Συνέντευξη μέλους - Yorgos

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Συνέχεια στις συνεντεύξεις μελών μας με τον @Yorgos :cool:

1. Πώς ξεκίνησε η σχέση σου με τα ταξίδια;

Αρχικά ταξίδευα για την παρέα, με μεγαλύτερους μου που παίζαμε μουσική στα μετρό της Ευρώπης ή σε καμπ εθελοντικής εργασίας με νέους από όλο τον κοσμο. Με ενδιέφεραν οι άνθρωποι κι όχι οι προορισμοί. Σε ένα τέτοιο ταξίδι κάποια μέλη του καμπ αποφάσισαν με το πέρας αυτού να ταξιδέψουν μόνοι τους για κάποιους μήνες, τους ακολούθησα και κόλλησα με την ιδέα των πολυμηνων απρογραμμαστιστων ταξιδιών.

2. Ποιο είναι το ταξίδι που σου έχει μείνει περισσότερο στη μνήμη και γιατί;

Πριν τρία χρόνια ένα Περού- Βολιβία- Χιλή- Αργεντινή - Ανταρκτική. Από σχεδόν ανεξερεύνητες χαμένες πόλεις των Ίνκας που φτάνεις με πολυήμερα τρεκ στις Ανδεις, μέχρι την καθημερινότητα του να ξυπνάς, να παιρνεις το καγιάκ σου και μα βρίσκεσαι σε απάτητα μερη με πιγκουινους και φάλαινες, το ταξιδι ηταν μαγικό: Αρχαία, φυση ολων των ειδών, περιπετεια, κουλτουρα, γαστρονομία, τα ειχε όλα. Αξεπεραστο.

3. Ποιος είναι ο αγαπημένος σου προορισμός; πέσμας λίγα λόγια γιατί.

Το Περού. Έχει φύση που φτάνει από τους παγετώνες μέχρι τον Αμαζόνιο, μυστηριώδη αρχαία που φτάνουν χιλιετίες πίσω, αυτοχθονους πληθυσμούς, μαγική κουζίνα και γλυκυτατους ανθρώπους.

4. Η ομορφότερη πόλη που έχεις δει;

Από μικρές, το Σαντιάγο ντε κομποστελα στη Γαλικια. Από μεγάλες, η Αβάνα.

5. Σε ποιο μέρος συμπάθησες περισσότερο τους ανθρώπους και σε ποιο τους αντιπάθησες;

Οι Ιρανοί είναι οι πιο φιλόξενοι άνθρωποι που έχω γνωρίσει ποτέ, με ειδική μνεία σε Ιάπωνες, Ισπανούς, Κολομβιανους και Περουβιανους. Οι Αιγύπτιοι και οι Μπουρκιναμπε ήταν οι πιο αντιπαθείς.

6. Ποιο είναι τα αγαπημένο σου μουσείο/εστιατόριο/μνημείο;

Μουσεία θα εβαζα της Περγάμου και της Ανατολικής Γερμανιας, που ειναι και δίπλα-διπλα στο Βερολίνο. Εστιατόριο το βιετναμεζικο monsieur Vuong στο Βερολινο πάλι. Απο μνημεία ψηφιζω τα moai στο νησι του Πάσχα.

7. Ποιο είναι το χειρότερο ταξίδι που έχεις κάνει; τι συνέβη;

Κόλλησα έναν περίεργο ιό στη Βενεζουέλα κι έμεινα παράλυτος για μέρες, με πήγαν σε ένα νοσοκομείο όπου οι ντόπιοι γιατροί επέμεναν πως είμαι κουβανός σαμποτερ, χρειάστηκε παρέμβαση ενός Έλληνα μαφιόζους για να με βγάλουν από εκεί κι εν τέλει πέρασα μερικές μέρες στο σπίτι του μέχρι να είμαι σε θέση να πετάξω και πάλι. Στην Ινδία έπαθα ρήξη συνδέσμων κατεβαίνοντας από ένα λεωφορείο και έμεινα για πολλές ημέρες σε μια κλινική όπου υπήρχαν αγελάδες αλλά όχι φάρμακα...

8. Σε ποιο μέρος δε θα ταξίδευες ποτέ και γιατί;

Δεν υπάρχει τέτοιο μέρος, παντού θα ήθελα να πάω.

9. Ποιο είναι το ταξίδι-όνειρο που δεν έχεις κάνει ακόμα;

Θα ήθελα να δω τη Σαουδική Αραβία, αλλά τα ταξιδια-ονειρο τα έχω πραγματοποιήσει, δυστυχώς.

10. Από τις Ταξιδωτικές Ιστορίες που έχεις γράψει στο φόρουμ ποια είναι η αγαπημένη σου;

Η ιστορία για το Νησί του Πάσχα είναι η πιο ξεχωριστή για μένα. (λινκ)

11. Ποια ή ποιες είναι οι Ταξιδιωτικές Ιστορίες από άλλα μέλη που έχεις απολαύσει περισσότερο ή που θυμάσαι περισσότερο από το φόρουμ;


Μια ημιτελής ιστορία της @dim kyr για την Κεντρική Ασία (λινκ) που είχε εξαιρετική εισαγωγή, μια ιστορία παιδιών που ταξίδευαν στην Αφρική με πολύ χαμηλό μπάτζετ και μία βέσπα και όλες οι ανταποκρίσεις του @10900km

12. Υπήρχε κάποια χώρα απογοήτευση ή κάποια χώρα εκπληξη;

Απογοήτευση το Πουέρτο Ρίκο και εκπληξη θα έλεγα το Μπελιζε.

13. Πού βρήκες τις ομορφότερες γυναίκες, το καλύτερο φαγητό και τα ωραιότερα τοπία
;

Γυναίκες στην Κολομβία, φαγητό στην Ιαπωνία και τοπία στο Περού.

14. Ποιοι είναι οι επόμενοι άμεσοι νέοι ταξιδιωτικοι σου στοχοι
;

Ιρλανδία, Ομάν, Κρήτη, Βιετνάμ και Μποτσουάνα.

15. Μια αντιπροσωπευτική φωτογραφία από κάποιο ταξίδι σου;

Μικρονησία:

CIMG2434.JPG



Ευχαριστούμε πολύ τον @Yorgos για τη συνέντευξη! Μπορείτε να δείτε το προφίλ του και τις Ταξιδιωτικές Ιστορίες που έχει γράψει εδώ.

Όλες οι συνεντεύξεις μελών εδώ.

Travelstories for ever. :xalara:
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Απαντάει ο @Yorgos στη συνέντευξη και βάζει για χειρότερους ανθρώπους τους μπουρκιναμπε και μας αναγκάζει να ψάξουμε καλοκαιριάτικα στην παραλία τι είναι τι και αν έχει κάνει κάποιο λάθος ή έγραψε φανταστική λέξη για ψαρωμα.
 

erodios

Member
Μηνύματα
77
Likes
196
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Απαντάει ο @Yorgos στη συνέντευξη και βάζει για χειρότερους ανθρώπους τους μπουρκιναμπε και μας αναγκάζει να ψάξουμε καλοκαιριάτικα στην παραλία τι είναι τι και αν έχει κάνει κάποιο λάθος ή έγραψε φανταστική λέξη για ψαρωμα.
Έλα μου, ντε! Εγώ δεν είμαι στην παραλία, αλλά και πάλι δεν μπορώ να βρω ποιοι είναι αυτοί/ές οι μπουρκιναμπε.
Μήπως είναι οι κάτοικοι της Μπουρκίνα Φάσο;
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
και αν βάλεις αναζήτηση στο google βγάζει αυτό https://www.google.com/search?q=μπο...rome..69i57.1457j0j8&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Πολύ ωραία η συνέντευξη και πραγματικά ζήλεψα, αν μπορούσα να γυρίσω πίσω τα χρόνια και να τα ξαναζήσω από την αρχή, θα ήθελα να κάνω αυτά που έκανε ο @Yorgos. " Με ενδιέφεραν οι άνθρωποι κι όχι οι προορισμοί" μεγάλη κουβέντα, κι ακόμα μεγαλύτερη όταν το έχεις καταλάβει όταν εισαι πολύ νέος.
 

Aquarius

Member
Μηνύματα
49
Likes
66
Απαντάει ο @Yorgos στη συνέντευξη και βάζει για χειρότερους ανθρώπους τους μπουρκιναμπε και μας αναγκάζει να ψάξουμε καλοκαιριάτικα στην παραλία τι είναι τι και αν έχει κάνει κάποιο λάθος ή έγραψε φανταστική λέξη για ψαρωμα.
Χαχα!
Τα ίδια κ εγώ, λέω δεν θα διάβασα σωστά!
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
9. Ποιο είναι το ταξίδι-όνειρο που δεν έχεις κάνει ακόμα;

Θα ήθελα να δω τη Σαουδική Αραβία, αλλά τα ταξιδια-ονειρο τα έχω πραγματοποιήσει, δυστυχώς.
Αυτό σημαίνει ότι πήγαμε σ' αυτούς με τα ξύλινα τόξα; Περιμένουμε γενικές εντυπώσεις, καμία πρόταση για τρεκ. Με αγωνία.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτό σημαίνει ότι πήγαμε σ' αυτούς με τα ξύλινα τόξα; Περιμένουμε γενικές εντυπώσεις, καμία πρόταση για τρεκ. Με αγωνία.
Πήγαμε σε κάτι αντίστοιχο στο Βανουατου, ναι. Να τελειώσω τα -σταν, να γράψω μια μικρή ιστοριούλα για τη φανταστική Βραζιλία που την έχω αδικήσει και θα πάρει σειρά κι η Ωκεανία. Οσονούπω, είχε πολλή δουλειά το καλοκαίρι.
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ονειρεμένο Ταξίδι
Διάστημα
Θα πω τούτο και έπειτα θα σιωπήσω:
Αν γράψεις στο Google 'travelstories' και πατήσεις enter κάτω από το βασικό λινκ έχει 6 υπολίνκ ( το 'υπολίνκ' είναι μία λέξη που εφήυρα τώρα, αλλά είναι μία καταπληκτική λέξη).
Ένα από τα 6 υπολίνκ έχει τίτλο 'Yorgos'.

Εξαιρετικά αφιερωμένη η πχιοτική κοματάρα 'Πειράζει που είμαι και μεγάλη φίρμα'.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom