Συνέντευξη μέλους - go2dbeach

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Συνεχίζουμε τις συνεντεύξεις μελών με την @go2dbeach :surf1:

1. Πώς ξεκίνησε η σχέση σου με τα ταξίδια;

Η σχέση μου με τα ταξίδια ξεκίνησε από όταν ήμουν πολύ μικρή αφού πάντα ονειρευόμουν να ταξιδέψω σε μακρινούς προορισμούς. Νομίζω οτι πιο πολύ ρόλο έπαιξε η θεία που είχε μεταναστεύσει στη μακρινή Αυστραλία και που κάθε χρόνο μου έστελνε ένα ημερολόγιο με μια σελίδα κενή για σημειώσεις και μια με φωτογραφίες από τα καλύτερα μέρη της χώρας. Είχα πάθει πλάκα (κυρίως με τις φωτο από παραλίες και τον κοραλλιογενή ύφαλο φυσικά) και είχα αποφασίσει οτι μια μέρα θα ταξιδέψω για να δω όλα αυτά τα θαυμάσια μέρη από κοντά.

2. Ποιο είναι το ταξίδι που σου έχει μείνει περισσότερο στη μνήμη και γιατί;

Το ταξίδι που αναπολώ περισσότερο είναι αυτό στο Μεξικό-Μπελίζ. Μάλλον γιατί συνδύαζε πολλά διαφορετικά πράγματα μαζί, από αρχαιολογικούς χώρους μέσα σε ζούγκλες,cenote και εξαιρετικές παραλίες, φοβερό σνόρκελ στον 2ο μεγαλύτερο κοραλλιογενή ύφαλο στον κόσμο και κολύμπι με καρχαρίες και τέλος τα νησιά του Μπελίζ με πρώτο το isla bonita που μου είχε κολλήσει να πάω. Φυσικά παίζει ρόλο και σε τι φάση βρισκόμουν τη συγκεκριμένη στιγμή και οτι ήταν το πρώτο ταξίδι με το γιο μου.

3. Ποιος είναι ο αγαπημένος σου προορισμός; πέσμας λίγα λόγια γιατί.

Αγαπημένος προορισμός είναι η Δομινικανή δημοκρατία. Γιατί την πρόλαβα πριν ακόμα πέσει ο πολύς τουρισμός, με παραλίες παρθένες χωρίς ριζορτ και πλαστικές καρέκλες. Θυμάμαι οτι είχε ξεπεράσει κατά πολύ τις προσδοκίες μου. Ήταν το πρώτο μου ταξίδι σε ισπανόφωνη χώρα και στην καραιβική που ήταν μεγάλο μου όνειρο.

4. Η ομορφότερη πόλη που έχεις δει;

Όχι η ομορφότερη, αλλά αυτή που με εντυπωσίασε περισσότερο ήταν η Σιγκαπούρη.

5. Σε ποιο μέρος συμπάθησες περισσότερο τους ανθρώπους και σε ποιο τους αντιπάθησες;

Συμπάθησα περισσότερο τους Φιλιππινέζους γιατί ήταν πολύ φιλικοί, με αληθινά χαμόγελα και πρόθεση να σου μιλήσουν. Δε θα ξεχάσω το νεαρό που συνταξιδεύαμε σε ένα καράβι για το Bohol και όταν του είπα οτι δε βρήκα εισιτήριο για να μείνω μια ημέρα παραπάνω στο Panglao, όταν φτάσαμε μου άλλαξε τα εισιτήρια (η αδερφή του έτυχε να δουλεύει στα εκδοτήρια).

Δεν υπάρχει λαός που αντιπάθησα...μάλλον απογοητεύτηκα λίγο από τους Παναμέζους αλλά ας μην τους βάλω σε ένα τσουβάλι όλους. Θέλω να ελπίζω οτι έτυχα στις περιπτώσεις (γιατί δεν ήταν μια μόνο).

6. Ποιο είναι τα αγαπημένο σου μουσείο/εστιατόριο/μνημείο;

Με τα μουσεία δεν τα πάω καλά...εκτός αν είναι υποβρύχια, όπως αυτό στο Γιουκατάν.
Αγαπημένο εστιατόριο το Cookies Salad στο Κο Παγκάν στην Ταυλάνδη.
Αγαπημένο μνημείο η πυραμίδα Nohoch Mul στην Κόμπα στο Μεξικό.

7. Ποιο είναι το χειρότερο ταξίδι που έχεις κάνει; τι συνέβη;

Δεν υπάρχει χειρότερο ταξίδι. Ευτυχώς ποτέ δε μου συνέβη κάτι που θα μου το χάλαγε.

8. Σε ποιο μέρος δε θα ταξίδευες ποτέ και γιατί;

Δεν υπάρχει μέρος που δε θα ταξίδευα. Μπορώ όμως να πω οτι δε με τραβάνε καθόλου οι αραβικές χώρες και τα -σταν. Είναι κάπου στον πάτο της λίστας μου. Αν τύχαινε φυσικά και θα πήγαινα, αλλά δε θα το οργάνωνα ποτέ από μόνη μου από επιθυμία να πάω.

9. Ποιο είναι το ταξίδι-όνειρο που δεν έχεις κάνει ακόμα;

Τα νησιά του Ειρηνικού.

10. Από τις Ταξιδωτικές Ιστορίες που έχεις γράψει στο φόρουμ ποια είναι η αγαπημένη σου;

Αγαπημένη ιστορία από τις δικές μου είναι οι Φιλιππίνες (λινκ). Ήταν η μόνη φορά που κρατούσα σημειώσεις κατά τη διάρκεια του ταξιδιού από μέρη και καταστάσεις που με εντυπωσίαζαν.

11. Ποια ή ποιες είναι οι Ταξιδιωτικές Ιστορίες από άλλα μέλη που έχεις απολαύσει περισσότερο ή που θυμάσαι περισσότερο από το φόρουμ;

Θυμάμαι το γέλιο που έριξα με την @dim kyr στο "Ταϋλάνδη? Όχι! όχι ευχαριστώ, δεν θα πάρω!" (λινκ)
Θυμάμαι το "Γουατεμάλα και... βλέπουμε" του @10900km (λινκ)
Τους "Παναμάδες!!!" από @Traveller (λινκ)
"Βενεζουέλα (Η Κάθοδος Των Αγγέλων)" από τον @GTS (λινκ)
Μου αρέσουν πολλές ιστορίες και από άλλα μέλη...σίγουρα αδικώ κάποιους τώρα.

12. Μια αγαπημένη σου φωτογραφία από κάποιο ταξίδι σου;

Φιλιππίνες:

100_0667.JPG



Ευχαριστούμε πολύ την @go2dbeach για τη συνέντευξη! Μπορείτε να δείτε το προφίλ της και τις Ταξιδιωτικές Ιστορίες που έχει γράψει εδώ.

Όλες οι συνεντεύξεις μελών εδώ.

Travelstories for ever. :xalara:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Να πω για την ιστορία σου από τις Φιλιππίνες @go2dbeach ότι πρέπει να ήταν η πρώτη τόσο μεγάλη ιστορία που διάβασα στο φόρουμ τότε, ή ίσως η πρώτη που έπρεπε να μεταφέρω στις ολοκληρωμένες ιστορίες και θυμάμαι να λέω στον εαυτό μου "μα είναι δυνατόν, πόσα θα γράψει ακόμα!" :haha:

Πού να ήξερα τί θα επακολουθούσε στο φόρουμ :lol:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Είναι από το 2008 η ιστορία, και δεν ήταν η πρώτη μου, αφού είμαι από τους δεινόσαυρους του φόρουμ :haha:
Όντως μετά γράφτηκαν τόμοι! :)
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
8. Σε ποιο μέρος δε θα ταξίδευες ποτέ και γιατί;

Δεν υπάρχει μέρος που δε θα ταξίδευα. Μπορώ όμως να πω οτι δε με τραβάνε καθόλου οι αραβικές χώρες και τα -σταν. Είναι κάπου στον πάτο της λίστας μου. Αν τύχαινε φυσικά και θα πήγαινα, αλλά δε θα το οργάνωνα ποτέ από μόνη μου από επιθυμία να πάω.
εγω παλι εδω θα περιμενα απαντηση: οπου δεν εχει κοκοφοινικες:D
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ναι, κρύβει μια αλήθεια αυτό :lol:, αλλά έχει τύχει να παω και σε μέρη χωρίς (κάτι Βέλγια, Ολλανδίες και Νορβηγίες..)
Αλλά όπως ακριβώς γράφω "έχει τύχει" δεν το οργάνωσα. Οπότε έχεις δίκιο και αυτή η απάντηση είναι σωστή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.726
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom