Συνάλλαγμα: πού να αλλάξω χρήματα. Πληρωμές με κάρτες.

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ξέρετε αν μου μείνουν ούγγρικα φιορίνια σε κέρματα αν μπορώ να τα πολυλήσω σε ανταλλακτήριο;Γιατί έχω ακούσει οτι τα κέρματα δεν μετράνε ως συνάλλαγμα παρά μόνο τα χαρτονομίσματα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Τι να τα κάνουν τα φραγκοδίφραγκα? Xάλασε τα κέρματα την τελευταία μέρα ή κράτα τα για καμιά τελευταία αγορά στο αεροδρόμιο.
 

steliospal

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
ρε παιδιά , συγνώμη αλλά μπερδεύτηκα λίγο .
Πρόκειται να ταξιδέψω σρι λανκα και μαλδίβες και απ'ότι κατάλαβα με συμφέρει περισσότερο να βγάζω λ7 απο ethnocash παρά να τρέχω σε συναλλακτήρια και ειδικά στα αεροδρόμια.
Η προμήθεια της ethnocash είναι το μέγιστο 1,25. Απο εκεί και πέρα με τι ισοτιμία ανταλλάσσει η εκάστοτε τράπεζα που θα βγάλω λεφτά; Υπάρχει κάποια άλλη κρυφή χρέωση; Τα συναλλακτήρια κρατάνε περίπου 5% σωστά;
Επίσης απ' ότι κατάλαβα δεν αξίζει να κάνεις συνάλλαγμα απο Ελλάδα.
Τα είχα ψιλοξεκαθαρίσει , αλλά διάβασα αυτό και μπερδεύτηκα λίγο :

Αν και δεν είναι καλή ιδέα να περπατάμε με πολλά χρήματα πάνω μας, τα ΑΤΜ δεν είναι και η καλύτερη λύση διότι δεν δίνουν τις καλύτερες ισοτιμίες.

Κρύβουν τις προμήθειες στην ισοτιμία συναλλάγματος και δεν σε χρεώνουν άμεσα μεγάλη προμήθεια για να βλέπεις εύκολα τι χάνεις.

Τα μικρά ανταλλακτήρια μέσα στις πόλεις (όχι στα αεροδρόμια!) έχουν συνήθως τις καλύτερες ισοτιμίες και δεν κρατάνε και άμεσες προμήθειες. Αυτό το άρθρο εξηγεί καλά πως μας κλέβουν οι τράπεζες και τα ανταλλακτήρια με κρυφές προμήθειες όταν αλλάζουμε χρήματα σε συνάλλαγμα.
Τα φώτα σας παρακαλώ :)
 

kostasbmw

Member
Μηνύματα
95
Likes
22
το τιμολογιο ειναι

1,55 ευρω παγιο ανα συναλλαγη

και 0,05% επι του ποσου

η δικια μου cash card εχει περιορισμο εως 300 ευρω αρα η χρεωση για 300 ειναι

1,55 + 0,15 λεπτα ητοι συνολο 1,70 για 300 ευρω

h cash card μπορει να χρησιμοποιηθει και σαν πιστωτικη αν εχει φυσικα υπολοιπο και γω προσωπικα τη θεωρω την ποιο ασφαλη

για ασφαλεια επιπλεον ανοιγουμε μια μικρη τρυπα με περφορατερ(τρυπητηρι χαρτιου) στην ασχετη γωνια και την κρεμαμε για κοσμημα μπροστα μας μεσα απο τα ρουχα φυσικα.

καποιες τραπεζες μπορει να εχουν αποκλιση απο 0,5 εως 0,8 στο ποσοστο αλλα δεν αλλαζει σημαντικα η προμηθεια.
 

steliospal

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Eυχαριστώ για την απάντησή σου, αλλά όταν πήρα τηλ. στην εθνική μου είπαν μέχρι 350 ? οτι χρεώνουν 1 ? , μέχρι 450 ? ,1,1 ? και απο 451 ? και πάνω 1,25 ? . Το 0,05 % ισχύει;
Ακόμα και αν είναι έτσι όπως τα λες , συμφέρει περισσότερο απο συναλλακτήριο απ' ότι καταλαβαίνω :)
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Eυχαριστώ για την απάντησή σου, αλλά όταν πήρα τηλ. στην εθνική μου είπαν μέχρι 350 ? οτι χρεώνουν 1 ? , μέχρι 450 ? ,1,1 ? και απο 451 ? και πάνω 1,25 ? . Το 0,05 % ισχύει;
Ακόμα και αν είναι έτσι όπως τα λες , συμφέρει περισσότερο απο συναλλακτήριο απ' ότι καταλαβαίνω :)
πριν μια βδομαδα ημουν εξωτερικο, εκανα 2-3 αναληψεις κατω απο 300 ευρω (απο καρτα εθνικης) και οντως η χρεωση ηταν 1 ευρω. Για μεγαλυτερα ποσα δε γνωριζω
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Ξέρετε αν μου μείνουν ούγγρικα φιορίνια σε κέρματα αν μπορώ να τα πολυλήσω σε ανταλλακτήριο;Γιατί έχω ακούσει οτι τα κέρματα δεν μετράνε ως συνάλλαγμα παρά μόνο τα χαρτονομίσματα.
τα ουγγρικα κερματα ετσι και αλλιως εχουν ελαχιστη αξια (288 φιορινια ειναι ενα ευρω )....παντως στο ανταλλακτηριο στο βενιζελος αλλαζουν μονο χαρτονομισματα
 

kostasbmw

Member
Μηνύματα
95
Likes
22
αυτα που σου ειπαν μαλλον ειναι για συναλλαγες διας εντος ελλαδος

σου δειχνω το τιμολογιο που εχουμε εμεις σε αυτη που δουλευω

[FONT=Arial,Bold][FONT=Arial,Bold]
7.3.2 Κάτοχοι καρτών GENIKI Bank σε ΑΤΜ άλλων Τραπεζών​
από ΑΤΜς άλλων τραπεζών εκτός Ελλάδος:
ανάληψη μετρητών (χρέωση μέχρι ? 3.00) [FONT=Arial,Bold][FONT=Arial,Bold]1,55? + 0,5%

ερώτηση υπολοίπου 0,60 ?
από ΑΤΜς άλλων τραπεζών εντός Ελλάδος (DIAS):
ανάληψη ποσού ? 10 - 110 ? [FONT=Arial,Bold][FONT=Arial,Bold]1,55? + 0,5%

? 120 - 240 ? 1,20? - 2?
μεγαλύτερου ή ίσου των ? 250 1,18 ?​
ερώτηση υπολοίπου 0,19 ?
[FONT=Arial,Bold][FONT=Arial,Bold] [FONT=Arial,Bold][FONT=Arial,Bold]

Στην δαπάνη που αφορά τις συναλλαγές που εκτελούνται από ΑΤΜ's άλλων τραπεζών συμπεριλαμβάνονται και τα έξοδα τρίτων (άλλης Τράπεζας και δΙΑΣ).

στο 1,55 συμπεριλαμβανεται και η προμηθεια της αλλης τραπεζας

οταν ταξιδευεις σε τριτη χωρα με αλλο νομισμα η τιμη που υπολογιζεται η προμηθεια ειναι η μεση τιμη ενω οταν αγοραζεις συναλλαγμα εδω για να ταξιδευσεις η τιμη πωλησης συν προμηθεια ( και που θα βρεις ρουπιες η μπατ η αλλα νομισματα)
αυτο κανω εγω ετσι, δεν ειναι κανονας αλλα για σκεψου να ψαχνεις για ανταλλακτηρια και τι τιμη αλλαγης εχει και το κινδυνο οταν εχεις μετρητα στη τσεπη
επισης επειδη η αναληψη γινεται παντα στο τοπικο νομισμα μπορεις να κοντρολαρεις τα εξοδα σου και να μην εισαι συνεχεια στη διαδικασια να ψανεις να χαλασεις
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Γύρισα πριν λίγες μέρες από τη Βουδαπέστη και μετρητά έπαιρνα μόνο από ΑΤΜ όπως έχουμε πει.
Κοιτάζω όμως τώρα τη κίνηση του λογαριασμού μου (Πειραιώς) και μου φαίνονται πολλές οι προμήθειες.
Μήπως έκανα κάτι λάθος; :roll:
Σε ΑΤΜ που ήταν σε προθάλαμο τράπεζας πήγαινα συνήθως.


aimg802.imageshack.us_img802_4409_26633156.gif
 

kostasbmw

Member
Μηνύματα
95
Likes
22
τι αναληψεις εκανες? κοιτα μια απο αυτες και την αμεσως χρεωση προμηθειας

πολλες τραπεζες διαχωριζουν τις 2 προμηθειες που ειπα ποιο πανω

στελιο τωρα πριν λιγο που ρωτησα εχει αλλη πολιτικη προμηθειων η ΕΤΕ οποτε δεν ισχυει αυτο που ειπα
για την ιστορια η δικια μου καρτα πληρωνει περισσοτερα για αναληψεις εντος ελλαδος και λιγοτερα στο εξωτερικο
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Μα, για αυτό τα έβαλα σε κουτάκια. Για να είναι κατανοητά!
Δηλαδή, για 66,36 ευρώ, πλήρωσα 5,33 ευρώ προμήθειες!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom