς αν σας φαίνεται μακριά αφήστε το για άλλη φορά.
Εμένα βασικά μου είπανε οτι το ζουμί του μελανα δρυμου ειναι ο δρομος scwarzwaldstrasse απο baden-baden προς freiburg και οτι ουσιαστικα το freiburg ειναι η πρωτευουσα του μελανα δρυμου!!γι αυτο (με αυτο το σκεπτικο υπολογιζα να καναμε εναν κυκλο στουτγκαρδη-freiburg-colmar-strasbourg-stuttgart με διανυκτερευσεις freiburg και strasbourg!! Ουσιαστικα δλδ αναχωρηση απο στουτγκαρδη παρασκευη πρωι,διαδρομη μεσω μελανα δρυμου και αφιξη freiburg και διανυκτερευση!! Επομενη μερα αναχωρηση για κολμαρ,διαδρομη μεσω wine route και επισκεψη σε καποια χωρια και αφιξη και διανυκτερευση strasbourg!! Και τελευταια μερα βολτα στο strasbourg και αναχωρηση για stuttgart το απογευμα!! Εμαθα τελεια ειναι και η heidelberg αλλα απο αντιθετη κατευθυνση!! Οσο για τη βασιλεια επειδη ειναι λιγες οι μερες λεμε να μην κατεβουμε τοσο κατω!!
 

greco

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
3.320
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Στο Μελανα δρυμο-τον οποιο ειδα χαλαρα σε 2 μονοημερες εκδρομες με βαση τη Βασιλεια-εκτος απ αυτα που αναφερεις πανεμορφη ειναι και η λιμνη Titisee,σιγουρα αξιζει να πας.
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Στο Μελανα δρυμο-τον οποιο ειδα χαλαρα σε 2 μονοημερες εκδρομες με βαση τη Βασιλεια-εκτος απ αυτα που αναφερεις πανεμορφη ειναι και η λιμνη Titisee,σιγουρα αξιζει να πας.
Θα το ψαξω σιγουρα φιλε μου!! Ξερεις οτι σε εμπιστευομαι παντα!! Και φυσικα οποιαδηποτε αλλη πληροφορια για το προγραμμα ειβαι ευπροσδεκτη απο την ασημαντη ως την πιο σημαντικη!!
 

greco

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
3.320
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Θα το ψαξω σιγουρα φιλε μου!! Ξερεις οτι σε εμπιστευομαι παντα!! Και φυσικα οποιαδηποτε αλλη πληροφορια για το προγραμμα ειβαι ευπροσδεκτη απο την ασημαντη ως την πιο σημαντικη!!
Γεια σου φιλε desiro, ολο σε ωραια μερη πας!
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ουσιαστικά ο Μέλανας Δρυμός είναι ανάμεσα στη Στουτγάρδη και το Στρασβούργο.
Έχει τον "κεντρικό" δρόμο που περνάει κοντά από την Καρλσρούη και κατεβαίνει προς Στρασβούργο, αλλά θα πρότεινα να ψάξετε πιο "επαρχιακούς" δρόμους (π.χ. μέσω Freudenstadt), να απολαύσετε περισσότερη φύση.
Αν πάτε προς Βασιλεία μπορείτε να κάνετε στάση στο Freiburg, αλλιώς αν σας φαίνεται μακριά αφήστε το για άλλη φορά.
Καλημέρα αδερφέ!! Επειδή ψιλοδιευθετούμε τις τελευταίες λεπτομέρειες του ταξιδιού θα ήθελα σε παρακαλώ να μου πείς τι ημερησιο προγραμμα θα εκανες αν ξεκινουσες απο το πρωι Στουτγκαρδη και σκοπευες να μεινεις στο Φραιμπουργκ για βραδυ!Διαβασα για εναν δρομο τον Schwarzwaldhochstrasse που μου ειπανε να παρακαμψω την εθνικη οδο και να κινηθω Φραιμπουργκ μεσω αυτου κανοντας και μια στα σταση στο Triberg!Μου είπανε και για την titisee αλλά νομίζω μετά η διαδρομή αυξάνει πολύ και θα φτάσω Φραιμπουργκ πολύ αργά!!Για τις επόμενες 2 μέρες μου κουτσά στραβά τα έχω βγάλει!!Την μία μέρα θα κινηθώ προς Στρασβουργο μέσω δρόμο κρασιού και Κόλμαρ και την τριτη μέρα αφιερωμενη Στρασβουργο και επιστροφη Στουτγκαρδη!!Πως σου φαίνεται?? Θα πρότεινες κάτι πιο καλό από διαδρομή??
 

pada2012

Member
Μηνύματα
26
Likes
2
Εαν δεν πειράζει να μπω παρεμβολή σε αυτο το θέμα.
Θα ήθελα να ζητήσω κ εγώ πηροφορίες για ένα ταξίδι με αυτοκίνητο σε αυτές τις περιοχές. Εμείς λέμε να πάμε 26/12 - 01/01.
Το πρόγραμμα εχει ως εξής.
26/12 Αθήνα- Ζυρίχη παίρνουμε αυτοκίνητο κ παμε Κολμάρ οπου κάνουμε 2 διανυκτερεύσεις.
27/12 Κολμάρ - χωριά στο δρόμο του κρασιού.
28/12 Στρασβούργο
29/12 Μέλανας Δρυμός κ διανυκτέρευση σε κάποιο από τα χωριά εκεί.
30/12 Περνάμε από το Φράιμπουργκ κ πάμε Ζυρίχη
31/12 Πρωτοχρονιά στη Ζυρίχη
01/01 αναχώρηση για Αθήνα.
Πως σας φαίνεται το πρόγραμμα; Θα κάνατε κάπου αλλού διανυκτέρευση; Γενικά θα αλλάζατε κάτι;
Περιμένω τις προτάσεις σας!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom