Aegean Airlines Νέα κ Πληροφορίες για Aegean

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Έκανα κράτηση σε κατάλυμα μέσω της Aegean απο τη Booking και μου έδωσε 120 μίλια για 9€. Επίσης αναφέρεται οτι η πίστωση των μιλίων στο λογαριασμό μου θα γίνει 64 μέρες μετά το check out.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.508
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτο με τα επίπεδα genius στην booking που τα αποκτάς τόσο εύκολα και δήθεν έχεις έκπτωση, μόνο εμένα μου φαίνεται κοροϊδία;... 🙄
Tι εννοείς δήθεν; Οι συνταξιδιώτες μου δεν έχουν genius και τα κλείνουμε από το δικό μου λογαριασμό, μπορεί σε ταξίδι 4-5 ημερών να είναι μικρή η διαφορά, αλλά σε μεγάλα ταξιδια είναι σημαντική.

Έκανα κράτηση σε κατάλυμα μέσω της Aegean απο τη Booking και μου έδωσε 120 μίλια για 9€. Επίσης αναφέρεται οτι η πίστωση των μιλίων στο λογαριασμό μου θα γίνει 64 μέρες μετά το check out.
Αυτό με τις 64 μέρες είναι περίεργο, δεν μου έχει τύχει ποτέ.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Tι εννοείς δήθεν; Οι συνταξιδιώτες μου δεν έχουν genius και τα κλείνουμε από το δικό μου λογαριασμό, μπορεί σε ταξίδι 4-5 ημερών να είναι μικρή η διαφορά, αλλά σε μεγάλα ταξιδια είναι σημαντική.
Εννοώ οτι τα επίπεδα τα αποκτάς πολύ εύκολα και γρήγορα. Οπότε, αν παράδειγμα κάποιος κάνει 5 κρατήσεις το χρόνο και ένας άλλος 30 κρατήσεις, πάλι το ίδιο ποσοστό έκπτωσης έχουν στο τέλος γιατί είναι στο ίδιο επίπεδο. Δεν ξέρω, εμένα μου φαίνεται κάπως αυτό....
Τι εννοείς δεν έχουν genious; Πόσες κρατήσεις κάνουν, 1 στα 5 χρόνια;
Αυτό που χτυπάει καλύτερα στο μάτι είναι η σύγκριση της τιμής στο booking με αυτή του ίδιου του καταλύματος. Και φυσικά έχουν αξία οι επιβραβεύσεις της booking.

Edit: Έγραψες οτι οι κρατήσεις γίνονται απο τον δικό σου λογαριασμό. Άκυρο αυτό για το genious των φίλων σου

Αυτό με τις 64 μέρες είναι περίεργο, δεν μου έχει τύχει ποτέ.
Ούτε εμένα, αν και έχω να κάνω τέτοια κράτηση προ κορονοϊου. Θα δείξει...θα το παρακολουθήσω και θα ενημερώσω.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.508
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εννοώ οτι τα επίπεδα τα αποκτάς πολύ εύκολα και γρήγορα. Οπότε, αν παράδειγμα κάποιος κάνει 5 κρατήσεις το χρόνο και ένας άλλος 30 κρατήσεις, πάλι το ίδιο ποσοστό έκπτωσης έχουν στο τέλος γιατί είναι στο ίδιο επίπεδο. Δεν ξέρω, εμένα μου φαίνεται κάπως αυτό....
Δε με πολυνοιάζει η κατσίκα του γείτονα, όσο παίρνω έκπτωση ενώ αν ήμουν genius δε θα έπαιρνα, μου είναι χρήσιμο το genius, δεν κοιτάω τι κάνει κάποιος που έχει περισσότερες ή λιγότερες κρατήσεις.

Τι εννοείς δεν έχουν genious; Πόσες κρατήσεις κάνουν, 1 στα 5 χρόνια;
Για να φτάσεις genius 2 θες 5 διανυκτερεύσεις σε 2 χρόνια. Ε ειδικά τα τελευταία 2 χρόνια δεν ταξιδεύουν όλοι, πολλοί δε χρησιμοποιούν booking, άλλοι όταν πάνε να κάνουν την πρώτη τους κράτηση μου ζητάνε να την κάνω εγώ για να πάρουν την έκπτωση αφού εγώ είμαι επίπεδο 2 κι αυτοί όχι κλπ κλπ. Και υπάρχουν και χώρες που το booking δεν είναι και η πρώτη επιλογή οπότε οι πολίτες τους δεν έχουν πολυασχοληθεί.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δε με πολυνοιάζει η κατσίκα του γείτονα, όσο παίρνω έκπτωση ενώ αν ήμουν genius δε θα έπαιρνα, μου είναι χρήσιμο το genius, δεν κοιτάω τι κάνει κάποιος που έχει περισσότερες ή λιγότερες κρατήσεις.
Ούτε εμένα με νοιάζει η κατσίκα του γείτονα, αλλά όταν επιβραβεύεις κάποιον το κάνεις γιατί σου έχει προσφέρει κάτι παραπάνω απο τους άλλους. Όταν επιβραβεύονται όλοι το ίδιο, ανεξαρτήτως προσφοράς, τότε αυτό δεν λέγεται επιβράβευση αλλά κοινωνική αλληλεγγύη....δεν ήξερα οτι η booking είναι τόσο ψυχοπονιάρα :haha: Όταν όλοι κερδίζουν το ίδιο, ενώ προσφέρουν δυσανάλογα, τότε δεν υφίσταται επιβράβευση, μόνο "χάιδεμα αυτιών".
Υπάρχουν και άλλες εταιρείες που προσφέρουν επιβραβεύσεις, αλλά το κάνουν στη πελατεία που τους φέρνει περισσότερα κέρδη. Αυτές είναι κορόιδα;....

Για να φτάσεις genius 2 θες 5 διανυκτερεύσεις σε 2 χρόνια. Ε ειδικά τα τελευταία 2 χρόνια δεν ταξιδεύουν όλοι, πολλοί δε χρησιμοποιούν booking, άλλοι όταν πάνε να κάνουν την πρώτη τους κράτηση μου ζητάνε να την κάνω εγώ για να πάρουν την έκπτωση αφού εγώ είμαι επίπεδο 2 κι αυτοί όχι κλπ κλπ. Και υπάρχουν και χώρες που το booking δεν είναι και η πρώτη επιλογή οπότε οι πολίτες τους δεν έχουν πολυασχοληθεί.
Εδώ στην Ελλάδα η booking κυριαρχεί πάντως και το θέμα με τα επίπεδα genious δεν πιστεύω οτι πήρε αξία λόγω κορονοϊου. Αυτοί που έχουν σταματήσει να ταξιδεύουν είναι κυρίως αυτοί που δεν έκαναν τις κρατήσεις ποτέ μόνοι τους ή αν έκανα κρατήσεις ήταν μία το χρόνο....
 

Traveler koko

Member
Μηνύματα
147
Likes
691
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Τα genius ήταν κ πριν Κορονοιυ.εχω όμως συγκρίνει αρκετά καταλύματα από Aegean και κατευθείαν από booking και έχω διαπιστώσει κάποια διαφορά, καλύτερη έκπτωση μέσο booking...από εκεί κ πέρα έχω πάρει αρκετές επιβραβεύσεις στο πορτοφόλι κ καλές εκπτώσεις..
Έχω κάνει κ κράτηση φέτος μέσο Aegean και τα μίλια θα πιστωθούν σε δύο μήνες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.508
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ούτε εμένα με νοιάζει η κατσίκα του γείτονα, αλλά όταν επιβραβεύεις κάποιον το κάνεις γιατί σου έχει προσφέρει κάτι παραπάνω απο τους άλλους. Όταν επιβραβεύονται όλοι το ίδιο, ανεξαρτήτως προσφοράς, τότε αυτό δεν λέγεται επιβράβευση αλλά κοινωνική αλληλεγγύη....δεν ήξερα οτι η booking είναι τόσο ψυχοπονιάρα :haha: Όταν όλοι κερδίζουν το ίδιο, ενώ προσφέρουν δυσανάλογα, τότε δεν υφίσταται επιβράβευση
Υφίσταται επιβράβευση κι είναι η έκπτωση που παίρνεις. Το αν την πήραν κι άλλοι για μένα είναι κατσίκα του γείτονα, δεν επιζητώ την έκπτωση για να πω στους άλλους "γιούχου εγώ την πήρα, εσείς όχι, χαχα-χαχα", την επιζητώ γιατί εξοικονομώ χρήματα, τι κάνουν οι άλλοι είναι δικό τους θέμα, με γεια τους με χαρά τους.
Υπάρχουν και άλλες εταιρείες που προσφέρουν επιβραβεύσεις, αλλά το κάνουν στη πελατεία που τους φέρνει περισσότερα κέρδη. Αυτές είναι κορόιδα;....
Τι μας νοιάζει αυτό; Δε θα πάρουμε την έκπτωση της booking επειδή άλλες εταιρείες τη δίνουν σε λιγότερους πελάτες; :rolleyes: Τι λογική είναι αυτή, δεν καταλαβαίνω.


Αυτοί που έχουν σταματήσει να ταξιδεύουν είναι κυρίως αυτοί που δεν έκαναν τις κρατήσεις ποτέ μόνοι τους
Σχεδόν όλοι έχουν σταματήσει να ταξιδεύουν αν δεις λίγο τα στατιστικά, ειδικά το outgoing έχει αστρονομική μείωση, τώρα αρχίζει να ξυπνάει.
ή αν έκανα κρατήσεις ήταν μία το χρόνο....
Κι αν έκαναν μια φορά το χρόνο; Ποια είναι η κατηγορία που τους βαραίνει;

Τα genius ήταν κ πριν Κορονοιυ.εχω όμως συγκρίνει αρκετά καταλύματα από Aegean και κατευθείαν από booking και έχω διαπιστώσει κάποια διαφορά, καλύτερη έκπτωση μέσο booking...από εκεί κ πέρα έχω πάρει αρκετές επιβραβεύσεις στο πορτοφόλι κ καλές εκπτώσεις..
Έχω κάνει κ κράτηση φέτος μέσο Aegean και τα μίλια θα πιστωθούν σε δύο μήνες.
Και για μένα απλό είναι, αν είναι κατάλυμα με genius το κάνω από το booking, αν όχι τότε από την Aegean. Έχω καιρό να δω πάντως προσφορές στο πορτοφόλι.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
εχω όμως συγκρίνει αρκετά καταλύματα από Aegean και κατευθείαν από booking και έχω διαπιστώσει κάποια διαφορά, καλύτερη έκπτωση μέσο booking
Δεν νομίζω οτι θα βρεις ποτέ μέσω της Aegean φθηνότερη τιμή απο οτι απευθείας απο τη booking. Στην ουσία κάποιος που δεν ενδιαφέρεται για μίλια δεν έχει κανέναν λόγο να κάνει κρατήσεις καταλυμάτων μέσω της Aegean....αλλά και τα μίλια να κυνηγάς, πάλι δεν είναι πάντοτε συμφέρον να κάνεις κρατήσεις έτσι, εκτός αν κάνεις επαγγελματικά ταξίδια που τα πληρώνει η εργασία σου.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Υφίσταται επιβράβευση κι είναι η έκπτωση που παίρνεις. Το αν την πήραν κι άλλοι για μένα είναι κατσίκα του γείτονα,
Πολύ περίεργη άποψη έχεις περι επιβραβεύσεων. Οι νόμοι της αγοράς δεν λειτουργούν έτσι......και άσε τη κατσικούλα ήσυχη, την έχεις κατσιάσει τη καημένη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.508
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολύ περίεργη άποψη έχεις περι επιβραβεύσεων. Οι νόμοι της αγοράς δεν λειτουργούν έτσι......και άσε τη κατσικούλα ήσυχη, την έχεις κατσιάσει τη καημένη.
Οι νόμοι της αγοράς λειτουργούν ακριβώς έτσι, δημιουργείς πελατεία δίνοντας έστω μια.μικρη έκπτωση στον πιστό πελάτη, από τα σούπερ μάρκετ μέχρι τα σα σαντουιτσαδικα έτσι λειτουργει, κανεις δε λέει "Α η εκπτωτική κάρτα του Βασιλοπούλου ή του κινηματογράφου δίνεται σε πολλούς, άρα είναι απάτη, γιατί δεν τη δίνει σε λιγότερους;".:rolleyes:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
εχω όμως συγκρίνει αρκετά καταλύματα από Aegean και κατευθείαν από booking και έχω διαπιστώσει κάποια διαφορά, καλύτερη έκπτωση μέσο booking
Αυτό ισχύει στις περισσότερες των περιπτώσεων, από μικρές μέχρι μεγάλες διαφορές τιμής.
Έχει να κάνει και με την έκπτωση genius που δεν εφαρμόζεται στη κράτηση μέσω aegean και δε ξέρω κι εγώ με τι άλλο, η διαφορά υπάρχει πάντως.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.358
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom