Γενικά Συνδυασμός νησιών

coco_

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
1.774
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Για την Αμοργό βέβαια υπήρχε ένα δρομολόγιο μία φορά την εβδομάδα που έκανε γύρω στις 6 ώρες.
Υπάρχει! Ετσι την πατήσαμε και εμείς! Το περιμέναμε 4 ώρες στο λιμάνι και καθυστέρησε και αλλες 2-3...πήραμε καμπίνα στο τέλος και μας έβγαλαν 1,5 ωρα νωρίτερα οπότε βρεθήκαμε να περιμενουμε ορθιοι 1,5 ωρα στιβαγμενοι ο ένας πάνω στον άλλον! Χειρότερη εμπειρία εβερ!
Από ότι έμαθα αυτός ήταν ο κανόνας για το συγκεκριμένο πλοίο και η εξαίρεση είναι να τηρήσει το δρομολόγιο του.
 

EnKay

Member
Μηνύματα
91
Likes
389
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Υπάρχει! Ετσι την πατήσαμε και εμείς! Το περιμέναμε 4 ώρες στο λιμάνι και καθυστέρησε και αλλες 2-3...πήραμε καμπίνα στο τέλος και μας έβγαλαν 1,5 ωρα νωρίτερα οπότε βρεθήκαμε να περιμενουμε ορθιοι 1,5 ωρα στιβαγμενοι ο ένας πάνω στον άλλον! Χειρότερη εμπειρία εβερ!
Από ότι έμαθα αυτός ήταν ο κανόνας για το συγκεκριμένο πλοίο και η εξαίρεση είναι να τηρήσει το δρομολόγιο του.
Απογοητευτικό 😢
Εμείς το είχαμε πάρει μόνο από Πειραιά και ήταν μια χαρά γιατί ήταν απευθείας. Καμία καθυστέρηση.
Και μάλλον μόνο έτσι αξίζει.
Στην επιστροφή ξεκινάει από Δωδεκάνησα και πιάνει πολλά λιμάνια πριν την Αμοργό.
Γενικά η επιστροφή και με το blue star και το sea jet έχει καθυστέρηση γιατί σταματούν σε 5 λιμάνια στις Κυκλάδες μέχρι να φτάσουν Πειραιά.
 

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Υπάρχει! Ετσι την πατήσαμε και εμείς! Το περιμέναμε 4 ώρες στο λιμάνι και καθυστέρησε και αλλες 2-3...πήραμε καμπίνα στο τέλος και μας έβγαλαν 1,5 ωρα νωρίτερα οπότε βρεθήκαμε να περιμενουμε ορθιοι 1,5 ωρα στιβαγμενοι ο ένας πάνω στον άλλον! Χειρότερη εμπειρία εβερ!
Από ότι έμαθα αυτός ήταν ο κανόνας για το συγκεκριμένο πλοίο και η εξαίρεση είναι να τηρήσει το δρομολόγιο του.
Σε ποιο πλοίο/δρομολόγιο αναφέρεστε?
Για Πειραιά - Αμοργός (Κατάπολα) 16/8 (Δευτέρα) βλέπω έχει το High Speed 4 (BSF) σε 5'10" και το SeaJet2 (Sea Jets) σε 6΄15".
 
Last edited:

coco_

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
1.774
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Σε ποιο πλοίο/δρομολόγιο αναφέρεστε?
Για Πειραιά - Αμοργός (Κατάπολα) 16/8 βλέπω έχει το High Speed 4 (BSF) σε 5'10" και το SeaJet2 (Sea Jets) σε 6΄15".
Οχι για το δρομολόγιο με το bluestar 2, κάθε Σαββατο
 

EnKay

Member
Μηνύματα
91
Likes
389
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα κι εγώ τις προτάσεις σας! Με ποιο νησι θα μπορουσαμε να συνδυασουμε την Ανάφη (εκτος της Σαντορίνης που εχουμε ηδη παει)?
Για φετος σκεφτόμαστε Κίμωλο και Σίκινο αλλά δεν εχουν απευθείας σύνδεση με την Ανάφη 😟
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα κι εγώ τις προτάσεις σας! Με ποιο νησι θα μπορουσαμε να συνδυασουμε την Ανάφη (εκτος της Σαντορίνης που εχουμε ηδη παει)?
Για φετος σκεφτόμαστε Κίμωλο και Σίκινο αλλά δεν εχουν απευθείας σύνδεση με την Ανάφη 😟
Να πας Ίο αν δεν εχεις πάει. Συνδυάζεται απευθείας με Μπλου Σταρ κάθε Δευτέρα κ Παρασκευή αλλα οι ώρες είναι "του τρελού" δηλ. αναχωρει στις 1.15πμ κ φτανει 4 παρα τα χαραματα. Ουσιαστικά φεύγεις δηλ Κυριακη αργα κ Πέμπτη αργά, όχι Δευτέρα κ Παρασκευή. Αλλά νομίζω το εχει αυτό το θέμα η Ανάφη. Τέλος πάντων εγώ μια ιδέα δίνω. Είναι πολύ ωραίο νησί η Ίος κ όχι δεν είναι party island. Ειδικά οχι με τον ιό.
 

EnKay

Member
Μηνύματα
91
Likes
389
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Να πας Ίο αν δεν εχεις πάει. Συνδυάζεται απευθείας με Μπλου Σταρ κάθε Δευτέρα κ Παρασκευή αλλα οι ώρες είναι "του τρελού" δηλ. αναχωρει στις 1.15πμ κ φτανει 4 παρα τα χαραματα. Ουσιαστικά φεύγεις δηλ Κυριακη αργα κ Πέμπτη αργά, όχι Δευτέρα κ Παρασκευή. Αλλά νομίζω το εχει αυτό το θέμα η Ανάφη. Τέλος πάντων εγώ μια ιδέα δίνω. Είναι πολύ ωραίο νησί η Ίος κ όχι δεν είναι party island. Ειδικά οχι με τον ιό.
Σε ευχαριστώ πολυ! Θα κοιτάξω μήπως βγαινει ο συνδυασμος Σίκινος, Ίος και Ανάφη. Οι ωρες για την Αναφη παντα ετσι ηταν γι αυτο θέλουμε συνδυασμό να μοιραστούν οι ώρες εστω στη μια διαδρομη. Δεν εχω παει Ιο κι επειδη τελευταια μονο καλα ακουω η αληθεια ειναι οτι με εχει εξιταρει
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.163
Likes
5.072
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Σε ευχαριστώ πολυ! Θα κοιτάξω μήπως βγαινει ο συνδυασμος Σίκινος, Ίος και Ανάφη. Οι ωρες για την Αναφη παντα ετσι ηταν γι αυτο θέλουμε συνδυασμό να μοιραστούν οι ώρες εστω στη μια διαδρομη. Δεν εχω παει Ιο κι επειδη τελευταια μονο καλα ακουω η αληθεια ειναι οτι με εχει εξιταρει
Το Andros jet τα κανει ολα και συμφερει :)
https://static.seajets.gr/seajets-f...ades-andros-jetel-2020.pdf?sfvrsn=e3e7f381_20
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.969
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
@EnKay Η Ανάφη είναι μια κατηγορία μόνη της. Δύσκολη πρόσβαση (αν και ευτυχώς τα τελευταία χρόνια αυτό διορθώνεται με συχνότερα δρομολόγια), περίεργα ωράρια πλοίων και αποκομμένη από άλλα νησιά, ακόμα και απ' αυτά που ναι τριγύρω. Συμφωνώ απόλυτα με τη @taxidiara για Ίο, μια ακόμα καλή απάντηση είναι και η Νάξος, που έχουν απευείας σύνδεση.

Για φετος σκεφτόμαστε Κίμωλο
Συνδέεται με Ανάφη μέσω Μήλου. Το έχω κάνει, είναι ταλαιπωρία μεν αλλά γίνεται.
και Σίκινο αλλά δεν εχουν απευθείας σύνδεση με την Ανάφη
Εδώ κι αν συμφωνώ και επαυξάνω. Απλά πρέπει να μεσολαβήσει η Σαντορίνη, μπορεί με διανυκτέρευση, μπορεί και να 'χετε τύχη και να μη χρειαστεί. Πρέπει να μελετήσεις τα δρομολόγια.

EDIT τώρα είδα το μήνυμα του @barkour και όντως, αυτό το δρομολόγιο πρέπει να ναι περσινό, κάτι μου θύμιζε, ωστόσο δεν υπάρχει στις μηχανές αναζήτησης, αλλά ούτε και στο site των seajets, ούτε καν η Σίκινος σαν προορισμός. Ισχύει;
 
Last edited:

barkour

Member
Μηνύματα
1.163
Likes
5.072
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
EDIT τώρα είδα το μήνυμα του @barkour και όντως, αυτό το δρομολόγιο πρέπει να ναι περσινό, κάτι μου θύμιζε, ωστόσο δεν υπάρχει στις μηχανές αναζήτησης, αλλά ούτε και στο site των seajets, ούτε καν η Σίκινος σαν προορισμός. Ισχύει;


Εχεις δικιο, τωρα παρατηρησα οτι γραφει 2020 κριμα ....
 

EnKay

Member
Μηνύματα
91
Likes
389
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
@EnKay Η Ανάφη είναι μια κατηγορία μόνη της. Δύσκολη πρόσβαση (αν και ευτυχώς τα τελευταία χρόνια αυτό διορθώνεται με συχνότερα δρομολόγια), περίεργα ωράρια πλοίων και αποκομμένη από άλλα νησιά, ακόμα και απ' αυτά που ναι τριγύρω. Συμφωνώ απόλυτα με τη @taxidiara για Ίο, μια ακόμα καλή απάντηση είναι και η Νάξος, που έχουν απευείας σύνδεση.


Συνδέεται με Ανάφη μέσω Μήλου. Το έχω κάνει, είναι ταλαιπωρία μεν αλλά γίνεται.

Εδώ κι αν συμφωνώ και επαυξάνω. Απλά πρέπει να μεσολαβήσει η Σαντορίνη, μπορεί με διανυκτέρευση, μπορεί και να 'χετε τύχη και να μη χρειαστεί. Πρέπει να μελετήσεις τα δρομολόγια.

EDIT τώρα είδα το μήνυμα του @barkour και όντως, αυτό το δρομολόγιο πρέπει να ναι περσινό, κάτι μου θύμιζε, ωστόσο δεν υπάρχει στις μηχανές αναζήτησης, αλλά ούτε και στο site των seajets, ούτε καν η Σίκινος σαν προορισμός. Ισχύει;
Σε ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις! Τη Νάξο θέλουμε να την αποφύγουμε. Προτιμούμε κάτι μικρότερο και μαζεμένο.
Θα κοιτάξω μέσω Μήλου ή Σαντορίνης αν βολεύει. Και φυσικά μέσω Ίου που θα βάλουμε και διανυκτερεύσεις.
Όντως δύσκολο νησί η Ανάφη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.820
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom