Τσεχική Δημοκρατία Συνάλαγμα EUR -> CKZ (Πράγα)

PTARMANDO

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Καλησπέρα ταξιδιώτες μου,

Ξέρω ότι πολλοί θα απαντήσουν πως υπάρχει και έχει καλυφθεί το θέμα που θέλω να ρωτήσω. Απλά ως νέος ταξιδιώτης αλλά και για το λογο πως πρώτη φορά επισκέπτομαι μια ξένη χώρα, θα ήθελα να με βοηθήσετε σε ότι αφορά τη διαδικασία συναλάγματος στη Πράγα σε απλά βήματα, αλλά και ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος. Έχω διαβάσει πως καλύτερα από ΑΤΜ, άλλοι από ανταλλακτήρια τι ισχύει? τι ειναι καλύτερο?

Θα ήθελα να μου πείτε από τη στιγμή που πατάω στο αεροδρόμιο τι κάνω?

Είμαι κάτοχος χρεωστικής κάρτας Marfin bank Visa electron και Εθνικής Maestro. Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω μια από τις δύο. Ποια μου προτείνετε? Να βγάλω μόλις φτάσω στο αεροδρόμιο Πράγας όλο το ποσό που σκέφτομαι να ξοδέψω? Σε ποιο ΑΤΜ μπορώ να το κάνω αυτό? Υπάρχουν ανταλλακτήρια που μπορείτε να μου κατανομάσετε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους σας για το χρόνο που θα αφιερώσετε.

(παρακαλώ εξηγήστε μου τα βήματα όπως :

1. Φτάνεις στο αεροδρόμιο .....
2. .....
3. .....
4. ......... κλπ)
 

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Αυτό που κάνω σε τέτοιες περιπτώσεις είναι ανάληψη από ATM για τις μικρές ανάγκες/συναλλαγές, στις υπόλοιπες περιπτώσεις και όπου εμπιστεύομαι να δώσω πιστωτική, δίνω πιστωτική.
Απόφυγε να κάνεις πολλές αναλήψεις από ΑΤΜ, όπως ίσως ξέρεις εκτός από την προμήθεια συναλλάγματος υπάρχει και η προμήθεια συναλλαγής (κάποτε ήταν 5 ? στην Εθνική). Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι θα κάνεις μόνο μια ανάληψη και θα γίνεις κινητό θησαυροφυλάκιο!!!!
Κάνε και μια αναζήτηση στο forum, έχει συζητηθεί πολλές φορές το θέμα...
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις όλα τα ATM με το σήμα MAESTRO.
 

Avgousta*

Member
Μηνύματα
36
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Λασίθι
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδας, Ισλανδια
Όπως έχεις δεί έχουν προταθεί όλοι οι δυνατοί τρόποι συναλλάγματος και αν αποφασίσεις να το κάνεις εντός ελλαδικού χώρου και τσέχικου. Για τα ΑΤΜ μίλησαν παραπάνω, Οι αναλήψεις που θα χρειαστεί να κάνεις θα εξαρτηθούν από τις μέρες διαμονής σου και από το πως θέλεις να περάσεις. Για παράδειγμα τον Ιανουάριο που πήγαμε 2 άτομα ξοδέψαμε σε 4 μέρες 300 ευρώ (συμπεριλαμβανωμένων εισόδων,κρουαζιέρας και μαύρου θεάτρου).Ένα αξιόπιστο ανταλλακτήριο βρίσκεται απέναντι σχεδόν απο την εκκλησία του Αγ. Νικολάου στην περιοχή Stare Mesto(είναι γωνιακό) δε βρίσκω τη διεύθυνση:(
με καλή ισοτιμία 1 προς 23,κάτι χωρίς προμήθεια.Τώρα για το τι να κάνεις με το που βγείς από το αεροδρόμιο...πάντως όχι συνάλλαγμα εκεί! Και εξαρτάται βέβαια με τι θα μετακινηθείς από εκεί προς το ξενοδοχείο.
Καλά να περάσεις και φάε όσο "βρώμικο" αντέχεις!!!!:haha:
 

stelios83

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Εγώ επηδεί ήθελα βα ξενοιάσω απο αυτό τον βραχνά αντάλαξα χρήματα απο το αεροδρόμιο της Πράγας. Είχε μεγάλη προμήθεια όμως. Το καλύτερο και με την μικρότερη προμήθεια μέσα στην πόλη της Πράγας είναι το:
eXchange currency exchange in Prague
Ακόμη καλύτερα είναι να αλλάξεις απο τράπεζα.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Ή, φυσικά, ακόμα καλύτερα να χρησιμοποιήσεις την ethnocash (όπως λέει πιο πάνω ο amsterdam ή όπως επανειλημμένα έχει προτείνει ο taver) για να κάνεις ανάληψη από ΑΤΜ με χρέωση 1 ευρώ.
 

stergios

Member
Μηνύματα
38
Likes
92
Επόμενο Ταξίδι
??????
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Εμείς χαλάσαμε λίγα λεφτά στο αεροδρόμιο, προκειμένου να μετακινηθούμε έως το ξενοδοχείο. Κάναμε συνάλλαγμα με 1 προς 21,5 περίπου.

Στη πόλη βρήκαμε με 1 προς 25,5 και εκεί κάναμε κάθε πρωί συνάλλαγμα.

Να αποφύγεις τα ανταλλακτήρια κοντά στα τουριστικά μέρη.
 

JohnyE

Member
Μηνύματα
194
Likes
217
προσοχη σε μερικα ανταλλακτηρια που λενε no commision αλλα η ισοτιμια τους ειναι χαλια. επι της narodni εκει που αρχιζει και πεζοδρομειται εχει κανα δυο πολυ καλα ανταλλακτηρια.
 

fidel2006

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Να κάνω κι εγω με την σειρά μου μια ερωτηση για το συναλλαγμα. Εχω δυο χρεωστικες visa σε alpha bank και πειραιως . και οι δυο τραπεζες έχουν χρεωση για αναληψη απο ΑΤΜ τραπεζας εξωτερικού γυρω στα 4 ευρώ συν 2% επί του ποσού της συναλλαγής με μέγιστη χρέωση: € 6 στην μία και μέχρι και 2% στην άλλη , για την μετατροπή του συναλλάγματος . αρα εγω η ασχετη από τράπεζες :) καταλαβαίνω ότι αν κάνω ανάληψη 400 ευρώ θα χρεωθώ 4 + 6 = 10 ευρώ στην μία και 4+8= 12 ευρώ στην άλλη. επομένως λέω εγώ μήπως συμφέρουν τα ανταλλακτήρια ή η ισοτιμία της τραπεζας είναι καλύτερη και κερδίζω από εκεί? και τα ανταλλακτήρια έχουν πάντα προμήθεια? γιατι από αναταλληκτήρια στην τουρκία που εχω κανει συνάλλαγμα αρκετες φορές δεν υπήρχε προμήθεια απλά βγαζαν κερδος απο την υψηλή ισοτιμία!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Να κάνω κι εγω με την σειρά μου μια ερωτηση για το συναλλαγμα. Εχω δυο χρεωστικες visa σε alpha bank και πειραιως . και οι δυο τραπεζες έχουν χρεωση για αναληψη απο ΑΤΜ τραπεζας εξωτερικού γυρω στα 4 ευρώ συν 2% επί του ποσού της συναλλαγής με μέγιστη χρέωση: € 6 στην μία και μέχρι και 2% στην άλλη , για την μετατροπή του συναλλάγματος . αρα εγω η ασχετη από τράπεζες :) καταλαβαίνω ότι αν κάνω ανάληψη 400 ευρώ θα χρεωθώ 4 + 6 = 10 ευρώ στην μία και 4+8= 12 ευρώ στην άλλη. επομένως λέω εγώ μήπως συμφέρουν τα ανταλλακτήρια ή η ισοτιμία της τραπεζας είναι καλύτερη και κερδίζω από εκεί? και τα ανταλλακτήρια έχουν πάντα προμήθεια? γιατι από αναταλληκτήρια στην τουρκία που εχω κανει συνάλλαγμα αρκετες φορές δεν υπήρχε προμήθεια απλά βγαζαν κερδος απο την υψηλή ισοτιμία!
1. Έχε κομπιουτεράκι μαζί σου.
2. Έχε τυπωμένο μαζί σου το Δελτίο Τιμών συν/τος της Τράπεζας. Της Πειραιώς π.χ. μπορείς να το τυπώσεις πριν φύγεις από εδώ:
http://www.piraeusbank.gr/el/Idiote...-Deltio-Timon-Synallagmatos-Trapezogrammation
Δεν θά'χει και μεγάλη διαφορά 2-3 μέρες μετά.
3. Δες τι τιμή σου δίνει το ανταλλακτήριο και αν χρεώνει προμήθεια και πόσο (υπάρχουν πολλά που δεν χρεώνουν).
4. Κάνε τους υπολογισμούς: Τόσα παίρνω απ' το ανταλλακτήριο, τόσα από την Τράπεζα (μείον τις προμήθειες), δες τι σε συμφέρει και πράξε ανάλογα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom