Συγκεκριμένες απορίες για Εύβοια..

danisg

Member
Μηνύματα
33
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
καπου στην Ευρώπη..
Επειδή σχεδιάζω τις καλοκαιρινές μου διακοπές, χρειάζομαι να μάθω κάποιες λεπτομέρειες που θα καθορίσουν τον προγραμματισμό.
Συγκεκριμένα, μέσα Ιουλίου ξεκινάμε από Σέρρες με προορισμό Εύβοια - Σκύρο δυο ζευγάρια - ένα αυτ/το.

Ερώτηση 1η:
Επειδή θα περάσω από Γλύφα - Αγιόκαμπο, θα ήθελα να μου πείτε σχετικά με τη Λιχάδα. Ειδικότερα, μου άρεσε μια παραλία δίπλα στο Γρεγολίμανο με πεύκα κλπ. (club Med κλπ) Όμως κάπου διάβασα ότι για να πας σε εκείνη την παραλία πληρώνεις 65 Ευρώ ή κάτι τέτοιο... Γνωρίζει κανείς τι ισχύει?

Ερώτηση 2η:
Μετά την παραλία Χιλιαδού,θα πάω στη Γλυφάδα (παραλία βύθουρη). Υπάρχει ένα σταυροδρόμι μετά τους Στρόπωνες (κοντά στη Λάμαρη), στο οποίο έχει ταμπέλα που λέει "Γλυφάδα". Το θυμάμαι γιατί έχω περάσει από κει. Στην αρχή φαίνεται άσφαλτος. Ξέρει κανεις αν ο δρόμος αυτός είναι βατός με Ι.Χ. απλό?

Τι ρωτάω ε?:rolleyes:
Αν μπορεί κάποιος, ας βοηθήσει. Ελπίζω κάποιος από Εύβοια τουλάχιστον να γνωρίζει. Έφαγα το google και δεν έβγαλα άκρη!!
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Μα κι εσυ ρωτας τωρα για κατι μερη... ρωτα καλυτερα για κανενα ξεχασμενο νησι στη μεση του ειρηνικου, καλυτερες πιθανοτητες θα εχεις :)

Ειχα παει σ'αυτα τα μερη παλιοτερα, αλλα δε θυμαμαι κ πολλα...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Σχετικά με τη Λιχάδα θυμάμαι μια ωραία παραλία όπου έφτανες με καραβάκι απο απέναντι.Είχε beach μπαρ,ξαπλώστρες και αν θυμάμαι καλά είχε και σουβλάκι για όσους πεινούσαν.Δεν πλήρωνες είσοδο στην παραλία.Η θάλασσα ήταν πολύ καθαρή και έβλεπες κάτω.Μόνο μην πετύχεις δυνατό αέρα.Χαλάει την ωραία ατμόσφαιρα.Όσον αφορά στο Γρεγολίμανο δεν κάναμε μπάνιο εκεί αλλά θυμάμαι φοβερή φύση περνώντας.Αργότερα άκουσα οτι το ξενοδοχείο κάηκε απο τις πυρκαγιές όπως και αρκετά δέντρα εκεί.Δεν ξέρω αν επαναλειτουργεί ή τι έχει γίνει.Αν googlάρεις ίσως βρεις πληροφορίες.Επίσης αν περάσεις απο εκεί κοντά να πας στο Μουσείο "Ναυτίλος",μου άρεσε πολύ.Είναι στον Αγιόκαμπο και έχουν και πουλμανάκι που σας πάει δωρεάν,αν μαζευτήτε μερικά άτομα.
 

danisg

Member
Μηνύματα
33
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
καπου στην Ευρώπη..
Μα κι εσυ ρωτας τωρα για κατι μερη... ρωτα καλυτερα για κανενα ξεχασμενο νησι στη μεση του ειρηνικου, καλυτερες πιθανοτητες θα εχεις :)
:sharkisland:
Χα χα... όντως, αλλά ελπίζω να βρεθεί κάποιος να απαντήσει μέχρι τον Ιούνιο.. δε μπορεί, κάποιος θα έχει πάει..

Εννοώ αυτή την παραλία στο Γρεγολίμανο:
Club Med Γρεγολίμανο (Αιδηψός, Εύβοια): 285 κριτικές, 144 φωτογραφίες

Google Αποτελέσματα Eικόνων για http://3.bp.blogspot.com/-nzvm7aE9Ze8/T12iBl5K27I/AAAAAAAAL-A/62anyND4HM4/s1600/gregolimano.jpg

Ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις..
 

Ellinaras

Member
Μηνύματα
24
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΣΚΩΤΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΚΑΛΑΠΑΓΚΟΣ
Όσο για την δεύτερη ερώτηση την έχω κάνει την διαδρομή με απλό ΙΧ πριν 3-4 χρόνια αλλα ο δρόμος θυμάμαι δεν ήταν καλός...Κοινώς το έσπασα λίγο και δεν νομίζω να το ξανάκανα!
Θα σου πρότεινα να πάρεις τον συγκεκριμένο δρόμο (τσιμεντόδρομος στην αρχή) και να πας λιβαδάκια για μπάνιο που είναι καλύτερα
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.302
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Ερώτηση 1η:
Επειδή θα περάσω από Γλύφα - Αγιόκαμπο, θα ήθελα να μου πείτε σχετικά με τη Λιχάδα. Ειδικότερα, μου άρεσε μια παραλία δίπλα στο Γρεγολίμανο με πεύκα κλπ. (club Med κλπ) Όμως κάπου διάβασα ότι για να πας σε εκείνη την παραλία πληρώνεις 65 Ευρώ ή κάτι τέτοιο... Γνωρίζει κανείς τι ισχύει?
Η παραλία που λές δίπλα στο med είναι όντως πάρα πολύ ωραία, τα πεύκα φτάνουν σχεδόν μέχρι την θάλασσα και στο τέλος έχει βραχάκια ιδανικά για ψαροντουφεκάδες. Αυτό που ξέρω εγω είναι ότι είναι αποκλειστικά για τα μέλη του club med. Εγω είμαι τυχερή και πάω συχνά αλλά δια θαλάσσης με σκάφος. Παλιά δεν άφηναν άτομα που δεν μένουν εκεί, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει τίποτα. Εννοειται πως για 65Ε δεν αξίζει να πληρώσεις ούτε στις Μπαχάμες!
Στα Λιχαδονήσια Παραλία Λιχαδονήσια | Δήμος Λιχάδος | Παραλίες Εύβοιας | Εύβοια | Evia-Guide υπάρχει ένα βαρκάκι που σε πάει. Για μπάνιο δεν λέει πολλά, γιατί έχει πολλά σκάψη αραγμένα και πιο βαθιά έχει ρεύματα, αλλά αξίζει να πάτε να κάνετε την βουτιά σας και να κάτσετε στο μπαράκι που έχει στην Στρογγυλή.
 

danisg

Member
Μηνύματα
33
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
καπου στην Ευρώπη..
Όσο για την δεύτερη ερώτηση την έχω κάνει την διαδρομή με απλό ΙΧ πριν 3-4 χρόνια αλλα ο δρόμος θυμάμαι δεν ήταν καλός...Κοινώς το έσπασα λίγο και δεν νομίζω να το ξανάκανα!
Θα σου πρότεινα να πάρεις τον συγκεκριμένο δρόμο (τσιμεντόδρομος στην αρχή) και να πας λιβαδάκια για μπάνιο που είναι καλύτερα
Μα η παραλία που λες βγαίνει κοντά στην Κάρυστο, ή μήπως μπερδεύομαι? Δηλ. πολύ μακριά από τη διαδρομή που αναφέρω...
 

danisg

Member
Μηνύματα
33
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
καπου στην Ευρώπη..
Η παραλία που λές δίπλα στο med είναι όντως πάρα πολύ ωραία, τα πεύκα φτάνουν σχεδόν μέχρι την θάλασσα και στο τέλος έχει βραχάκια ιδανικά για ψαροντουφεκάδες. Αυτό που ξέρω εγω είναι ότι είναι αποκλειστικά για τα μέλη του club med. Εγω είμαι τυχερή και πάω συχνά αλλά δια θαλάσσης με σκάφος. Παλιά δεν άφηναν άτομα που δεν μένουν εκεί, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει τίποτα. Εννοειται πως για 65Ε δεν αξίζει να πληρώσεις ούτε στις Μπαχάμες!
Στα Λιχαδονήσια Παραλία Λιχαδονήσια | Δήμος Λιχάδος | Παραλίες Εύβοιας | Εύβοια | Evia-Guide υπάρχει ένα βαρκάκι που σε πάει. Για μπάνιο δεν λέει πολλά, γιατί έχει πολλά σκάψη αραγμένα και πιο βαθιά έχει ρεύματα, αλλά αξίζει να πάτε να κάνετε την βουτιά σας και να κάτσετε στο μπαράκι που έχει στην Στρογγυλή.
Τρέχα γύρευε δηλαδή. Μια στάση ήθελα να κάνω εκεί, αλλά αν είναι να πληρώσω, να μαλώσω με τους ντ@β@τζήδες της παραλίας και να ξενερώσω από την αρχή της εκδρομής, θα κάνω αλλού τη στάση, κάπου στην Αιδηψό μάλλον..
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Εμένα πάντως μου άρεσε το μπάνιο στα Λιχαδονήσια.Η θάλασσα όπως σου είπα ήταν διάφανη και έβλεπες κάτω.Είχε ξαπλώστρες και καντίνα-σουβλατζίδικο εκεί και μάζευε πολλές οικογένειες αλλά και μερικές παρέες και ζευγάρια.Από Αιδηψό πάντως μπορείς να κάνεις πολύ ωραίες εκδρομές στη Βόρεια Εύβοια(π.χ.καταρράκτες Δρυμώνα).Η μητέρα μου πάει Αιδηψό για ιαματικά λουτρά και συνήθως όταν την επισκέπτομαι μένω μερικές μέρες και κάνουμε εκδρομές.Έχω διαπιστώσει ότι η Βόρεια Εύβοια έχει αρκετά γραφικά μέρη που δεν έχουν αλλοτριωθεί απο τον μαζικό τουρισμό.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϋλάνδη
γενικοτερα για Σκυρο απο Εύβοια έχουμε πληροφορίες? Από πού φεύγουν πλοια? Νομιζω σιγουρα από Κυμη.....Εχει και απο αλλου?
 

danisg

Member
Μηνύματα
33
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
καπου στην Ευρώπη..
γενικοτερα για Σκυρο απο Εύβοια έχουμε πληροφορίες? Από πού φεύγουν πλοια? Νομιζω σιγουρα από Κυμη.....Εχει και απο αλλου?
Από Κύμη υπάρχει πρόσβαση, 2-3 δρομολόγια, ανά κατεύθυνση, την ημέρα, σε βολικές ώρες. Και τα εισιτήρια είναι αρκετά φθηνά, δε θυμάμαι όμως τη σελίδα που τα είχα βρει όλα αυτά.
http://www.skyros-island.gr/index.php
εδώ θα βρεις πολλές απαντήσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.701
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom