Γενικά Συνδυασμός νησιών

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Γεια σας κ από μένα , θα ήθελα να με βοήθησε αν ξέρετε επειδή τον Ιούλιο προγραμματίζω να πάω διακοπές με τον άντρα μου αμοργο-φολεγανδρο . Οι ερωτήσεις που έχω είναι: ψάχνοντας για δρομολόγια από Πειραιά προς Φολέγανδρο δεν υπάρχει ούτε ένα καράβι που να δέχεται αμάξι...επειδή όλα είναι fast...ισχύει αυτό; Έχει πάει κάποιος κ να ξέρει;;; Σκεφτόμασταν για 4 μέρες Φολέγανδρο και μετά από εκεί να πάμε Αμοργό που είναι γύρω στις 2,5 ώρες με καράβι..επίσης αν όντως ισχύει αυτό κ δεν μπορούμε να πάρουμε το αμάξι μας στο καράβι ...ξέρεις κάνεις πως μπορούμε να νοικιάσουμε ;; Υπάρχουν στα νησιά αυτά αμαξια να νοικιάσεις; Ξέρετε κάποια καλή εταιρεία για ενοικιαζόμενα αμάξια;
Όπως ειπώθηκε ήδη, υπάρχει το Διονύσιος Σολωμός της Zante Ferries για Φολέγανδρο, δες στο openseas.gr για τα δρομολόγια (δεν είναι καθημερινά). Για το ταξίδι υπολογιζεις περίπου 9ωρο, ανάλογα με τις καθυστερήσεις (το ρεκόρ μου είναι 11.5 ώρες, αλλά off season που δεν πατάει τέρμα το γκάζι).
Οι πιο γνωστές και καλές επιλογές για ενοικίαση αμαξιού στο νησί είναι Evo και Kountouris.
Αμοργό σε 2.5 ώρες πας με το jet, το οποίο δεν παίρνει αμάξι μέσα.
 

katerina R

Member
Μηνύματα
79
Likes
56
Κατερίνα καλησπέρα.Σε τυχαία αναζήτηση που έβαλα πηγαίνει το πλοίο "Διονύσιος Σολωμός" που περνει αυτοκίνητα.Οσο για την Αμοργό δεν ξέρω αν έχει πλοίο που να συνεχίζει από Φολέγανδρο.
Ναι σωστά υπάρχει αυτό το πλοίο κ κάνει κάπου 9 ώρες...ενδιαφέρομαι για κάποιο γρήγορο που να παίρνει και αμάξι...για παράδειγμα πέρυσι που πήγα μήλο υπήρχε κ γρήγορο καράβι που έπαιρνε αμάξι κ πήγα με αυτό...αλλά για Φολέγανδρο μάλλον δεν υπάρχει αυτή η επιλογή...
 

katerina R

Member
Μηνύματα
79
Likes
56
Όπως ειπώθηκε ήδη, υπάρχει το Διονύσιος Σολωμός της Zante Ferries για Φολέγανδρο, δες στο openseas.gr για τα δρομολόγια (δεν είναι καθημερινά). Για το ταξίδι υπολογιζεις περίπου 9ωρο, ανάλογα με τις καθυστερήσεις (το ρεκόρ μου είναι 11.5 ώρες, αλλά off season που δεν πατάει τέρμα το γκάζι).
Οι πιο γνωστές και καλές επιλογές για ενοικίαση αμαξιού στο νησί είναι Evo και Kountouris.
Αμοργό σε 2.5 ώρες πας με το jet, το οποίο δεν παίρνει αμάξι μέσα.
Έχω πάει Κρήτη με 9-10 ώρες ταξίδι , θα ήθελα κάποιο γρήγορο που να παίρνει όμως κ αμάξι όπως είχα πάει πέρυσι στη μήλο...για Φολέγανδρο γτ δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο δεν ξέρω..δεν θα ήθελα να κάνω 9 ώρες ταξίδι δυστυχώς αν κ θέλω πολύ να πάω ..ίσως πρέπει να κοιτάξω κ κάποιον άλλο συνδυασμό για island hoping
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Έχω πάει Κρήτη με 9-10 ώρες ταξίδι , θα ήθελα κάποιο γρήγορο που να παίρνει όμως κ αμάξι όπως είχα πάει πέρυσι στη μήλο...για Φολέγανδρο γτ δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο δεν ξέρω..δεν θα ήθελα να κάνω 9 ώρες ταξίδι δυστυχώς αν κ θέλω πολύ να πάω ..ίσως πρέπει να κοιτάξω κ κάποιον άλλο συνδυασμό για island hoping
Το 2019 υπήρχε jet που έπαιρνε αμάξι, το 2020 όμως όχι, απ' ο,τι θυμάμαι. Για φέτος βλέπουμε...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Υπάρχουν στα νησιά αυτά αμαξια να νοικιάσεις; Ξέρετε κάποια καλή εταιρεία για ενοικιαζόμενα αμάξια;
Εγώ πάλι αν θες τη γνώμη μου δε θα νοίκιαζα τίποτα στη Φολέγανδρο για οικονομία, το θεωρό άσκοπο έξοδο με τόσο κοντινές αποστάσεις. Θα κρατούσα χρήματα για να νοικιάσω στην Αμοργο και να γυρίσω το νησί και πάλι όχι όλες τις μέρες.
 

katerina R

Member
Μηνύματα
79
Likes
56
Εγώ πάλι αν θες τη γνώμη μου δε θα νοίκιαζα τίποτα στη Φολέγανδρο για οικονομία, το θεωρό άσκοπο έξοδο με τόσο κοντινές αποστάσεις. Θα κρατούσα χρήματα για να νοικιάσω στην Αμοργο και να γυρίσω το νησί και πάλι όχι όλες τις μέρες.
Κ εγώ δεν θέλω να νοικιάσω γτ πάντα παίρνουμε το δικο μας.αμαξι κ το κόστος σε καύσιμα είναι μικρό ...αν είναι κ κοντινές οι αποστάσεις για κάποιες παραλίες ή γενικά τότε πρέπει να το κοιτάξω μήπως τελικά αλλάξω τα σχέδια , ευχαριστώ για τις συμβουλές
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Καλησπέρα!
Σκεφτόμασταν τέλη Μαΐου-αρχές Ιουνίου να πάμε μια εβδομάδα περίπου σε νησιά του Αιγαίου. Αρχικά σκεφτόμασταν να πάμε μόνο Σύρο, επειδή όμως θελουμε να εκμεταλλευτούμε τον διαθέσιμο χρόνο μας, λέγαμε να δούμε όσα περισσότερα μπορούμε. Γι’αυτο λέμε να επισκεφτούμε και την Μύκονο και ίσως και την Άνδρο.
Προσωπικά είμαι λίγο άσχετη με νησιά Αιγαίου οποτε δεν ξέρω αν το έχουμε σκεφτεί καλά. Σκεφτόμασταν να αφιερώσουμε πχ 2-3 βραδια στην Σύρο, 1 στην Μύκονο και αλλα 2-3 στην Άνδρο. Στην Σύρο και στην Άνδρο σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε αμάξι για να δούμε όσα περισσότερα μέρη μπορούμε.
Έχω μερικές αμφιβολίες γιατί η Ανδρός είναι μεγάλο νησί και δεν ξέρω μήπως θα έπρεπε να αφιερώσουμε περισσότερο χρόνο εκεί. Επίσης, αξίζει και η Μύκονος περισσότερες μέρες; Η αλήθεια είναι ότι δεν θελουμε να την γυρίσουμε τόσο, πιο πολύ να κάνουμε μια αναγνωριστική επίσκεψη.
Γενικά μας ενδιαφέρουν πιο πολύ οι χώρες των νησιών, τα γραφικά σοκάκια, η αρχιτεκτονική κτλ και μετά οι παραλίες, άλλωστε είναι νωρίς και δεν ξέρω καν αν θα μπορούμε να κάνουμε μπάνιο.
Πώς σας φαίνεται γενικά η ιδέα; Θα έπρεπε να ξεκινήσουμε από Άνδρο, μετά Μύκονο και μετά Σύρο; Ή ανάποδα; Νομίζω το πρώτο βολευει πιο πολύ από άποψη ακτοπλοϊκών.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Έχω μερικές αμφιβολίες γιατί η Ανδρός είναι μεγάλο νησί και δεν ξέρω μήπως θα έπρεπε να αφιερώσουμε περισσότερο χρόνο εκεί
Πολύ καλά κάνεις και έχεις αμφιβολίες, η Άνδρος είναι αρκετά μεγάλο νησί και έχει αποστάσεις.
Αν στη Σύρο με τρεις ημέρες βλέπεις αρκετά από το νησί, χωρίς φυσικα να επαναπαυτείς, στην Άνδρο βλέπεις λίγα, ειδικά το καλοκαίρι που έχεις και τις παραλίες.
Επίσης, αξίζει και η Μύκονος περισσότερες μέρες;
Εξαρτάται από τη τσέπη σας και τα γούστα σας.
Νομίζω δε χρειάζεται να επισημάνω το ακριβό της υπόθεσης... Βέβαια πάτε νωρίς αλλά και πάλι όπως και να χει είναι Μύκονος. Αντε να βρείτε λίγο φθηνότερο κατάλυμα.
Γενικά μας ενδιαφέρουν πιο πολύ οι χώρες των νησιών, τα γραφικά σοκάκια, η αρχιτεκτονική κτλ και μετά οι παραλίες, άλλωστε είναι νωρίς και δεν ξέρω καν αν θα μπορούμε να κάνουμε μπάνιο.
Πέρα από τη Μύκονο δε θα σε ξετρελάνει καμία χώρα σε όσα νησιά αναφέρεις.
Μπάνιο θα κάνετε σίγουρα, έστω κι αν οι θάλασσες δεν είναι σε επίπεδα Ιουλίου.
Η Ερμούπολη είναι πόλη, για μένα πολύ όμορφη και ιδανική τον καιρό που θα πάτε, αλλά μη περιμένεις να βρεις τη γραφικότητα των Κυκλάδων, καμία σχέση. Μόνο στην Άνω Σύρο.
Τα καλά στις Κυκλάδες είναι πιο νότια...
Άνδρο, μετά Μύκονο και μετά Σύρο
Η Άνδρος είναι πολύ κοντά από το λιμάνι της Ραφήνας, ούτε δυο ώρες με το πλοίο.
Δεν είναι κακό το πλάνο σου, αλλά θέλει πολύ τρέξιμο.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλησπέρα!
Σκεφτόμασταν τέλη Μαΐου-αρχές Ιουνίου να πάμε μια εβδομάδα περίπου σε νησιά του Αιγαίου. Αρχικά σκεφτόμασταν να πάμε μόνο Σύρο, επειδή όμως θελουμε να εκμεταλλευτούμε τον διαθέσιμο χρόνο μας, λέγαμε να δούμε όσα περισσότερα μπορούμε. Γι’αυτο λέμε να επισκεφτούμε και την Μύκονο και ίσως και την Άνδρο.
Προσωπικά είμαι λίγο άσχετη με νησιά Αιγαίου οποτε δεν ξέρω αν το έχουμε σκεφτεί καλά. Σκεφτόμασταν να αφιερώσουμε πχ 2-3 βραδια στην Σύρο, 1 στην Μύκονο και αλλα 2-3 στην Άνδρο. Στην Σύρο και στην Άνδρο σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε αμάξι για να δούμε όσα περισσότερα μέρη μπορούμε.
Έχω μερικές αμφιβολίες γιατί η Ανδρός είναι μεγάλο νησί και δεν ξέρω μήπως θα έπρεπε να αφιερώσουμε περισσότερο χρόνο εκεί. Επίσης, αξίζει και η Μύκονος περισσότερες μέρες; Η αλήθεια είναι ότι δεν θελουμε να την γυρίσουμε τόσο, πιο πολύ να κάνουμε μια αναγνωριστική επίσκεψη.
Γενικά μας ενδιαφέρουν πιο πολύ οι χώρες των νησιών, τα γραφικά σοκάκια, η αρχιτεκτονική κτλ και μετά οι παραλίες, άλλωστε είναι νωρίς και δεν ξέρω καν αν θα μπορούμε να κάνουμε μπάνιο.
Πώς σας φαίνεται γενικά η ιδέα; Θα έπρεπε να ξεκινήσουμε από Άνδρο, μετά Μύκονο και μετά Σύρο; Ή ανάποδα; Νομίζω το πρώτο βολευει πιο πολύ από άποψη ακτοπλοϊκών.
Και έτσι και αλλιώς βγαίνει μια χαρά το πλάνο. Απλά αν ξεκινήσετε από Άνδρο, το λιμάνι αφετηρίας θα είναι η Ραφήνα και θα αφήσετε τελευταία τη Σύρο από την οποία αναγκαστικά επιστρέφετε Πειραιά. Εαν ξεκινήσετε από Σύρο, αντίστοιχα λιμάνι αφετηρίας ο Πειραιάς κ τελειώνετε απο Άνδρο Ραφήνα αναγκαστικά. Και τα 3 νησια είναι υπέροχα και μάλιστα αρκετά διαφορετικά μεταξύ τους. Προσωπικά θα έβαζα οπωσδήποτε 2 βράδια (ίσως και 3) στη Σύρο, γιατί τόσο η Ερμούπολη όσο κ η Άνω Σύρος "εχουν μπόλικο ζουμι" από αξιοθέατα και τοποθεσίες. Επίσης θα έβαζα μάλλον 2 βραδια στη Μύκονο, γιατί ακόμα και αν ο καιρός δεν βοηθάει για μπάνια για να απολαύσετε τις υπέροχες παραλίες της, σίγουρα θα σας "ξελογιασει" η χώρα ενώ αξίζει να πάτε και στον αρχαιολογικό χώρο της Δήλου απέναντι. Τα τέλη Μαΐου είναι μια εξαιρετικοτατη κατά τη γνώμη μου εποχή για Μύκονο. Τέλος η Άνδρος θα έλεγα 3 τουλάχιστον βραδια, εάν κάνετε μπάνια. Εαν οι καιρικές συνθήκες δεν το επιτρέπουν, νομίζω πως με αυτοκίνητο γυρίζεται άνετα μενοντας 2 βράδια κ έχοντας έστω μια γεμάτη 3η μέρα (να φύγετε δηλαδή με το τελευταίο απογευματινό).
Υ.Γ.1 Και τα 3 νησιά τα έχω επισκεφθεί άνοιξη- αρχές καλοκαιριού και νομίζω (ειδικά φέτος) πως είναι στα καλύτερά τους.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Πολύ λίγο 1 βράδυ για Μύκονο. Αρχές Ιουνίου είναι ιδανική εποχή για μένα γιατί και οι τιμές είναι καλύτερες και ο κόσμος κάπως λιγότερος.
Πέρα από την γραφική και κοσμική χώρα, μπορείτε να δείτε και πιο ήσυχα μέρη στη Μύκονο, όπως η Άνω Μερα, που θα σας θυμίσει πιο αυθεντικές και ήρεμες Κυκλάδες.

Επίσης η Σύρος, η αρχόντισσα των Κυκλάδων, λόγω αρχιτεκτονικής, γραφικότητας και μοναδικότητας με αξιοθέατα διαφορετικά από άλλα στις Κυκλάδες(Θέατρο Απόλλων,Πλατεία Μιαούλη, συνοικία Βαπόρια κλπ) θέλει κι αυτή 3 βράδια. Μόνο η Ερμούπολη είναι τόσο ιδιαίτερη και ζωντανή!
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Ευχαριστω πολύ για τις προτάσεις σας! Μάλλον λέμε να μείνουμε τελικά 3 βραδια Σύρο, 2 Μύκονο και επειδή άλλαξε το πρόγραμμα μας, θα πάμε τέλη Ιουνίου. Θα γίνεται χαμος από κόσμο;
Άνδρο δεν νομίζω να πάμε, αφού χρειαζεται και αυτή τόσο πολύ χρόνο. Σκεφτόμασταν πχ να πάμε Σύρο, Μύκονο και μετά σε ένα άλλο νησί για μια μέρα και να φύγουμε από εκεί για Αθήνα. Θα μπορούσαμε πχ να πάμε Τήνο ή Παρο λέτε; Τι αξίζει πιο πολύ για να κάνουμε μια βόλτα και ίσως ένα μπάνιο;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Ευχαριστω πολύ για τις προτάσεις σας! Μάλλον λέμε να μείνουμε τελικά 3 βραδια Σύρο, 2 Μύκονο και επειδή άλλαξε το πρόγραμμα μας, θα πάμε τέλη Ιουνίου. Θα γίνεται χαμος από κόσμο;
Άνδρο δεν νομίζω να πάμε, αφού χρειαζεται και αυτή τόσο πολύ χρόνο. Σκεφτόμασταν πχ να πάμε Σύρο, Μύκονο και μετά σε ένα άλλο νησί για μια μέρα και να φύγουμε από εκεί για Αθήνα. Θα μπορούσαμε πχ να πάμε Τήνο ή Παρο λέτε; Τι αξίζει πιο πολύ για να κάνουμε μια βόλτα και ίσως ένα μπάνιο;
Η Τήνος θέλει αυτοκίνητο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom