Σύρος Σύρος για ένα-δύο χρόνια

elpenor

New Member
Μηνύματα
2
Likes
4
Αποφάσισα Σύρο από μια λίστα Σητεία, Νάξο, Κεφαλονιά, Θεσσαλονίκη. Τώρα χρειάζομαι συμβουλές, π.χ. που να ενοικιάσω μικρή μονοκατοικία στην Ερμούπολη, που στην Άνω Σύρο. Είμαι συνταξιούχος, συγγραφέας.. Αγαπώ τους άνθρωπος, επίσης τη Γη και τα ζώα. Ευχαριστώ.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
3.397
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Κατ'αρχάς να ευχηθώ ότι καλύτερο στην καινούρια φάση ζωής στην οποία μπαίνετε και ελπίζω πραγματικά να σας πάνε όλα καλά. Πηγαίνετε σε έναν τόπο που πάντα ενέπνεε και εξακολουθεί να εμπνέει. Όσο για την ενοικίαση σπιτιού, έχοντας επισκεφθεί το νησί 4 φορές (με συνδέουν πια αρκετά) θα σας έλεγα πως μονοκατοικίες μπορείτε να βρείτε κυρίως στα κάπως πιο περιφερειακά σημεία της Ερμούπολης (π.χ. στο Δήλι, στην πάνω πλευρά του Βροντάδο, στον Άγιο Δημήτριο, στα Λαζαρέτα, ή στην περιοχή κοντά στο νοσοκομείο της πόλης). Προς το κέντρο της Ερμούπολης, περισσότερο "παίζουν" διαμερίσματα (αρκετά και σε διατηρητέα οικήματα). Όσο για την Άνω Σύρο, εντός του οικισμού είναι εξαιρετικά σπάνιο να βρείτε κάτι προς ενοικίαση και όποτε υπάρχει μάλλον μαθαίνεται "στόμα με στόμα" και "καπαρώνεται" γρήγορα. Με μια αναζήτηση στο site spitogatos.gr, αλλά και στο site της χρυσής ευκαιρίας θα πάρετε μια καλή πρώτη εικόνα, αλλά σίγουρα η επιτόπια έρευνα στο νησί μπορεί να "βγάλει περισσότερα διαμαντάκια". Και 2 extra tips:
- Επειδή πολλά από τα κτίρια στην Ερμούπολη, είναι αρκετά παλιά, προσοχή σε υδραυλικά και στο ζήτημα θέρμανσης (αδιαπραγμάτευτο το καλοριφέρ, το οποίο μάλιστα δεν είναι και δεδομένο σε όλα τα σπίτια)!
- Μια που απ'ότι φαίνεται αγαπάτε τη γη και τη φύση, εάν διαθέτετε και αυτοκίνητο, σκεφτείτε ίσως και το ενδεχόμενο ενοικίασης σπιτιού και λίγο έξω από την πόλη (π.χ. στα χωριουδάκια Πισκοπειό, Τάλαντα, Μάννα). Μπορεί να βρείτε και μονοκατοικίες με κήπο ή και έκταση για να φτιάξετε π.χ. κάποιο λαχανόκηπο, σε καλές αναλογικά τιμές
 
Last edited:

elpenor

New Member
Μηνύματα
2
Likes
4
Κατ'αρχάς να ευχηθώ ότι καλύτερο στην καινούρια φάση ζωής στην οποία μπαίνετε και ελπίζω πραγματικά να σας πάνε όλα καλά. Πηγαίνετε σε έναν τόπο που πάντα ενέπνεε και εξακολουθεί να εμπνέει. Όσο για την ενοικίαση σπιτιού, έχοντας επισκεφθεί το νησί 4 φορές (με συνδέουν πια αρκετά) θα σας έλεγα πως μονοκατοικίες μπορείτε να βρείτε κυρίως στα κάπως πιο περιφερειακά σημεία της Ερμούπολης (π.χ. στο Δήλι, στην πάνω πλευρά του Βροντάδο, στον Άγιο Δημήτριο, στα Λαζαρέτα, ή στην περιοχή κοντά στο νοσοκομείο της πόλης). Προς το κέντρο της Ερμούπολης, περισσότερο "παίζουν" διαμερίσματα (αρκετά και σε διατηρητέα οικήματα). Όσο για την Άνω Σύρο, εντός του οικισμού είναι εξαιρετικά σπάνιο να βρείτε κάτι προς ενοικίαση και όποτε υπάρχει μάλλον μαθαίνεται "στόμα με στόμα" και "καπαρώνεται" γρήγορα. Με μια αναζήτηση στο site spitogatos.gr, αλλά και στο site της χρυσής ευκαιρίας θα πάρετε μια καλή πρώτη εικόνα, αλλά σίγουρα η επιτόπια έρευνα στο νησί μπορεί να "βγάλει περισσότερα διαμαντάκια". Και 2 extra tips:
- Επειδή πολλά από τα κτίρια στην Ερμούπολη, είναι αρκετά παλιά, προσοχή σε υδραυλικά και στο ζήτημα θέρμανσης (αδιαπραγμάτευτο το καλοριφέρ, το οποίο μάλιστα δεν είναι και δεδομένο σε όλα τα σπίτια)!
- Μια που απ'ότι φαίνεται αγαπάτε τη γη και τη φύση, εάν διαθέτετε και αυτοκίνητο, σκεφτείτε ίσως και το ενδεχόμενο ενοικίασης σπιτιού και λίγο έξω από την πόλη (π.χ. στα χωριουδάκια Πισκοπειό, Τάλαντα, Μάννα). Μπορεί να βρείτε και μονοκατοικίες με κήπο ή και έκταση για να φτιάξετε π.χ. κάποιο λαχανόκηπο, σε καλές αναλογικά τιμές
Οι συμβουλές σας μου έδωσαν χαρά. φαίνεται ότι η επιλογή μου μάλλον είναι σωστή. Ευχαριστώ για τις λεπτομερείς συμβουλές. Ωραίο φόρουμ και άνθρωποι. Ο κόσμος γίνεται όλο και πιο άσχημος, ελπίζω οι ευχές σας να γίνουν πραγματικότητα αλλως με βλέπω ηρώα του Joseph Conrad.

Η Σύρος τώρα έχει πάρει μυθικές διαστάσεις, μια κοινωνία φανταστική, imaginary, not fantastic thank God. Φυσικά είμαι προετοιμασμένος για σχετική προσγείωση.

Θα ήταν ευλογία να βρω σπίτι με κήπο. Θα πάρω μαζί μου το ηλιακό πανελ σύστημα και μικρής κατανάλωσης σχετικές συσκευές, Σκοπεύω επίσης να προσφέρω επαγγελματικές υπηρεσίες (υγεία) ως εθελοντής στην άριστα οργανωμένη κοινωνία της Σύρου.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
3.397
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Να'στε καλά για τα καλά σας λόγια και πραγματικά σας χαίρομαι που δεν διστάζετε να προσφέρετε ο,τι καλύτερο μπορείτε για το συνάνθρωπό σας. Δεν ξέρω αν η κοινωνία της Σύρου είναι πραγματικά imginary ή dreamy, δεν ξέρω αν είναι άρτια οργανωμένη (δεν έχω εξάλλου ζήσει μόνιμα εκεί), το σίγουρο όμως είναι ότι πρόκειται για ένα μέρος με ποιότητα ζωής. Και ποιότητα ζωής, δεν είναι μόνο η επαφή με τη φύση ή το υπέροχο αστικό τοπίο που προσφέρει ούτως ή άλλως αυτός ο τόπος. Ποιότητα ζωής είναι π.χ. και το να μη φοβάσαι να αρρωστήσεις έστω και για κάτι απλό (το νησί έχει και νοσοκομείο και σχετικά αρκετούς ιδιώτες ιατρούς), αλλά και το να μπορείς π.χ. να δεις που και που κάποια θεατρική παράσταση 'η κάποιο πολιτιστικό δρώμενο όλο το χρόνο (χωρίς δηλαδή να αποτελεί μέρος κάποιου θερινού φεστιβάλ). Και η Σύρος είναι ένα από τα λίγα ελληνικά νησιά που μπορούν σε κάποιο βαθμό να το προσφέρουν
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom