Συνάλλαγμα: πού να αλλάξω χρήματα. Πληρωμές με κάρτες.

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου (ε, το πληκτρολόγιο μου...), αλλά ας τα γράψω μια ακόμη φορά.
Καμμία αλλαγή σε γκισέ τράπεζας ούτε στην Αγγλία, ούτε στον Καναδά, ούτε πουθενά αλλού στον ανεπτυγμένο κόσμο. Τελεία και πάυλα. Δε συμφέρει με κανένα τρόπο όπως και να το κάνεις. Ο υπάλληλος κάπως πρέπει να πληρωθεί, και τον πληρώνεις πάντα εσύ, είτε αυτό είναι με την ισοτιμία που πληρώνεις, είτε με προμήθεια στη συναλλαγή, είτε επειδή σε κλέβουν χωρίς να το καταλάβεις. Πάντα κάπως το πληρώνεις.

Μόνο συναλλαγές με κάρτα και ανάληψη λίγων μετρητών από ATM.
 

Aptaliko

Member
Μηνύματα
57
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου (ε, το πληκτρολόγιο μου...), αλλά ας τα γράψω μια ακόμη φορά.
Καμμία αλλαγή σε γκισέ τράπεζας ούτε στην Αγγλία, ούτε στον Καναδά, ούτε πουθενά αλλού στον ανεπτυγμένο κόσμο. Τελεία και πάυλα. Δε συμφέρει με κανένα τρόπο όπως και να το κάνεις. Ο υπάλληλος κάπως πρέπει να πληρωθεί, και τον πληρώνεις πάντα εσύ, είτε αυτό είναι με την ισοτιμία που πληρώνεις, είτε με προμήθεια στη συναλλαγή, είτε επειδή σε κλέβουν χωρίς να το καταλάβεις. Πάντα κάπως το πληρώνεις.

Μόνο συναλλαγές με κάρτα και ανάληψη λίγων μετρητών από ATM.
Αναλυτικός και κατανοητός :).
 
Μηνύματα
607
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ονειρεμένο Ταξίδι
ιαπωνια
Τον επόμενο μήνα ταξιδεύω για Λονδίνο, τι συμφέρει αυτή την εποχή να κάνω όσο αναφορά το συνάλλαγμα; Να κάνω από εδώ Λίρες (και που) ή στο Λονδίνο (και που); Διαθέτω επίσης και κάρτα της Citibank (χρεωστική & πιστωτική). Επίσης ότι μου περισσέψει από Λίρες που είναι καλό να τις ανταλλάξω;
Το καλύτερο είναι να αγοράσεις λίρες αγγλίας από ελλάδα. το πιθανότερο όμως είναι να μην βρεις. Ρίξε μία ματιά στην Τράπεζα της Ελλάδας αλλά και σε άλλες τράπεζες. Φρόντισε όταν φθάσεις να έχεις μερικές λίρες για τα πρώτα μεταφορικά σου έξοδα. Προς θεού μην αλλάξεις στο αεροδρόμιο!!! Θα σε κατακλέψουν. Εάν τελικά αλλάξεις στο Λονδίνο, μην πάς σε τράπεζες έχουν προμήθεις. θα βρεις αρκετά μέρη για αλλαγή, εγώ την καλύτερη τιμή το τριήμερο της καθαρά Δευτέρας την βρήκα στο Noting Hill, με 85,50 λίρες τα 100 ευρώ. φαντάσου ότι κανονικά η ισοτιμία ήταν 87 λίρες τα 100 ευρώ. Στηνν τράπεζα δεν θα πάρεις πάνω από 80 λίρες στα 100 ευρώ. Κλέφτες!! Είμαστε δήθεν μαζί στην ευρωζώνη!
 
Last edited by a moderator:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Δε θα ξαναμπώ στη διελκυνστίδα του τι συμφέρει και τι όχι. Μεγάλα παιδιά ήμαστε. Παίρνουμε τηλέφωνο την Τράπεζά μας (ή, πάμε στο όποιο κατ/μα), ρωτάμε τι χρεώνουν γι αυτό, τι για εκείνο, είναι υποχρεωμένοι να το έχουν και δημόσια ανηρτημένο, οι χρεώσεις διαφέρουν από Τράπεζα σε Τράπεζα (ορισμένες γράφουν και στα παλαιότερα των υποδημάτων τους τις αποφάσεις τηε ΕΕ), ποιά είναι η προμήθειά τους για ανάληψη από ΑΤΜ στο εξωτερικό (ΕΚΕΙ να δεις δυσάρεστες εκπλήξεις), πόσα μπορούμε να "σηκώσουμε" την ημέρα (προσοχή: αυτό είναι άσχετο από το πόσα έχουμε στο λογ/σμό), παίρνουμε μολύβι και χαρτί, κάνουμε τους υπολογισμούς μας τι μας συμφέρει και τι όχι, και αναλόγως πράττουμε.
 

odysseas

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Συναλλαγμα

Προτιθεμαι να ταξιδεψω Νεα Υορκη.Μηπως καποιος μπορει να μου πει απο που ειναι καλυτερα να κανω συναλλαγμα?Ευχαριστω προκαταβολικα.
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Προτιθεμαι να ταξιδεψω Νεα Υορκη.Μηπως καποιος μπορει να μου πει απο που ειναι καλυτερα να κανω συναλλαγμα?Ευχαριστω προκαταβολικα.
αγαπητε οδυσσεα κανε ενα κοπο και διαβασε τα οσα χρησιμα εχει γραψει ο taver λιγο πιο πανω.
 

dimivam

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Καλησπέρα, μήπως έχει κανείς άποψη τι γίνεται με το Περού; Γενικότερα, είναι ασφαλέστερο να πληρώνουμε με πιστωτική, αλλά θα μπορώ να χρησιμοποιήσω και κάρτες χρεωστικές στο Περού; Κοίταξα στην τράπεζά μου, αλλά δεν μπορώ να πω ότι πληροφορήθηκα κι όλας...!
 

poromenos

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Καλησπέρα!

Γύρισα περίπου πριν ένα μήνα από Αγγλία και έχω γύρω στις 450 λίρες αγγλίας που δν χρειάστηκα και θέλω να τις μετατρέψω

Τι νομίζετε πως συμφέρει περισσότερο?Αλλαγή σε κάποια τράπεζα?Απότι είδα (σε τιμοκαταλόγους στο internet)η τράπεζα κύπρου χρεώνει προμήθεια γύρω στο 1%.Θεωρείτε καλό ποσοστό?έχετε να προτείνετε κάποιο μέρος στην Θεσσαλονίκη που να συμφέρει να αλλάξω?Έχω ακούσει για κάποια ανταλακτήρια στην Εγνατία αλλα δν ξέρω κατα πόσο συμφέρουν...
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Συγνωμη που ρωταω δεν ξερω αν εχει ξανα αναφερθει πιο πανω ..
Εχει παει κανεις Σουηδια για να μου πει τι συμφερει καλυτερα στο θεμα του συναλλαγματος;
 

stavrosm

Member
Μηνύματα
61
Likes
36
Την καλυτερη ισοτιμια την δινουν παντου τα ΑΤΜ χρησιμοποιοντας cash card Εχει προμηθεια περιπου 3 ευρω ανα συναλλαγη ανεξαρτητως ποσου οποτε αμα ξερεις ποσα χρηματα σου χρειαζονται με 2 συναλλαγες τελειωσες.
Στα ανταλακτηρια οι πρωτες τιμες που αναγραφουν και ειναι σε πολυ καλη ισοτιμια αφορουν ανταλαγη συνηθως ποσα μεγαλυτερα των 2000 ευρω και το γραφουν στο τελος στα ψιλα γραμματα. Το καλυτερο παντως ειναι οι πληρωμες με πιστωτικη οπου εκει δεν υπαρχει προμηθεια.
Αλλα και σε εστιατορια εκτος τουριστικου κεντρου που πληρωσα σε ευρω σε Πραγα και Βουδαπεστη μου τα αλλαξαν σε καλυτερες τιμες απο τα ανταλακτηρια του κεντρου.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Και μενα τον Μαρτιο στην Ελβετια,δεν εβρισκα καμια τραπεζα να κανει καλη συναλλαγη στα φραγκα και με πολυ προμηθεια ..
Και σε μια καφετερια της Ζυριχης,η γυναικα που ειχε την καφετερια μου εκανε συναλλαγμα με 1,5 που δεν το εβρισκα πουθενα .. και χωρις προμηθεια φυσικα ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom