Συνάλλαγμα, ισοτιμίες, Ελληνικές τράπεζες και ανταλλακτήρια

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Καλησπέρα
δεν ξέρω σε ποια κατηγορία θα μπεί το θέμα. Αλλα επειδή είδα ότι ενδιαφέρει αρκετούς δίνω ένα προσωπικό αρχείο EXCEL με βάση τις χρεώσεις των τραπεζών που ανακοινώνουν στους κανονισμούς τους (οι χρεώσεις αφορούν το έτος 2017).

Παρακάτω επισυνάπτω ένα σύνδεσμο.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1c-7LmH50afbLoz0WY-RSUYk8CsSGtcREHhjYW45T-LQ/edit#gid=0

Στο πρώτο φύλλο EXCEL μπορείτε να δείτε κάποιες βασικές ισοτιμίες που ανανεώνονται αυτόματα. Δίπλα υπάρχουν αναλυτικα τα στοιχεία χρεώσεων των 4 μεγάλων τραπεζών ( αν κάποιος ενδιαφέρεται για άλλη τράπεζα μου λέει και την προσθέτω).
Στο δεύτερο φύλλο (ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑΣ) δίνω παράδειγμα συνναλαγών ανάλογα με την τράπεζα για ενδεικτικά ποσά εκτός χωρών Ευρώ (πχ για ανάληψη 20ε η Εθνική θα χρεώσει 3, η EUROBANK 2.71 κτλ κτλ).

Στο πρώτο φύλο επίσης:
  1. στο κίτρινο κελί (ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΗΡΙΟ) κάποιος θα μπορεί να συμπληρώνει το ποσοστό που περίπου παίρνει ένα ανταλλακτήριο
  2. στο κίτρινο κελί ΟΡΙΟ ΑΝΑΛΗΨΗΣ θα συμπληρώνει το ποσό που έχει η εκάστοτε τράπεζα ως όριο ανάληψης (πχ στο Βιετνάμ οι περισσότερες έχουν περίπου 150ε).
  3. στο κίτρινο κελί ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ θα συμπληρώνει το ποσό που χρειάζεται για ανάληψη
Αυτόματα συμπληρώνοντας τα παραπάνω 3 κελιά στο δεύτερο φύλο θα συμπληρώνεται το κελί ΚΟΣΤΟΣ ΒΑΣΗ ΟΡΙΟΥ ΑΝΑΛΗΨΗΣ για τις 4 τράπεζες και για το ανταλλακτήριο.


Έτσι κάποιος θα μπορεί να αποφασίσει με κάποια μικρή απόκλιση τι τον συμφέρει.

Προς το παρών δεν το έχω τελειώσει. Μόλις το τελειώσω (σε 2-3 μέρες) θα μπορείτε να παρέμβετε και να το χειρίζεστε ελεύθερα
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
To 3% προμήθεια των ανταλλακτηρίων από πού προκύπτει;
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
To 3% προμήθεια των ανταλλακτηρίων από πού προκύπτει;
Ενδεικτικα εχω βαλει 3%.
Στην καλυτερη περιπτωση ειναι μεταξυ 4%-6% στις χωρες που εχω παει μεχρι τωρα. Και δεν λεω για ανταλλακτηρια σε αεροδρομιο οπου φθανει το 10%.

Πηγαινοντας σε μια χωρα η πολη μπορεις να δεις την 1η μερα πανω κατω τι γινεται στα ανταλλακτηρια και να υπολογισεις το ποσοστο βαση ισοτιμιας. Στο EXCEL βαζοντας το ποσοστο η λογικη ειναι να σου κανει αυτοματα ολους τους υπολογισμους και να βρισκει τγν βελτιστη επιλογη.

Μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι η Εθνικη στις χωρες που εχω παει εκτος ευρω δεν με εχει χρεωσει ποτε στην ισοτιμια. Δηλαδη στην μετατροπη μου δινει ακριβως την ισοτιμια χωρις προμηθεια. Μου χρεωνει 1% επι του ποσου με ελαχιστο ποσο 3ε και μεγιστο ποσο 5ε.

Ολη η ουσια ειναι το μεγιστο ποσο αναληψης στο συναλλαγμα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Στην καλύτερη περίπτωση δεν είναι 4-6%, είναι πολύ λιγότερο, κάτω από 2%.

Όντας υπέρμαχος ανάληψης από ΑΤΜ, τον τελευταίο καιρό με τις υπερβολικές αυξήσεις των τραπεζών για ανάληψη εκτός Ευρωζώνης (μην ξεχνάμε ότι κάποτε κάναμε ανάληψη εκτός Ευρωζώνης με ένα ευρώ ανά συναλλαγή), έχω αναθεωρήσει σχετικά με τα ανταλλακτήρια.
 
Last edited:

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Στην καλύτερη περίπτωση δεν είναι 4-6%, είναι πολύ λιγότερο, κάτω από 2%.

Όντας υπέρμαχος ανάληψης από ΑΤΜ, τον τελευταίο καιρό με τις υπερβολικές αυξήσεις των τραπεζών για ανάληψη εκτός Ευρωζώνης (μην ξεχνάμε ότι κάποτε κάναμε ανάληψη εκτός Ευρωζώνης με ένα ευρώ ανά συναλλαγή), έχω αναθεωρήσει σχετικά με τα ανταλλακτήρια.
Πολυ λιγοτερο απο 2% ; Δηλαδη ποσο ; 1% ; Μπορεις να μου πεις ενα ανταλλακτηριο που στα 100 να σου κρατησε 1 ευρω ; Να παω να κανω συναλλαγμα αυριο κιολας ενα συγκεκριμενο νομισμα (σαν επενδυση). 1% ειναι κατω και απο την πιθανη αυξομειωση ενος νομισματος μεσα σε μια μερα. Που σημαινει οτι υπαρχει πιθανοτητα να εχει κερδος 0 στο τελος της μερας. Εγω δεν γνωριζω επιχειρηση που θα δουλευε με πιθανοτητα να εχει μηδενικο κερδος.

2% ισως μπορει να βρεις καποιος που θα κανει συναλλαγμα 10000ε και παλι αν θα βρει.
Στα 100 και στα 200 κανενα ανταλλακτηριο δεν δουλευει με το συγκεκριμενο ποσοστο.
Και λογω επαγγελματος ειμαι σιγουρος 100%.

Το συναλλαγμα ειναι χρηματιστηριο και ειναι μεγαλη κουβεντα. Επισης για να βγει η ισοτιμια που θα σου δωσει το ανταλλακτηριο υπαρχει ολοκληρη μαθηματικη θεωρια και μαθηματικα μοντελα προβλεψης απο πισω ωστε η εταιρεια να εξασφαλιζεται 100% οτι δεν θα εχει ζημια (και σιγουρα αυτο δεν μπορει να γινει με 1 και 2% που ειναι στα ορια στατιστικου σφαλματος ενος πολυ καλου μοντελου. συνηθως στο 4%-5% υπαρχει περιθωριο σφαλματος). Δεν ειναι οτι ξυπναει μια μερα αυτος που εχει το ανταλλακτηριο και λεει θα βαλω 1% πανω. Αν το κανει παιρνει και το αντιστοιχο ρισκο (δες ισοτιμια δολαριου ευρω και πως συμπεριφερθηκε τον τελευταιο καιρο μεσα σε 15 μερες ανεβηκε 3.5% το ευρω εναντι του δολαριου. Και ακομη πιο συγκεκριμενα χθες το δολαριο καποια στιγμη μεσα στην ημερα εφτασε 1.1893 και εκλεισε 1.1772 ποσοστο 1.02% κατω.).
 
Last edited:

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Στην καλύτερη περίπτωση δεν είναι 4-6%, είναι πολύ λιγότερο, κάτω από 2%.

Όντας υπέρμαχος ανάληψης από ΑΤΜ, τον τελευταίο καιρό με τις υπερβολικές αυξήσεις των τραπεζών για ανάληψη εκτός Ευρωζώνης (μην ξεχνάμε ότι κάποτε κάναμε ανάληψη εκτός Ευρωζώνης με ένα ευρώ ανά συναλλαγή), έχω αναθεωρήσει σχετικά με τα ανταλλακτήρια.

Για τις τραπεζες δεν το συζηταω οτι το εχουν ξεφτιλισει τελευταια. Εδω μεταφορα πας να κανεις απο την μια τραπεζα στην αλλη και σου ζητανε 3-4 ευρω οταν στην Ευρωπη ειναι κατα μεσο ορο 1ε και λιγοτερο.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πρόσφατο παράδειγμα σε ανταλλακτήριο εξωτερικού άλλαξα λίγα ευρώ σε τοπικό νόμισμα, 10.71 η μέση τιμή της κεντρικής τράπεζας, 10.52 μου έδωσε το ανταλλακτήριο. 1.8% η διαφορά. Δεν είναι νομίζω κάτι τραγικό να βρίσκεις καλές τιμές για ευρώ ή δολάρια ειδικά σε χώρες που τα χρειάζονται σα συνάλλαγμα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Την καλύτερη τιμή για συγκεκριμένο συνάλλαγμα πρόσφατα τη βρήκα στο https://www.kapachange.gr/.
31 στη χώρα, 29 και κάτι στο kapachange και 26-27 σε άλλα γραφεία συναλλάγματος. Ίσως να έπαιζε ρόλο ότι δεν ήταν στα βασικά συναλλάγματα. Οπότε κοίτα κι αυτό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.116
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom