Γερμανία Σχεδόν από 'κει που τ' αφήσαμε. Δρέσδη και ολίγον από Βερολίνο.

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.484
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Πόσο θα βρέξεις ακόμα;


Η αναποδιά του καιρού θα συνέχιζε και για τα επόμενα λεπτά κάτι που εκ των πραγμάτων θα μας ανάγκαζε να αναπροσαρμόσουμε τα πλάνα μας, καθώς είχαμε και σχετικά περιορισμένες ώρες

DSC_9390.JPG


Με το που έκανε πως σταμάτησε λοιπόν η έντονη βροχή, ξαμοληθήκαμε για να συνεχίσουμε τη περιήγηση:

DSC_9393.JPG


Βρεθήκαμε αμέσως στο περιβάλλοντα χώρο του παλατιού Zwinger που και εκεί γινόταν έργα ανάπλασης όπως και σε όλο το ιστορικό κέντρο. Μάλλον οι Γερμανοί βρήκαν την ευκαιρία και ξηλώσανε τα πάντα!


DSC_9396.JPG

DSC_9397.JPG



Το πανέμορφο Μπαροκ ανάκτορο Zwinger στεγάζει σήμερα και αυτό αρκετά μουσεία και είναι από τα άχαστα αξιοθέατα της Δρέσδης, μιας και πρόκειται και αυτό για ένα ανοικτού τύπου μουσείο, γεμάτο αγάλματα, κήπους, σιντριβάνια κτλ.

DSC_9403.JPG


Αν κάτι ξεχωρίζει λίγο περισσότερο από τα υπόλοιπα, είναι η «Πύλη του Στέμματος» την οποία θαυμάσαμε από πολύ κοντά:

DSC_9402.JPG


Δυστυχώς οι καιρικές συνθήκες δε μας άφησαν να το χαρούμε όπως θέλαμε. Η βροχή άρχισε να δυναμώνει ξανά, επιστρέφοντας πιο δυνατή από ποτέ τις δύο μέρες που βρισκόμασταν στη πόλη, ακριβώς την ώρα που είχα ανεβεί πάνω στο μπαλκόνι του ανακτόρου:

DSC_9410.JPG


Τουλάχιστον φωτογραφικά ήταν κι αυτή μια πρόκληση, μέσα σε αντίξοες συνθήκες και ατελείωτο μπουγέλωμα:

DSC_9413.JPG

DSC_9415.JPG


Αναζητήσαμε πάλι καταφύγιο έχοντας βραχεί ήδη αρκετά, βρίσκοντας στο στη βάση και την ανοικτή σκάλα ενός ακόμα υπέροχου κτηρίου του συγκροτήματος, ενός εντυπωσιακού μεγάλου ρολογιού που ακούγεται σε κάποιες ώρες της και στο τελείωμά του συμπεριλαμβάνει το άγαλμα του Ηρακλή:

DSC_9420.JPG

DSC_9421.JPG


Το παλάτι αποτελούσε αρχικά το φρούριο της Δρέσδης και αργότερα χρησιμοποιήθηκε από τον ο Αύγουστο τον Ισχυρό προκειμένου να χτίσει τα διαμερίσματά του, φανερά επηρεασμένος από τη μεγαλοπρέπεια του βασιλικού ανακτόρου των Βερσαλιών στη Γαλλία, όπου είχε προηγουμένως επισκεφτεί. Περιττό νομίζω να αναφέρω ότι ούτε αυτό γλίτωσε του βομβαρδισμού:

DSC_9422.JPG


Ο καιρός μας έκανε επιτέλους τη χάρη δείχνοντας να ανοίγει, οπότε και κάναμε το γύρο του ανακτόρου βλέποντας και την άλλη είσοδο του με τη τάφρο:

DSC_9425.JPG


Αλλά και τη δεύτερη άποψη της Πύλης του Στέμματος:

DSC_9429.JPG


Περνώντας απέναντι είδαμε και το περίφημο σιντριβάνι της χολέρας «Cholerabrunnen» που χρηματοδοτήθηκε από τον βαρόνο Eugen von Gutschmid, ο οποίος ήθελε να εκφράσει τις ευχαριστίες του για το γεγονός ότι η Δρέσδη γλίτωσε από τη χολέρα που απειλούσε την πόλη από τους ποταμούς Όντερ και Κάτω Έλβα το 1841 και το 1842:

DSC_9433.JPG


Οι μαγαζάτορες προσπαθούσαν να συμμαζέψουν τα ασυμμάζευτα που τους άφησε η βροχή, μη θέλοντας να χάσουν τη μέρα μιας και ήταν Σάββατο μεσημέρι:

DSC_9436.JPG


Εμείς προχωρήσαμε προς το κομμάτι της παλιάς πόλης που είχαμε δει και τη προηγούμενη μέρα:

DSC_9437.JPG


Άκρως ερωτικό και όμορφο ακόμα και υπό συννεφιά και σκοτεινιά:

DSC_9440.JPG


Ο κόσμος που αψηφούσε το νέο ενδεχόμενο βροχής ήταν ιδιαιτέρως πολύς και έκανε εκείνη την ώρα τη βόλτα του:

DSC_9443.JPG


Αρκετοί από τους οποίους ήταν καλεσμένοι και στο γάμο που διεξάγονταν εκείνη την ώρα στη Frauenkirche:

DSC_9445.JPG


Ήταν η ώρα του φαγητού για όλο τον κόσμο, οπότε αφού βρήκαμε ένα τραπέζι στην Augustiner κάτω από τέντα και όσο το δυνατόν πιο στεγνό, παραγγείλαμε δυο μισόλιτρες μελετώντας το μενού:

DSC_9449.JPG


Μέχρι να έρθει η παραγγελία έκανα μια μικρή βόλτα για τις κλασσικές φωτογραφίες:

DSC_9450.JPG

DSC_9452.JPG


Επιστρέφοντας για να δοκιμάσω το κλασσικό μάλλον μενού. Τοπικά λευκά λουκάνικα συνοδείας pretzel και βουτύρου, αλλά και σνίτσελ με μαρμελάδα βατόμουρο και τηγανιτές πατάτες. Μια ομορφιά!

DSC_9454.JPG
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.787
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Ακόμα και με βροχή , όμορφη είναι η Δρέσδη , @psilos3 με συγκίνησε το φωτογραφικό οδοιπορικό σου καθώς με γύρισε νοερά στο 2013 όταν την είχα επισκεφτεί εγώ (Αύγουστο μήνα , βασικά μέσα προς τέλη Αυγούστου) ... Η συγκεκριμένη πόλη η χαρά του φωτογράφου ... Καλά το σνίτσελ με τις τηγανιτές πατάτες , υπερπεντανόστιμα !!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.484
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Αυτό ήταν κιόλας; Πάμε γι’ άλλα



Η κλεψύδρα με τις διαθέσιμες ώρες στη μαγευτική πόλη της Δρέσδης έδειχνε σχεδόν άδεια, οπότε πίνοντας μια ακόμα πολύ γρήγορη μπύρα αποχαιρετήσαμε τη παλιά πόλη:

DSC_9458.JPG


Βγήκαμε γρήγορα από το κέντρο και προτιμήσαμε να μη χρησιμοποιήσουμε κάποιο από τα διαθέσιμα τραμ:

DSC_9462.JPG


Αλλά να γυρίσουμε με τα πόδια παρόλο που τα πάντα ήταν βρεγμένα. Ο καιρός είχε ανοίξει για τα καλά και δε φοβόμασταν άλλη καταιγίδα:

DSC_9465.JPG


Ακολουθήσαμε τη γνωστή διαδρομή μέσω του δημαρχείου

DSC_9468.JPG


αλλά και του πάρκου Bürgerwiese

DSC_9470.JPG


Στο οποίο εκ των υστέρων ανακάλυψα ότι φιλοξενεί το γήπεδο Rudolf Harbig και το κατάστημα αναμνηστικών της Δυνάμο Δρέσδης, με την οποία ένιωσα αμέσως να με συνδέει κάτι βλέποντας τα γκραφιτι, τα αντιναζιστικά αυτοκόλλητα αλλά κυρίως τα χρώματα της, μη καταφέρνοντας να ψωνίσω κάτι εν τέλει:

DSC_9477.JPG


Φτάσαμε στο -κακής αισθητικής- κτήριο του χοστελ για να παραλάβουμε τα σακίδια που είχαμε αφήσει στο φυλασσόμενο μέρος:

DSC_9478.JPG


Κατηφορίζοντας ως το σταθμό Hauptbahnhof απ’ όπου και θα αναχωρούσε το τρένο μας. Βασικά ότι και αν είχαμε διαλέξει ως μέσο μετεπιβίβασης εκεί θα είχε αφετηρία:

DSC_9480.JPG


Βασιζόμενοι (κακώς όπως αποδείχτηκε) στα τυπωμένα εισιτήρια μου βρήκαμε τη πλατφόρμα επιβίβασης, όπου ανεβήκαμε έγκαιρα περιμένοντας και περιμένοντας, βλέποντας τα άλλα τρένα να περνούν, τα άλλα τρένα να περνούν, τα άλλα τρένα να περνούν…

DSC_9483.JPG


Ευτυχώς το μυαλό του μόνιμου κάτοικου Γερμανίας στροφάρισε βγάζοντας μας από τη δύσκολη θέση, όχι ότι θα μας χαλούσε να μείνουμε στη Δρέσδη βέβαια. Είχαμε κάνει, ή καλύτερα είχαμε ανέβει σε λάθος πλατφόρμα, καθώς το εισιτήριο έλεγε άλλα αντ’ άλλων.

Για να είστε σίγουροι λοιπόν και να μη τρέχετε τελευταίο 5λεπτο όπως εμείς, καλό είναι να συμβουλεύεστε το κιτρινόμαυρο πίνακα δρομολογίων που θα βρείτε σε κάθε πλατφόρμα του σταθμού:

DSC_9484.JPG


Ευτυχώς το τρένο που προέρχονταν από τη Βουδαπέστη παρακαλώ είχε 10λεπτη καθυστέρηση, έτσι έπεσαν οι σφυγμοί και ανεβήκαμε με την άνεση μας στις μη αριθμημένες θέσεις του. Ξεκίνησε με νορμάλ σχετικά ταχύτητα δίνοντας μου κάποιες ωραίες εικόνες της παλιάς πόλης που δε μπόρεσα να απαθανατίσω, πριν ανοίξει το γκάζι του περίπου στα 200 χιλιόμετρα την ώρα στη Γερμανική επαρχία:

DSC_9488.JPG


Δύο ώρες παρά κάτι λεπτά μετά και αφού πρώτα κάναμε μια σύντομη στάση στη Λειψία, κατεβαίναμε στο κεντρικό σταθμό του Βερολίνου Berlin Hauptbahnhof

DSC_9489.JPG
 

turms

Member
Μηνύματα
2.059
Likes
2.813
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
με εβαλες σε σκεψεις
Δεν εχω παει ποτε αλλα μου εβαλες το μικροβιο
εχουμε και ανοικτη προσκληση απο μια οικογενεια που γνωρισαμε ενα απογευμα σε ενα herberge περπατωντας το camino (που εισαι Yorgos να με καμαρωσεις)
καθε τρεις και λιγο μας στελνουν καμια καρτα και ρωτανε ποτε θα παμε


μαλλον θα κανω την καγκουρια να τους φορτωθουμε
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.484
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
με εβαλες σε σκεψεις
Δεν εχω παει ποτε αλλα...
Για τη Δρέσδη;
Μα απορώ γιατί δε το χεις κάνει, η πόλη είναι στολίδι και συνδυάζεται εύκολα με τις τριγύρω κοντινές.
Να πάτε και να γυρίσετε περισσότερο, ευκαιρία είναι να δείτε και μη τουριστικά πράγματα εφόσον έχετε γνωστούς εκεί και να μας γράψεις εντυπώσεις!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.059
Likes
2.813
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Για τη Δρέσδη;
Μα απορώ γιατί δε το χεις κάνει, η πόλη είναι στολίδι και συνδυάζεται εύκολα με τις τριγύρω κοντινές.
Να πάτε και να γυρίσετε περισσότερο, ευκαιρία είναι να δείτε και μη τουριστικά πράγματα εφόσον έχετε γνωστούς εκεί και να μας γράψεις εντυπώσεις!
...θα βρω ευκαιρια. καποιες ωρες οδηγησες ειναι . απλα προεχουν αλλα τον χειμωνα.

να σου πω...ασε την Δρεσδη. Τιποτα για αγονη γραμμη δεν εχει αλλο? του χρονου παλι?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.484
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
να σου πω...ασε την Δρεσδη. Τιποτα για αγονη γραμμη δεν εχει αλλο? του χρονου παλι?
Τώρα χειμώνιασε.
Ό,τι ταξίδι στο εξωτερικό προλάβουμε να κάνουμε μόνο πριν τη καραντίνα. :haha:
Άγονη γραμμή απ' του χρόνου πάλι.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
886
Likes
3.046
Η τύχη τα έφερε έτσι ώστε να ολοκληρωθεί -αν μπορώ να το θέσω έτσι- ο κύκλος, μιας και στα μέσα του Σεπτέμβρη του 21 ταξίδευα με την αδερφή μου και τον γαμπρό μου έχοντας ραντεβού με τον θείο μου - μόνιμο κάτοικο Γερμανίας, σε μια «οικογενειακή υπόθεση» όπως και τη προηγούμενη φορά, με προορισμό μια άλλη Γερμανική
Εὶμαι σὶγουρος ὸτι κὰπου θα ὲχει αναφερθεὶ αλλὰ για Γερμανὶα, αλλὰ δεν βρὴκα κὰτι με μια πρὸχειρη αναζὴτηση γι' αυτὸ και εὶπα νὰ ρωτὴσω εσὲνα που το ὲχει "φρὲσκο" - πλην τοὺ πιστοποιητικοὺ εμβολιασμοὺ (το διεθνὲς προφανὼς) χρειὰζεται κὰτι ὰλλο;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.484
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
εσὲνα που το ὲχει "φρὲσκο" - πλην τοὺ πιστοποιητικοὺ εμβολιασμοὺ (το διεθνὲς προφανὼς) χρειὰζεται κὰτι ὰλλο;
Έχει ενάμιση μήνα περίπου που έγινε το ταξίδι και τότε δεν απαιτούνταν τίποτε περισσότερο από πιστοποιητικό εμβολιασμού.
Απ' ότι βλέπω το ίδιο ισχύει και σήμερα. Μπορείς να τσεκάρεις βάσει προορισμού εδώ:

Ταξιδιωτικές οδηγίες | Επίσημη ιστοσελίδα Aegean | Αεροπορικά σε Ελλάδα & εξωτερικό

Καλό θα είναι να κοιτάς μέχρι και τελευταία μέρα πριν το ταξίδι καθώς αυτά επαναξιολογούνται συχνά.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.484
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Berlin, να ‘μαι πάλι εδώ!


Είναι μερικές πόλεις όμως που σε κερδίζουν τόσο εύκολα και άμεσα, που από τη στιγμή που θα φύγεις ψάχνεις την ευκαιρία να τις ξαναδείς. Στη περίπτωση μου μπορεί να μην είχε περάσει αρκετός καιρός από τη προηγούμενη επίσκεψη εκεί, ωστόσο έτσι όπως ήταν δομημένο το ταξίδι και με όλα όσα προηγήθηκαν αυτό το διάστημα δε θα μπορούσα επ’ ουδενί να πω όχι. Σ’ αυτό συνηγόρησε το γεγονός ότι στο Βερολίνο δε θα ήμασταν εντελώς μόνοι, αλλά με ένα πολύ καλό φίλο της αδερφής μου που ζει μόνιμα με τη γυναίκα του τα τελευταία χρόνια εκεί, δίνοντας μας μια πολύ σημαντική βοήθεια στο να δούμε πράγματα που δε θα βλέπαμε αλλιώς.

Βγήκαμε από το τρένο και περιπλανηθήκαμε αρκετά στον αχανέστατο κεντρικό σταθμό, παίρνοντας χρόνο προκειμένου να εξοικειωθούμε (και να θυμηθούμε) τις συγκοινωνίες της πόλης. Το τρένο S9 αλλά και S7 που κατευθύνονται προς το αεροδρόμιο ήταν ο καλύτερος τρόπος μετάβασης προς τη περιοχή του Friedrichshain που θα μέναμε:

DSC_9493.JPG


Φτάσαμε στο σταθμό Ostbahnhof και περπατήσαμε προς το ξενοδοχείο λίγα μέτρα πιο κάτω. Τσεκάραμε τα πιστοποιητικά και παραλάβαμε τις άλλες δύο κάρτες (οι δύο είχαν φτάσει νωρίτερα), ανεβαίνοντας στον έβδομο όροφο όπου βρισκόταν το δωμάτιο μας για να ετοιμαστούμε. Η νυχτερινή θέα προς τον πύργο της τηλεόρασης ‘’Fernsehturm’’ μου έφερε απότομα τις πολύ όμορφες αναμνήσεις από το Γενάρη του 20, λίγους μήνες πριν:

DSC_9495b.jpg


Λίγες ώρα μετά και εμφανώς ανανεωμένοι, περνούσαμε τη γέφυρα Schillingbrücke του ποταμού Spree με ακόμα καλύτερη θέα προς την Alexanderplatz κινούμενοι νότια στην αγαπημένη περιοχή του Friedrichshain-Kreuzberg :

DSC_9495c.jpg


Περάσαμε παράλληλα με το πάρκο Mariannenplatz και τα εντυπωσιακά του κτήρια, έχοντας ραντεβού με την υπόλοιπη παρέα για φαγητό σε μια διαδρομή που φυσιολογικοί άνθρωποι δε τη κάνουν με τα πόδια:

DSC_9495d.jpg


Και καθώς δεν υπήρχε κανένα άγχος για να μη κλείσει η κουζίνα μιας και είχαν παραγγείλει και για μας, κάναμε στάση για να βρέξουμε τα στεγνά μας λαρύγγια στο πρώτο αναψυκτήριο που είδα διαθέσιμο:

DSC_9495e.jpg


Οι πολύ γεμάτες βιτρίνες των ψυγείων της Γερμανίας πάντα με ενθουσιάζουν, επιλέγοντας μια Flensburger με το πολύ ωραίο άνοιγμα:

DSC_9495f.jpg


Αφού ανακτήσαμε τις δυνάμεις μας συνεχίσαμε τα υπολειπόμενα χιλιόμετρα, φτάνοντας εν τέλει μισή ώρα μετά στο restaurant Brauhaus Südstern που περίμεναν και οι υπόλοιποι:

DSC_9495g.jpg


Περάσαμε απέναντι το δρόμο βλέποντας τον εντυπωσιακό ναό στο φόντο:

DSC_9495h.jpg


Και καθίσαμε γνωρίζοντας τη παρέα στην οποία εκτός από τον Α και τη γυναίκα του που προανέφερα, είχαν βρεθεί ακόμα δύο Έλληνες μόνιμοι κάτοικοι Γερμανίας, εργαζόμενοι εκεί για χρόνια, οπότε αυτόματα η συζήτηση περιστράφηκε γύρω από την εκεί ζωή. Λίγο μετά κατέφτασαν και τα εκλεκτά εδέσματα:

DSC_9495i.jpg


Ένα κλασσικό γερμανικό πιάτο με χοιρινό, σάλτσα, πατατούλες και λάχανο, συνοδείας εκλεκτής φρέσκιας Weiss μπύρας που παράγεται στο συγκεκριμένο χώρο παρακαλώ και όπως είναι λογικό δεν αρκεστήκαμε σε μία!

Περασμένες μία και σηκωθήκαμε προκειμένου να δώσουμε συνέχεια στο βράδυ μας, περνώντας από τη πανέμορφη εκείνη την ώρα εκκλησία «Kirche Christliches Zentrum» θαυμάζοντας την και από κοντά:

DSC_9495j.jpg


Μιας και δεν υπήρχε ψυχή σε ένα κοντινό μπαράκι που θέλανε να μας βγάλουν τα παιδιά, πήραμε το μετρό από το σταθμό Südstern για να αλλάξουμε περιοχή:

DSC_9495k.jpg


Όταν έμαθα κατεβαίνοντας στο σταθμό Mehringdamm λίγο μετά ότι κατευθυνόμαστε σε Rock Club με το όνομα Clash ενθουσιάστηκα και η όποια κούραση της ημέρας πήγε αμέσως περίπατο καθώς κατευθυνόμασταν προς τα 'κει:

DSC_9495l.jpg


Σημεία των καιρών ή απλά τυπική διαδικασία; Όπως και να το πει κανείς η διαδικασία που προηγήθηκε της εισόδου ήταν μεγάλη. Αρχικά επίδειξη των πιστοποιητικών εμβολιασμού (εννοείται 8 στα 8), μαζί με ταυτότητα όμως όπως προβλέπεται, στη συνέχεια εγγραφή στη φόρμα με τα στοιχεία και στο τέλος ανάγνωση των κανόνων, σε μια νέα πραγματικότητα στη νυχτερινή διασκέδαση:

DSC_9495m.jpg


Ευτυχώς μετά από λίγα λεπτά κινούμασταν επιτέλους προς την είσοδο:

DSC_9495n.jpg


Απ’ ότι έμαθα το clash είναι ένα από τα πιο γνωστά ροκ κλαμπ με συγκεκριμένο χαρακτήρα (όπως τα περισσότερα bar στο Βερολίνο), ζωντανή μουσική που λόγω της κατάστασης δεν υπήρχε, πολύ ωραίο κλίμα και φυσικά παγωμένες μπύρες. Οι φωτογραφίες στο εσωτερικό απαγορεύονται ρητώς, ωστόσο κατάφερα να πάρω μερικές στη ζούλα:

DSC_9495o.jpg
DSC_9495q.jpg


Τη Helles την είχα δοκιμάσει ξανά στο Βερολίνο, οπότε τη παράγγειλα άφοβα, όπως και τις επόμενες βαρελίσιες από το μπαρ:

DSC_9495p.jpg


Ήπιαμε και συζητήσαμε αρκετά μιας και η μουσική δεν ήταν όσο δυνατή θα ήθελα σε ένα ακόμα μέτρο της νέας πραγματικότητας, καθισμένοι πάντα σε τραπέζι και γύρω στις τρεις ξεκινήσαμε για την επιστροφή μας με το μετρό.

DSC_9495s.jpg


Οι Γερμανοί δεν είναι τυχαίοι, ξέρουν και βάζουν τις σωστές διαφημίσεις στους σταθμούς τους, για το νέο ολόφρεσκο δίσκο της μεγαλύτερης μπάντας όλων των εποχών:

DSC_9495r.jpg


Ανεβήκαμε στο ξενοδοχείο και μιας και δεν είχα ύπνο καθώς δε χόρτασα βόλτες (και μπύρες) πήρα τη φωτογραφική μηχανή και βγήκα παγανιά στην east side Gallery, βάζοντας τα βρίζοντας με τον αυτόματο πωλητή του hostel ο οποίος δε δεχόταν το 5ευρο μου και δε μου έβγαζε μπύρα:

DSC_9505.JPG

DSC_9497.JPG


Έκανα τη βόλτα μου στη Mühlenstraße παράλληλα με το πάλαι ποτέ τείχος του Βερολίνου, φωτογραφίζοντας και ψάχνοντας κάτι ανοικτό:

DSC_9507.JPG


Έφτασα ως το «αδελφικό φιλί του σοσιαλισμού» άδειο ευτυχώς εκείνη τη περασμένη ώρα:

DSC_9513.JPG


Το διασημότερο graffiti και κομμάτι της ιστορίας τη πόλης, απεικονίζει το φιλί του πρώην γ.γ της Σοβιετικής Σοβιετικής Ένωσης Λέονιντ Μπρέζνιεφ και του προέδρου της Ανατολικής Γερμανίας Έρικ Χόνεκερ:

DSC_9513b.jpg


Πέρασα απέναντι διασχίζοντας το δρόμο και κατόπιν το πεζόδρομο που οδηγεί στο γνωστό κλειστό γήπεδο Mercedes-Benz Arena βρίσκοντας όλα τα τριγύρω μαγαζιά σε διαδικασία κλεισίματος:

DSC_9498.JPG

DSC_9517.JPG

DSC_9515.JPG


Έτσι επέστρεψα απέναντι, κοντύτερα στη γέφυρα Oberbaum και το άνοιγμα που κάνει το τείχος σε ένα σημείο με θέα το West Side Office απέναντι, συναντώντας αρκετό κόσμο να κάθεται στα σκαλάκια της όχθης του ποταμού:

DSC_9522.JPG

DSC_9525.JPG


Αποφασισμένος ότι δε πρόκειται να πιώ άλλη μπύρα πήρα νυσταγμένος το δρόμο της επιστροφής δίπλα στο τείχος…
\
DSC_9527.JPG
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.484
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Πάμε για πρωινό;



Αυτή ήταν η ατάκα που ξεστομίσαμε μ’ ένα στόμα – μια φωνή, το Κυριακάτικο εκείνο πρωινό, μιας και για κάποιο ανεξήγητο λόγο σηκωθήκαμε όλοι πολύ πεινασμένοι.

Εγώ πάλι μη θέλοντας να χάσω την ευκαιρία στο φως της ημέρας, κόλλησα στο τζάμι του παραθύρου για φωτογραφίες προς την Alexanderplatz με τα εντυπωσιακά της κτήρια που φαινόταν τέλεια από μακριά, αλλά και προς το τείχος σχεδόν από κάτω μου:

DSC_9528.JPG

DSC_9530.JPG


Δεν ήταν ούτε 11 όταν κατεβήκαμε και φορτωθήκαμε στο αυτοκίνητο του Α.

DSC_9533.JPG


Προορισμός μας ήταν η Boxhagener Platz, περιοχή με αρκετά φαγάδικα & καφέ που σερβίρουν πρωινό. Βέβαια εγώ την ήξερα μόνο βράδυ (τι περίεργο) από τη προηγούμενη μου επίσκεψη, καθώς εκεί φιλοξενούνται και αρκετά μπαρ τα οποία μάλιστα αυξάνονται και πληθύνονται:

DSC_9534.JPG


Παρκάραμε σχετικά εύκολα με την απαραίτητη προσοχή, καθώς τα σημεία στάθμευσης δεν είναι όλα διαθέσιμα για το κοινό, ούτε απευθύνονται όλα σε αυτοκίνητα, συνεχίζοντας με τα πόδια:
DSC_9537.JPG

Ο δρόμος μας έβγαλε στο πάρκο της κεντρικής πλατείας όπου διεξάγονταν το Κυριακάτικο παζάρι, μέσα σε αρκετό κόσμο που κατέβηκε για να ψωνίσει ή να κάνει τη βόλτα του. Τόσο κόσμο μάλιστα που μας ανάγκασε να φορέσουμε τις μάσκες γιατί όποιος φυλάει τα ρούχα του…
DSC_9541.JPG


Προχωρήσαμε ανάμεσα στους πάγκους χαζεύοντας τα εκθέματα προς πώληση, πολλά εξ αυτών απομεινάρια της Ανατολικής Γερμανίας τα οποία λατρεύω:

DSC_9546.JPG


Ακόμα μια φορά η εκδρομή είχε χρώμα ρετρό, κάτι που συμβαίνει επανειλημμένως σ’ αυτές τις πόλεις:

DSC_9547.JPG

DSC_9549.JPG


Το μεγάλο μου πάθος βέβαια δεν είναι άλλο από το ψάξιμο ανάμεσα στα βινύλλια, κάτι για το οποίο μπορώ να αφιερώσω ώρες και ώρες, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση μόνο λίγα λεπτά καθώς η υπόλοιπη παρέα πεινούσε και δεν ήταν διατεθειμένη να περιμένει εμένα και τα βίτσια μου:

DSC_9549b.jpg


Αρκέστηκα σε ένα λάβαρο της Dynamo Dresden που βρήκα προς πώληση:

DSC_9549c.jpg


Και συνέχισα ακολουθώντας τελευταίος (για φωτογραφικούς πάντα λόγους) την αναζήτηση καταστήματος φαγητού:

DSC_9552.JPG


Ο κόσμος που γευμάτιζε ήταν ήδη αρκετός, παρόλο που οι δρόμοι ήταν σχετικά άδειοι:

DSC_9555.JPG


Ευτυχώς η έρευνα τελείωσε δύο τετράγωνα μετά, βρίσκοντας το ‘’Tempo-Box’’, ένα ρεστοραντ με μεγάλη κουζίνα πρωινού ή brunch όπως θα λέγαμε και στο χωριό μου. Το μάτι μου αμέσως έπεσε στο παραδοσιακό Γερμανικό πρωινό, με αυγά, πατάτες, λουκάνικα και τα σχετικά, αυτό που ήρθε όμως ένα μισάωρο μετά θύμιζε μια εκδοχή της παραδοσιακής Ελληνικής ομελέτας. Καλούτσικο δε μπορώ να πω:

DSC_9559.JPG


Το ίδιο καλό ήταν χωρίς να μας εντυπωσιάσει και το υπόλοιπο τραπέζι. Καλύτερα προς το μέτριο, μιας και τα λαχανικά θύμιζαν κάτι από τέτοια, τα φρούτα ήταν άνοστα και οι ελιές σα να τρως χαρτί. Δύσκολη περίπτωση το φαγητό στο εξωτερικό αν είσαι Έλληνας…

DSC_9561.JPG


Γεμίσαμε τα στομάχια μας μερικώς ικανοποιημένοι και ξεχυθήκαμε ξανά με ταχύ βήμα στους δρόμους της πόλης που συγκέντρωναν περισσότερο κόσμο όσο περνούσε η ώρα:

DSC_9563.JPG


Ήταν το μεταίχμιο καθώς μπαίναμε προς το μεσημέρι και αρκετοί έτρωγαν ήδη το μεσημεριανό τους γεύμα. Είπαμε, δεν είμαστε στην Ελλάδα, όλα αυτά εκεί γίνονται πιο νωρίς:

DSC_9564.JPG


Χωρίς άλλες χρονοτριβές μπήκαμε στο αυτοκίνητο, καθώς εκτός του ότι είχα μια πτήση να προλάβω, έπρεπε να δω και ένα από τα εντυπωσιακότερα αξιοθέατα της πόλης...

DSC_9566.JPG
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.787
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Και εγώ θυμάμαι τους πάγκους που πωλούσαν τα απομεινάρια της Σοβιετικής Γερμανίας , κάτι ρώσικους σκούφους με σφυροδρέπανο , κούκλες ματριόσκες , στρατιωτικά σήματα και πολλά άλλα ... Κότσι ψητό δοκιμάσατε ;;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.675
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom