Συνάλλαγμα: πού να αλλάξω χρήματα. Πληρωμές με κάρτες.

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Παιδιά, υπάρχει μια τελευταία σούπερ ανακάλυψη...ΑΤΜ λέγεται και φήμες λένε ότι μπορείς να τραβήξεις και συνάλλαγμα από κει...και όμως...
Σιγά μη τρέχουμε στη ΤΤΕ για συνάλλαγμα...λες και είμαστε στο '60...
Σε λίγους μήνες θα είμαστε και επισήμως στο ΄60
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Σε λίγους μήνες θα είμαστε και επισήμως στο ΄60
Σωστός....αλλά προς το παρόν, βάλτε μια κάρτα σε ένα ΑΤΜ του αεροδρομίου που φτάνετε και ξεμπερδεύετε...σε λίγους μήνες όπως λες, το εξωτερικό για αναψυχή θα είναι για λίγους..
 

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Σωστός....αλλά προς το παρόν, βάλτε μια κάρτα σε ένα ΑΤΜ του αεροδρομίου που φτάνετε και ξεμπερδεύετε...σε λίγους μήνες όπως λες, το εξωτερικό για αναψυχή θα είναι για λίγους..
Μη στεναχωριέσαι. Υπάρχει το travelstories που είναι για τους πολλούς...
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Αν πάρεις συνάλλαγμα από το Α.Τ.Μ στο εξωτερικό πόσο θα σε χρεώσει η τράπεζα σου στην Ελλάδα, ξέρει κανείς?
Αν η χώρα έχει ευρώ είναι το πολύ 2 ευρώ (εξαρτάται απο την τράπεζα, παίζουν οι προμήθειες μπορείς να ελέγξεις στο site της τράπεζας που χρησιμοποιείς) κατέληξα στο οτι η ιδανική για μένα είναι η Κύπρου. Στο Λονδίνο κ γενικά σε ευρωπαική χώρα χωρίς ευρώ χρεώνει 2.5 αν θυμάμαι καλά.
Για εκτός Ευρώπης δεν ξέρω, δεν έχω πάει...θα πάω για μεταναστευτικούς λόγους μια κ έξω :D
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αν πάρεις συνάλλαγμα από το Α.Τ.Μ στο εξωτερικό πόσο θα σε χρεώσει η τράπεζα σου στην Ελλάδα, ξέρει κανείς?
Ρώτα την τράπεζά σου στην Ελλάδα. Κάθε μια έχει και διαφορετικές χρεώσεις. Άλλες είναι με ποσοστό επί των χρημάτων, άλλες είναι ένα fix ποσό ανά συναλλαγή, άλλες κάτι ενδιάμεσο, άλλες δωρεάν...

Εν γένει, μπορείς να πείς πως είναι από 0 έως 5 ευρώ ανά ανάληψη.
 

CHRIS1983

Member
Μηνύματα
53
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
κωνσταντινουπολη ή NYC??
Ταξίδι-Όνειρο
Μαυρικιος
Έχω κάρτα της τράπεζας κύπρου και χρεώνει 2,95 την συναλλαγή σύμφωνα με το site της τράπεζας για χώρες εκτός ευρωζώνης. Μάλλον θα πάω στην τράπεζα της Ελλάδος για να έχω συνάλλαγμα μόλις φτάσω.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχω κάρτα της τράπεζας κύπρου και χρεώνει 2,95 την συναλλαγή σύμφωνα με το site της τράπεζας για χώρες εκτός ευρωζώνης. Μάλλον θα πάω στην τράπεζα της Ελλάδος για να έχω συνάλλαγμα μόλις φτάσω.
2,95 είναι λίγο, ειδικά αν προγραμματίσεις τις ανάγκες σου σε μετρητά και κάνεις μια μόνο ανάληψη για όλο το ταξίδι.

Το 2011 στα ταξίδια μου χρησιμοποίησα 18 διαφορετικά συναλλάγματα (συν το ευρώ). Ούτε μία φορά όμως δεν πήγα στην τράπεζα της Ελλάδος..... ATM υπάρχουν παντού, και πάντα στο αεροδρόμιο που θα φτάσετε, όποιο και να είναι αυτό, μπορείτε να κάνετε ανάληψη σε τοπικό νόμισμα, με τη βέλτιστη υπαρκτή ισοτιμία.
Αν τώρα πάτε σε χώρα πραγματικά υπανάπτυκτη, τότε, επειδή ούτε η τράπεζα της Ελλάδας δε θα μπορεί να σας κάνει συνάλλαγμα για το νόμισμα εκείνης της χώρας, τότε και μόνο τότε εφοδιαστείτε με μετρητά σε δολάρια ΗΠΑ...
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Το πιο φθηνό ανταλλακτήριο για συνάλλαγμα είναι το Kappa Exchange.Εγώ έχω πάρει από το κατάστημα στην Ομόνοια.Και την καλύτερη ισοτιμία αλλά κυρίως την λιγότερη προμήθεια από όλα τα άλλα.Ελπίζω να μη θεωρηθεί διαφήμιση,δεν εργάζομαι εκεί.Στη Βουδαπέστη που είχα πάει το καλοκαίρι,έκανα εδώ 20? σε HUF και τα άλλα στη Βουδαπέστη σε ανταλλακτήρια όπου βρήκα καλύτερες τιμές.Μακρυά από τράπεζες κι εδώ και έξω.Εδώ δύσκολα θα βρείτε χωρίς παραγγελία "δύσκολα" νομίσματα,και θα σας "κοπανήσουν" στην προμήθεια.Το ανταλλακτήριο στο Βενιζέλος είναι πανάκριβο στην προμήθεια του,όπως όλη η αλυσίδα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το πιο φθηνό ανταλλακτήριο για συνάλλαγμα είναι το Kappa Exchange.Εγώ έχω πάρει από το κατάστημα στην Ομόνοια.Και την καλύτερη ισοτιμία αλλά κυρίως την λιγότερη προμήθεια από όλα τα άλλα... Μακρυά από τράπεζες κι εδώ και έξω.Εδώ δύσκολα θα βρείτε χωρίς παραγγελία "δύσκολα" νομίσματα,και θα σας "κοπανήσουν" στην προμήθεια.
ΔΕΝ υπάρχει προμήθεια για ανάληψη χρημάτων από μηχανήματα ΑΤΜ πχ με ΕΘΝΟCASH.
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Αναφέρομαι στο γκισέ,αλλά στην Κρακοβία-στη Βιελίτσκα για την ακρίβεια-που χρειάστηκε να πάρω από το ΑΤΜ 20? σε ζλοτυ,η Αγροτική Τράπεζα μου χρέωσε 1,20?.Άλλωστε κάτι ψιλά κρατάνε και όταν κάνεις ανάληψη από ΑΤΜ άλλης τράπεζας.Πάντως στο γκισέ κρατάνε όλες οι τράπεζες.Στη Βουδαπέστη πήγα σε υποκατάστημα της Reiffeisen bank και μου κράτησαν κάπου 1,5? για να αλλάξω 50? σε HUF.Άλλωστε το "συνάλλαγμα" είναι μεσολαβητική εργασία της τράπεζας και πρέπει να βγάλει κέρδος.
 

CHRIS1983

Member
Μηνύματα
53
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
κωνσταντινουπολη ή NYC??
Ταξίδι-Όνειρο
Μαυρικιος
Η ισοτιμία που θα σου δώσει η τράπεζα στο ΑΤΜ όταν κάνεις συνάλλαγμα, ποια είναι? Η τρέχουσα στο χρηματιστήριο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.233
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom