Γαλλία Στο παρισι με οικογενεια / παιδιά

chronis7

Member
Μηνύματα
30
Likes
4
Πενταμελης οικογενεια για μια βδομαδα στο παρισι. Παρακαλω παιδια τη βοηθεια σας. Δωστε ιδεες και tips για να γλιτωσω τις ασκοπες σπαταλες. Πχ υπαρχουν οικογενειακα πακετα για τα μεσα μεταφορας εβδομαδιαια;

Επισης υπαρχει Site με εκπτώσεις σε αξιοθέατα. Μήπως αξίζει να πάρω κάποιο πακέτο που θα μου δίνει έκπτωση σε συγκεκριμένα αξιοθέατα? Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή...
 
Last edited by a moderator:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Γινε λιγο πιο σαφης. Ποτε ερχεστε (και μερα της εβδομαδας), προγραμμα στο περιπου; Αν θυμαμαι καλα ειχες ξαναρωτησει για να μεινετε κοντα Disneyland. Αν εισαι εσυ σορι γιατι σε ξεχασα και δεν σου απαντησα. Που κλεισατε τελικα;
 

chronis7

Member
Μηνύματα
30
Likes
4
Γινε λιγο πιο σαφης. Ποτε ερχεστε (και μερα της εβδομαδας), προγραμμα στο περιπου; Αν θυμαμαι καλα ειχες ξαναρωτησει για να μεινετε κοντα Disneyland. Αν εισαι εσυ σορι γιατι σε ξεχασα και δεν σου απαντησα. Που κλεισει τελικα;
Ναι φιλε μου, εγω ειμαι. Τοτε το σκεφτομουν, τωρα εχουμε κλεισει αεροπορικα για 12-19 ιουνιου. Ενω σκοφτομουν να μεινουμε εξω τωρα νομιζω πως θα κλεισουμε μεσα στο παρισι. Οπως σου εχω πει εχω ερθει δυο φορες παρισι και ντισνειλανντ αλλα τωρα το κανω για τα τρια παιδια. Κυριως με αγχωνει η μετακινηση μεσα στη πολη με μετρο και ντισνειλαντ με RER. Δηλαδη εστω και τα πακετακια του μετρο και η μια φορα που θα παω ντισνειλαντ νομιζω ειναι καπου 7,5 ευρω. Σκεψου πηγενε- ελα και καθημερινες μετακινησεις με μετρο και καντο επι 5 που ειμαστε εμεις. Στην ουσια ρωταω τι με συμφαιρει να κανω για γλιτωσω χρηματα στη μετακινηση μας για μια βδομαδα. Και δευτερον αν υπαρχουν εκπτωσεις για οιοικογειες η πακετα με εκπτωση για τα τρια αξιοθετα (λουβρο, αιφελ, βερσαλιες) που μας ενδοιαφερουν κυριως.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ναι φιλε μου, εγω ειμαι. Τοτε το σκεφτομουν, τωρα εχουμε κλεισει αεροπορικα για 12-19 ιουνιου. Ενω σκοφτομουν να μεινουμε εξω τωρα νομιζω πως θα κλεισουμε μεσα στο παρισι. Οπως σου εχω πει εχω ερθει δυο φορες παρισι και ντισνειλανντ αλλα τωρα το κανω για τα τρια παιδια. Κυριως με αγχωνει η μετακινηση μεσα στη πολη με μετρο και ντισνειλαντ με RER. Δηλαδη εστω και τα πακετακια του μετρο και η μια φορα που θα παω ντισνειλαντ νομιζω ειναι καπου 7,5 ευρω. Σκεψου πηγενε- ελα και καθημερινες μετακινησεις με μετρο και καντο επι 5 που ειμαστε εμεις. Στην ουσια ρωταω τι με συμφαιρει να κανω για γλιτωσω χρηματα στη μετακινηση μας για μια βδομαδα. Και δευτερον αν υπαρχουν εκπτωσεις για οιοικογειες η πακετα με εκπτωση για τα τρια αξιοθετα (λουβρο, αιφελ, βερσαλιες) που μας ενδοιαφερουν κυριως.
Δυστυχως δεν υπαρχουν εκπτωσεις για οικογενειες που δεν ζουν στη Γαλλια αλλα υπαρχουν εκπτωσεις ή δωρεαν εισοδοι για τα παιδια στα αξιοθεατα.

Ετσι σε Λουβρο και Βερσαλλιες η εισοδος ειναι δωρεαν για τα παιδια (και για οσους ειναι λιγοτερο απο 26 ετων), ενω για τον Αιφελ τα παιδια κατω των 12 πληρωνουν το 25% του εισιτηριου.

Για τις μετακινησεις εκεινο που σας συμφερει περισσοτερο ειναι να βγαλετε 5 Navigo Semaine την Τριτη 12 Ιουνιου που θα φτασετε και οι οποιες θα ισχυουν μεχρι και την Κυριακη 17/6 τα μεσανυχτα (προς Δευτερα) και για τα Noctilien βραδινα λεωφορεια μεχρι τις 6 το πρωι της Δευτερας. Με αυτη μπορειτε να μετακινηστε σε ολες τις ζωνες και με οποιο μεσο θελετε (εκτος Orlyval, Optile και SNCF sauf Trensilien).
Και οι 5 καρτες θα κοστισουν (22,8 + 5) * 5 = €139.

Την Δευτερα μπορειτε να κινηθειτε περιξ του ξενοδοχειου (σε ποια περιοχη θα μεινετε; ) χωρις να αγορασετε εισιτηρια ή να παρετε ενα καρνε t+ με €14,90 αν θελετε να πατε καπου και να γυρισετε. Την Τριτη αναλογα με το τι ωρα πετατε, απο ποιο αεροδρομιο και απο που ξεκινατε μπορει η μετακινηση να στοιχισει απο €10 μεχρι €70.

Δηλαδη υπολογισε γυρω στα €150-205 εκτος κι αν το αεροδρομιο ειναι το Beauvais οπου το κοστος μπορει να φτασει απο €257-275
 

chronis7

Member
Μηνύματα
30
Likes
4
Δυστυχως δεν υπαρχουν εκπτωσεις για οικογενειες που δεν ζουν στη Γαλλια αλλα υπαρχουν εκπτωσεις ή δωρεαν εισοδοι για τα παιδια στα αξιοθεατα.

Ετσι σε Λουβρο και Βερσαλλιες η εισοδος ειναι δωρεαν για τα παιδια (και για οσους ειναι λιγοτερο απο 26 ετων), ενω για τον Αιφελ τα παιδια κατω των 12 πληρωνουν το 25% του εισιτηριου.

Για τις μετακινησεις εκεινο που σας συμφερει περισσοτερο ειναι να βγαλετε 5 Navigo Semaine την Τριτη 12 Ιουνιου που θα φτασετε και οι οποιες θα ισχυουν μεχρι και την Κυριακη 17/6 τα μεσανυχτα (προς Δευτερα) και για τα Noctilien βραδινα λεωφορεια μεχρι τις 6 το πρωι της Δευτερας. Με αυτη μπορειτε να μετακινηστε σε ολες τις ζωνες και με οποιο μεσο θελετε (εκτος Orlyval, Optile και SNCF sauf Trensilien).
Και οι 5 καρτες θα κοστισουν (22,8 + 5) * 5 = €139.

Την Δευτερα μπορειτε να κινηθειτε περιξ του ξενοδοχειου (σε ποια περιοχη θα μεινετε; ) χωρις να αγορασετε εισιτηρια ή να παρετε ενα καρνε t+ με €14,90 αν θελετε να πατε καπου και να γυρισετε. Την Τριτη αναλογα με το τι ωρα πετατε, απο ποιο αεροδρομιο και απο που ξεκινατε μπορει η μετακινηση να στοιχισει απο €10 μεχρι €70.

Δηλαδη υπολογισε γυρω στα €150-205 εκτος κι αν το αεροδρομιο ειναι το Beauvais οπου το κοστος μπορει να φτασει απο €257-275
Ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια.. Ηταν πολυ σημαντικη πραγματικα. Σπιτι δεν εχω κλεισει ακομα. Ειμαι σε αναζητηση ειναι αληθεια και κοιταω προς ανατολικο Παρισι, περιοχες Montreuil και Vincennes λογω και Disneyland. Ποια η γνωμη σου? Κανω καλα? Η μηπως ειναι καλυτερα να ψαχτω για αλλου σε σχεση τιμης και αξιας?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια.. Ηταν πολυ σημαντικη πραγματικα. Σπιτι δεν εχω κλεισει ακομα. Ειμαι σε αναζητηση ειναι αληθεια και κοιταω προς ανατολικο Παρισι, περιοχες Montreuil και Vincennes λογω και Disneyland. Ποια η γνωμη σου? Κανω καλα? Η μηπως ειναι καλυτερα να ψαχτω για αλλου σε σχεση τιμης και αξιας?
Vincennes μονο αν ειναι κοντα στο RER. Montreuil ξεχνα το καλυτερα αφου θα εισαι με παιδια.
 

chronis7

Member
Μηνύματα
30
Likes
4
Τι σχέση έχει το Montreuil με τη Ντύσνευλαντ;;;
Απλα επειδη ειναι πιο κοντα στη ντισνειλαντ και μονο... Και ναι λογω RER... Εσυ τι προτεινεις?

Στο κεντρο δεν υπαρχει περιπτωση να βρω για 5μελης οικογενεια. Ειναι πανακριβα... Γιαυτο ψαχνομαι λιγο πιο εξω αλλα να εχει συγκοινωνια...
 
Last edited by a moderator:

chronis7

Member
Μηνύματα
30
Likes
4
Vincennes μονο αν ειναι κοντα στο RER. Montreuil ξεχνα το καλυτερα αφου θα εισαι με παιδια.
Για πιο λογο οχι? Ειναι μακρια? Τι παιζει εκει? Και τι προτεινεις εσυ... πια περιοχη λες οτι ειναι καλυτερα για τη περιπτωση μου? Κεντρο δεν υπαρχει περιπτωση αποτι βλεπω...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Για πιο λογο οχι? Ειναι μακρια? Τι παιζει εκει? Και τι προτεινεις εσυ... πια περιοχη λες οτι ειναι καλυτερα για τη περιπτωση μου? Κεντρο δεν υπαρχει περιπτωση αποτι βλεπω...
Εχει αρκετη παραβατικοτητα. Χωρις να ειναι επικινδυνη ιδιαιτερα θα δειτε σκηνες που τα παιδια θα φοβηθουν.

Ποιο ειναι το αεροδρομιο σας; Στα διαμερισματα 13-15 κοιταξες καθολου;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Κλασικα Μποβε..... Οχι δεν εχω δει... Θα το ψαξω τωρα να δω.... Ειναι καλυτερα λες? Επειδη σιγουρα γνωριζεις, πια τα θετικα ?
Ειναι πιο οικονομικες περιοχες και στο μεγαλυτερο τους μερος δεν ειναι καθολου επικινδυνες. Αφου πετατε προς/απο Beauvais δες και Levallois-Perret, Courbevoie, Colombes, Ansieres-sur-Seine καθως και Ternes, Neuilly-sur-Seine (αν και στις 2 τελευταιες δυσκολα θα βρεις κατι οικονομικο). Ειναι πιο σημαντικο να εισαι πιο κοντα στο Beauvais παρα στη Disney.

Αλλες περιοχες που θα μπορουσες να βρεις κατι καλο ειναι Montrouge, Ivry-sur-Seine και Boulogne-Billancourt
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.267
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom