Συνδυασμός Μπαλί - Μαλδίβες;;;

paliakos

Member
Μηνύματα
68
Likes
163
Χαιρετώ την υπέροχη ομάδα.. Οπως βλεπετε κι απ τον τίτλο του θέματος ζητώ απ τους έμπειρους να μου δώσουν τα φώτα τους για το αν μπορεί να συνδυαστουν Μπαλί και Μαλδίβες. Βρισκομαι σε προγραμματισμό γαμηλιου ταξιδιου.
2 προορισμοι ονειρο κατ εμε και ο λογος που θελω να τα συνδυασω ειναι οτι ενω πχ βρισκω Αθήνα Μαλδίβες πανε ελα κανα χιλιαρικο το ατομο, τουτέστιν 2 χηνες,,, γυρω στα 2100 για 2 ατομα πανε ελα βρισκω Αθηνα-Σιγκαπουρη-Μπαλι-Σιγκαπουρη-Μαλδιβες-Σιγκαπουρη-Αθηνα με καποιους ενδιαμεσους που δεν τρομαζουν.
Με ολιγα παραπανω ευρα, συνδυαζω 2 προορισμους. Καταρχην θελω να το οργανωσω ολο μόνος μου αν τα καταφερω διοτι με πρακτορεια βγαινει υπερογκο ποσο, σε φαση να παω σε ταξιδιωτικα να λεω βρηκα αυτα, φτιαξτε μου εσεις κατι αντιστοιχο με αυτα η με λιγα παραπανω και αναλαβετε το,και να ξενερωνουν κι ολας για πολλους λογους.
Σιγουρα το μπατζετ ανεβαινει λογω Μαλδίβων, το Μπαλί δε με τρομαζει, αφου διαμονη 5 βράδια στο Ουμπουντ σε βιλα με σουπερ ιδιωτικη πισινα και όχι γουρνα μου βγαινει max 400 ευρω. Αυτο που με τρομαζει ολιγον τι ειναι το 5ημερο Μαλδίβες οσων αφορά κοστος, ενδεχεται να μειωσω μια νυχτα απο Μαλδίβες αν ξεφευγει..
Εχω διαβασει τοσα πολλα για αυτες τις περιοχες. Ερωτω λοιπον το συνδυαζω καλα όσον αφορά τις πτησεις ή υπαρχει καλυτερη και ξεκουραστη διαδρομη;;; Μήπως είναι πολυ καλο για να ναι αληθινο;;; Το μπατζετ των 5000 για οοολα φτανει η θα γελαει ο κόσμος;;;
Ευχαριστώ πολύ, καθε απαντηση ευπρόσδεκτη.!καλα να ειμαστε ολοι!!!
Υγ. Συγνώμη για τους τονους που δε συνηθιζω να βαζω.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.556
Likes
4.008
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Το κοστος οπως καταλαβαινεις θα στο καθορισουν οι Μαλδιβες. Νομιζω 3 βραδια για Μαλδιβες αρκουν. Ποσο βρισκεις για διανυκτερευση στις Μαλδιβες; Υπαρχουν τοσα πολλα να δεις και να κανεις στο Μπαλι ετσι κι αλλιως που μπορεις ανετα να προσθεσεις μερες!
 

paliakos

Member
Μηνύματα
68
Likes
163
Το κόστος είναι μεγαλο για Μαλδίβες, ξεφευγει απο χιλιαρικο για καλο καταλυμα και ημιδιατροφη, για μπαλι είμαι ανετος, ξερω πως θα κινηθω, Μαλδίβες παω για τη θαλασσα, ιδιωτικοτητα, ποιοτητα κτλ. Θα μπορουσα να μην παω Μαλδίβες, αλλα βλεπεις, σχεδόν με τα ιδια λεφτα εχω 2 προορισμους που δεν ξερω αν θα καταφερω να ξαναπαω. Εκτος απ το μπατζετ, με ενδιαφερει να μου πει καποιος αν βγαινουν αυτα τα ταξιδια μαζι, ή αν ειναι σκοτωμα. Το λεω γιατι δεν εχω δει ποτε πακετο Μπαλί - Μαλδίβες,,, νομιζω τουλάχιστον. Στοχος ειναι απο 5 βράδια και στα 2 μερη. Έτσι όπως τα βλέπω, απο καπου θα κοψω. Θα εκτιμουσα οποιος μπορουσε να μου πει ή προτεινει κατι. Ευχαριστώ.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
538
Likes
2.750
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Προσωπικά θα πήγαινα στο Μπαλί , 10 ημέρες ταξίδι που έχεις στην διάθεση σου. Θα σου βγει οικονομικά, θα δεις περισσότερα (πιστεύω) και θα ξεκουραστείς λιγάκι. Αν όμως πας και στις Μαλδίβες , να μας γράψεις την εμπειρία σου!
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.448
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Δεν εχω προσωπικη εμπειρια αλλα πηγε ενας πολυ καλος μ φιλος περυσι τον ιουλιο νομιζω γαμηλιο ταξιδι κ αυτος..

Λοιπον, το θεμα μ αυτους τους 2προορισμους ειναι πως δεν τους βρισκεις γιατι δε συνδιαζονται καλα. Συγκεκριμενα ο φιλος μ ειχε σε 13μερες 9πτησεις!!! Το οποιο δε μ φαινεται καθολου χαλαρωτικο αν σκεφτεις οτι αυτος ηταν ο σκοπος του ταξιδιου. Οι πτησεις τους ταλαιπωρησαν πολυ..

Επισης αυτοι ειχαν μεινει 3βραδια στις μαλδιβες τα οποια μ ειπε οτι ειναι υπεραρκετα αν σκεφτεις οτι ουσιαστικα τα νησια δεν εχουν κατι να κανεις.. Η ακομα κ αυτα που τους προσφεραν σαν υπηρεσιες τα ειχαν κανει ηδη στο μπαλι στις μισες τιμες κ κατω. Επιπλεον στις μαλδιβες τον ιουλιο ειχε συνεχως συννεφια κ πατησε κ κανα 2μπορες, αλλα ηλιο ουτε για δειγμα.

Οσο αφορα το μπαλι εχεις αμετρητες επιλογες για να κανεις κ να δεις καινουρια πραγματα κ μερη κ γεμιζεις ανετα ακομα κ 2βδομαδες!! Κ επισης οτι δραστηριοτητες θελετε να κανετε να τις κλεισετε απο κει κ οχι εκ των προτερον απο δω, γιατι εκει θα τα βρειτε στο 1/3 των τιμων σε σχεση με τα πρακτορεια εδω.

Ξανατονιζω οτι αυτες ειναι προσωπικες εμπειριες φιλου που εκανε αυτο το ταξιδι μολις περυσι. Δεν εχω προσωπικη αποψη.

Ελπιζω να βοηθησα..
 

paliakos

Member
Μηνύματα
68
Likes
163
Δεν εχω προσωπικη εμπειρια αλλα πηγε ενας πολυ καλος μ φιλος περυσι τον ιουλιο νομιζω γαμηλιο ταξιδι κ αυτος..

Λοιπον, το θεμα μ αυτους τους 2προορισμους ειναι πως δεν τους βρισκεις γιατι δε συνδιαζονται καλα. Συγκεκριμενα ο φιλος μ ειχε σε 13μερες 9πτησεις!!! Το οποιο δε μ φαινεται καθολου χαλαρωτικο αν σκεφτεις οτι αυτος ηταν ο σκοπος του ταξιδιου. Οι πτησεις τους ταλαιπωρησαν πολυ..

Επισης αυτοι ειχαν μεινει 3βραδια στις μαλδιβες τα οποια μ ειπε οτι ειναι υπεραρκετα αν σκεφτεις οτι ουσιαστικα τα νησια δεν εχουν κατι να κανεις.. Η ακομα κ αυτα που τους προσφεραν σαν υπηρεσιες τα ειχαν κανει ηδη στο μπαλι στις μισες τιμες κ κατω. Επιπλεον στις μαλδιβες τον ιουλιο ειχε συνεχως συννεφια κ πατησε κ κανα 2μπορες, αλλα ηλιο ουτε για δειγμα.

Οσο αφορα το μπαλι εχεις αμετρητες επιλογες για να κανεις κ να δεις καινουρια πραγματα κ μερη κ γεμιζεις ανετα ακομα κ 2βδομαδες!! Κ επισης οτι δραστηριοτητες θελετε να κανετε να τις κλεισετε απο κει κ οχι εκ των προτερον απο δω, γιατι εκει θα τα βρειτε στο 1/3 των τιμων σε σχεση με τα πρακτορεια εδω.

Ξανατονιζω οτι αυτες ειναι προσωπικες εμπειριες φιλου που εκανε αυτο το ταξιδι μολις περυσι. Δεν εχω προσωπικη αποψη.

Ελπιζω να βοηθησα..
Σ ευχαριστώ πολυ,,, ειδωμεν τι θα γινει...
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
καλησπέρα από μένα.
Για το μπαλί δεν γνωρίζω και δεν μπορώ να σε βοηθήσω για τισ μαλδίβες όμως μπορώ να σου πω ότι πας απλά για να γεμίσεις μπαταρίες και να ''αδειάσεις'' από το στρες και την πίεση.
επί τησ ουσίας είναι μόνο καλό φαγητό , ύπνος και μπάνιο ,πολύ μπάνιο.
Βέβαια αν πληρώσεις έξτρα μπορείς να κάνεις καταδύσεις, ψάρεμα και θαλάσσια σπορ.
εγώ πήγα πριν 4 χρόνια και μείναμε στο kuramathi island σε μία βίλλα πάνω στη θάλασσα και περάσαμε υπέροχα.
η γνώμη μου είναι το ξενοδεοχείο που θα βρεις να έχει διατροφή διότι οι τιμές τους δεν είναι χαμηλές αν αποφασίσεις να πληρώνεις με την κατανάλωση.
να ξέρεις ότι συνήθως κάθε νησί-αττόλη έχει ένα ξενοδοχείο και η τιμή του ξενοδοχείο περιλαμβάνει και τη μεταφορά από το αεροδρόμιο του Μαλε είτε με υδροπλάνο έιτε με ταχύπλοο ανάλογα το πόσο μακριά είναι το νησί/ξεν/χειο που έχεισ επιλέξει.
αν μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω πες μου ότι χρειασθείς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.194
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom