Συνάλλαγμα: πού να αλλάξω χρήματα. Πληρωμές με κάρτες.

taver

Member
Μηνύματα
12.476
Likes
28.919
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δε χρειάζεσαι μετρητά στο UK. 3 ταξίδια τώρα, ένα εικοσάλιρο έχω ξοδέψει συνολικά, κι αυτό για λόγους ρεφενέ. Αλλά επειδή πάντα οι κανόνες μπορεί να έχουν εξαιρέσεις και δε θες να πέσεις πάνω τους, έχε ένα μικροποσό μαζί σου.
 

Iniesta

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα. Θα ήθελα να γυρίσω από Αγγλία σε Ελλάδα. Που θα συμφέρε να κάνω την μετατροπή συναλλαγματος σε κάποιο ανταλλακτηριο στην Αγγλία ή στην Ελλάδα;
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Καλησπέρα. Θα ήθελα να γυρίσω από Αγγλία σε Ελλάδα. Που θα συμφέρε να κάνω την μετατροπή συναλλαγματος σε κάποιο ανταλλακτηριο στην Αγγλία ή στην Ελλάδα;
Εγω ειχα παει kappa change ανταλλακτηρια στην αθηνα. Μου ειχαν δωσει καλη ισοτιμια.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Γεια σας!θα μου προτεινατε να κανω ολο το ποσο που θελω να παρω στο ταξιδι μου στην εθνικη στο συνταγμα(αν εχει καλο ρατινγκ εκεινη την μερα )για να μην τρεχω να βρισκω καλη ισοτιμια ή αν θα μ φανε εξτρα χρημα στη χωρα που θα ταξιδεψω?θα παω Βουκουρεστι...επισης μου χαν μεινει κ κατι τουρκικες λιρες,παιζει να μου της δεκτουν εκει παλι ή θα πρεπει να παω αναγκαστικα σε ανταλακτηριο?
 

Giota1986

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Καλησπέρα. Είναι καλύτερα για κάποιον που πάει Σερβία να κάνει συνάλλαγμα σε κάποια τράπεζα της Ελλάδας, σε κάποια της Σερβίας η σε κάποιο ανταλλακτήριο εκεί?
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.603
Likes
9.837
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Καλησπέρα. Είναι καλύτερα για κάποιον που πάει Σερβία να κάνει συνάλλαγμα σε κάποια τράπεζα της Ελλάδας, σε κάποια της Σερβίας η σε κάποιο ανταλλακτήριο εκεί?
Καλύτερα στην Σερβία, ακόμα και η Τράπεζα Πειραιώς που έχει πάρα πολλά καταστήματα στη Σερβία, χρεώνει προμήθεια σε κάθε συναλλαγή ή ανάληψη χρημάτων. 5 ευρώ εάν έχεις μαζί σου (όχι κέρματα), μπορείς να αγοράσεις το εισιτήριο του λεωφορείου για το κέντρο της πόλης (ο οδηγός θα σου δώσει ρέστα dinars).

Απέφυγε τα ανταλλακτήρια κοντά στο Zeleni Venac και στην Slavija που κάνει στάση το λεωφορείο δεν είναι πολύ καλά. Knez Mikhailova, Terazije μια χαρά τα ανταλλακτήρια, οι τιμές είναι πάνω κάτω το ίδιο.
 

spoul

Member
Μηνύματα
8
Likes
4
Καλημέρα. Σε πρόσφατο ταξίδι στη Σουηδία, έκανα χρήση μόνο πιστωτικής κάρτας (την δέχονται ακόμα και για τσίχλα!). Η κάρτα είναι της Alpha bank και δεν είχε καθόλου προμήθεια στη μετατροπή. Οπότε δε χρειάζεται να κάνει κάποιος συνάλλαγμα.
 

vanda

Member
Μηνύματα
887
Likes
4.248
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Καλημέρα. Σε πρόσφατο ταξίδι στη Σουηδία, έκανα χρήση μόνο πιστωτικής κάρτας (την δέχονται ακόμα και για τσίχλα!). Η κάρτα είναι της Alpha bank και δεν είχε καθόλου προμήθεια στη μετατροπή. Οπότε δε χρειάζεται να κάνει κάποιος συνάλλαγμα.
Κι εγώ στο Οσλο χρειάστηκα μετρητά μόνο για τη χρήση τουαλέτας σε εμπορικό κέντρο. Οι άνθρωποι όταν τους είπα ότι είχα μόνο κάρτα με άφησαν και πήγα δωρεάν.:)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.476
Likes
28.919
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Κι εγώ στο Οσλο χρειάστηκα μετρητά μόνο για τη χρήση τουαλέτας σε εμπορικό κέντρο. Οι άνθρωποι όταν τους είπα ότι είχα μόνο κάρτα με άφησαν και πήγα δωρεάν.:)
Α, ναι; Εγώ πάλι πέτυχα εκεί τουαλέτα που άνοιγε μόνο με contactless κάρτα...
 

Mimis_giak

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Καλησπέρα σας. 10 Δεκεμβρίου φεύγω για Βαρσοβία και δεν ξέρω τι είναι καλύτερα να κάνω με το θέμα τον χρημάτων. ( συναλλαγές )
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.438
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom