Συνάλλαγμα: πού να αλλάξω χρήματα. Πληρωμές με κάρτες.

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Για Λονδίνο, σε μια παρέα τους πρότεινα ΜΙΑ συγκεντρωτική ανάληψη και συναλλαγές με κάρτα. Όμως έχουν χρεωστική της Πειραιώς. o_O
Εγώ έχω πιστωτική της Alpha και ήξερα ότι συμφέρει. Αλλά δεν ήξερα αυτή τη λεπτομέρεια για την Πειραιώς..,
Γκάφα έκανα? Να τους πω να τα έχουν όλα σε μετρητά μαζί τους και να τα αλλάξουν σε κάποιο ανταλλακτήριο??
Δεν είναι τραγικά, απλά η Πειραιώς χρεώνει 2% προμήθεια ανά συναλλαγή με χρεωστική κάρτα (πάλι καλύτερα από τα μετρητά από ανταλλακτήριο, αλλά σαφώς χειρότερα από Εθνική), και €4+2% για ανάληψη μετρητών, οπότε αν μιλάμε για ανάληψη 300-400 ευρώ συμφέρει μεν σε σχέση με τα ανταλλακτήρια, αλλά όχι πολύ. ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΝ ΤΟΥΣ ΡΩΤΑΝΕ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΕΥΡΩ Η ΛΙΡΕΣ ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΛΙΡΕΣ.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Δεν είναι τραγικά, απλά η Πειραιώς χρεώνει 2% προμήθεια ανά συναλλαγή με χρεωστική κάρτα (πάλι καλύτερα από τα μετρητά από ανταλλακτήριο, αλλά σαφώς χειρότερα από Εθνική), και €4+2% για ανάληψη μετρητών, οπότε αν μιλάμε για ανάληψη 300-400 ευρώ συμφέρει μεν σε σχέση με τα ανταλλακτήρια, αλλά όχι πολύ.
Μια χρέωση €2,50 + 1% για ανάληψη μετρητών, χωρίς μίνιμουμ ή μάξιμουμ προμήθειας, δηλαδή π.χ. για ανάληψη €400 προμήθεια €6,50, θεωρείται καλή; Στατιστικά ρωτάω, επειδή το έχεις μελετήσει το θέμα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Μια χρέωση €2,50 + 1% για ανάληψη μετρητών, χωρίς μίνιμουμ ή μάξιμουμ προμήθειας, δηλαδή π.χ. για ανάληψη €400 προμήθεια €6,50, θεωρείται καλή; Στατιστικά ρωτάω, επειδή το έχεις μελετήσει το θέμα.
Καλή δεν είναι, αλλά μάλλον δεν έχεις καλύτερη εναλλακτική. Ανταλακτήριο που να δουλεύει με λιγότερο από 5% περιθώριο στην ισοτιμία σπανίζει, αν βρείς κάποιο με 3% (πιο κάτω δεν πάει στην Ευρώπη) στα €400 έχεις €12 κόστος, άρα πολύ περισσότερο από τα €6.50.
Για ανάληψη €400 από το λογαριασμό σου, στην Εθνική πληρώνεις €4, στην Πειραιώς πληρώνεις €10, στην Alpha €4.40 (αλλά με ισοτιμία που "χάνει" 1% περίπου, άρα €8.40), στη Eurobank €10.50, στην Atticabank πληρώνεις €11.
Υπάρχει τράπεζα με τη χρέωση που περιγράφεις (τη βρήκα μόνο στην ανάληψη μετρητών από πιστωτικές κάρτες της Alpha, κάτι που απαγορεύεται από τα capital controls έτσι κι αλλιώς);
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Όχι, η Eurobank είναι η εξαίρεση, πολύ πιο ασύμφορη από όλες τις άλλες τράπεζες (και σιγά σιγά ακολουθεί και η Πειραιώς τον ίδιο δρόμο). Και σε ανταλλακτήριο να πας ΜΟΝΟ αν η άλλη σου εναλλακτική είναι η Eurobank ή αν μιλάμε για ποσά κάτω από €100.

Αναλήψεις συμφέρει ακόμα και τώρα από Εθνική (μέχρι €3 ανά συναλλαγή, στα €100 ήδη συμφέρει περισσότερο από το rate που δίνεις), συναλλαγές συμφέρει με ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ κι όχι με χρεωστικές κάρτες, κατά προτίμηση από Alpha και Εθνική (αλλά και με χρεωστικές από αυτές τις τράπεζες συμφέρει σε σχέση με τα ανταλλακτήρια).

Εννοείται ότι το πλαστικό χρήμα είναι πιο συμφέρον (στις συναλλαγές που έχουμε επιλογή, επιλέγουμε χρέωση σε Ελβετικό φράγκο).

Σε πολλές συναλλαγές στην Ελβετία, ειδικά σε τουριστικές επιχειρήσεις, γίνονται δεκτά και μετρητά σε ευρώ (με ισοτιμία η οποία μπορεί ακόμα και να συμφέρει, λόγω στρογγυλοποιήσεων κλπ). Ρέστα όμως σε Ελβετικά.
Βλέπω ότι επίσημα η ισοτιμία είναι 1,17 φράγκα. Στα ανταλλακτήρια στη θεσσαλονίκη δίνουν 1,145 με μηδενική προμήθεια αν τα παραγγείλεις από το σάιτ τους και τα παραλάβεις την ίδια μέρα από το κατάστημα.
Αυτή τη στιγμή έχω μόνο χρεωστικές Eurobank & Piraeus.
Τι συμφέρει να κάνω με τα παραπάνω δεδομένα.
 

Katialondon

Member
Μηνύματα
97
Likes
217
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σρι Λάνκα
Δεν είναι τραγικά, απλά η Πειραιώς χρεώνει 2% προμήθεια ανά συναλλαγή με χρεωστική κάρτα (πάλι καλύτερα από τα μετρητά από ανταλλακτήριο, αλλά σαφώς χειρότερα από Εθνική), και €4+2% για ανάληψη μετρητών, οπότε αν μιλάμε για ανάληψη 300-400 ευρώ συμφέρει μεν σε σχέση με τα ανταλλακτήρια, αλλά όχι πολύ. ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΝ ΤΟΥΣ ΡΩΤΑΝΕ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΕΥΡΩ Η ΛΙΡΕΣ ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΛΙΡΕΣ.
Όταν λες συναλλαγή εννοεις μόνο ανάληψη χρημάτων ή και αγορά/πληρωμή;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Όταν λες συναλλαγή εννοεις μόνο ανάληψη χρημάτων ή και αγορά/πληρωμή;
Όταν λέω συναλλαγή εννοώ χρέωση σε επιχείρηση. Για την ανάληψη γράφω ειδικά. Δεν είναι υπερβολή το 2%, αν έχεις αλλάξει σε ανταλλακτήριο έχεις ήδη πληρώσει 3% περίπου στην καλύτερη περίπτωση (αλλά υπάρχουν και κάρτες με 1%).

Σε κάθε περίπτωση (και ισχύει για όλο το θέμα), μια διαφορά της τάξεως του 1%, μπροστά σε ένα ταξίδι που θα κοστίσει π.χ. €500, είναι €5. Δεν είναι αμελητέο, αλλά δε χάλασε τέλος πάντων κι ο κόσμος αν κάνεις μια λιγότερο καλή επιλογή προκειμένου να μην ξεβολευτείς ή να έχεις μια σιγουριά παραπάνω.
 

teoper

Member
Μηνύματα
88
Likes
135
Το καλοκαιρι θα κανω ταξιδι σε Αυστρια Ουγγαρια Πολωνια Βιεννη Βουδαπεστη Κρακοβια αντιστοιχα. Σιγουρα θα κανω αγορες. Συμφερει να τις κανω με χρεωστικη που εχω ή σε καθε χωρα να κανω συναλλαγμα τα μετρητα που θα κουβαλαω .Υποψιν εχω χρεωστικες σε Εθνικη Πειραιως Αλφα.
 

Katialondon

Member
Μηνύματα
97
Likes
217
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σρι Λάνκα
Μόλις μιλησα με πειραιως κ εθνική. Για εθνική ισχύει το 1% επί της συναλλαγης τερματικού, χωρίς ανώτατο πόσο χρέωσης. Στην πειραιως για την χρεωστική ισχύει το 2% αλλά μέγιστο πόσο χρέωσης τα 6€! Ενώ, στην πιστωτική ισχύει το 2% επίσης, χωρίς ανώτατο ποσό χρέωσης. Άρα, κατ εμέ ,συμφέρει η χρεωστικη
 

MIAT

Member
Μηνύματα
416
Likes
1.119
Ονειρεμένο Ταξίδι
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Το καλοκαιρι θα κανω ταξιδι σε Αυστρια Ουγγαρια Πολωνια Βιεννη Βουδαπεστη Κρακοβια αντιστοιχα. Σιγουρα θα κανω αγορες. Συμφερει να τις κανω με χρεωστικη που εχω ή σε καθε χωρα να κανω συναλλαγμα τα μετρητα που θα κουβαλαω .Υποψιν εχω χρεωστικες σε Εθνικη Πειραιως Αλφα.
H χρεωστική και η πιστωτική της εθνικής σε συμφέρει πιο πολύ από όλες τις άλλες λύσεις.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Καλή δεν είναι, αλλά μάλλον δεν έχεις καλύτερη εναλλακτική. Ανταλακτήριο που να δουλεύει με λιγότερο από 5% περιθώριο στην ισοτιμία σπανίζει, αν βρείς κάποιο με 3% (πιο κάτω δεν πάει στην Ευρώπη) στα €400 έχεις €12 κόστος, άρα πολύ περισσότερο από τα €6.50.
Για ανάληψη €400 από το λογαριασμό σου, στην Εθνική πληρώνεις €4, στην Πειραιώς πληρώνεις €10, στην Alpha €4.40 (αλλά με ισοτιμία που "χάνει" 1% περίπου, άρα €8.40), στη Eurobank €10.50, στην Atticabank πληρώνεις €11.
Υπάρχει τράπεζα με τη χρέωση που περιγράφεις (τη βρήκα μόνο στην ανάληψη μετρητών από πιστωτικές κάρτες της Alpha, κάτι που απαγορεύεται από τα capital controls έτσι κι αλλιώς);
Πάντως η Εθνική που χρησιμοποίησα τελευταία μου έδωσε ισοτιμία 77.5 αντί για 80 που ήταν η κανονική+χρέωση συναλλάγματος. Η Eurobank μου έδωσε κανονικά ισοτιμία 80+χρέωση συναλλάγματος. Σε ποσό 125ε μου κράτησε συνολικά 3.8ε που είναι περίπου 3%. Η Εθνική με την ισοτιμία υποβαθμισμένη και την χρέωση συναλλάγματος πήγε κοντά στο 4%.
Μακράν η χειρότερη η Πειραιώς.

Βέβαια πρέπει να πω ότι η Εθνική σε προηγούμενο ταξίδι πολλών ημερών μου είχε επιστρέψει χρήματα αφού γύρισα κάνοντας κάτι σαν "ισολογισμό" των συναλλαγών. Και το ποσό δεν ήταν μικρο (αν θυμάμαι καλά ήταν 15ε-20ε αλλά δεν θυμάμαι το σύνολο που είχα ξοδέψει για να σου πω ποσοστό).

Στις αγορές η Eurobank είναι εντελώς ασύμφορη για μικρές συναλλαγές καθώς σε χρεώνει ελάχιστο 1ε έξοδα συναλλαγών. Οπότε πχ για μια αγορά 5ε να σου χρεώσει 1ε είναι υπέρογκο ποσοστό. H Εθνική είναι μακράν η καλύτερη με ποσοστό μόλις 1% επί του ποσού.
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Δεν έχω την ίδια εμπειρία με την Εθνική.
6/12/2017 ενδεικτικά για Χιλιανά Πέσο για συναλλαγές:
Interbank fixing: 771.576733
Ισοτιμία Εθνικής (including προμήθεια 1%): 764.533
Ισοτιμία alpha bank: 753.864

Ανάληψη, πάλι, 25/11/2017:
Interbank: 741.267439
Ισοτιμία Εθνικής: 732.172
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Δεν έχω την ίδια εμπειρία με την Εθνική.
6/12/2017 ενδεικτικά για Χιλιανά Πέσο για συναλλαγές:
Interbank fixing: 771.576733
Ισοτιμία Εθνικής (including προμήθεια 1%): 764.533
Ισοτιμία alpha bank: 753.864

Ανάληψη, πάλι, 25/11/2017:
Interbank: 741.267439
Ισοτιμία Εθνικής: 732.172

Και εμενα ειναι πρωτη φορα που η Εθνικη μου δινει χαμηλοτερη ισοτιμια απο την Eurobank. Και το διαπιστωσα τυχαια γιατι ειχα ξεχασει την καρτα στο ξενοδοχειο και αναγκαστικα χρησιμοποιησα της Eurobank. Θα επανελθω μολις οριστικοποιηθουν τα διαθεσιμα και λογιστικα υπολοιπα γιατι και εμενα μου εκανε εντυπωση.

Γενικα θα συμφωνησω οτι η Εθνικη ειναι η πιο συμφερουσα. Και ειδικα σε πληρωμες ξενοδοχειων, εστιατοριων κλπ.
Και μου ειχε κανει τεραστια εντυπωση που μου ειχε επιστρεψει καποια χρηματα προμηθειων συναλλαγματος στο παρελθον
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom