Γενικά Συνδυασμός νησιών

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.468
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Θα γίνεται χαμος από κόσμο;
Στη Σύρο δε γίνεται χαμός τον Αύγουστο, θα γίνεται Ιούνη; Αντίστοιχα και στη Μύκονο νομίζω, ειδικά έτσι όπως είναι το φετινό καλοκαίρι, τουλάχιστον στην αρχή του.

σε ένα άλλο νησί για μια μέρα και να φύγουμε από εκεί για Αθήνα
Τήνο που είναι και δίπλα, ούτε μια ώρα απόσταση κι από τα δύο.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.348
Likes
3.373
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ευχαριστω πολύ για τις προτάσεις σας! Μάλλον λέμε να μείνουμε τελικά 3 βραδια Σύρο, 2 Μύκονο και επειδή άλλαξε το πρόγραμμα μας, θα πάμε τέλη Ιουνίου. Θα γίνεται χαμος από κόσμο;
Άνδρο δεν νομίζω να πάμε, αφού χρειαζεται και αυτή τόσο πολύ χρόνο. Σκεφτόμασταν πχ να πάμε Σύρο, Μύκονο και μετά σε ένα άλλο νησί για μια μέρα και να φύγουμε από εκεί για Αθήνα. Θα μπορούσαμε πχ να πάμε Τήνο ή Παρο λέτε; Τι αξίζει πιο πολύ για να κάνουμε μια βόλτα και ίσως ένα μπάνιο;
Επί της ουσίας για 1 ημέρα δεν θα πρότεινα κανένα. Καθαρά και μόνο λόγω μεγαλύτερης εγγύτητας σε Συρο κ Μύκονο θα έλεγα Τήνο (εάν μπορείτε να βάλετε 1 διαμονή πάντως θα ήταν καλύτερα)
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.139
Likes
5.321

katkarak

Member
Μηνύματα
47
Likes
43
Ευχαριστω πολύ για τις προτάσεις σας! Μάλλον λέμε να μείνουμε τελικά 3 βραδια Σύρο, 2 Μύκονο και επειδή άλλαξε το πρόγραμμα μας, θα πάμε τέλη Ιουνίου. Θα γίνεται χαμος από κόσμο;
Άνδρο δεν νομίζω να πάμε, αφού χρειαζεται και αυτή τόσο πολύ χρόνο. Σκεφτόμασταν πχ να πάμε Σύρο, Μύκονο και μετά σε ένα άλλο νησί για μια μέρα και να φύγουμε από εκεί για Αθήνα. Θα μπορούσαμε πχ να πάμε Τήνο ή Παρο λέτε; Τι αξίζει πιο πολύ για να κάνουμε μια βόλτα και ίσως ένα μπάνιο;
Στην Τήνο αν πάτε το κτελ διοργανώνει ημερήσια εκδρομή στο νησί για να δεις και λίγο την ενδοχώρα που πραγματικά αξίζει.
Για Πάρο κρίμα να δώσετε χρήματα μόνο για μια μέρα.
Πάντως και τα δυο νησιά αξίζουν για διακοπές πενθήμερες από μόνα τους,όχι σε συνδυασμό με άλλα.
 

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Για συνδιασμό Ίος - Αμοργός τι λέτε? 7 ήμερες σύνολο. Που να κάτσουμε 4 και που 3?
Επίσης τι βολεύει πρώτο από Πειραιά? Βασικά έχουν καλή σύνδεση ή θα είναι ταλαιπωρία?
Ευχαριστώ
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.468
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Για συνδιασμό Ίος - Αμοργός τι λέτε? 7 ήμερες σύνολο. Που να κάτσουμε 4 και που 3?
Αν σου βγαίνει το πλοίο ναι, αλλά οι μέρες μου φαίνονται λίγες.
Σύνδεση μεταξύ τους βρίσκω μόνο κάθε Κυριακή με το Σκοπελίτη, με προτιμότερο το Ίος-Αμοργός που είναι τρεις ώρες.
Θα διάλεγα 3 σε Ιο και 4 σε Αμοργό, ωστόσο επαναλαμβάνω ότι μου φαίνονται λίγες και στο ένα και στο άλλο...
 

EnKay

Member
Μηνύματα
91
Likes
389
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Για συνδιασμό Ίος - Αμοργός τι λέτε? 7 ήμερες σύνολο. Που να κάτσουμε 4 και που 3?
Επίσης τι βολεύει πρώτο από Πειραιά? Βασικά έχουν καλή σύνδεση ή θα είναι ταλαιπωρία?
Ευχαριστώ
Καλή σου ημέρα!

Το θεωρώ ταλαιπωρία και λόγω της μη σύνδεσής τους τακτικά αλλά και λόγω ημερών.
Αν είχες παραπάνω μέρες θα ήταν οκ. Αλλά θεωρώ καλύτερο να επιλέξεις ένα.
Η αν θες να δεις δύο νησιά τότε να τα συνδυάσεις με κάποιο μικρό ως εξής:
5 ημέρες Αμοργό και 2 σε κάποιο των μικρών Κυκλάδων ή
5 ημέρες Ίο και 2 στη Σίκινο.
 

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Ναι το κοιταξα και εγώ καλύτερα και όντως δε βολεύει, ευχαριστώ!
Οπότε τώρα λέμε για Αμοργό 5 μέρες και 2 μέρες Α. Κουφονήσι. Τι λέτε? Τώρα που βολεύει να πάμε πρώτα, θέλει ψάξιμο τα πλοία για από/προς Πειραιά. Θα έχει μεγάλη διαφορά λέτε στη ταλαιπωρία αν επιστρέψουμε από Αμοργό ή Α. Κουφονήσι?
 

EnKay

Member
Μηνύματα
91
Likes
389
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ναι το κοιταξα και εγώ καλύτερα και όντως δε βολεύει, ευχαριστώ!
Οπότε τώρα λέμε για Αμοργό 5 μέρες και 2 μέρες Α. Κουφονήσι. Τι λέτε? Τώρα που βολεύει να πάμε πρώτα, θέλει ψάξιμο τα πλοία για από/προς Πειραιά. Θα έχει μεγάλη διαφορά λέτε στη ταλαιπωρία αν επιστρέψουμε από Αμοργό ή Α. Κουφονήσι?
Απ' όσο θυμάμαι όχι.
Και τα δύο είναι στο τέλος των δρομολογίων και οι ώρες είναι αρκετές.
Οπότε δεν έχει τόση σημασία η σειρά.
Για την Αμοργό βέβαια υπήρχε ένα δρομολόγιο μία φορά την εβδομάδα που έκανε γύρω στις 6 ώρες.
Δες αν υπάρχει ακόμη και αν μπορείτε να πάτε η να φύγετε από Αμοργό με αυτό
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom