Συνάλλαγμα: πού να αλλάξω χρήματα. Πληρωμές με κάρτες.

izev

Member
Μηνύματα
20
Likes
11
Revolut και τελος οι αστειες προμηθειες απο τις τραπεζες....

Περσυ σε ταξιδι στο Μπαλι με εναν γρηγορο υπολογισμο σε 10 μερες γλιτωσα συνολικα περιπου 120 ΕΥΡ απο τραπεζικες προμήθειες.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αυτό που λες θα μπορούσε να συμβεί μόνο αν έβγαζες χρήματα από ΑΤΜ κάθε μέρα (κάτι που δεν κάνει κανένας λογικός άνθρωπος).
 

izev

Member
Μηνύματα
20
Likes
11
Αυτο που λεω ειναι συγκριση το rate που μου εδινε η πιστωτικη μου σε σχεση με το rate που εδινε η revolut. Δεν μιλαω για μετρητα αλλα για πληρωμές με κάρτα.

Ελπιζω να σε καλυψα.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Revolut και τελος οι αστειες προμηθειες απο τις τραπεζες....

Περσυ σε ταξιδι στο Μπαλι με εναν γρηγορο υπολογισμο σε 10 μερες γλιτωσα συνολικα περιπου 120 ΕΥΡ απο τραπεζικες προμήθειες.
Το 120 απο μονο του δεν ειναι συγκρισιμο στοιχειο. Αλλο 120ε αν ξοδεψες 10000 και αλλο 120ε αν ξοδεψες 500.
Σε τι ποσοστο αναφερεσαι ; Δηλαδη ποσο σου εδινε ισοτιμια η καρτα και ποσο η revolut
 

izev

Member
Μηνύματα
20
Likes
11
Κοιτα το ταξιδι συνολο μου βγηκε γυρω στα 2500.

Δεν θυμαμαι ακριβως ολες τις συναλλαγες αλλα εκανα 2-3 δοκιμες σε μικροποσα και σε καθε πληρωμη ειχαν σιγουρα 400-600 ρουπιες διαφορα τα 2 rates.

Επισης για "εξωτικα" συναλλαγματα περα απο τη διαφορα στο rate υπήρχε και transaction fee.

Για αποφυγη παρεξηγησεων αναφερομαι σε Ολλανδικη πιστωτική mastercard vs Revolut. Φανταζομαι οτι οι καρτες στην Ελλαδα δεν διαφερουν κατα πολυ.
 

Yiannis47

Member
Μηνύματα
57
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Ινδια .... ισως.
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα !!!
Revolut και τελος οι αστειες προμηθειες απο τις τραπεζες....

Περσυ σε ταξιδι στο Μπαλι με εναν γρηγορο υπολογισμο σε 10 μερες γλιτωσα συνολικα περιπου 120 ΕΥΡ απο τραπεζικες προμήθειες.
Καλησπέρα, επειδή θα ταξιδέψω Μπαλι τον Αύγουστο, θέλω να σε ρωτήσω αν θα μου πρότεινες να κάνω τις πληρωμές μου εκεί με την revolut, εννοώ πληρωμή ξενοδοχείου, ξεναγήσεις εστιατόρια κλπ.
Ευχαριστώ.
 

izev

Member
Μηνύματα
20
Likes
11
Καλησπέρα.

Όπως γράφω παραπάνω, έμενα με βόλεψε. Κοίτα, μπορείς να κάνεις μια συναλλαγή με την κάρτα της τράπεζας σου και μια με revolut και να συγκρίνεις τα rate.

Εγώ δεν είχα βάλει ολο το ποσό από την αρχή στη Revolut, τη φόρτιζα ανά 1-2 μέρες. Όπου μπορούσα να πληρώσω με κάρτα τη χρησιμοποιουσα δίχως πρόβλημα.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.605
Κοιτα το ταξιδι συνολο μου βγηκε γυρω στα 2500.

Δεν θυμαμαι ακριβως ολες τις συναλλαγες αλλα εκανα 2-3 δοκιμες σε μικροποσα και σε καθε πληρωμη ειχαν σιγουρα 400-600 ρουπιες διαφορα τα 2 rates.

Επισης για "εξωτικα" συναλλαγματα περα απο τη διαφορα στο rate υπήρχε και transaction fee.

Για αποφυγη παρεξηγησεων αναφερομαι σε Ολλανδικη πιστωτική mastercard vs Revolut. Φανταζομαι οτι οι καρτες στην Ελλαδα δεν διαφερουν κατα πολυ.
Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι, η revolut είναι κάρτα της mastercard και οι ισοτιμίες καθορίζονται από τη mastercard. Δεν υπάρχει διαφορά στα rates με οποιαδήποτε άλλη mastercard, είτε ολλανδική, είτε ελληνική.
Αυτό που αλλάζει είναι το τέλος μετατροπής συναλλάγματος που χρεώνουν οι τράπεζες στην Ελλάδα και συνήθως είναι από 0 ως 3% (2,5% από 20/3/2018 για την Πειραιώς). Η Revolut υπερέχει γιατί δεν χρεώνει τέλη μετατροπής συναλλάγματος. Οπότε για (ξεχωριστές) συναλλαγές συνόλου 1000 €, θεωρητικά κερδίζεις 20€. Βέβαια πληρώνεις κάθε φορά που φορτίζεις τη Revolut 1€ το έμβασμα, ένα έξοδο που θα πρέπει να ληφθεί υπόψη. Και επίσης, δεν είναι σπάνιο φαινόμενο οι απορρίψεις συναλλαγών με Revolut μερικές φορές. Η Revolut πιο πολύ υπερέχει στην αναλήψεις μετρητών σε ξένο νόμισμα, γιατί για τις δύο πρώτες συναλλαγές ανά μήνα, αν θυμάμαι καλά αφού κάθε 15-20 ημέρες αλλάζει τους όρους χρήσης, είναι ατελώς, σε αντίθεση με τις ελληνικές χρεωστικές κάρτες.
Συνυπολογίζεις τα παραπάνω και παίρνεις τις αποφάσεις σου τι σε συμφέρει εν τέλει.
 

Yiannis47

Member
Μηνύματα
57
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Ινδια .... ισως.
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα !!!
OK, ευχαριστώ για την απάντηση
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Με τη Revolut μπορείς πλέον να βγάλεις απτο ΑΤΜ μέχρι 200Ε / μήνα χωρίς προμήθεια
Απο κει κ πέρα σε χρεώνει 2%
 
Μηνύματα
6
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη .Οτάβα
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Θα ήθελα να θέσω το θέμα αυτό, με αφορμή την πρόσφατη εκδρομή μου στη Πράγα...πού είναι καλύτερα από οικονομικής απόψεως να αλλάξουμε συνάλλαγμα? Αεροδρόμιο, σε τράπεζα δική τους ή αλλού? Το θέμα δεν αφορά μόνο τη Πράγα βέβαια και επειδή δε μπορούμε να πούμε για όλες τις χώρες, κάποιοι γενικοί κανόνες θα ήταν πολύ χρήσιμοι...

Εγώ π.χ. έκανα συνάλλαγμα σε Τσέχικες Κορώνες στο Ελ. Βενιζέλος στη Eurochange όπου στα 300 ευρώ, μου κράτησαν προμήθεια 12.5 Ευρώ ενώ η τιμή ανταλλαγής των υπολοίπων έγινε σε ισοτιμία 1 Ευρώ προς 23 Κορώνες (ενώ η διεθνής ισοτιμία ήταν περίπου 1 προς 25 από το www.xe.com). Αν πάρω δηλ. ως βάση το 1 προς 25, η αλλαγή μου έφαγε 10% των χρημάτων μου, το οποίο είναι τεράστιο ποσοστό κατά τη γνώμη μου.

Στη πόλη όμως, έβλεπα ανταλλακτήρια σε κεντρικούς δρόμους όπου είχαν χαρακτηριστική ταμπέλα "No Commission" και καλύτερο rate από το 1 προς 23....

Τελικώς τι κάνουμε?
Βασική αρχή και πιο συμφέρουσα να κάνεις την συναλλαγή στην Ελλάδα από ανταλλακτήριο χωρίς προμήθειες ,τσεκάροντας τις τιμές η αν όχι όταν προσεγγίσετε την χώρα πηγαίνετε σε ανταλλακτήριο χωρίς προμήθεια βρίσκοντας την καλύτερη τιμή.
Υ.Γ. ποτέ δεν πάμε να χαλάσουμε χρήματα στο αεροδρόμιο η στο ξενοδοχείο η στις Τράπεζες.)
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
'Εχει κανείς ιδέα πού μπορώ να βρω συνάλλαγμα Μολδαβίας στην Αθήνα; Όσα ανταλλακτήρια ξέρω δεν έχει κανένα! Εναλλακτικά, γνωρίζει κάποιος αν στο αεροδρόμιο στο Chisinau έχει ΑΤΜ/ανταλλακτήριο;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.325
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom