Συνάλλαγμα: πού να αλλάξω χρήματα. Πληρωμές με κάρτες.

GTS

Member
Μηνύματα
6.780
Likes
18.171
Θα ήθελα να θέσω το θέμα αυτό, με αφορμή την πρόσφατη εκδρομή μου στη Πράγα...πού είναι καλύτερα από οικονομικής απόψεως να αλλάξουμε συνάλλαγμα? Αεροδρόμιο, σε τράπεζα δική τους ή αλλού? Το θέμα δεν αφορά μόνο τη Πράγα βέβαια και επειδή δε μπορούμε να πούμε για όλες τις χώρες, κάποιοι γενικοί κανόνες θα ήταν πολύ χρήσιμοι...

Εγώ π.χ. έκανα συνάλλαγμα σε Τσέχικες Κορώνες στο Ελ. Βενιζέλος στη Eurochange όπου στα 300 ευρώ, μου κράτησαν προμήθεια 12.5 Ευρώ ενώ η τιμή ανταλλαγής των υπολοίπων έγινε σε ισοτιμία 1 Ευρώ προς 23 Κορώνες (ενώ η διεθνής ισοτιμία ήταν περίπου 1 προς 25 από το www.xe.com). Αν πάρω δηλ. ως βάση το 1 προς 25, η αλλαγή μου έφαγε 10% των χρημάτων μου, το οποίο είναι τεράστιο ποσοστό κατά τη γνώμη μου.

Στη πόλη όμως, έβλεπα ανταλλακτήρια σε κεντρικούς δρόμους όπου είχαν χαρακτηριστική ταμπέλα "No Commission" και καλύτερο rate από το 1 προς 23....

Τελικώς τι κάνουμε?
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι αλλαζουμε στην πολη που επισκεπτομαστε,ουτε καν στο αεροδρομιο της πολης.
Ετσι κανω εγω τοσα χρονια που ταξιδευω και νομιζω πως ειμαι,λιγοτερο χαμενος!
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Η ανταλλαγή πρέπει να γίνεται, είτε σε Ελληνική τράπεζα - ανταλλακτήριο, είτε στη χώρα του νομίσματος,αφού ρίξουμε καμιά ματιά σε μερικά ανταλλακτήρια και τράπεζες (εύκολο γιατί συνήθως είναι στο δρόμο μας)

Στα αεροδρόμιο, αλλάζουμε μόνο σε περιπτώσεις "ανάγκης". Πχ λίγα χρήματα για τα πρώτα έξοδα (ταξί, εισιτήρια μέχρι το ξενοδοχείο κλπ). Αυτό ακριβώς εκμεταλλεύονται. Την "ανάγκη". Οπότε βάζουν και μεγάλη προμήθεια και κακή για εμάς σχέση τιμής.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Οσο αφορα Ταυλανδη,εκανα και τις 2 φορες που πηγα συναλλαγμα στο αεροδρομιο suvarnabhumi-bkk-και ειχε λιγο καλυτερο rate απ οτι στα πανταχου παρων ανταλλακτηρια.Συμφωνω οτι ειναι καλυτερα να αλλαζουμε χρηματα στην χωρα που παμε.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Κι εγω αλλαζω στη χωρα που πηγαινω και οπωs λεει ο Θανοs στο αεροδρομιο αλλαζω ενα μικρο ποσο για τα πρωτα εξοδα.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
GTS η Πράγα ειναι ιδιαίτερη περίπτωση.
Από οτι θυμάμαι (από πέρσι) την καλυτερη ισοτιμια εδινε το ξενοδοχείο.
Εκει που γινοταν χαμος ηταν τα ανταλλακτήρια. Επαοζε πολύ η ισοτιμία, το βράδι ας πουμε μετα τις 9 σου διναν λιγότερες κορόνες κλπ.
Η πιο συνηθισμενη περιπτωση απατης ηταν που αλλο γραφουν απέξω και άλλα (λιγοτερα) σου δινουν. Εγραφαν πχ 1:27 κια σου διναν 1:25. Οταν ανακαλυπτες την απάτη σου ελεγαν οτι 1:27 αγοράζουμε.
Δεν ισχυουν βεβαια τα ιδια σε ολες τις χώρες,
Γενικά, κοιταμε να πληροφορηθουμε πριν πάμε.
Συνήθως κάνω οτι και οι πολλοι . Αλλάζω ενα μικρο ποσο στην αρχή και μετά μαθαίνω τι "παίζει ".
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.780
Likes
18.171
Πολύ ωραία λοιπόν.....για Ταϋλάνδη δηλ. κάνω εδώ μερικά Baht και τα υπόλοιπα εκεί...αν και εκεί, λόγω μεγάλης διάρκειας ταξιδιού θα παίξει και ΑΤΜ κάποιες φορές γιατί δε θέλω να κουβαλάω πάνω μου πολλά χρήματα....με μαγιώ και σαγιονάρες θα είμαστε:D δε μπορώ να έχω άγχος για πολλά χρήματα...
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.884
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Όσον αφορά τα ΑΤΜ ρώτα την τράπεζά σου για την προμήθεια ανά ανάληψη. Το 2003 εγώ σε Κροατία και Σλοβενία και πέρυσι η κόρη μου σε Πράγα, Δρέσδη και Βερολίνο είχαμε την ίδια κράτηση είτε 20 ΕΥΡΩ πέρναμε είτε 300. Οπότε δε συμφέρει πολλές μικρές αναλήψεις.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
GTS εγω δεν εκανα baht απο εδω , αλλα οταν εφτασα εκει. Επισηs κοιτα σε καποια νησακια αν υπαρχει ΑΤΜ π.χ. στα Περχεντιαν δεν ξερω αν υπαρχει. Αλλιωs στειλε μηνυμα εδω να σου στειλουμε :haha::haha: ή να σου φερω εγω προσωπικα :clap: , ο xenos , καποιοs θα θυσιαστει να ερθει :lol:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Πολύ ωραία λοιπόν.....για Ταϋλάνδη δηλ. κάνω εδώ μερικά Baht και τα υπόλοιπα εκεί...αν και εκεί, λόγω μεγάλης διάρκειας ταξιδιού θα παίξει και ΑΤΜ κάποιες φορές γιατί δε θέλω να κουβαλάω πάνω μου πολλά χρήματα....με μαγιώ και σαγιονάρες θα είμαστε:D δε μπορώ να έχω άγχος για πολλά χρήματα...
GTS απο εδω δεν θα κανεις τιποτα._
Αν θες ντε και καλα να κρατας κατι,να σου δωσω 70 baht που μου εχουν περισσεψει:haha::haha:
Στην πλειοψηφια τους ολα τα ξενοδοχεια εχουν safe box που ειναι η στο δωματιο σου η στην ρεσεψιον.Δεν ειναι αναγκη να κρατας πολλα χρηματα πανω σου.Τα βαζεις εκει.Και να εισαι βεβαιως οτι δεν θα στα πειραξει κανεις.Στην ρεσεψιον τα safe για να ανοιξουν χρειαζονται 2 κλειδια.Το ενα κρατανε αυτοι και το αλλο εσυ.Ποτε δεν μου ελειψε κατι και ποτε δεν ενιωσα οτι θα μου κλεψουν τα χρηματα μου.Οι Ταυλανδοι δεν κλεβουν, τους τουριστες να φοβασαι.
Απο ΑΤΜ δεν χρειαστηκε να κανω αναληψη.
Προτεινω ανταλλακτηρια.Τσεκαρεις το καλυτερο rate.Οταν ειχα παει συνηθως συνεφερε η TMB BANK που βρισκεις παντου κιοσκια.Τσεκαρετο οταν πας...και να μην αγχονεσαι για τιποτα.;)
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
GTS εγω δεν εκανα baht απο εδω , αλλα οταν εφτασα εκει. Επισηs κοιτα σε καποια νησακια αν υπαρχει ΑΤΜ π.χ. στα Περχεντιαν δεν ξερω αν υπαρχει. Αλλιωs στειλε μηνυμα εδω να σου στειλουμε :haha::haha: ή να σου φερω εγω προσωπικα :clap: , ο xenos , καποιοs θα θυσιαστει να ερθει :lol:
Go2dbeach πηγαινε του εσυ λιγα στην αρχη και μετα να του παω και γω τα υπολοιπα:haha:
GTS κανονισε να ξεμεινεις απο ρευστο please....:haha:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.780
Likes
18.171
GTS απο εδω δεν θα κανεις τιποτα._
Αν θες ντε και καλα να κρατας κατι,να σου δωσω 70 baht που μου εχουν περισσεψει:haha::haha:
Στην πλειοψηφια τους ολα τα ξενοδοχεια εχουν safe box που ειναι η στο δωματιο σου η στην ρεσεψιον.Δεν ειναι αναγκη να κρατας πολλα χρηματα πανω σου.Τα βαζεις εκει.Και να εισαι βεβαιως οτι δεν θα στα πειραξει κανεις.Στην ρεσεψιον τα safe για να ανοιξουν χρειαζονται 2 κλειδια.Το ενα κρατανε αυτοι και το αλλο εσυ.Ποτε δεν μου ελειψε κατι και ποτε δεν ενιωσα οτι θα μου κλεψουν τα χρηματα μου.Οι Ταυλανδοι δεν κλεβουν, τους τουριστες να φοβασαι.
Απο ΑΤΜ δεν χρειαστηκε να κανω αναληψη.
Προτεινω ανταλλακτηρια.Τσεκαρεις το καλυτερο rate.Οταν ειχα παει συνηθως συνεφερε η TMB BANK που βρισκεις παντου κιοσκια.Τσεκαρετο οταν πας...και να μην αγχονεσαι για τιποτα.;)
Xenos, υπολογίζω ότι θα χρειαστώ περίπου 1000-1500 ευρώ σε μετρητά στο ταξίδι, οπότε δε νομίζω ότι θα μπορώ να είμαι ήσυχος με τόσα λεφτά επάνω μου....δε ξέρω αν τα bungalows στη παραλία έχουν χρηματοκιβώτια να σου πω την αλήθεια :roll: Δε θα πάω στο κυριλέ ξενοδοχείο ευρωπαϊκού τύπου όπου δε φοβάσαι τίποτα...

Τους κλέφτες φοβάμαι γενικώς, Ταϋλανδούς, Έλληνες, Αμερικάνους, δε τους προσδίδω ντε και καλά εθνική ταυτότητα :)

Βλέποντας και κάνοντας πάντως, είναι τόσο μεγάλο το ταξίδι και τέτοια τα έξοδα που ας δώσω και στις καημένες τις τράπεζες λίγα ψίχουλα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.402
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom