Ταξίδια με μωρό.

poised

Member
Μηνύματα
874
Likes
6.469
Χμμμ, ενδιαφέροντα όσα έμαθα, να είσαι καλά. Η αλήθεια είναι ότι ήθελα να ξεκινήσω από Βιετνάμ, έτσι για να συνεχιστεί το ταξίδι από εκεί που το είχαμε αφήσει με τον κόβιντ.
Τότε το σχέδιο ήταν να πάμε με ποταμόπλοιο Siem Riep, να μείνουμε μία εβδομάδα Καμπότζη και να συνεχίσουμε. Αλλά δεν ξέρω αν η Καμπότζη θα ζητάει τότε τίποτα χιλιάρικα ως εγγύηση αν κολλήσεις κόβιντ και τέτοια.
Θα κοιτάξω αεροπορικά, να δω από που θα ξεκινήσουμε, τώρα θυμήθηκα ότι το ταξίδι θα τελειώσει με Μπαλί, το αγαπάμε μωρέ. Άρα ίσως παίξει και κάμποση αρκετή Ινδονησία επιπλέον.

Πάνω απ' όλα, προφανώς θα ρισκάρουμε μην κλείσει κάτι λόγω κόβιντ, ή μην είναι ανοιχτά, αλλά όχι ελεύθερα, δηλαδή να πρέπει να μείνουμε σε συγκεκριμένα ξενοδοχεία, με πρακτορεία κτλ.
Αν είναι έτσι, τα παρατάω όλα και παμε Μεξικό ακόμα ένα μήνα. 😎
Γιατί να μη το πάρεις ανάποδα, να ξεκινήσεις με Ινδονησία και να γυρίσεις προς τα πίσω; Έχουν ξαναρχίσει απ' ευθείας πτήσεις από Μπαλί προς Βιετνάμ και υπάρχουν πολλές από Βιετνάμ προς Σιεμ Ριπ και από Σίεμ Ριπ προς άλλες χώρες.

Αυτό με το ποταμόπλοιο δεν ξέρω τι πλάνο ήταν, μάλλον αυτό που ξεκίναγε από HCMC, αλλά για τα δικά μου δεδομένα από θέμα κούρασης, βαρεμάρας και ασφάλειας το βάζω στα extreme game.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Γιατί να μη το πάρεις ανάποδα, να ξεκινήσεις με Ινδονησία και να γυρίσεις προς τα πίσω; Έχουν ξαναρχίσει απ' ευθείας πτήσεις από Μπαλί προς Βιετνάμ και υπάρχουν πολλές από Βιετνάμ προς Σιεμ Ριπ και από Σίεμ Ριπ προς άλλες χώρες.

Αυτό με το ποταμόπλοιο δεν ξέρω τι πλάνο ήταν, μάλλον αυτό που ξεκίναγε από HCMC, αλλά για τα δικά μου δεδομένα από θέμα κούρασης, βαρεμάρας και ασφάλειας το βάζω στα extreme game.
Λάθος μου, το ποταμόπλοιο πάει από Chau Doc στην πρωτεύουσα,αν δεν κάνω λάθος. Αυτό ήταν να πάρουμε, έχοντας διαβάσει τα σχετικά στάνταρ ασφαλείας βέβαια...
Κοιτάω το ανάποδο πλάνο, να είσαι καλά!
 

Helen28

Member
Μηνύματα
18
Likes
9
Καλημέρα θα ήθελα την συμβουλή σας
Μας κάνουν ένα μεγάλο μέρος του ταξιδιού δώρο για να πάμε με το μωρό μας Αμερική αρχές Νοεμβρίου .Δεν ξέρω όμως τι να κάνω σκέφτομαι το παιδί ότι είναι πολλές ώρες πτήσεις σε μια άλλη ήπειρο (έχουμε πάει αρκετές φορές μόνοι μας αλλά πρώτη φορά με παιδί )και φοβόμαστε πως θα αντιδράσει στο αεροπλάνο ,μην κολλήσει τίποτα αν φερόμαστε ανεύθυνα να κάνουμε κάτι τέτοιο σε τόσο μικρή ηλικία ;;;(παρένθεση θα έχουμε κάνει ταξιδιωτική ασφάλεια αλλά πες αρρωσταίνει δεν θα είμαστε Ευρώπη θα θελουμε δεκαπέντε ώρες για να γυρίσουνε )
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Καλημέρα θα ήθελα την συμβουλή σας
Μας κάνουν ένα μεγάλο μέρος του ταξιδιού δώρο για να πάμε με το μωρό μας Αμερική αρχές Νοεμβρίου .Δεν ξέρω όμως τι να κάνω σκέφτομαι το παιδί ότι είναι πολλές ώρες πτήσεις σε μια άλλη ήπειρο (έχουμε πάει αρκετές φορές μόνοι μας αλλά πρώτη φορά με παιδί )και φοβόμαστε πως θα αντιδράσει στο αεροπλάνο ,μην κολλήσει τίποτα αν φερόμαστε ανεύθυνα να κάνουμε κάτι τέτοιο σε τόσο μικρή ηλικία ;;;(παρένθεση θα έχουμε κάνει ταξιδιωτική ασφάλεια αλλά πες αρρωσταίνει δεν θα είμαστε Ευρώπη θα θελουμε δεκαπέντε ώρες για να γυρίσουνε )
Δεν μπορεί να πάρει κανείς την ευθύνη για το αν κολλήσει κάτι το παιδάκι.
Εμείς πάντως όταν ήταν 1.5 έτους πήγαμε Ταϊλάνδη Μαλαισία Σιγκαπούρη για 20 μέρες. Στο αεροπλάνο μας έβαλαν υποχρεωτικά να καθησουμε στις μπροστινες θέσεις που ανοίγει το τραπεζάκι και ακουμπάει στον τοίχο και όχι σε άλλο κάθισμα. Εκεί βάζαμε καλάθι για το παιδί. Γενικά στο ταξίδι ήταν πολύ καλά. Κάναμε πτήση πάνω από 10 ώρες. Λονδίνο - Κουάλα Λουμπούρ. Είναι καθαρά δικό σας το θέμα πόσο διάθεση και όρεξη έχετε για να πραγματοποιηθεί το ταξίδι. Το παιδί προσαρμόζεται πιο εύκολο από όσο πιστεύουμε. Δεν στερήθηκαμε τίποτα από το ταξίδι, δεν ήταν τροχοπαιδι η μικρή για την διασκέδαση μας, ίσα ίσα αφήναμε και το backpack στο καρότσι και ήμασταν ξεκούραστοι.. Χαχαχχα.
 

Helen28

Member
Μηνύματα
18
Likes
9
Δεν μπορεί να πάρει κανείς την ευθύνη για το αν κολλήσει κάτι το παιδάκι.
Εμείς πάντως όταν ήταν 1.5 έτους πήγαμε Ταϊλάνδη Μαλαισία Σιγκαπούρη για 20 μέρες. Στο αεροπλάνο μας έβαλαν υποχρεωτικά να καθησουμε στις μπροστινες θέσεις που ανοίγει το τραπεζάκι και ακουμπάει στον τοίχο και όχι σε άλλο κάθισμα. Εκεί βάζαμε καλάθι για το παιδί. Γενικά στο ταξίδι ήταν πολύ καλά. Κάναμε πτήση πάνω από 10 ώρες. Λονδίνο - Κουάλα Λουμπούρ. Είναι καθαρά δικό σας το θέμα πόσο διάθεση και όρεξη έχετε για να πραγματοποιηθεί το ταξίδι. Το παιδί προσαρμόζεται πιο εύκολο από όσο πιστεύουμε. Δεν στερήθηκαμε τίποτα από το ταξίδι, δεν ήταν τροχοπαιδι η μικρή για την διασκέδαση μας, ίσα ίσα αφήναμε και το backpack στο καρότσι και ήμασταν ξεκούραστοι.. Χαχαχχα.
Οοο Ταϊλανδή σας βρίσκω σκληροπυρηνικούς …εννοείται δεν σκέφτομαι το αν θα ταλαιπωρηθούμε εμείς μόνο το παιδί σκέφτομαι μήν το ταλαιπωρήσω άδικα .Στο αεροπλάνο είχατε πάρει φαγητό για το μωρό ;τα υπάρχει κάποιος περιορισμός στα ml?

Προσοχή μόνο με την επιλογή ασφάλειας.
Δηλαδή ; Ρωτάω γιατί δεν έχω ξανά κάνει
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Οοο Ταϊλανδή σας βρίσκω σκληροπυρηνικούς …εννοείται δεν σκέφτομαι το αν θα ταλαιπωρηθούμε εμείς μόνο το παιδί σκέφτομαι μήν το ταλαιπωρήσω άδικα .Στο αεροπλάνο είχατε πάρει φαγητό για το μωρό ;τα υπάρχει κάποιος περιορισμός στα ml?
είχαμε πάρει μπιφτέκια που δεν έχουν υγρά. Πάρτε μαζί ότι τρώει κατά προτίμηση σε ξηρά τροφή. Το αεροπλάνο και εμάς μας προβληματιζε αλλά τελικά ήταν απίστευτα πιο εύκολο από όσο περιμέναμε.
Στην επιστροφή πχ δεν είχαμε μαζί σπιτικά μπιφτέκια.. Έφαγε φαγητό τού αεροπλάνου όπως και εμείς.
Η μικρή μας τρελενεται γενικά για ψάρι και στις χώρες που επισκέφτηκαμε το βρίσκαμε παντού και φτηνά. Δεν τις δώσαμε πικάντικες γεύσεις.. Αλλά δοκίμασε μέχρι και σούσι. Γενικά μας γλύτωσαν δυτικά εστιατόρια που έτρωγε μακαρόνια. Ευχαριστήθηκε πολύ χυμούς, milkshake, τοπικά παγωτά και είχαμε πάντα μαζί μας μπισκότα που αγοράσαμε από εκεί (oreo) ώστε όταν υπήρχε ψήγμα γκρίνιας και κούρασης να την γλυκαίνουμε.
Περάσαμε τέλεια οι γονείς.. Και τέλεια πέρασε μαζί μας και το παιδί.
Σίγουρα είναι και θέμα τύχης μια αδιαθεσία του παιδιού που μπορεί να χαλάσει το πρόγραμμα του ταξιδιού. Έχοντας κατά νου αυτό κάναμε μόνο 2 εσωτερικές πτήσεις και μεγαλώσαμε το διάστημα ημερών που ήμασταν σε κάθε πόλη, σε σχέση με το αν ήμασταν χωρίς το παιδί. Τελικά ούτε αυτό χρειαζόταν. Μπορούσαμε να δούμε παραπάνω πράγματα, αλλά δεν παύει να ήταν η σωστή επιλογή.
 

Helen28

Member
Μηνύματα
18
Likes
9
είχαμε πάρει μπιφτέκια που δεν έχουν υγρά. Πάρτε μαζί ότι τρώει κατά προτίμηση σε ξηρά τροφή. Το αεροπλάνο και εμάς μας προβληματιζε αλλά τελικά ήταν απίστευτα πιο εύκολο από όσο περιμέναμε.
Στην επιστροφή πχ δεν είχαμε μαζί σπιτικά μπιφτέκια.. Έφαγε φαγητό τού αεροπλάνου όπως και εμείς.
Η μικρή μας τρελενεται γενικά για ψάρι και στις χώρες που επισκέφτηκαμε το βρίσκαμε παντού και φτηνά. Δεν τις δώσαμε πικάντικες γεύσεις.. Αλλά δοκίμασε μέχρι και σούσι. Γενικά μας γλύτωσαν δυτικά εστιατόρια που έτρωγε μακαρόνια. Ευχαριστήθηκε πολύ χυμούς, milkshake, τοπικά παγωτά και είχαμε πάντα μαζί μας μπισκότα που αγοράσαμε από εκεί (oreo) ώστε όταν υπήρχε ψήγμα γκρίνιας και κούρασης να την γλυκαίνουμε.
Περάσαμε τέλεια οι γονείς.. Και τέλεια πέρασε μαζί μας και το παιδί.
Σίγουρα είναι και θέμα τύχης μια αδιαθεσία του παιδιού που μπορεί να χαλάσει το πρόγραμμα του ταξιδιού. Έχοντας κατά νου αυτό κάναμε μόνο 2 εσωτερικές πτήσεις και μεγαλώσαμε το διάστημα ημερών που ήμασταν σε κάθε πόλη, σε σχέση με το αν ήμασταν χωρίς το παιδί. Τελικά ούτε αυτό χρειαζόταν. Μπορούσαμε να δούμε παραπάνω πράγματα, αλλά δεν παύει να ήταν η σωστή επιλογή.
Τέλεια πραγματικά αν τα καταφέρατε σε τέτοιες χώρες με το μωρό τότε η Αμερική θα είναι παιχνιδάκι !!Θα είναι βραδινή πτήση όποτε λογικά θα την έχω ταΐσει για απόγευμα και για το αεροπλάνο θα έχω το γάλα της .θα πάρω και μαζί μου λίγο φαγητό έτσι να υπάρχει και στην επιστροφή θα έχουμε κουζίνα στο δωμάτιο όποτε μπορεί να ετοιμάσω κάτι εκεί
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
είχαμε πάρει μπιφτέκια που δεν έχουν υγρά. Πάρτε μαζί ότι τρώει κατά προτίμηση σε ξηρά τροφή.
κατω των 2 ετων δεν υπαρχει περιορισμος. οτι θελεις παιρνεις απο υγρα τροφη, οσο γαλα, κρεμες απαιτειται και σε οποια συσκευασια θες. το δε μητρικο δεν εχει κανενα περιορισμο, ουτε σε ποσοτητα ουτε σε συσκευασια. ακομα και να μην ταξιδευει το μωρο. αυτονοητο.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
κατω των 2 ετων δεν υπαρχει περιορισμος. οτι θελεις παιρνεις απο υγρα τροφη, οσο γαλα, κρεμες απαιτειται και σε οποια συσκευασια θες. το δε μητρικο δεν εχει κανενα περιορισμο, ουτε σε ποσοτητα ουτε σε συσκευασια. ακομα και να μην ταξιδευει το μωρο. αυτονοητο.
Ξηρά τροφή με την λογική ότι είναι λιγότερο πιθανό να προκαλέσει αναγούλα και όχι για το αν επιτρέπεται στο αεροπλάνο. Δεν το διευκρίνισα πριν.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.419
Likes
5.232
Δηλαδή ; Ρωτάω γιατί δεν έχω ξανά κάνει
Μια ασφάλεια που να έχει κάλυψη ένα με δυο εκατομμύρια δολάρια τουλάχιστον. Αχρείαστη να είναι. Υπάρχει σχετικό νήμα στο φόρουμ αν αποφασίσεις να ταξιδέψεις.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.754
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Να πω μια γνώμη εγώ που έχω μεγαλωμένα παιδιά. Το εκ των υστέρων.
Καταννοώ απόλυτα την ανάγκη του γονέα να έχει το παιδιάκι του μαζί και να μη του λείπει ειδικά όταν είναι πολύ μικρό. Όπως και την περίπτωση του να μην υπάρχει επιλογή να το αφήσεις κάπου και να ταξιδέψεις ήσυχος.

Εκ των πολύ υστέρων λοιπόν, έχοντας φάει και γω μια φρίκη να μην αφήνω το μωρό μου πουθενά εκτός της ώρες της δουλειάς, θα έλεγα πως ήτνα ξεκάθαρα ψυχολογικό και συναισθηματικό.
Πρακτικά είναι ανώφελο, με την έννοια πως ένα παιδάκι μηνών δεν καταλαβαίνει τίποτα παρά μόνο βγαίνει από το πρόγραμμά του, ενώ αν αδιαθετήσει/αρρωστήσει δημιουργούνται μεγάλα προβλήματα και μπορεί να τινάξει όλο το ταξίδι στον αέρα.
Το πλεονέκτημα είναι ότι μαθαίνει από μικρό να είναι στο δρόμο με ότι μπορεί να συνεπάγεται αυτό και το δέσιμο της οικογένειας.

Επίσης το ταξίδι είναι ο χρόνος για τους γονείς να μείνουν για λίγο δίχως την έννοια της φροντίδας και να ξαναβρούν τους εαυτούς και τη σχέση μεταξύ τους.

Ωστόσο σέβομαι και θαυμάζω απίστευτα όσους τα κουβαλούν στην άκρη του κόσμου αλλά εγώ θα το απέφευγα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.775
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom