Γερμανία Σχεδόν από 'κει που τ' αφήσαμε. Δρέσδη και ολίγον από Βερολίνο.

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Τι ωραία που μας ταξιδεύεις στην Δρέσδη και πόσο όμορφες φωτογραφίες Γιάννη!!! Πολύ όμορφη και αναλυτική η περιγραφή της διαδρομής που ακολούθησες η οποία θα βοηθήσει τους επόμενους ταξιδιώτες!
Περιμένω με ενδιαφέρον τη συνέχεια του οδοιπορικού σου στην πόλη.
Εγώ την Δρέσδη την αγάπησα στο 2ο ταξίδι μου στην πόλη τον Οκτώβριο του 2020 που ήταν και το τελευταίο μου στο εξωτερικό πριν γίνει το μεγάλο lock down... Είχα στη διαθεση μου 5 γεμάτες μέρες αλλά έπρεπε να αφιερώσω χρόνο και σε αγορές για να οργανώσω το φοιτητικό σπίτι του γιου μου που έμεινε στην πόλη για 4,5 μήνες με το πρόγραμμα ERASMUS.
Ευτυχώς που προλάβαμε σε αυτές τις 5 μέρες να δούμε μαζί τα μουσεία, το παλάτι και όλα σχεδόν τα σημαντικά αξιοθέατα της πόλης γιατί στις αρχές Νοεμβρίου 2020 έκλεισαν τα πάντα και στη Γερμανία και δεν μπόρεσε να ξαναπάει ούτε σε εστιατόριο της πόλης... Πόσο τυχερός ήταν! Διάλεξε αυτήν την όμορφη πόλη για φοιτητική ζωή και την έβγαλε σε μια εστία... Ούτε η περίφημη μεγάλη χριστουγεννιάτικη αγορά έγινε λόγω των περιορισμών....
Αυτό που μου κάνει εντύπωση από τις φωτογραφίες σου είναι ότι τα έργα συνεχίζονται εδώ και τουλάχιστον 4 χρόνια στις ίδιες περιοχές! Μας ξεπέρασαν οι Γερμανοί σε κωλυσιεργία!!!
Τον Αύγουστο 2017 βρήκα την παλιά γέφυρα υπο κατασκευή και την πλατεία μπροστά στον καθεδρικό ναό εργοτάξιο. Τα ίδια είδα και τον Οκτώβριο του 2020, τα ίδια βλέπω και το 2021!!
Εμάς λένε τεμπέληδες και αυτοί διατηρούν εργοτάξια 4 χρόνια!
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.647
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Τον Αύγουστο 2017 βρήκα την παλιά γέφυρα υπο κατασκευή και την πλατεία μπροστά στον καθεδρικό ναό εργοτάξιο.
Είσαι απλά άτυχη! Ήμουν 4 μήνες πριν από σένα (Απρίλιος - Μάιος ‘17) εκεί και δεν είχε ίχνος από έργα.
Εκτός και αν έφερα εγώ την καταστροφή στην Δρέσδη και κατόπιν χρειάστηκαν επισκευές!!!;)
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Είσαι απλά άτυχη! Ήμουν 4 μήνες πριν από σένα (Απρίλιος - Μάιος ‘17) εκεί και δεν είχε ίχνος από έργα.
Εκτός και αν έφερα εγώ την καταστροφή στην Δρέσδη και κατόπιν χρειάστηκαν επισκευές!!!;)
Μάλλον δεν έφερες εσύ την καταστροφή.... :oops:
Τον Αύγουστο 2017 ήταν σε εξέλιξη μεγάλα έργα ανακατασκευής και επιστρώσεων στην παλιά γέφυρα και στην μεγάλη πλατεία μπροστά στον καθεδρικό ναό. Το 2020 βρήκα την πλατεία σε καλύτερη κατάσταση αλλά παρέμειναν τα εργοτάξια μπροστά στον ναό και οι γερανοί στην γέφυρα
και μου έκανε μεγάλη εντύπωση που δεν είχαν ολοκληρωθεί οι εργασίες 4 χρόνια μετά!!
Αύγουστος 2017
DRESDEN_DSC_0026.JPG

DRESDEN 2020_DSC_0909.JPG

Οκτώβριος 2020
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Τι ωραία που μας ταξιδεύεις στην Δρέσδη και πόσο όμορφες φωτογραφίες Γιάννη!!! Πολύ όμορφη και αναλυτική η περιγραφή της διαδρομής που ακολούθησες η οποία θα βοηθήσει τους επόμενους ταξιδιώτες!
Ευχαριστώ πολύ για όσα όμορφα μας γράφεις και όσα λες για μένα.
Η Δρέσδη είναι μια υπέροχη πόλη και το ανακαλύπτει κανείς σε κάθε βήμα του. Κρίμα για το γιο σου που δε την έζησε όπως έπρεπε λόγω της κατάστασης, φαντάζομαι θα του κόστισε όλο αυτό περισσότερο από εμάς, έχει όμως την ευκαιρία πλέον να το αναπληρώσει πηγαίνοντας ταξίδια!
Αυτό που μου κάνει εντύπωση από τις φωτογραφίες σου είναι ότι τα έργα συνεχίζονται εδώ και τουλάχιστον 4 χρόνια στις ίδιες περιοχές! Μας ξεπέρασαν οι Γερμανοί σε κωλυσιεργία!!!
Αυτός είναι ο κανόνας στη Γερμανία όπως μου εξήγησε κι ο θείος μου, όχι η εξαίρεση. Εργα μια τετραετία σε τόσο κεντρικά κομμάτια της παλιάς πόλης; Εξωφρενικό.
Εμάς λένε τεμπέληδες και αυτοί διατηρούν εργοτάξια 4 χρόνια!
Νομίζω ότι αυτός είναι ο μεγαλύτερος αστικός μύθος που κυκλοφορεί εκεί έξω. Βασικά έτσι βολεύει ν' ακούνε και να πιστεύουν, για χίλιους δυο λόγους.
μου έκανε μεγάλη εντύπωση που δεν είχαν ολοκληρωθεί οι εργασίες
Όπως θα δεις και στη συνέχεια της ιστορίας, μεγάλα τμήματα έχουν μείνει ανολοκλήρωτα.
Πίστευα ότι βρήκαν την ευκαιρία λόγω καραντίνας να κάνουν εργασίες κι επισκευές, αλλά απ' ότι φαίνεται μόνο έτσι δεν είναι.

Εκτός και αν έφερα εγώ την καταστροφή στην Δρέσδη και κατόπιν χρειάστηκαν επισκευές!!!;)
Δε ξέρουμε τι έκανες όταν πήγες, είναι πιθανό! :haha: :haha:
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
λαζοντοϊτς ... χαχαχαχαχ

το donner ειναι οντως νοστιμο (αν και το εκοψα)
αλλα αυτο το γαλα - ξυνογαλα η οτι ειναι, που πινουν μετα μου φερνει αηδια...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
λαζοντοϊτς ... χαχαχαχαχ
Που επιστρέφει στο χωριό με τη μερτσεντέ με γερμανικές πινακίδες, σεμεδάκι στο ταμπλώ και ΛεΠα στα ηχεία. Σταθερή αξία χρόνια τώρα. :haha:
το donner ειναι οντως νοστιμο (αν και το εκοψα)
αλλα αυτο το γαλα - ξυνογαλα η οτι ειναι, που πινουν μετα μου φερνει αηδια...
Από τη Κων/πολη μου κόλλησε αυτή η συνέθεια και την υιοθέτησα.
Δε το πίνουν μετά, το πίνουν παράλληλα και είναι αρμονικός συνδυασμός με τη καυτερή σάλτσα που βάζουν μέσα στο ντονερ. Είναι κάτι σαν ξυνόγαλα, κάτι σαν κεφιρ, ενδιάμεσο.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Που επιστρέφει στο χωριό με τη μερτσεντέ με γερμανικές πινακίδες, σεμεδάκι στο ταμπλώ και ΛεΠα στα ηχεία. Σταθερή αξία χρόνια τώρα. :haha:

Από τη Κων/πολη μου κόλλησε αυτή η συνέθεια και την υιοθέτησα.
Δε το πίνουν μετά, το πίνουν παράλληλα και είναι αρμονικός συνδυασμός με τη καυτερή σάλτσα που βάζουν μέσα στο ντονερ. Είναι κάτι σαν ξυνόγαλα, κάτι σαν κεφιρ, ενδιάμεσο.
βασικα εγω δεν παρεξηγουμαι (γιατι δεν με θεωρω τετοιον και δεν εχω και μερσεντα και ουτε χωριο :cool: ) αλλα προσεχε γιατι καποιοι το παιρνουν στραβα....θα φας κανα σεμεδακι στο κεφαλι αν σε ακουσουν (με το κομοδινο μαζι)

για το κεφιρ εχεις δικιο. Αλλα μαλλον επειδη το ετρωγα χωρις καυτερη δεν με απασχολησε ποτε το θεμα
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
βασικα εγω δεν παρεξηγουμαι (γιατι δεν με θεωρω τετοιον και δεν εχω και μερσεντα και ουτε χωριο :cool: ) αλλα προσεχε γιατι καποιοι το παιρνουν στραβα....θα φας κανα σεμεδακι στο κεφαλι αν σε ακουσουν (με το κομοδινο μαζι)
:haha: :haha: :haha:
Έλα μωρε σιγά, εγώ για το μέσο όρο μιλάω και αυτά που έχω δει στο δικό μου το χωριό και μ' αρέσει να σατυρίζω. Περάσαν δυστυχώς και οι εποχές που γυρνούσαν άλλοι σαν το Τσάκωνα με το φτυάρι στη πλάτη...:haha:
για το κεφιρ εχεις δικιο. Αλλα μαλλον επειδη το ετρωγα χωρις καυτερη δεν με απασχολησε ποτε το θεμα
Δε ξέρεις τι χάνεις. Αν και δεν είμαι φαν της πιπεριάς, το καυτερό το λατρεύω.
Έτσι όταν έβλεπα σε κάθε μα κάθε ντονεράδικο τους ντόπιους να πίνουν Ayran σκέφτηκα ότι κάτι καλό θα είναι, για κάποιο λόγο θα το κάνουν, μέχρι που δοκίμασα το συνδυασμό και κατάλαβα. ;)
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Πάντως είσαι λίγο άδικος με το Λαζοντόιτς Kalimera γιατί νομίζω ότι είναι το πιο σεμνό και περιποιημένο χωρίς τις γνωστές υπερβολές που έχω δει.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
:haha: :haha: :haha:
Έλα μωρε σιγά, εγώ για το μέσο όρο μιλάω και αυτά που έχω δει στο δικό μου το χωριό και μ' αρέσει να σατυρίζω. Περάσαν δυστυχώς και οι εποχές που γυρνούσαν άλλοι σαν το Τσάκωνα με το φτυάρι στη πλάτη...:haha:

Δε ξέρεις τι χάνεις. Αν και δεν είμαι φαν της πιπεριάς, το καυτερό το λατρεύω.
Έτσι όταν έβλεπα σε κάθε μα κάθε ντονεράδικο τους ντόπιους να πίνουν Ayran σκέφτηκα ότι κάτι καλό θα είναι, για κάποιο λόγο θα το κάνουν, μέχρι που δοκίμασα το συνδυασμό και κατάλαβα. ;)
ουτως η αλλως το εκοψα το ντονερ οποτε δεν βαριεσαι
αλλα για κατι γαλατωδες για να σβησει το καψιμο, το ηξερα απο τους ινδους με το λασι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.669
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom