Γενικά Σύγκριση Αεροπορικών Συμμαχιών

Μηνύματα
239
Likes
2.650
Εδώ και λίγες μέρες έχω ανακαλύψει ότι υπάρχουν κάποια πράματα που τα λέμε μίλια αεροπορικών (αν και τα είχα ακούσει στις ταινίες, δεν πολυκαταλάβαινα τη χρησιμότητά τους), ότι μπορούν να "εξαργυρωθούν", κι ότι γενικά συμφέρει άμα κάνεις ταξίδια να βγάλεις την αντίστοιχη κάρτα (φάση δωρεάν ταξίδια ή εκπτώσεις). Επίσης, υπάρχουν 3 μεγάλοι όμιλοι -plus η Αλάσκα, που κάπου κάπου ξεμυτίζει-, η Star Alliance, η OneWorld και η SkyTeam κι αυτοί -μάλλον- συνεργάζονται κάπως σ' αυτή την ιστορία των μιλίων.

1. Είναι προτιμότερο να διαλέξεις συμμαχία, να βγάλεις δηλαδή κάρτα σε μία εταιρεία και να κυνηγάς ταξίδια με αυτές τις εταιρείες; Ή σε κάθε περίπτωση θα έχεις κάποιο κέρδος, ακόμη κι αν έχεις miles card (αν καταλαβαίνω σωστά το κόνσεπτ) σε κάθε εταιρεία που γεμίζει με μίλια ανεξάρτητα;

2. Ποια είναι χρησιμότερη για έναν Έλληνα, που ζει στην Ελλάδα (π.χ. Star Alliance λόγω Aegean); Γενικά βρήκα κάποιες πληροφορίες στον Γούγλη, αλλά όχι συγκεκριμένα για τα δικά μου συμφέροντα, κάτι που φαντάζομαι βγαίνει κι από την εμπειρία (δεν ξέρω ποιες είναι οι βολικότερες εταιρείες που περνάνε από το Ελ. Βενιζέλος, αν και μάλλον η Αστροσυμμαχία έχει τα πιο πολλά αναγνωρίσιμα ονόματα).

3. Αυτό είναι για άλλο υπάρχον τόπικ, αλλά για να μην ποστάρω παντού, αξίζει να βγάλει κανείς τέτοιες κάρτες/λογαριασμούς μιλίων/δενξέρωκιεγώπώςονομάζονται, ακόμη κι αν ταξιδεύει μια-δυο φορές τον χρόνο (χάνει κάτι;); Κι αν επιλέξω μια συμμαχία, αρκεί να βγάλω κάρτα σε μια αεροπορική της (π.χ. Aegean για Star Alliance);

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, και συγγνώμη αν αυτό έχει απαντηθεί στο παρελθόν (δεν το βρήκα και σε κάθε περίπτωση καλό είναι να βρίσκεται κάπου συγκροτημένα κι όχι στην 43η σελίδα ενός τόπικ γενικά περί μιλίων), αν δείχνει την παντελή μου άγνοια (στην περίπτωση αυτή καλά κάνει και τη δείχνει, πώς θα μπορούσα να δείξω το αντίθετο;), αν περιμένω μασημένη τροφή κλπ (διάβασα αρκετά πράγματα εδώ μέσα, σχεδόν όλα έπαιρναν ως δεδομένη την παραπάνω γνώση, που εγώ δεν έχω).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.934
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
-plus η Αλάσκα, που κάπου κάπου ξεμυτίζει-
Μην αντιγράφεις ότι Αμερικάνικη μπουρδα βλέπεις. Ποιός χε...κε για μια Αμερικάνικη domestic εταιρία, τόσες και τόσες είναι εκτός συμμαχιών (π.χ. Emirates).
 
Μηνύματα
239
Likes
2.650
Μην αντιγράφεις ότι Αμερικάνικη μπουρδα βλέπεις. Ποιός χε...κε για μια Αμερικάνικη domestic εταιρία, τόσες και τόσες είναι εκτός συμμαχιών (π.χ. Emirates).
Φαντάζομαι εννοείς "μην παίρνεις τοις μετρητοίς ό,τι αμερικάνικη μπούρδα διαβάζεις", καθώς δεν έγραψα άρθρο (πόσο μάλλον αντέγραψα) για να σας ενημερώσω, μια ερώτηση έκανα (οκ, έστω, τρεις), βάσει των πληροφοριών που βρήκα διαδικτυακά. Για τις ερωτήσεις μου έχεις κάποια άποψη;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.996
Likes
40.895
Στο ερωτημα 1 αν συμφερει να εχεις καρτα απο καθε συμμαχια που "γεμιζει μιλια ανεξαρτητα" η κοινη λογικη λεει οτι γεμιζει οταν πετας μ αυτην. Δεν ειναι παροχη νερου να γεμιζει ο κουβας μονος του.
Η κοινη λογικη λεει οτι βγαζεις σε αυτην που πετας. Οχι σε αυτην που περνα συχνοτερα απο Αθηνα. Αν κανεις το Αθηνα Λονδινο 10 φορες το χρονο, σε συμφερει της British πχ κι ας μην ειναι η συχνοτερη απο το αεροδρομιο της Αθηνας.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.934
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Για τις ερωτήσεις μου έχεις κάποια άποψη;
Ναι, και την έχω διατυπώσει αρκετές φορές εδώ στο travelstories. Η πλήρης απάντηση θέλει κατεβατό 1000 λέξεων και βάλε, δεν τα ξαναγράφω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.468
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
1. Είναι προτιμότερο να διαλέξεις συμμαχία, να βγάλεις δηλαδή κάρτα σε μία εταιρεία και να κυνηγάς ταξίδια με αυτές τις εταιρείες; Ή σε κάθε περίπτωση θα έχεις κάποιο κέρδος, ακόμη κι αν έχεις miles card (αν καταλαβαίνω σωστά το κόνσεπτ) σε κάθε εταιρεία που γεμίζει με μίλια ανεξάρτητα;
Δε χάνεις τίποτε να έχεις σε όλες. Αλλά είναι καλύτερο να προτιμάς να πετάς συνήθως με την ίδια συμμαχία.
2. Ποια είναι χρησιμότερη για έναν Έλληνα, που ζει στην Ελλάδα (π.χ. Star Alliance λόγω Aegean); Γενικά βρήκα κάποιες πληροφορίες στον Γούγλη, αλλά όχι συγκεκριμένα για τα δικά μου συμφέροντα, κάτι που φαντάζομαι βγαίνει κι από την εμπειρία (δεν ξέρω ποιες είναι οι βολικότερες εταιρείες που περνάνε από το Ελ. Βενιζέλος, αν και μάλλον η Αστροσυμμαχία έχει τα πιο πολλά αναγνωρίσιμα ονόματα).
Εξαρτάται από το πού πετάς συχνά, αλλά μάλλον η αστροσυμμαχία, ειδικά να κάνεις κι εσωτερικές πτήσεις στην Ελλάδα.
3. Αυτό είναι για άλλο υπάρχον τόπικ, αλλά για να μην ποστάρω παντού, αξίζει να βγάλει κανείς τέτοιες κάρτες/λογαριασμούς μιλίων/δενξέρωκιεγώπώςονομάζονται, ακόμη κι αν ταξιδεύει μια-δυο φορές τον χρόνο (χάνει κάτι;); Κι αν επιλέξω μια συμμαχία, αρκεί να βγάλω κάρτα σε μια αεροπορική της (π.χ. Aegean για Star Alliance);
Δε χάνεις κάτι, και ναι. Γενικά πάντως μαζεύεις πιο εύκολα μίλια όχι από τις πτήσεις αλλά από τις άλλες λειτουργίες της κάρτας (καταναλώσεις πιστωτικών καρτών, προθεσμιακές καταθέσεις, κρατήσεις ξενοδοχείων μέσω της ιστοσελίδας της αεροπορικής, βενζίνη/ηλεκτρονικά σε μεγάλους συνεργάτες κλπ) για τα οποία καλό είναι να διαβάσεις στη σελίδα της κάθε αεροπορικής.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.621
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom