Συζήτηση περί φωτογραφίας

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Οι φωτογραφίες που βγάζω είναι αξιοπρεπείς! Αλλά!...οι νυχτερινές λήψεις δεν είναι καλές ή τουλάχιστον δεν είναι όπως αυτές υπο το φώς της μέρας...Επίσης οι λήψεις μέσα απο αυτοκίνητο εν κινήσει δεν είναι το καλύτερο, όποια ρύθμιση και αν έχω προσπαθήσει να βάλω...θέλω να μπορεί να πιάνει και την "κίνηση" χωρίς η κίνηση να αλλοιώνει τη φωτογραφία (εύχομαι να το εξηγώ σωστά...)
Πιο πολύ με ενδιαφέρει να μπορώ να βγάζω μέσα απο το αυτοκίνητο φώτο !!! Θέλω να καταγράφω τις διαδρομές μου φωτογραφικά! Και επιτέλους οι φωτογραφίες που βγάζω βράδυ να δείχνουν καθαρά τι βγάζω....
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μου εξηγήσει κάποιος τι χαρακτηριστικά πρέπει αν έχει μία φωτογραφική για να έχω τα παραπάνω.
Διαβάζω τα χαρακτηριστικά, αλλά δεν καταλαβαίνω πχ ποιά είναι η διαφορά στο βίντεο όταν είναι full HD 1080p και όταν είναι 4Κ.....
 
Last edited by a moderator:

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Ανεξάρτητα απο τη μηχανή που θα διαλλέξεις (κι εδώ όπως παντού ισχύει να ξέρεις το "ότι πληρώνεις παίρνεις") τεράστια σημασία έχει και ο φακός που θα βάλεις. Σε πολλές περιπτώσεις ένας καλός φακός μπορεί να ξεπερνάει σε κόστος την ίδια τη μηχανή. Για καλές νυχτερινές λήψεις αυτά που έχουν περισσότερο σημασία (μεταξύ άλλων φυσικά) είναι μέχρι πόσο ISO μπορεί να φτάσει η μηχανή σου και πόσο "φωτεινός" είναι ο φακός. Όσο χαμηλότερο το "f" του φακού, τόσο πιο φωτεινές θα είναι και οι λύψεις σου.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
O μόνος τρόπος για να μπορείς να τραβάς μέσα από αμάξι χωρίς να σου βγαίνουν κουνημένες (κι αυτο σχετικό είναι) είναι όποια επιλογή κάνεις σε μηχανή να έχει κουμπί επιλογής προτεραιότητα ταχύτητας (Τv) όπου επιλέγεις υψηλές ταχύτητες. Αυτό σου επιτρέπει να "παγώνεις" την κίνηση χωρίς blurring. Πολλές compact μηχανές έχουν αυτή την επιλογή.

Επίσης να είναι φωτεινός ο φακός σου όπως προείπε ο gerorgeant προηγουμένως. Κι εδώ υπάρχουν compact με αρκετά φωτεινούς φακούς. Αλλά ο κανόνας ακόμα και στις compact ότι πληρώνεις παίρνεις.
Δεν σου προτείνω dslr αν δεν είσαι αποφασισμένη να κουβαλάς όγκο και βάρος.
Οι mirrorless είναι κάτι στο ενδιάμεσο.
Σκοπός είναι να αποκτήσεις κάτι του οποίου θα μπορείς σιγά σιγά να αξιοποιείς τις δυνατότητες
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Δεν υπάρχει καλή φωτογραφική μηχανή παρά μόνο καλός φωτογράφος. @Sassenach77 Η νυχτερινή λήψη είναι θέμα τεχνικής και όχι μηχανής λήψης.
Δεν ισχύει 100% αυτό που λες. Πέρα από την τεχνική, όσο ικανός κι αν είναι ο φωτογράφος, αν η μηχανή δεν είναι καλή θα σου βγάλει θόρυβο στις νυχτερινές. Επίσης κάτι που λέγεται high dynamic range τι σου λέει; Το ISO; Η ανάλυση ίσως; Προφανώς και παίζει τεράστιο ρόλο η φωτογραφική μηχανή.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
O μόνος τρόπος για να μπορείς να τραβάς μέσα από αμάξι χωρίς να σου βγαίνουν κουνημένες (κι αυτο σχετικό είναι) είναι όποια επιλογή κάνεις σε μηχανή να έχει κουμπί επιλογής προτεραιότητα ταχύτητας (Τv) όπου επιλέγεις υψηλές ταχύτητες. Αυτό σου επιτρέπει να "παγώνεις" την κίνηση χωρίς blurring. Πολλές compact μηχανές έχουν αυτή την επιλογή.

Επίσης να είναι φωτεινός ο φακός σου όπως προείπε ο gerorgeant προηγουμένως. Κι εδώ υπάρχουν compact με αρκετά φωτεινούς φακούς. Αλλά ο κανόνας ακόμα και στις compact ότι πληρώνεις παίρνεις.
Δεν σου προτείνω dslr αν δεν είσαι αποφασισμένη να κουβαλάς όγκο και βάρος.
Οι mirrorless είναι κάτι στο ενδιάμεσο.
Σκοπός είναι να αποκτήσεις κάτι του οποίου θα μπορείς σιγά σιγά να αξιοποιείς τις δυνατότητες
Κι εγω mirrorless πηρα, την Olympus pen7 και ειμαι πολύ ευχαριστημένη. Θέλει πολύ μελέτη βέβαια ακομα μονο τα βασικα εχω μάθει να κάνω. Εχει εκατοντάδες ρυθμίσεις.Χρειάζομαι σεμινάρια.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Δεν ισχύει 100% αυτό που λες. Πέρα από την τεχνική, όσο ικανός κι αν είναι ο φωτογράφος, αν η μηχανή δεν είναι καλή θα σου βγάλει θόρυβο στις νυχτερινές. Επίσης κάτι που λέγεται high dynamic range τι σου λέει; Το ISO; Η ανάλυση ίσως; Προφανώς και παίζει τεράστιο ρόλο η φωτογραφική μηχανή.
Όσο και καλή φωτογραφική και αν έχεις αν δεν πατήσεις το κουμπί τη σωστή στιγμή δεν θα βγάλεις καλή φωτογραφία. Τους όρους τους μαθαίνει κανείς εύκολα, η τεχνική όμως θέλει ταλέντο.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Όσο και καλή φωτογραφική και αν έχεις αν δεν πατήσεις το κουμπί τη σωστή στιγμή δεν θα βγάλεις καλή φωτογραφία. Τους όρους τους μαθαίνει κανείς εύκολα, η τεχνική όμως θέλει ταλέντο.
Το θέμα είναι εκτός από το να μάθεις κάποιος τους όρους να μπορεί η μηχανή να αντεπεξέλθει. Είναι πολύ συγκεκριμένο αυτό που σου λέω, ίσως δεν έγινα κατανοητός. Τον καλύτερο φωτογράφο του κόσμου να βάλεις να σου βγάλει νυχτερινή φωτογραφία με μια μηχανή των 200 ευρώ, δε θα καταφέρει να σου βγάλει καθαρή λήψη χωρίς θόρυβο.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Το θέμα είναι εκτός από το να μάθεις κάποιος τους όρους να μπορεί η μηχανή να αντεπεξέλθει. Είναι πολύ συγκεκριμένο αυτό που σου λέω, ίσως δεν έγινα κατανοητός. Τον καλύτερο φωτογράφο του κόσμου να βάλεις να σου βγάλει νυχτερινή φωτογραφία με μια μηχανή των 200 ευρώ, δε θα καταφέρει να σου βγάλει καθαρή λήψη χωρίς θόρυβο.
Όταν έρθω σε επαφή με την συλλογή μου θα σου στείλω 2 νυχτερινές φωτογραφίες μου. Η μια είναι με μια compact 10mp αξίας 120€ και η άλλη με Canon eos 7d για να μου βρεις πια είναι τραβηγμένη με πια. Να τονίσω πως δεν επεξεργάζομαι τις φωτογραφίες μου με κανένα πρόγραμμα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.298
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Το θέμα είναι εκτός από το να μάθεις κάποιος τους όρους να μπορεί η μηχανή να αντεπεξέλθει. Είναι πολύ συγκεκριμένο αυτό που σου λέω, ίσως δεν έγινα κατανοητός. Τον καλύτερο φωτογράφο του κόσμου να βάλεις να σου βγάλει νυχτερινή φωτογραφία με μια μηχανή των 200 ευρώ, δε θα καταφέρει να σου βγάλει καθαρή λήψη χωρίς θόρυβο.
Tα παλιά βιντεάκια του DigitalRev Pro Photographer Cheap Camera τα έχεις υπόψη;
Κοίτα τι κάνει ένας καλός φωτογράφος με μηχανή των 15 λιρών ούτε καν 200 ευρώ.

 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.600
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Camera τσέπης ή μάλλον ζώνης, ελευθερα χέρια χωρίς τσαντες και τσαντάκια, Canon SX620HS. Η ακριβώτερη της κατηγορίας της 250 ευρώ!!! Τη Νικον με τους 3 φακούς/φιλμ την έβαλα στο μουσείο....
Εκτός από την Canon sx620HS που έπεσε στο τραπέζι της συζήτησης, υπάρχει κανένα μοντέλο μικρής compact, με μεγάλο zoom, Wi fi και καλές νυχτερινές λήψεις που θα πρότεινε κάποιος άλλος; Την θέλω μόνο για συναυλίες και εκδρομές ημερήσιες για να μην κουβαλάω τη μεγάλη dslr. Ξέρω να κάνω manual ρυθμίσεις, οπότε θα ήθελα να έχει κάποιες δυνατότητες. Αξία μέχρι 300 €.
Είχα την Panasonic lumix T40, αλλά το επόμενο αναλογο μοντέλο που την διαδέχθηκε είναι πάνω από 400 € και τα θεωρώ πολλά για μηχανή τσέπης...
Όλες οι προτάσεις ευπρόσδεκτες.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Καταρχήν ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις σας !!! Έχετε αναφέρει λεπτομέρειες ( βλέπε @hydronetta ) που είναι πάρα πολύ χρήσιμες σε εμένα!!!
Σίγουρα δεν έχω σκοπό να γίνω φωτογράφος....αλλά θέλω κάποια στιγμή να πάρω μια καλή φωτογραφική και να ασχοληθώ μαζί της, ώστε να μάθω να την λειτουργώ σωστά, να μου είναι εύχρηστη στα χέρια μου και να έχω το αποτέλεσμα που θέλω! Δεν "πειράζω" τις φωτογραφίες που βγάζω, γιατί μου αρέσει να δείχνουν την στιγμή εκείνη όπως την "έπιασα"! Οπότε θέλω να μπορώ να την "πιάνω" την στιγμή, με όσο το δυνατόν καλύτερο τρόπο και σίγουρα παίζει ρόλο και η φωτογραφική και ο χρήστης!! Τη φωτογραφική που θα πάρω, θα την μάθω...αυτό σημαίνει οτι κατα καιρούς μπορεί να σας τρελάνω στις ερωτήσεις :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.826
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom