Συμβουλές για φωτογραφική

M@RiLou

Member
Μηνύματα
56
Likes
1
Λοιπόν, σκέφτομαι να αγοράσω τη συγκεκριμένη φωτογραφική μηχανη για τα ταξίδια μου: Canon Digital Camera SX130 IS. Την έχω βρει στο Πλαισιο σε αρκετά καλή τιμή μέσω ιντερνετ στα 174 ευρώ. Ωστόσο επειδή είμαι άσχετη με το θέμα θα ήθελα και τη γνώμη καποιου αλλου... ψάχνω για φωτογραφική που να μην ψεπερνάει τα 200ευρω, με καλή ανάλυση για να μπορώ να περνάω τις φωτο στον υπολογιστή, με καλό zoom και τέλος με αξιοπρεπείς νυχτερινές λήψεις.

Περιμένω απαντήσεις...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Canon Powershot-Sx130-Is Review: Overview

Canon PowerShot SX130 IS budget super-zoom review: design, controls, lens, stabilisation, screen, menus, movie, drive modes | Cameralabs

Canon PowerShot SX130 IS Review

To καλύτερο είναι διαβάζεις κριτικές.
Προσωπικά θα σου συνιστούσα μια Panasonic ΤΖ10 διότι αφενός ο φακός είναι ευρυγώνιος 25mm, 12Χ zoom και αφετέρου τραβά καλό βίντεο HD και βραβευμένη με EISA 2010 σαν ευρωπαϊκη κόμπακτ ταξιδιωτική φωτ.μηχανή
Photo Awards 2010-2011 | EISA - The European Imaging and Sound Association
Tιμή αυτής γύρω στα 275?
Λίγο πιο ψυχρά τα χρώματα σε σχέση με τις Canon αλλά είναι κάτι που εντυπωσιάζει στο μάτι
 

M@RiLou

Member
Μηνύματα
56
Likes
1
Θα το σκεφτώ... αν και μου ανεβάζει πολύ το budget. Βέβαια η λήψη βιντεο δεν με απασχολεί και ιδιαίτερα, μόνο φωτό τραβάω.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ελπίζω οι κριτικές να βοήθησαν. Επίσης το πλεονέκτημα των 25mm πιο ευρυγώνιος φακός σημαίνει ότι τραβάς περισσότερο θέμα.
Μην παραβλέπεις το βίντεο. Αν τραβήξεις με τη μικρή (εγώ έχω προηγούμενο μοντέλο) θα γλυκαθείς...:xmas_wink:
 

periigitis

Member
Μηνύματα
116
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΔΑΓΑΣΚΑΡΗ...
Σου συνιστώ ανεπιφύλακτα αυτή την μηχανή! Την έχει ο αδελφός μου και είναι πάρα πολύ καλή. Εγώ είχα τα 2 προηγούμενα μοντέλα αυτής της σειράς πριν πάρω την EOS 500d και αυτό που έχω να σου πω είναι ότι με όσες και αν τις είχα συγκρίνει στη πράξη ήταν μακρά οι καλύτερες στην κατηγορία τους.
Επίσης να ξέρεις ότι πέραν του ότι η ποιότητα του φακού είναι άριστη, πράγμα το οποίο θα καταλάβεις όταν την συγκρίνεις με άλλες της κατηγορίας της και όταν βγάλεις φωτογραφία πράγματα λίγο <ασυνήθιστα> πχ τον ήλιο. Επίσης να ξέρεις ότι αυτό το is που γράφει στον φακό είναι μεγαααάλο πλεονέκτημα.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Θα ήθελα τη συμβουλή σας για αγορά μιας φωτογραφικής, η τιμή της να μην ξεπερνά τα 150 ευρώ. Η τελευταία που είχα αν και είχε νυχτερινή λήψη, όταν έβγαζα φωτογραφίες το βράδυ, μου της έβγαζε κουνημένες.
Ποιο είναι εκείνο το χαρακτηριστικό που πρέπει να έχει μια μηχανή έτσι ώστε να έχουν ευκρίνεια οι νυχτερινές λήψεις?
Με μια πρόχειρη ματιά έχω βρει τις εξής : Olympus - FE-3010
Olympus announces mju TOUGH 3000: Digital Photography Review
Canon Digital Ixus 105 Review - Digital Cameras - CNET Asia

έχετε άποψη για κάποια από αυτές ? ή να προτείνετε κάτι άλλο?
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Θα ήθελα τη συμβουλή σας για αγορά μιας φωτογραφικής, η τιμή της να μην ξεπερνά τα 150 ευρώ. Η τελευταία που είχα αν και είχε νυχτερινή λήψη, όταν έβγαζα φωτογραφίες το βράδυ, μου της έβγαζε κουνημένες.
Ποιο είναι εκείνο το χαρακτηριστικό που πρέπει να έχει μια μηχανή έτσι ώστε να έχουν ευκρίνεια οι νυχτερινές λήψεις?
Με μια πρόχειρη ματιά έχω βρει τις εξής : Olympus - FE-3010
Olympus announces mju TOUGH 3000: Digital Photography Review
Canon Digital Ixus 105 Review - Digital Cameras - CNET Asia

έχετε άποψη για κάποια από αυτές ? ή να προτείνετε κάτι άλλο?
Aν δεν βαλεις τριποδο ή κατι σχετικο μην περιμενεις νυχτερινη φωτογραφια οτι και να γραφει το διαφημιστικο οσο ακριβη μηχανη και να αγορασεις
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Aν δεν βαλεις τριποδο ή κατι σχετικο μην περιμενεις νυχτερινη φωτογραφια οτι και να γραφει το διαφημιστικο οσο ακριβη μηχανη και να αγορασεις
Τρίποδο δεν παίζει, θέλω να την κουβαλάω μαζί μου στην τσάντα, οπότε το τρίποδο αποκλείεται.
Έχεις να πεις κάτι για τις μηχανές που παρέθεσα?
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Θα ήθελα τη συμβουλή σας για αγορά μιας φωτογραφικής, η τιμή της να μην ξεπερνά τα 150 ευρώ. Η τελευταία που είχα αν και είχε νυχτερινή λήψη, όταν έβγαζα φωτογραφίες το βράδυ, μου της έβγαζε κουνημένες.
Το ίδιο ζήτημα απασχολεί κι εμένα :roll: Πολλές φορές πετυχαίνω το επιθυμητό αποτέλεσμα αφού έχω βγάλει το θέμα μου 10-15 φορές. :mad: Επίσης συχνά προβληματικές είναι οι φωτογραφίες που προσπαθώ να τραβήξω σε κλειστό χώρο, για παράδειγμα σε ένα μουσείο.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Το ίδιο ζήτημα απασχολεί κι εμένα :roll: Πολλές φορές πετυχαίνω το επιθυμητό αποτέλεσμα αφού έχω βγάλει το θέμα μου 10-15 φορές. :mad: Επίσης συχνά προβληματικές είναι οι φωτογραφίες που προσπαθώ να τραβήξω σε κλειστό χώρο, για παράδειγμα σε ένα μουσείο.
Σε καταλαβαίνω! Αφού να φανταστείς στην αρχή νόμιζα ότι φταίει η μηχανή μου. Εγώ δεν έχω και σταθερό χέρι, οπότε καταλαβαίνεις:lol:
Εντάξει δεν θέλω να βγάζω και επαγγελματικές φωτογραφίες, αλλά δυστυχώς στα μέρη που έχω επισκεφτεί νυχτερινές φωτογραφίες έχω ελάχιστες:cry:.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.795
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom