Συνάλλαγμα: πού να αλλάξω χρήματα. Πληρωμές με κάρτες.

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Οταν τραβας απο ΑΤΜ δεν σου χρεώνει ενα 2% προμήθεια και ενα εφάπαξ ποσο για καθε ανάληψη;
Εν τελεί δηλαδη συμφερει; Γιατι εχω και εγω ταξιδι στην Πολη σε λιγο καιρο για να ξερω
 

alex-angel

Member
Μηνύματα
154
Likes
43
οσον αφορα το συναλλαγμα για λιρες Αγγλιας συμφερει περισσοτερο η Εθνικη Τραπεζα. εκει νομιζω θα το παρεις πιο ακριβα
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Έχοντας πάει το Μάιο Λονδινο και με συνάλλαγμα απο Εθνικη, νομιζω χρέωσε προμήθεια της τάξης των 10 ευρω. Γενικα παντως πανω κατω οι ισοτιμίες ηταν ίδιες με τραπεζα της Ελλαδος. (Ειχα παει πριν την εθνικη στην τραπεζα της ελλαδος και τους είχανε τελειώσει οι λίρες :p )
 

alex-angel

Member
Μηνύματα
154
Likes
43
νομιζω τωρα με τα capital δε μπορεις να κανεις συνναλαγμα στη τραπεζα ελλαδος. εγω που ταξιδεψα κανα μηνα πριν νομιζω η προμηθεια ηταν γυρω στα 3,5 ευρω
 

bl4ckwar

Member
Μηνύματα
274
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη ή Η.Π.Α
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Άντζελες, Νέα Υόρκη
Ερωτηση, οποιος ξερει επειδη δουλευει στην τραπεζα ή εχει κατανοησει τις χρεωσεις ή τις εχει ζησει προσφατα. Να λυσω τις αποριες μαζεμενες.
1) Κανω αγορα με paypal ή απευθειας απο ηλεκτρονικο καταστημα στο Λονδινο στο νομισμα της χωρας αυτης. (εγω βρισκομαι Ελλαδα) Πχ 10 λιρες και 100 λιρες.
2)Κανω αγορα απο σουπερμαρκετ στο Λονδινο (Ειμαι Λονδινο). Ας πουμε 10 λιρες και 100 λιρες.
3)Αναληψη στο Λονδινο 10 λιρες και 100 λιρες. (Σε ΑΤΜ στο Λονδινο)
Ποσο θα χρεωθω απο την Πειραιως για αυτα τα ποσα σε ευρω.
Καρτα ΑΒ Mastercard Χρεωστικη ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ.
*(Με ισοστιμια 1 ευρω->0.70 λιρες).
**Βαζω και τα δυο ποσα γιατι ενδεχεται να αλλαζουν σε μεγαλα ποσα.
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
1) Κανω αγορα με paypal ή απευθειας απο ηλεκτρονικο καταστημα στο Λονδινο στο νομισμα της χωρας αυτης. (εγω βρισκομαι Ελλαδα) Πχ 10 λιρες και 100 λιρες.
Δεν μπορείς να αγοράσεις με paypal, λόγω cc.
Για τα υπόλοιπα: δεν ξέρω, δεν έχω καμιά σχέση με Πειραιώς.
 

kostas_sam1

Member
Μηνύματα
82
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη?
Ταξίδι-Όνειρο
Κωνσταντινούπολη
Ερωτηση, οποιος ξερει επειδη δουλευει στην τραπεζα ή εχει κατανοησει τις χρεωσεις ή τις εχει ζησει προσφατα. Να λυσω τις αποριες μαζεμενες.
1) Κανω αγορα με paypal ή απευθειας απο ηλεκτρονικο καταστημα στο Λονδινο στο νομισμα της χωρας αυτης. (εγω βρισκομαι Ελλαδα) Πχ 10 λιρες και 100 λιρες.
2)Κανω αγορα απο σουπερμαρκετ στο Λονδινο (Ειμαι Λονδινο). Ας πουμε 10 λιρες και 100 λιρες.
3)Αναληψη στο Λονδινο 10 λιρες και 100 λιρες. (Σε ΑΤΜ στο Λονδινο)
Ποσο θα χρεωθω απο την Πειραιως για αυτα τα ποσα σε ευρω.
Καρτα ΑΒ Mastercard Χρεωστικη ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ.
*(Με ισοστιμια 1 ευρω->0.70 λιρες).
**Βαζω και τα δυο ποσα γιατι ενδεχεται να αλλαζουν σε μεγαλα ποσα.
Την περασμενη εβδομάδα με χρεωστική Πειραιώς visa στο αεροδρόμιο stansted ATM (οχι τράπεζας, currency exchange) προμήθεια 4€ για ανάληψη 260£.
Επίσης σε εστιατόριο πληρωμη με την ιδια κάρτα προμήθεια 1€ για ποσο 40£.
 

qwerty

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Γεια χαρα παιδια. Παω σε λίγες μερες Κωνσταντινουπόλη. Προτείνετε να κανω συνάλλαγμα απο ελλαδα,ή να τραβήξω απευθειας απο καποιο ΑΤΜ στο Ατατουρκ ; Τι πιστεύετε συμφερει περισσοτερο; Να κανω λιγα χρηματα εδω και τα υπόλοιπα στην Τουρκία ή ολα μαζι καλυτερα απο εδω; Επισης την χρεωστικη καρτα της Πειραιως λέτε να μπορω να την χρησιμοποίησω εκει ή θα εχω καποιο προβλημα.

Οποιαδήποτε αλλη βοήθεια ευπροσδεκτη. Ευχαριστω πολυ!
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Σίγουρα δεν θα κάνετε την μετατροπή των χρημάτων στο αεροδρόμιο. Στη πόλη θα μπορέσετε να βρείτε πολύ καλές ισοτιμίες. Τώρα αν αυτές είναι καλύτερες από αυτά που προσφέρει η Τράπεζα της Ελλάδος δεν το γνωρίζω.
Την κάρτα μπορείτε να την χρησιμοποιείσετε αλλά με την ανάλογη χρέωση αφού ΠΡΩΤΑ ενημερώσετε την τράπεζα ότι θα βρίσκεστε το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα σε συγκεκριμένο τόπο. Αν δεν την ενημερώσετε, θα σας απορρίψουν τις συναλλαγές για λόγους ασφαλείας.
 

qwerty

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Ευχαριστώ πολυ παιδια για τις απαντήσεις,αλλα εκει δεν κρατάνε κάποια προμήθεια στα ανταλλακτήρια; Επισης προτείνετε καποιο συγκεκριμένο ανταλλακτήριο κοντα στην πλατεία ταξιμ που θα μένουμε;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Γεια σας!πεταω την δευτερα για Λονδινο και αναρωτιομουν που με συμφερει να κανω συναλλαγμα...μια φιλη μου που χε παει περσυ,μου πε οτι συμφερει στο αεροδρομιο αλλα λιγο απ αυτα που διαβασα και που δα στο σιτε τους,δε ξερω αν ειναι η ιδανικη επιλογη...εσεις τι μου προτεινετε??ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.210
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom