Ταξίδια με μωρό.

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.776
Ασχέτως αν συμφωνούμε στο ταξίδια με μωρά ή όχι και ποια είναι η κατάλληλη ηλικία για ταξίδια με μωρό
ή νήπιο,την γνώμη σου -άποψη την ακούω,την επεξεργάζομαι και κρίνω ανάλογα.Γιατί είσαι μητέρα και έχεις
κάποια ταξίδια πείρα.Το να έχουν κάποια άποψη και μάλιστα κατηγορηματική ,άτομα που δεν έχουν ακόμα
πατρότητα ή μητρότητα είναι αντικείμενο προς μελέτη.Και μιλάω γενικά.Όχι επί συγκεκριμένου. :)
Σου εχω τεραστια συμπαθεια και το ξερεις, αλλα εδω με βρισκεις αντιθετη. Σεβαστες ειναι οι τεκμηριωμενες και οχι επιπολαιες αποψεις. Δεν θα εξεταζα αν η παιδιατρος μου εχει παιδια-δεν εχει. Το ιδιο θα την εμπιστευομουν αν ειχε. Με ενδιαφερει αν η αποψη της ειναι τεκμηριωμενη. Το ιδιο η αποψη ενος δασκαλου του παιδιου μου, ασχετα αν εχει παιδια κ.ο.κ.
Εννοειται οτι δεν θα εμπιστευομουν να παρω συμβουλη απο ολους τους γονεις. Μονο τους ισορροπημενους γονεις.

Εχω μεγαλη διαθεση να ανοιξω μια κουβεντα γιατι οι γονεις στην Ελλαδα θεωρουνται μια ανωτερη, προνομιακη καστα που τα ξερουν ολα, ειναι ειδικοι επι παντος επιστητου απλα και μονο γιατι εκπληρωσαν το βιολογικο καθηκον της αναπαραγωγης. Κατι που μπορει να γινει και με IQ ραδικιου. Αλλα θα με ρωτησουν οντως τι χρωμα εσωρουχο φορουσα οταν γεννησα, οποτε αφηνω αυτη την ενδιαφερουσα συζητηση για την παρεα μου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Το να έχουν κάποια άποψη και μάλιστα κατηγορηματική ,άτομα που δεν έχουν ακόμα πατρότητα ή μητρότητα είναι αντικείμενο προς μελέτη.Και μιλάω γενικά.Όχι επί συγκεκριμένου. :)
Κάποιοι από τους καλύτερους παιδίατρους και παιδαγωγούς που γνωρίζω είναι άτεκνοι...
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Συμφωνω οτι ξερει πως αντιδρα το παιδι του οταν:
Εχει περασει πολυ υψηλο πυρετο και ξερει αν αντιδρα με σπασμους (δεν θα θελε να γινει πρωτη φορα σε ταξιδι)
Εχει φαει το πρωτο τσιμπημα απο εντομο και ξερει οτι δεν ειναι αλλεργικο (δεν θα θελε να γινει σε ταξιδι πρωτη φορα)
Εχει δοκιμασει πολλα ειδη τροφων και ξερει οτι δεν εχει αλλεργιες η ποιες εχει (δεν θα 'θελε να του συμβει σε ταξιδι πρωτη φορα)
Εχει δει πως αντιδρα σε εντονο κρυο και υγρασια και ξερει οτι δεν κανει λαρυγγιτιδες, ασθμα, ωτιτιδες κλπ (δεν θα θελε να του συμβει σε ταξιδι πρωτη φορα)
Συμφωνω πως δε θα θελα να συμβουν αυτα πρωτη φορα σε ταξιδι (μακαρι να μη συνεβαιναν ποτε και σε κανένα παιδακι) αλλα θεωρω πως θα ηταν χειροτερο αν συνεβαιναν πρωτη φορα ενω ειναι στη γιαγια και εμεις σε ταξίδι μακρια του.. Αυτο ηθελα να θίξω.. Προσωπικα προτιμω ταξιδι σε ασφαλη προορισμο παντα με ιατρικη ασφαλιση και με προηγηθείσα εξεταση του μωρου απο παιδιατρο για να δωσει το οκ.. Αν δε πληρούνται αυτες οι προυποθεσεις τοτε καθολου ταξιδι και οχι το μωρο στις γιαγιαδες.. Επισης το αισθημα του αποχωρισμου ειναι πολυ εντονο στα μωρα-νηπια με αποκορύφωμα τα δυο ετη.. Ο καθενας κρινει βλεποντας και τις αντιδρασεις του δικου του παιδιου οπως ειπα.. Ενα μωρο π.χ. που ετσι κι αλλιως βλεπει πιο πολυ τους παππούδες γιατι οι γονεις δουλευουν ολη μερα θαναι πιο ευκολο να μεινει λιγες μερες μακρια τους αν πανε ενα ταξιδι.. Ενα μωρο που δεν θηλαζει και ξερει να πινει απο μπουκαλι ειναι πιο ευκολο να μεινει με τους παππουδες, ενα που δεν εχει πιει ποτε απο μπουκαλι απλα δε γινεται να το αφησεις μονο στο 6μηνο πανω απο 3 ωρες..
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Σου εχω τεραστια συμπαθεια και το ξερεις, αλλα εδω με βρισκεις αντιθετη
Είναι υγεία σε ένα φόρουμ να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις.
Δεν θα εξεταζα αν η παιδιατρος μου εχει παιδια-δεν εχει. Το ιδιο θα την εμπιστευομουν αν ειχε.
Είναι παιδίατρος,δεν το συζητάμε.Εδώ μιλάμε για ένα απρόσωπο φόρουμ που έχει άποψη ο καθένας.
Το ιδιο η αποψη ενος δασκαλου του παιδιου μου, ασχετα αν εχει παιδια κ.ο.κ.
Είναι ένα μεγάλο μέρος της ζωής του παιδιού,με το παιδί.

Εχω μεγαλη διαθεση να ανοιξω μια κουβεντα γιατι οι γονεις στην Ελλαδα θεωρουνται μια ανωτερη, προνομιακη καστα που τα ξερουν ολα, ειναι ειδικοι επι παντος επιστητου απλα και μονο γιατι εκπληρωσαν το βιολογικο καθηκον της αναπαραγωγης.
Σε μεγάλο βαθμό θα συμφωνήσω μαζί σου.

Κάποιοι από τους καλύτερους παιδίατρους και παιδαγωγούς που γνωρίζω είναι άτεκνοι...
Είναι παιδίατροι,και παιδαγωγοί,όχι μηχανικοί,ζωγράφοι κλπ.Δεν είναι άσχετοι.!!Και μάλιστα ανώνυμοι.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Εν κατακλείδι ,όπου σχεδόν και να πας στην Ευρώπη,είναι ποιοτικά καλύτερα από την Ελλάδα με ένα άθλιο
σήμερα σύστημα υγείας.Με παρκαρισμένα αυτοκίνητα πάνω στα πεζοδρόμια,ή στις ράμπες όπου υπάρχουν.
Ο κόσμος δεν τελειώνει στην εξώπορτα του σπιτιού μας είτε έχεις μωρό είτε κάποιο άτομο με ειδικές ανάγκες.
Άπειρες φορές μου έχουν πει πελάτες μου,ότι η Βαρκελώνη έχει πολλούς ανάπηρους και πολλές γυναίκες με μωρά στο καρότσι.Απλά έχουν την δυνατότητα να μετακινηθούν.Ας πάει σήμερα μια γυναίκα με καρότσι για δουλειά στον κέντρο τον περισσότερων Ελληνικών πόλεων και μετά συζητάμε.
Και δεν είμαι κανένας άσχετος.Μεγάλωσα 5 παιδιά και έχω σήμερα μαζί μου μια μητέρα που την μετακινώ καθημερινά με καροτσάκι.Φιλιά από μένα,καλή συνέχεια.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Επισης το αισθημα του αποχωρισμου ειναι πολυ εντονο στα μωρα-νηπια με αποκορύφωμα τα δυο ετη.. Ο καθενας κρινει βλεποντας και τις αντιδρασεις του δικου του παιδιου οπως ειπα.. Ενα μωρο π.χ. που ετσι κι αλλιως βλεπει πιο πολυ τους παππούδες γιατι οι γονεις δουλευουν ολη μερα θαναι πιο ευκολο να μεινει λιγες μερες μακρια τους αν πανε ενα ταξιδι.. Ενα μωρο που δεν θηλαζει και ξερει να πινει απο μπουκαλι ειναι πιο ευκολο να μεινει με τους παππουδες, ενα που δεν εχει πιει ποτε απο μπουκαλι απλα δε γινεται να το αφησεις μονο στο 6μηνο πανω απο 3 ωρες..
Πίστεψε με και στα 14 το ίδιο οδυνηρό είναι το αίσθημα αποχωρισμού!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.776

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Μεγάλο το ποσοστό, δε λέω αλλά το σχόλιο σου είναι παντελώς άσχετο με αυτό που έγραψα εγώ. Μίλησα για το συναίσθημα του γονιού που συνειδητοποιεί πρώτη φορά ότι το παιδί που μπαίνει στην εφηβεία ανοίγει σιγα σιγά τις φτερούγες του και ετοιμάζεται να εγκαταλείψει τη γονεϊκή εστία.
Το αν τα ελληνόπουλα μένουν μέχρι τα 34 στο πατρικό είναι κοινωνικό οικονομικό ζήτημα. Η ύπαρξη οδυνηρού αισθήματος αποχώρησης δε σημαίνει ότι θα μαντρώσουμε τα παιδιά μας για να καλύπτουν τα κενά μας.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.776
Μεγάλο το ποσοστό, δε λέω αλλά το σχόλιο σου είναι παντελώς άσχετο με αυτό που έγραψα εγώ. Μίλησα για το συναίσθημα του γονιού που συνειδητοποιεί πρώτη φορά ότι το παιδί που μπαίνει στην εφηβεία ανοίγει σιγα σιγά τις φτερούγες του και ετοιμάζεται να εγκαταλείψει τη γονεϊκή εστία.
Το αν τα ελληνόπουλα μένουν μέχρι τα 34 στο πατρικό είναι κοινωνικό οικονομικό ζήτημα. Η ύπαρξη οδυνηρού αισθήματος αποχώρησης δε σημαίνει ότι θα μαντρώσουμε τα παιδιά μας για να καλύπτουν τα κενά μας.
Μα η echo ελεγε για τη δυσκολια αποχωρισμου του βρεφους! Πως να ξερω οτι προκειται για το συναισθημα του γονιου;
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
Εχει περασει πολυ υψηλο πυρετο και ξερει αν αντιδρα με σπασμους (δεν θα θελε να γινει πρωτη φορα σε ταξιδι)
Καλησπέρα. Οι σπασμοί δεν εκδηλώνονται σε υψηλό πυρετό.

Στα θεματα υγειας και ασφαλειας θεωρω οταν ο γονιος εχει την καταλληλη γνωση των ευαισθησιων του παιδιου του που ανελυσα παραπανω. Αυτο εξαρταται απο το ποσο εχει εκτεθει σε ακραιες καταστασεις στην ασφαλεια της χωρας του που μπορεις να συνεννοηθεις με παιδιατρο- φαρμακοποιο στα ελληνικα πρωτα. Αρα διακοπες Ελλαδα μπορει να το παει αμεσως.
Σε σχεση με το οφελος του παιδιου για εξωτερικο, οταν μπορει να εκφραστει επαρκως για το αν ποναει καπου η νιωθει δυσαρεστα με κατι και να κατανοησει καποιες οδηγιες και να τις τηρησει. Αυτο εγω θεωρησα οτι γινεται στα 4 και αυτο εκανα. Τα κοριτσια το καταφερνουν νωριτερα συνηθως, καθως σε πολλα ειναι αναπτυξιακα πιο μπροστα. Παλι δεν θυμουνται και πολλα, αλλα εχεις ενα μινιμουμ επιπεδο συνεννοησης. Απο τοτε ταξιδευουμε ασταματητα και χωρις προβληματα για εμας και τους γυρω μας.
Η ανάπτυξη δεν εξαρτάται από το φύλο
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
καλησπερα. τα ιατρικα θεματα στους παιδιατρους.
Febrile seizures (febrile convulsions) are fits that can happen when a child has a fever.
https://www.nhs.uk/conditions/febrile-seizures/#
Καλησπέρα. Ευχαριστώ για τη παράθεση. Διάβασα ότι αναφέρει ότι συμβαίνει συνήθως στους 38ο C, δλδ όχι σε υψηλό πυρετό. Σωστά, ή κατάλαβα κάτι λάθος;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.668
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom