Ταξίδια με μωρό.

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική

vrea

Member
Μηνύματα
232
Likes
209
Προσωπικά δεν πιστεύω ότι είναι ανάγκη όταν πας στο εξωτερικό να σέρνεσαι στους παιδότοπους. Σίγουρα ο προγραμματισμός θα πρέπει να είναι συγκεκριμένος (δεν μπορείς να περιφέρεσαι σαν την άδικη κατάρα όπως ενδεχομένως θα έκανες αν ήσουν με τον καλό / την καλή σου) και σίγουρα δεν θα κάνεις πράγματα που πιθανόν να έκανες μόνος σου πχ να πας για ποτάκι το βράδυ.
Το να δεις όμως ένα μουσείο, να πιείς έναν καφέ σε ένα μέρος που δεν είναι ντουμάνι, να περπατήσεις σε ένα πάρκο/ στους δρόμους, ή με μια επίσκεψη στο ζωολογικό κήπο, το ενυδρείο κλπ.είναι ότι πρέπει για τα παιδιά. Προσωπικά πόλεις που είχα επισκεφτεί ή ακόμη και είχα ζήσει στο παρελθόν τις βλέπω πια διαφορετικά όταν ταξιδεύω εκεί με τα παιδιά μου. Νομίζω ότι και οι άνθρωποι που συναντώ εκεί είναι διαφορετικοί- πιο ευγενείς /φιλικοί- αφού αντιμετωπίζουν πλέον μια οικογένεια και αυτό είναι κάτι που με συγκινεί πολύ.

Η άποψη μου είναι ότι χρόνος αφιερώνεις στα παιδιά τις στιγμές που είσαι χαλαρός σε διακοπές, η λαχτάρα της εξερεύνησης που μοιράζεσαι μαζί τους είναι αυτό που χρειάζονται τα παιδιά. Τώρα αν μας συμβεί και καμιά στραβή, θα το αντιμετωπίσουμε όπως θα κάναμε και εδώ.

Το παρκάρισμα στην γιαγιά προσωπικά το αντιλαμβάνομαι και το σέβομαι μόνο σαν μια λύση ανάγκης καθώς τα ταξίδια με παιδιά είναι πολύ ακριβό σπορ και πολλές φορές δυσβάσταχτο για τον οικογενειακό προϋπολογισμό.

Μου αρέσει πολύ που πολλοί νοιώθουν το ίδιο εδώ μέσα και χαίρομαι όταν διαβάζω τέτοιες εμπειρίες. Αυτός είναι άλλωστε και ο λόγος που προσωπικά μπαίνω σε αυτό το φορουμ. Η αγάπη μου για τα ταξίδια και η αναζήτηση πληροφοριών από αυτούς που μπορούν. Τα προσωπικά αδιέξοδα και οι φοβίες του καθενός δεν με αφορούν.
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.παιδιάτρους σαν την πρώτη μας
Ή σαν την επόμενη;
2.κακώς μίλησα ξανά,
1. Γνωρισες 2 απο τους 6000 κι εμαθες τον κόσμο ολο? Μην προσβαλλεις επαγγελματικους κλαδους ετσι απλα. Σκεψου πρωτα τις κακιστες επιλογες σου κ μαθε απο τα λαθη σου.
2. Αριστα. Θαυμαζω την αυτογνωσια σου.
Επιμενω κι εγω στην αριστη προτροπη της paefstra:συζητηση με παιδιατρους πρωτα κ οχι ανωνυμες συμβουλες.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
1. Γνωρισες 2 απο τους 6000 κι εμαθες τον κόσμο ολο? Μην προσβαλλεις επαγγελματικους κλαδους ετσι απλα. Σκεψου πρωτα τις κακιστες επιλογες σου κ μαθε απο τα λαθη σου.
2. Αριστα. Θαυμαζω την αυτογνωσια σου.
Επιμενω κι εγω στην αριστη προτροπη της paefstra:συζητηση με παιδιατρους πρωτα κ οχι ανωνυμες συμβουλες.
1. Όχι, απλά αυτούς τους δύο ανεφερα, δε μίλησα για όλο τον κλάδο. Γι αυτό άλλωστε υπάρχουν πολλοί, για να διαλέγεις.
2. Ανώνυμη συμβουλή είναι η δική σου, εκτός αν σε λένε Samion. Επίσης αν το North66 είναι όνομα κι αυτο. Εμένα με λένε Κώστα, τη γυναίκα μου Αλιόνα, το προφίλ μας είναι ανοιχτό κι οχι κλειδωμενο, και φαίνεται και από τις λεπτομέρειές μας ακόμα και τι επιθετο εχουμε.
3. Καλά κάνεις και θαυμάζεις την αυτογνωσία μου, είναι γνωστό ότι με στενόμυαλους κανένας δεν έβγαλε ποτέ άκρη. Οπότε απλά έπρεπε να προσπεράσω, και να μιλήσω με όσους ενδιαφέρονται για το ίδιο πράγμα με εμάς, όχι να απαντήσω σε ανάλογα ειρωνικά ποστ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Όχι, απλά αυτούς τους δύο ανεφερα, δε μίλησα για όλο τον κλάδο. Γι αυτό άλλωστε υπάρχουν πολλοί, για να διαλέγεις.
2. Ανώνυμη συμβουλή είναι η δική σου, εκτός αν σε λένε Samion. Επίσης αν το North66 είναι όνομα κι αυτο. Εμένα με λένε Κώστα, τη γυναίκα μου Αλιόνα, το προφίλ μας είναι ανοιχτό κι οχι κλειδωμενο, και φαίνεται και από τις λεπτομέρειές μας ακόμα και τι επιθετο εχουμε.
3. Καλά κάνεις και θαυμάζεις την αυτογνωσία μου, είναι γνωστό ότι με στενόμυαλους κανένας δεν έβγαλε ποτέ άκρη. Οπότε απλά έπρεπε να προσπεράσω, και να μιλήσω με όσους ενδιαφέρονται για το ίδιο πράγμα με εμάς, όχι να απαντήσω σε ανάλογα ειρωνικά ποστ.
Καποια πραγματα καλο ειναι να μην συγχεονται. Τα περι επιθετου, λινκ, προφιλ κ δεν ξερω γω τι αλλο ειναι περιττα κ εκτος θεματος.
Να συμβουλευομαστε τον παιδιατρο μας, ειναι προτροπη, οχι συμβουλη. Δεν συμβουλεύω τα αυτονοητα. Αν ειναι να συζηταμε το ρολο του παιδιατρου στη ζωη των παιδιων κλαφτα, σε τετοια παρακμη δεν εισερχομαι.
Για τα υπολοιπα σε συμβουλευω πραγματικα να μην χρησιμοποιεις επιθετα στο λογο σου κ ειδικα οταν αναφερεσαι σε συμφορουμιτες σου.
Για τα πεζοδρομια της Ρωμης συμβουλευσα ηδη στο σχετικο θεμα.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Για τα πεζοδρομια της Ρωμης συμβουλευσα ηδη στο σχετικο θεμα.
Γι αυτό και μου άρεσε να το διαβάσω, μπόρεσα κι εγώ να μάθω κάτι παραπάνω για το θέμα εκεί, και μπράβο σου που το έγραψες. Η διαφωνία μου σε εκείνο το θέμα ήταν όλα τα μηνύματα προτροπης για να μην πάει η κοπέλα ταξίδι με το μωρό, λες και μας ρώτησε. Όπως ανέφερες αυτά όλα για τη Ρώμη και τις λοιπές ιταλικές πόλεις, θα μπορούσε κάποιος άλλος να πει την άποψη του για το Παρίσι, για τις Βρυξέλλες ή οπουδήποτε αλλού, αντί να τεντωνει το θέμα σε οτιδήποτε άλλο εκτός αυτού που ρώτησε η πρώτη κοπέλα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.931
Likes
40.771
Προσωπικα εκπλησσομαι με το εξης παραδοξο:
Οταν καποιος ανηλικος ζητα πληροφοριες για το πως θα παει στο εξωτερικο μονος του πολυ σωστα δεν δινονται συμβουλες ανωνυμα γιατι θεωρουμε ολοι πως δεν πρεπει να τον εκθετουμε σε κινδυνο.
Πως γινεται να θεωρουμε οτι ειναι σωστο να λεμε ανωνυμα συμβουλες στο τι να κανουν οι γονεις που δεν γνωριζουν αν υπαρχουν δυσκολιες και κινδυνοι για το δικο τους βρεφος με ελαφρια καρδια. Ας παραπεμπουμε κι εκει στους ειδικους που θα επιλεξουν να ακουσουν. Η ιδιοτητα του νεου γονιου δεν ειναι ειδικοτητα για καθε βρεφος.

Η κοπελα ειπε οτι εχει επιφυλαξεις γιατι ειναι δυσκολο μωρο στο φαι και τον υπνο, αρα εχει επιφυλαξεις. Και απλα της ειπα αν εχει να μην το παρει γιατι δεν ειναι υποχρεωτικο. Δεν της ειπα κατι παραλογο, αυτη ξερει το βρεφος της, αυτη ξερει καλυτερα.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
Οταν καποιος ανηλικος ζητα πληροφοριες για το πως θα παει στο εξωτερικο μονος του πολυ σωστα δεν δινονται συμβουλες ανωνυμα γιατι θεωρουμε ολοι πως δεν πρεπει να τον εκθετουμε σε κινδυνο.
Πως γινεται να θεωρουμε οτι ειναι σωστο να λεμε ανωνυμα συμβουλες στο τι να κανουν οι γονεις που δεν γνωριζουν αν υπαρχουν δυσκολιες και κινδυνοι για το δικο τους βρεφος με ελαφρια καρδια.
Ο ανήλικος έχει γονείς,να πάει να τους ρωτήσει.Δεν το συζητάμε αυτό.
Συμβουλές δεν δίνουμε.Η ΕΝΗΛΙΚΗ μητέρα ρώτησε για πόλεις (κράτη) κατάλληλες/α και λέμε το μακρύ μας και το κοντό μας για τις πόλεις.Άλλος λέει ότι είναι η τάδε πόλη καλή .Ο Σάμιον λέει η Ρώμη είναι άχρηστη.κλπ
Η ενήλικη μητέρα παίρνει τις απαντήσεις και κρίνει κατά το δοκούν.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.931
Likes
40.771
Ο ανήλικος έχει γονείς,να πάει να τους ρωτήσει.Δεν το συζητάμε αυτό.
Συμβουλές δεν δίνουμε.Η ΕΝΗΛΙΚΗ μητέρα ρώτησε για πόλεις (κράτη) κατάλληλες/α και λέμε το μακρύ μας και το κοντό μας για τις πόλεις.Άλλος λέει ότι είναι η τάδε πόλη καλή .Ο Σάμιον λέει η Ρώμη είναι άχρηστη.κλπ
Η ενήλικη μητέρα παίρνει τις απαντήσεις και κρίνει κατά το δοκούν.
Για δυσκολο παιδι (και τι σημαινει δυσκολο εδω μπορει να απαντησει μονο ο παιδιατρος του- η δυσκολια στο φαι και τον υπνο μπορει να ειναι κατι αθωο μεχρι κατι πολυ σοβαρο) δεν θα ελεγα με ελαφρια καρδια που ειναι καλα. Γιατι αν διαπιστωσει οτι φτανει στου διαολου το κερατο και ειναι αβιωτη η ζωη και των γονιων και του παιδιου, τοτε την κατευθυνουμε λαθος.
Το οτι θα ακουσει το μακρυ και το κοντο του καθενα ειναι βεβαιο (πχ ιδανικη η Λισαβονα με καροτσι). Δεν θα παθει ψυχολογικα τραυματα αν της πουμε να ρωτησει παιδιατρο, γιατι αυτο που κανει το βρεφος της γειτονισσας μπορει να μην μπορει να το κανει το δικο της. Το αυτονοητο λεμε.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
Για να σκέφτεται κάποιος ενήλικος να ταξιδέψει έχει σκεφτεί αρκετά πράγματα.Στο συγκεκριμένο νήμα
ζητά συμβουλές για πόλεις -χώρες.Ίσως σε κάποιο άλλο φόρουμ να ζητά τις συμβουλές για παιδιά.
Δεν το ξέρω ,αλλά ούτε και θα ασχοληθώ.Αν κάποιος ρωτήσει εμένα προσωπικά τι θα έκανα ή τι έκανα,
θα του απαντούσα με την όποια πείρα έχω.Αλλά δεν ρώτησε,ούτε εμένα,ούτε κανένα.
Μόνο για πόλεις -χώρες.Αισθάνομαι σαν το αστείο που κυκλοφορεί...
Ζακέτα να βάλεις.... :):)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.931
Likes
40.771
Αλλά δεν ρώτησε,ούτε εμένα,ούτε κανένα.
Τυχερος εισαι :haha:
Απεναντιας εγω ρωτηθηκα αν πιστευω στον θηλασμο, που εμαθα περι θηλασμου και τροπου γεννας, ποιος γιατρος με κατηυθυνε πως θα γεννησω, ποτε πρωτοπηρα το παιδι σε ταξιδι, αν οντως κανω τη δουλεια που κανω η λεω φουμαρα.
Αναθεμα την ωρα και τη στιγμη που ειπα τη γνωμη μου, η αγνοια ειναι ανικητη :haha:.

Επισης ειναι προφανες οτι τα ταξιδια ανοιγουν τον νου του ανθρωπου. Μονο τι χρωμα εσωρουχο φορουσα οταν γεννησα δεν ρωτηθηκα γιατι αμφισβητησα το υποχρεωτικο μοντελο μητροτητας της μαμας που μενει full time σπιτι.
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
Ασχέτως αν συμφωνούμε στο ταξίδια με μωρά ή όχι και ποια είναι η κατάλληλη ηλικία για ταξίδια με μωρό
ή νήπιο,την γνώμη σου -άποψη την ακούω,την επεξεργάζομαι και κρίνω ανάλογα.Γιατί είσαι μητέρα και έχεις
κάποια ταξίδια πείρα.Το να έχουν κάποια άποψη και μάλιστα κατηγορηματική ,άτομα που δεν έχουν ακόμα
πατρότητα ή μητρότητα είναι αντικείμενο προς μελέτη.Και μιλάω γενικά.Όχι επί συγκεκριμένου. :)
Επισης ειναι προφανες οτι τα ταξιδια ανοιγουν τον νου του ανθρωπου.
Μήν πας μακριά.Δες εδώ πόσοι αγενείς υπάρχουν ,πολυταξιδευμένοι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.598
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom