Ταξίδια με μωρό.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.909
Αν και το θεμα ξεκίνησε αλλιώς, θα βάλω τον προβληματισμό μου σχετικά με την πίεση που θεωρώ ότι δέχονται οι νέες μαμάδες να ταξιδεύουν με τα βρέφη τους στο εξωτερικό. Δεν μιλάω για διακοπές, δηλαδή άραγμα, θάλασσα, φαί και χαλάρωση κάτι που είναι για όλους χαλάρωση και σύνδεση, αλλά την πίεση να ζήσουν μια εμπειρία που θα προκαλέσει ταλαιπωρία σε όλους δυσανάλογη με το "κέρδος", δηλαδή τη γνωριμία με έναν τόπο.
Εφόσον δεν μιλάμε για μηνιαία ταξίδια που ο αποχωρισμός θα είναι επώδυνος για όλους, γιατί ξαφνικά θεωρείται "κακή μανα" αυτή που θα αφήσει 4 μέρες το παιδί της στις γιαγιάδες για να λείψει? Η δε θεωρία ότι "το παιδί πάιρνει ερεθίσματα" είναι σωστή αλλά παίρνει αυτά μονο που μπορεί να προσλάβει. Και στο Cern ή το Λούβρο να πάνε οι γονείς το βρέφος, δεν θα παρει ερεθίσματα. Τα αυτοσχέδια εγχειρίδεια μητρότητας που κυκλοφορούν στα σόσιαλ μιντια έχουν δημιουργήσει μη ρεαλιστικές προσδοκίες για τα βρέφη (ότι δίνοντας ερεθίσματα για ενηλικες θα γίνουν Αινστάιν) και τρομερές ενοχές στις μάνες.
Έχω την εντύπωση ότι ενεργοποιούνται απίστευτοι μηχανισμοί από το περιβάλλον ότι "δεν είναι καλή μανα" αν ξεφύγει 3-4 μέρες από τον γονεικό ρόλο. Λες και οι μάνες που πάνε σε συνέδρια ή δουλειά για λίγες μέρες σε εξωτερικό ή Ελλάδα γιατί υποχρεούνται γι αυτό από το επάγγελμά τους είναι κατάπτυστες. Πέστε να με φάτε, αλλά η άποψη για θηλασμό μέχρι τη νηπιακή ηλικία- και όχι τη βρεφική που είναι φυσιολογική- γύρισε πίσω πολλά χρόνια τις γυναίκες κάνοντάς τες "αδιάφορες και αναίσθητες" αν το παιδί μείνει χωρίς μητρικό γάλα για λίγες μέρες και στερώντας τους μια στοιχειώδη ανεξαρτησία. Σχεδόν πιστεύω ότι οι μάνες στις αγροτικές κοινωνίες είχαν μεγαλύτερη ανεξαρτησία να δουλεύουν στα χωράφια όλη μέρα από ό,τι οι σημερινές μανούλες που πρέπει να κουβαλάνε το βρέφος σε μάρσιπο παντού από το πρωί ως το βράδυ ως τη νηπιακή ηλικία για να "συνδεθούν" καλύτερα.

Μόνο σε μια περίπτωση είδα μωρομάνα να παίρνει το βρέφος σε συνέδριο μαζί και μάλιστα έκανε εισήγηση με αυτό αγκαλιά επειδή δεν υπήρχε κανείς εν ζωη στο συγγενικό περιβάλλον να το κρατήσει 3 μέρες και έκλαιγε γοερά στη διάρκεια των εισηγήσεων αν το επαιρνε αγκαλιά άλλος. Και δεν νομίζω ότι ήταν κάτι που τους "εδεσε" περισσότερο ή ότι το βρέφος "πήρε ερεθίσματα", η δε γυναίκα ήταν απελπισμένη.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.878
Likes
14.384
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εγώ πάντως είμαι της γνώμης η μάνα να μην αποχωρίζεται το μωρό της τον πρώτο ένα μισή χρόνο. Το είδα κι εγώ από το παιδί μου, το είχε ανάγκη. Φυσικά αν υπάρχει η δυνατότητα. Αν δεν υπάρχει η γυναίκα βγαίνει στη δουλειά και προσπαθεί να ισορροπήσει στους πολλαπλούς ρόλους της κουβαλώντας αιώνα τύψεις, τις οποίες η κοινωνία τροφοδοτεί διαρκώς.
Ερεθίσματα δε ξέρω αν λαμβάνει ένα βρέφος στο ταξίδι αλλά θεωρώ καλό να μαθαίνουν τα παιδιά να προσαρμόζονται στο προγραμμα των μεγάλων.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.909
Εγώ πάντως είμαι της γνώμης η μάνα να μην αποχωρίζεται το μωρό της τον πρώτο ένα μισή χρόνο. Το είδα κι εγώ από το παιδί μου, το είχε ανάγκη. Φυσικά αν υπάρχει η δυνατότητα. Αν δεν υπάρχει η γυναίκα βγαίνει στη δουλειά και προσπαθεί να ισορροπήσει στους πολλαπλούς ρόλους της κουβαλώντας αιώνα τύψεις, τις οποίες η κοινωνία τροφοδοτεί διαρκώς.
Ερεθίσματα δε ξέρω αν λαμβάνει ένα βρέφος στο ταξίδι αλλά θεωρώ καλό να μαθαίνουν τα παιδιά να προσαρμόζονται στο προγραμμα των μεγάλων.
Συμφωνω αλλα ειπα για βρέφη. Δεν νομίζω ότι μπορούν να προσαρμοστούν στο πρόγραμμα των μεγάλων και να μην κλαινε, πεινάνε, θέλουν αλλαγμα πάνας 12 μηνών ούτε ότι διαπαιδαγωγούνται σε αυτή την ηλικία. Οταν είδα μάλιστα σε κρουαζιέρα γονιό να κλείνει τη μύτη του παιδιού του για λόγους ΄διαπαιδαγώγησης" για να σταματήσει το κλάμα επειδή υποψιάστηκε ότι ενοχλούσε τους συνδαιτημόνες γιατί ειναι παιδάκι, τι να έκανε το καημένο, και ευτυχώς του την πέσαμε ολοι γύρω ωρυόμενοι, εχασα πάσα ιδέα για το πως "σκληραγωγούνται" τα παιδιά στα ενήλικα προγράμματα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Η δε θεωρία ότι "το παιδί πάιρνει ερεθίσματα" είναι σωστή αλλά παίρνει αυτά μονο που μπορεί να προσλάβει. Και στο Cern ή το Λούβρο να πάνε οι γονείς το βρέφος, δεν θα παρει ερεθίσματα. Τα αυτοσχέδια εγχειρίδεια μητρότητας που κυκλοφορούν στα σόσιαλ μιντια έχουν δημιουργήσει μη ρεαλιστικές προσδοκίες για τα βρέφη (ότι δίνοντας ερεθίσματα για ενηλικες θα γίνουν Αινστάιν) και τρομερές ενοχές στις μάνες.
Δεν είχα ποτέ σκεφτεί αυτή την εκδοχή, νόμιζα ότι κουβαλάνε τα μωρά τους στα αεροπλάνα απλά για να είναι μαζί τους, να ποστάρουν τις εμπειρίες τους στο ίνσταγκραμ και να εκνευρίζουν τους υπόλοιπους επιβάτες. Μιλάμε για τρομερή κουταμάρα αν πραγματικά κάποια πιστεύει ότι δίνοντας τεχνολογικά ή καλλιτεχνικά ερεθίσματα σε ένα μωρό μερικών μηνών το παιδί θα γίνει Αινστάιν ή Βερμέερ, ειδικά αν φανταστείς ότι την εποχή που έζησαν αυτοί οι γονείς δεν κουβάλαγαν τα μωρά τους σε ταξίδια.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.878
Likes
14.384
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δεν είχα ποτέ σκεφτεί αυτή την εκδοχή, νόμιζα ότι κουβαλάνε τα μωρά τους στα αεροπλάνα απλά για να είναι μαζί τους, να ποστάρουν τις εμπειρίες τους στο ίνσταγκραμ και να εκνευρίζουν τους υπόλοιπους επιβάτες. Μιλάμε για τρομερή κουταμάρα αν πραγματικά κάποια πιστεύει ότι δίνοντας τεχνολογικά ή καλλιτεχνικά ερεθίσματα σε ένα μωρό μερικών μηνών το παιδί θα γίνει Αινστάιν ή Βερμέερ, ειδικά αν φανταστείς ότι την εποχή που έζησαν αυτοί οι γονείς δεν κουβάλαγαν τα μωρά τους σε ταξίδια.
Είναι δυνατόν να είσαι τόσο επικριτικός κι αφοριστικος και να τσουβαλιάζεις τους γονείς χωρίς ο ίδιος να έχεις παιδιά;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.909
Μιλάμε για τρομερή κουταμάρα αν πραγματικά κάποια πιστεύει ότι δίνοντας τεχνολογικά ή καλλιτεχνικά ερεθίσματα σε ένα μωρό μερικών μηνών το παιδί θα γίνει Αινστάιν ή Βερμέερ, ειδικά αν φανταστείς ότι την εποχή που έζησαν αυτοί οι γονείς δεν κουβάλαγαν τα μωρά τους σε ταξίδια.


 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
O μεγάλος Φέινμαν είχε πει ότι κανείς δεν μπορεί να καταλάβει πραγματικά την κβαντική μηχανική. Αν ο τύπος αυτός βρήκε τρόπο να τη μάθει στα μωρά μπράβο του (αν και πιστεύω ότι βρήκε ένα ωραίο τρόπο να πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες σε άσχετους γονείς που θέλουν να κάνουν τα παιδιά τους Αινστάιν).
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Δεν είχα ποτέ σκεφτεί αυτή την εκδοχή, νόμιζα ότι κουβαλάνε τα μωρά τους στα αεροπλάνα απλά για να είναι μαζί τους, να ποστάρουν τις εμπειρίες τους στο ίνσταγκραμ και να εκνευρίζουν τους υπόλοιπους επιβάτες. Μιλάμε για τρομερή κουταμάρα αν πραγματικά κάποια πιστεύει ότι δίνοντας τεχνολογικά ή καλλιτεχνικά ερεθίσματα σε ένα μωρό μερικών μηνών το παιδί θα γίνει Αινστάιν ή Βερμέερ, ειδικά αν φανταστείς ότι την εποχή που έζησαν αυτοί οι γονείς δεν κουβάλαγαν τα μωρά τους σε ταξίδια.
Να απαντήσω σοβαρά, δε νομίζω ότι αξίζει. Δεν ξέρω αν έχεις παιδί, αν ναι μπορούμε να το συζητήσουμε, σοβαρά, χωρίς ειρωνείες. Αν όχι, θα απαντήσω αναλόγως. Έλα στην πτήση για Μπαλί μαζί μας, χρειαζόμαστε κάποιον πρόθυμο να καθίσει στη διπλανή θέση. ;)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Είναι δυνατόν να είσαι τόσο επικριτικός κι αφοριστικος και να τσουβαλιάζεις τους γονείς χωρίς ο ίδιος να έχεις παιδιά;
Οι γιατροί και οι ειδικοί που έχουν εξηγήσει τι είναι παιδική αμνησία και πώς το μωρό μπορεί να θυμάται τέλεια γεγονότα των προηγούμενων ημερών και μετά από μερικές βδομάδες να μη θυμάται τίποτα δεν είχαν όλοι παιδιά.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.909
Οι γιατροί και οι ειδικοί που έχουν εξηγήσει τι είναι παιδική αμνησία και πώς το μωρό μπορεί να θυμάται τέλεια γεγονότα των προηγούμενων ημερών και μετά από μερικές βδομάδες να μη θυμάται τίποτα δεν είχαν όλοι παιδιά.
Ο Φρουντ ειπε οτι ως τα 4-5 επιβαλλεται να εχει ξεχασει τα παντα απο τη ζωη του γιατι ειναι ο καλυτερος μηχανισμος διαχειρισης του οιδιποδειου, ετσι οριζεται η παιδικη αμνησια. Αν θυμαται, μενει με τη μορφη φοβιας συνηθως.
Οποιος νομιζει οτι επενδυει στην αναμνηση του ταξιδιου, ας το ψαξει λιγο περισσοτερο.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Καμία επένδυση στην ανάμνηση, εννοείται. Δε νομίζω κανείς γονέας να περιμένει το βρεφάκι να θυμάται τις εμπειρίες από ταξίδια, όπως και σχεδόν οτιδήποτε άλλο, όπως είπες. Απλά, υπάρχουν γονείς που θέλουν να έχουν μαζί τους τα μωρά στο ταξίδι, για διάφορους λόγους, και αυτοί που δε θέλουν, για διάφορους λόγους επίσης. Ειδικά δε όσον αφορά τις μητέρες, όπως υπάρχει η άποψη της ξεκούρασης για κάποιες μέρες χωρίς το παιδί, φαντάζομαι (ή μάλλον ξέρω) ότι υπάρχει και η άποψη "το θέλω κάθε στιγμή μαζί μου, και ας μου στερεί πιθανή ξεκούραση". Κι εφόσον υπάρχει μια κάποια ελευθερία στον κόσμο, ας τις δεχτούμε και τις δύο.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.658
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Θα ήθελα να θέσω ένα άλλο ερώτημα: Οι γονείς που ταλαιρωπούν τα μωρά τους υποβάλοντάς τα σε ένα μακρινό ταξίδι για δήθεν εμπειρίες, έχουν σκεφτεί σε τι κινδύνους βάζουν τα παιδάκια τους. Έχουν μήπως σκεφτεί πώς θα αντιμετωπίσουν ένα πρόβλημα υγείας πχ αλλεργία, τσίμπημα, ατύχημα; Αν συμβεί σε ενήλικα είναι διαφορετικά. Το μωρό είναι ευάλωτο στις αλλαγές θερμοκρασίας, υγρασίας, και συνθηκών.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.796
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom