Συνάλλαγμα: πού να αλλάξω χρήματα. Πληρωμές με κάρτες.

michael24gr

Member
Μηνύματα
32
Likes
2
Παιδια για Αίγυπτο από που θα προτείνατε να αλλάξω χρήματα? Τράπεζα της Ελλάδος ή από κάποιο ανταλλακτήριο στο αεροδρόμιο τους?
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
161
Likes
1.229
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα. Θα ταξιδέψω Βουλγαρία το επόμενο ΣΚ και προβληματιζόμουν στο που να κάνω συνάλλαγμα. Έχω revolut, αλλά υπάρχει το κλασσικό πρόβλημα με τα σαβατοκύριακα κάτα τα οποία η ισοτιμία πέφτει γύρω στο 1.925. Ταυτόχρονα έχω πιστωτική και χρεωστική alpha bank. Ξέρει κάποιος με τι ισοτιμία αλλάζει η alpha bank (προμήθεια νομίζω κρατάει γύρω στο 1.5 ευρώ ανα συναλλαγή). Με λίγα λόγια αυτό που προσπαθώ να καταλάβω είναι αν αξίζει να χρησιμοποιήσω revolut ακόμα και με την μειωμένη ισοτιμία.
 

bl4ckwar

Member
Μηνύματα
274
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη ή Η.Π.Α
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Άντζελες, Νέα Υόρκη
Καλησπέρα. Θα ταξιδέψω Βουλγαρία το επόμενο ΣΚ και προβληματιζόμουν στο που να κάνω συνάλλαγμα. Έχω revolut, αλλά υπάρχει το κλασσικό πρόβλημα με τα σαβατοκύριακα κάτα τα οποία η ισοτιμία πέφτει γύρω στο 1.925. Ταυτόχρονα έχω πιστωτική και χρεωστική alpha bank. Ξέρει κάποιος με τι ισοτιμία αλλάζει η alpha bank (προμήθεια νομίζω κρατάει γύρω στο 1.5 ευρώ ανα συναλλαγή). Με λίγα λόγια αυτό που προσπαθώ να καταλάβω είναι αν αξίζει να χρησιμοποιήσω revolut ακόμα και με την μειωμένη ισοτιμία.
Εχει ανταλλακτηριο με μηδενικη προμηθεια, και καλυτερη απο το revolut 1-> 1.955 στην vitosha.
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
161
Likes
1.229
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εχει ανταλλακτηριο με μηδενικη προμηθεια, και καλυτερη απο το revolut 1-> 1.955 στην vitosha.
Ξέχασα να αναφέρω ότι θα πάω μελενίκο-μπάνσκο-ριλα, αλλα ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση για την απάντηση γιατί τώρα θα έχω στο νου μου και τα ανταλλακτήρια τα οποία πίστευα ότι δεν συνέφεραν σε καμία περίπτωση!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.305
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Παιδια για Αίγυπτο από που θα προτείνατε να αλλάξω χρήματα? Τράπεζα της Ελλάδος ή από κάποιο ανταλλακτήριο στο αεροδρόμιο τους?
Στο αεροδρόμιο τους. για μεγάλα έξοδα πληρώνεις και με κάρτα
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Καλησπέρα. Θα ταξιδέψω Βουλγαρία το επόμενο ΣΚ και προβληματιζόμουν στο που να κάνω συνάλλαγμα. Έχω revolut, αλλά υπάρχει το κλασσικό πρόβλημα με τα σαβατοκύριακα κάτα τα οποία η ισοτιμία πέφτει γύρω στο 1.925. Ταυτόχρονα έχω πιστωτική και χρεωστική alpha bank. Ξέρει κάποιος με τι ισοτιμία αλλάζει η alpha bank (προμήθεια νομίζω κρατάει γύρω στο 1.5 ευρώ ανα συναλλαγή). Με λίγα λόγια αυτό που προσπαθώ να καταλάβω είναι αν αξίζει να χρησιμοποιήσω revolut ακόμα και με την μειωμένη ισοτιμία.
Απέναντι από το ndk (το εκθεσιακό κέντρο μετά το τέλος της βιτοσα) σήμερα αντάλλαξα 1,953. Προσοχή πάνω στη βιτοσα έχει πολλούς με 1,85.
 

topmar

Member
Μηνύματα
40
Likes
65
...... Έχω revolut, αλλά υπάρχει το κλασσικό πρόβλημα με τα σαβατοκύριακα κάτα τα οποία η ισοτιμία πέφτει γύρω στο 1.925.
...... Με λίγα λόγια αυτό που προσπαθώ να καταλάβω είναι αν αξίζει να χρησιμοποιήσω revolut ακόμα και με την μειωμένη ισοτιμία.
Καλησπέρα, επειδή κι εγώ σκοπεύω να ταξιδέψω προς Βελιγράδι σε λίγες μέρες περνώντας οδικώς από Βουλγαρία, θα χρησιμοποιήσω την Revolut και στην Βουλγαρία (για ανεφοδιασμό καυσίμου) αλλά και στο Βελιγράδι για όλες σχεδόν τις αγορές μου.

Ποιο είναι ακριβώς το πρόβλημα με την Revolut; Αφού γράφει ότι δεν έχει προμήθεια, όταν οι αγορές γίνονται στο τοπικό νόμισμα (αυτό να επιλέγουμε λέει στις οδηγίες).

Δώσε περισσότερες πληροφορίες για το θέμα αυτό ...

Επίσης, που συμφέρει να αλλάξω τα € σε RSD; Μου είπαν καλύτερα μέσα στο Βελιγράδι, δίνουν καλύτερη ισοτιμία από ότι στα σύνορα Βουλγαρίας - Σερβίας. Θα είναι ανοιχτά το Σαββατοκύριακο όμως;
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
161
Likes
1.229
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Από το FAQ της Revolut:

On the weekend (Sat-Sun UTC) we fix the rate we provide to protect ourselves against fluctuations, this means we apply markups of:
  • +0.5% to all major currencies (ie. USD, GBP, EUR, AUD, CAD, NZD, CHF, JPY, SEK, HKD, NOK, SGD, DKK, PLN, and CZK); and
  • +1% to all other currencies including THB, RUB, UAH and TRY. (this means over the weekend THB, RUB, UAH, and TRY have a 2% markup.)
Since the interbank exchange rate is constantly fluctuating, the rate that we lock in for the weekend may not be the same as the rate that is available when the markets open on Monday morning.
και απο διάφορες συζητήσεις στο community

At the weekend (Friday 23:59 - Sunday 23:59) we apply a small mark up on the spot rate as the Forex markets are closed. We take the rate from Friday 23:59 and apply a 0.5% mark up on major currencies and 1.0% on other currencies to protect the company from potential losses due to a large fluctuation in the rate. For illiquid currencies like Russian Ruble and Thai Baht, there is 1.5% mark up on weekend.
Με απλά λόγια, αν έχω καταλαβεί καλά στην revolut για την ισοτιμία χρησιμοποιούν το interbank exchange rate και λόγω αυτού προσφέρουν γενικά καλύτερη ισοτιμία. Tα ΣΚ όμως, επειδή τα exchange markets είναι κλειστά, δεν μπορούν να έχουν απόλυτο έλεγχο της πραγματικής ισοτιμίας και βάζουν ένα καπέλο για να διασφαλιστούν.

Για τα νομίσματα που είναι supported η εκ των προτέρων μετατροπή, θα μπορούσες να το γλιτώσεις με το να κάνεις την μετατροπή από την εφαρμογή κάποια στιγμή μέσα στην εργάσιμη εβδομάδα, αλλά το Λέβα δεν ανήκει σε αυτά.
Αν πας να δεις τώρα το rate για το λέβα στην εφαρμογή, θα το δεις περίπου στο 1.925. Αν το κοιτάξεις ξανά την Δευτέρα το μεσημέρι, θα το δεις στο 1.951, οπότε φαίνεται ότι βάζουν περίπου 1.5%.

Οπότε γενικά, αποφεύγεις να χρησιμοποιείς την revolut για συναλλαγές ή ανάληψη τα ΣΚ εκτός αν:
  1. δεν μπορείς να βρεις καλύτερη εναλλακτική με ανταλλακτήρια, πιστωτικές σου κάρτες κ.λπ.
  2. ή προφανώς αν έχεις την δυνατότητα και έχεις φροντίσει να κάνεις την μετατροπή νωρίτερα, μέσα στην εβδομάδα με την καλή ισοτιμία.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.600
Το καπέλο 0,5% της Revolut είναι για να την προστατέψει από ενδεχόμενη μικρή άνοδο του νομίσματος μέχρι την επόμενη εργάσιμη, όμως το νόμισμα είναι εξίσου πιθανό να πέσει ή -πιο σπάνια- να ανέβει παραπάνω. Κοινώς, πολλή φασαρία για να γλυτώσει κάποιος ~1€ ανά 250€ συναλλαγής , αναρωτιέμαι αν για κάθε έξοδό του μπαίνει σε αυτή τη διαδικασία... Άσε που μιλάμε για δέσμευση ποσού, η χρέωση θα γίνει με τη συναλλαγματική ισοτιμία την ημέρα της χρέωσης και όχι της δέσμευσης.
Αλήθεια, αν κάποιος κάνει π.χ. Πέμπτη αλλαγή στο ανταλλακτήριο και το νόμισμα υποχωρήσει την επόμενη ημέρα 0,5%, θα χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο που δεν έκανε τη συναλλαγή Παρασκευή;
Καλή η ενημέρωση, αλλά μην φτάνουμε να διυλίζουμε τον κώνωπα...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αν σας φαίνεται πολύ το 0.5%, που να δείτε πόσο πληρώνετε στα ανταλλακτήρια (κρυμμένο στην ισοτιμία). Δεν υπάχει περίπτωση να βρείτε κάτι καλύτερο, απλά.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Έχει κάνει κανείς συναλλαγή με Εθνική σε χώρα εκτός ευρώ ττις τελευταίες μέρες ? Η χρέωση της είναι 2% κανονικά και παρατηρήσα ότι σε όλες τις συναλλαγές μου έχει κρατήσει το 2% επι 2 φορές. πχ σε συναλλαγή 20 μου κράτησε 0.4 και 0.4 (δυο χρεώσεις).
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Επίσης, που συμφέρει να αλλάξω τα € σε RSD; Μου είπαν καλύτερα μέσα στο Βελιγράδι, δίνουν καλύτερη ισοτιμία από ότι στα σύνορα Βουλγαρίας - Σερβίας. Θα είναι ανοιχτά το Σαββατοκύριακο όμως;
Σωστά σου είπαν. Και, ναι, θα είναι ανοικτά. Στην Kneza Mihaila, Trg Republike και κοντά στο κεντρικό γραφείο τουρισμού θα βρεις αρκετά ανταλλακτήρια με παρόμοιες ισοτιμίες και μηδενική προμήθεια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom