Γενικά Συνδυασμός νησιών

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Κάποτε είχα συνδυάσει Μήλο - Κίμωλο (για μονοήμερη) - Φολέγανδρο.

Όλα είναι πολύ όμορφα και αξίζουν. Θα πω όμως, ειδικά από άποψη κόστους και χρόνου, ότι και τα δύο "συμφέρει" να τα συνδυάσεις με Μήλο, εάν έχεις σκοπό να πας σε αυτά ούτως ή άλλως κάποια στιγμή στο μέλλον. Αυτό γιατί το κόστος Φολέγανδρος - Πειραιάς είναι συγκριτικά υψηλό (140€ το άτομο πήγαινε - έλα, χωρίς αυτοκίνητο), ενώ αν είσαι ήδη Μήλο μετριάζεις το κόστος. Επίσης, τα πλοία από Πειραιά για Κίμωλο θέλουν πολλές ώρες, ενώ από Μήλο είσαι δίπλα και πας από Απολλωνία.

Και η Ίος έχει ακριβά ακτοπλοϊκά όπως η Φολέγανδρος. Ίσως επειδή είναι δίπλα μεταξύ τους, να μπορείς με την ίδια λογική να συνδυάσεις Ίο - Φολέγανδρο κάποια στιγμή στο μέλλον.

Η Σίφνος έχει καλή σύνδεση με Πειραιά από μόνη της.
 
Last edited:

Virgi

Member
Μηνύματα
35
Likes
15
Γεια σας παιδιά! Υπάρχει ισχυρή πιθανότητα για τις φετινές διακοπές να επιλέξουμε 5 μέρες Μήλο και άλλες 5 Σίφνο απευθείας από Μηλο με το αγόρι μου. Τι είναι must για το κάθε νησί να δούμε, επισκεφτούμε κλπ για τις μέρες που διαθέτουμε, τι θα προτείνατε ανεπιφύλακτα? Οποιαδήποτε πρόταση καλοδεχούμενη!
 
Μηνύματα
410
Likes
1.352
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Δεν εχω παει Μηλο θα σου πω για Σιφνο ομως που πηγα περισυ :

Η Σιφνος ειναι ενα πολυ ομορφο και ησυχο νησακι με μικρες αποστασεις οπου δυστυχως ομως δεν φημιζεται για τις παραλιες της.Το δυνατο του χαρτι ομως ειναι οι κυκλαδιτικοι οικοισμοι του ,αν τρελενεσαι για σοκακια ,στενακια και σπιτια σοβατισμενα ασπρα θα παθετε την πλακα σας με το νησι ειναι αυτο που εχεις στο μυαλο σου για Κυκλαδες χωρις την βαβουρα τυπου Ναξου,Μυκονου.Οποτε οι 2 επιλογες ειναι εξαιρετικες γιατι το ενα νησι συμπληρωνει το αλλο.Στην Μηλο θα βρειτε τις εξαιρετικες παραλιες που δεν εχει η Σιφνος και αντιστοιχα που υστερει σε κυκλαδιτικο με εξαιρεση μονο την Πλακα θα το βρεις στη Σιφνο.

Καλυτεροι οικισμοι για βολτα :Aπολλωνια(Χωρα),Αρτεμωνας,Καστρο οπωσδηποτε απογευματακι να δειτε ηλιοβασιλεμα στην εκκλησια των 7 Μαρτυρων,Χρυσοπηγη (ενα απο τα πιο γνωστα παραλιακα εκkλησακια στην Ελλαδα.

Φαγητο: Τσικαλι στο Βαθυ(ταβερνακι κυριολεκτικα πανω στην παραλια),Χρυσοπηγη Λεμπεσης,Di Claudio στο λιμανι μαγαζι με εξαιρετικο Ιταλικο φαγητο απο εναν βερο Ιταλο που ζει στη Σιφνο.
Απο τοπικη κουζινα να δοκιμασετε μαστελο,ρεβιθαδα,καπαροσαλατα και φυσικα ρεβιθοκεφτεδες

Παραλιες;Πλατυς Γυαλος (οργανωμενη),Βαθυ,Αποκοφτο (διπλα στη Χρυσοπηγη συνδεαζεται και με φαγητο στο Λεμπεση).

Νυχτερινη ζωη : Η Απολλωνια συγκεντρωνει την ζωη του νησιου .

Must στο νησι και attraction το μπαρακι του Κουβανου οταν βρεθειτε στο Καστρο.Κλασσικη φυσιογνωμια στο νησι ενας Σιφνιος οπου μενει εκει χειμωνα καλοκαιρι και εχει γεμισει ολο το μαγαζι του με αναμνηστικα απο τα ταξιδια του στη Κουβα,αφισες Τσε,Φιντελ και μπουκαλια ρουμι .Τερμα αναλακτικο μαγαζι μακρυα απο πολιτελεια καθεσε σε μαξιλαρι αν δεν εχει θεση και σερβιρει μονο μοχιτο,κουβανεζικο ρουμι και μπιρα.Απιστευτη θεα απο εκει .

Διαμονη :Αν θελετε να ειστε κοντα στην νυχτερινη ζωη ,στην περατζαδα και σε πολλες επιλογες εστιατοριων διαμονη στην Απολλωνια.

Ελπιζω να σε καλυψα ;)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.956
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Γεια σας παιδιά! Υπάρχει ισχυρή πιθανότητα για τις φετινές διακοπές να επιλέξουμε 5 μέρες Μήλο και άλλες 5 Σίφνο απευθείας από Μηλο
Καλησπέρα.
Το νόημα της Μήλου είναι ένα, παραλίες, παραλίες και μόνο παραλίες.
Σε ότι αφορά τους οικισμούς, το μόνο που θυμίζει νησί είναι η Πλάκα, κατά τα άλλα απογοήτευση.
Να βγάλετε πρόγραμμα επίσκεψης σε 3 παραλίες τη μέρα και να νοικιάσετε οπωσδήποτε μέσο μεταφοράς, αλλιώς δε βγαίνει.
Να αποφύγετε τη τουριστική απατεωνιά της ημερήσιας κρουαζιέρας και να πάρετε το βαρκάκι από Κήπους για να δείτε το Κλέφτικο.
Για τη Σίφνο τα είπε πολύ ωραία ο @nickostraveller πιο πάνω. Προτιμήστε κατά τη γνώμη μου διαμονή στον Αρτεμώνα.
 

Mariapa34

Member
Μηνύματα
6
Likes
5
Καλησπέρα! Είμαι καινούργια στο forum αν και σας διαβάζω χρόνια καθώς τρελή και παλαβή μέ τα ταξίδια 🤪🤪 Το καλοκαίρι σκεφτόμαστε να πάμε Κυκλάδες από Ηράκλειο Κρήτης με τα παιδιά 😱 5 χρόνων η Μεγάλη και 14-15 μηνών ο μικρός.. Ποιο νησί μου προτείνετε; Λέμε για καμιά εβδομάδα και σκεφτόμασταν να πηγαίναμε σε δύο νησιά🤔 Θα πάρουμε και το αμάξι μαζί και θέλουμε χαλαρά πράγματα.. Ωραίες παραλίες με άμμο για τα παιδιά, βόλτες σε σοκάκια, καλό φαγητό...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.956
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα! Είμαι καινούργια στο forum αν και σας διαβάζω χρόνια καθώς τρελή και παλαβή μέ τα ταξίδια 🤪🤪 Το καλοκαίρι σκεφτόμαστε να πάμε Κυκλάδες από Ηράκλειο Κρήτης με τα παιδιά 😱 5 χρόνων η Μεγάλη και 14-15 μηνών ο μικρός.. Ποιο νησί μου προτείνετε;
Καλησπέρα & καλώς ήρθες.
Δεδομένου ότι θα είσαι με οικογένεια και συγκεκριμένα μικρά παιδιά θα σου πρότεινα να κοιτάξεις αρχικά προς Νάξο που είναι μια πολύ καλή περίπτωση συνολικά σε όλα της.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλή ιδέα η Νάξος που αναφέρει ο psilos, όπως και η γειτονική Πάρος (προσωπικά την θεωρώ νησί για όλους και όχι μόνο για νεολαία όπως λανθασμένα ίσως κάποιοι πιστεύουν). Επίσης φέτος έμαθα ότι θα παίξει σύνδεση ταχυπλοου για πρώτη φορά από Ηράκλειο και με Σύρο! (Επίσης πολύ καλή περίπτωση και για οικογενειακές διακοπες)
 

Mariapa34

Member
Μηνύματα
6
Likes
5
Και εμένα η αρχική σκέψη ήταν Πάρο και Νάξο μιας και είναι δίπλα..όμως μήπως οι 7 μέρες είναι λίγες για αυτά τα δύο νησιά; Θα ήμαστε και με τα παιδιά και οι ρυθμοί αναγκαστικά θα είναι αργοί .... Σύρο νομίζω θα είναι αρκαιτες ώρες με το καράβι 🤔οπότε δεν το βλέπω...
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Και εμένα η αρχική σκέψη ήταν Πάρο και Νάξο μιας και είναι δίπλα..όμως μήπως οι 7 μέρες είναι λίγες για αυτά τα δύο νησιά; Θα ήμαστε και με τα παιδιά και οι ρυθμοί αναγκαστικά θα είναι αργοί .... Σύρο νομίζω θα είναι αρκαιτες ώρες με το καράβι 🤔οπότε δεν το βλέπω...
Καλύτερα επικεντρωθείτε σε ένα από τα 2. Εξάλλου ειδικά η Νάξος είναι αρκετά μεγάλη και άνετα σου γεμίζει μια εβδομάδα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.956
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλύτερα επικεντρωθείτε σε ένα από τα 2. Εξάλλου ειδικά η Νάξος είναι αρκετά μεγάλη και άνετα σου γεμίζει μια εβδομάδα.
Συμφωνώ απόλυτα, άνετα βγαίνει εβδομάδα στη Νάξο.
@Mariapa34 Αν θέλεις βέβαια τόσο πολύ να χωρέσεις ακόμα ένα νησί, βάζεις κάτι από μικρές Κυκλάδες, αλλά δε ξέρω πόσο εύκολο θα ναι κάτι τέτοιο με μικρά παιδιά.
 

Gioref

Member
Μηνύματα
163
Likes
133
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Καλησπέρα! Είμαι καινούργια στο forum αν και σας διαβάζω χρόνια καθώς τρελή και παλαβή μέ τα ταξίδια 🤪🤪 Το καλοκαίρι σκεφτόμαστε να πάμε Κυκλάδες από Ηράκλειο Κρήτης με τα παιδιά 😱 5 χρόνων η Μεγάλη και 14-15 μηνών ο μικρός.. Ποιο νησί μου προτείνετε; Λέμε για καμιά εβδομάδα και σκεφτόμασταν να πηγαίναμε σε δύο νησιά🤔 Θα πάρουμε και το αμάξι μαζί και θέλουμε χαλαρά πράγματα.. Ωραίες παραλίες με άμμο για τα παιδιά, βόλτες σε σοκάκια, καλό φαγητό...
Από Ηράκλειο για Κυκλάδες το καλοκαίρι με ευκολία πας Σαντορίνη, Πάρο, Ίο, Νάξο και Μύκονο.
Εγώ θα σου πρότεινα αν θέλεις να συνδυάσεις 2 νησιά Πάρο Αντίπαρο..
Αντίπαρος πολύ οικογενειακό νησί και αφού θα έχετε και αυτοκίνητο μια χαρά θα σας έρθει..
4-5 νύχτες Πάρο και 2-3 Αντίπαρο..
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Από Ηράκλειο για Κυκλάδες το καλοκαίρι με ευκολία πας Σαντορίνη, Πάρο, Ίο, Νάξο και Μύκονο.
Πολύ σωστά και επιπλέον φέτος κάποιες ημέρες της εβδομάδας και Τήνο και Σύρο, πάντα με ταχύπλοο! Να αναφέρω επίσης επί τη ευκαιρία για τους φίλους από Κρήτη πως η Μήλος φέτος θα συνδέεται μάλλον με το πλοίο της Minoan από Χανιά (σε ημερήσια δρομολόγια) και όχι από Ηράκλειο όπως συνέβαινε τα προηγούμα χρόνια (παραμένουν βέβαια πάντα και οι συνδέσεις της άγονης με τον Πρέβελη)
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom