Συνάλλαγμα: πού να αλλάξω χρήματα. Πληρωμές με κάρτες.

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
καλησπερα διαβασα εδω και σε αλλα post για βουδαπεστη αλλα δυστυχως διαβαζω αντιφατικες αποψεις. οποτε κατι σιγουρο για συναλλαγμα εκει υπαρχει?? ευχαριστω!!
Στη Βουδαπέστη ήμουν τον Απρίλιο, έκανα συνάλλαγμα σε ένα πολλά ανταλλακτήρια του κέντρου και στα περισσότερα η ισοτιμία ήταν μια χαρά 1euro - 265 HUF. Οπότε μηνν αγχώνεσαι θα βρεις εύκολα κάνοντας μια μικρή βόλτα και βλέποντας πιο σε συμφέρει. Αλλιώς μια άλλη καλή λύση ,το έκανα στην Πράγα, σηκώνεις με την Ethnocash αν έχεις, σου δίνει και καλή ισοτιμία και είναι και η μόνη κάρτα που έχει τη λιγότερη προμήθεια για χώρες εκτός ευρωζώνης (1,10 -1,40 euro).
 

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
καλησπερα διαβασα εδω και σε αλλα post για βουδαπεστη αλλα δυστυχως διαβαζω αντιφατικες αποψεις. οποτε κατι σιγουρο για συναλλαγμα εκει υπαρχει?? ευχαριστω!!
Αυτό που έκανα εγώ στη Βουδαπέστη, και σε τέτοιες περιπτώσεις γενικότερα, είναι ανάληψη από ATM μερικά χρήματα για τα μικροέξοδα και για να μην κουβαλάω πολλά μετρητά, πληρωμή σε ξενοδοχεία, εστιατόρια κτλ με visa prepaid, πχ Κύπρου
Μπορείς να πληρώσεις με ευρώ αλλά δε στο συνιστώ, σε κλέβουν στην ισοτιμία.
 

peterman

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπερα...φευγω την Παρασκευη για αγγλια...Ξερεις κανεις να μου πει που συμφερει να αλλαξω τωρα συναλλαγμα;Σε τραπεζα εδω η σε ανταλλακτηριο(π.χ ομονοια);
 

taxidaki

Member
Μηνύματα
68
Likes
78
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Εγω ειχα αλλαξει σε ανταλλακτηριο στην Αθήνα. Συνέφερε περισσότερο, στις παρακρατήσεις βασικά. Ένα ψάξιμο στο διαδίκτυο, θα σε βοηθήσει να αποφασίσεις.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
στα exchange στην Ομόνοια συμφέρει αν κάνεις μεγάλο ποσό συναλλαγή, μιας κι υπάρχει πάντα προμήθεια (2 ευρώ γκρρρρ)

καλύτερα για μένα, να έχεις μια χρεωστική κάρτα μαζί σου, κι να βγάζεις απο ΑΤΜ (καύτερη είναι η ΕΘΝΟcash μιας κι έχει την μικρότερη προμήθεια στις ξένες τράπεζες)
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
και εγω συμφωνω στο ατμ,ειδικα η εθνικη περνει πολυ μικρη προμηθεια, ειναι και πιο ασφαλες παρα να κουβαλας τα χρηματα.
 

katia1981

Member
Μηνύματα
93
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο - Δουβλίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Νορβηγικά φιορδ
καλησπέρα και χρόνια πολλά ...δεν ξέρω αν γράφω στη σωστή ενότητα αλλά θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση που δεν ξέρω αν εχει ήδη απαντηθεί...αλλά στην αναζήτηση δεν το βρήκα
το Eurochange στο βενιζέλος είναι ανοικτό όλο το 24ωρο?
Σας ευχαριστώ
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
ναι, άλλα δε συμφέρει να κάνεις εκεί συνάλλαγμα
 

katia1981

Member
Μηνύματα
93
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο - Δουβλίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Νορβηγικά φιορδ
ευχαριστώ για την απάντηση!!!!.. βασικά θα κάνω ένα μικρό ποσό και τα υπόλοιπα στο Εδιβούργο ... από ατμ..
 

fileas81

Member
Μηνύματα
43
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Ταξίδι-Όνειρο
Αμπου Σιμπελ
Ποτέ ξανά συνάλλαγμα στο Ελ. Βενιζέλος!Κι αυτό ακόμα πανάκριβο!
 

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Ποτέ ξανά συνάλλαγμα στο Ελ. Βενιζέλος!Κι αυτό ακόμα πανάκριβο!
Ποτέ ποτέ ποτέ ποτέ...
Πήγαινε Τράπεζα της Ελλάδος...
Αλλά ποτέ στο αεροδρόμειο.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Παιδιά, υπάρχει μια τελευταία σούπερ ανακάλυψη...ΑΤΜ λέγεται και φήμες λένε ότι μπορείς να τραβήξεις και συνάλλαγμα από κει...και όμως...
Σιγά μη τρέχουμε στη ΤΤΕ για συνάλλαγμα...λες και είμαστε στο '60...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.726
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom