Σύρος Σύρος χωρίς αυτοκίνητο

Mariaal

Member
Μηνύματα
13
Likes
5
Γεια σε όλους,
Μία φίλη μου κι εγώ τέλη Ιούλη θα επισκεφθούμε τη Σύρο για 5 μέρες. Έχω επισκεφθεί και στο παρελθόν την Ερμούπολη αλλά δυστυχώς όχι πολλά μέρη του νησιού. Θα ήθελα πληροφορίες σχετικά με τα χωριά που μπορούμε να επισκεφθούμε και κυρίως τις παραλίες με τη χρήση ΚΤΕΛ προφανώς. Να αναφέρω πως δε μας ενδιαφέρουν προορισμοί θρησκευτικού χαρακτήρα όπως εκκλησίες ή μοναστήρια.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Τα ΚΤΕΛ είναι αρκετά εξυπηρετικά και οι διαδρομές σχετικά μικρές.Νομίζω ότι μπορείς να καλυφθείς από αυτά για 5 μέρες.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.422
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Γεια σε όλους,
Μία φίλη μου κι εγώ τέλη Ιούλη θα επισκεφθούμε τη Σύρο για 5 μέρες. Έχω επισκεφθεί και στο παρελθόν την Ερμούπολη αλλά δυστυχώς όχι πολλά μέρη του νησιού. Θα ήθελα πληροφορίες σχετικά με τα χωριά που μπορούμε να επισκεφθούμε και κυρίως τις παραλίες με τη χρήση ΚΤΕΛ προφανώς. Να αναφέρω πως δε μας ενδιαφέρουν προορισμοί θρησκευτικού χαρακτήρα όπως εκκλησίες ή μοναστήρια.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Με το ΚΤΕΛ επισκέπτεσαι άνετα τις περισσότερες παραθαλάσσιες περιοχές και χωριά του νησιού...αξίζει να πας Κίνι, Γαλησσά, Ποσειδωνία (Ντελαγκράτσια)-Αγκαθωπές με το ΚΤΕΛ. Ουσιαστικά το ΚΤΕΛ κάνει το γύρο όλων των παραλιακών χωριών του νησιού. Από τις Αγκαθωπές αξίζει να πας με τα πόδια μέχρι την παραλία Κόμητο που είναι ακόμα πιο όμορφη (δίπλα είναι). Από το Κίνι- χωριό στο οποίο αξίζει να πας και για φαγητό και για μπάνιο-μπορείς να πας με καικι και στις βόρειες -δυσπόσιτες-παραλίες του νησιού (Λία, Γράμματα, Βαρβαρούσα). Υπάρχουν επίσης 2 τοποθεσίες που αξίζουν επίσης τον κόπο, αλλά ίσως σας δυσκολέψουν χωρίς αυτοκίνητο, όμως προσωπικά σας τις συνιστώ ανεπιφύλακτα.
Η μία είναι η παραλία Δελφίνι, από τις πιο ωραίες του νησιού, στην οποία αξίζει να πάτε έστω και με τα πόδια (είναι περίπου 20 λεπτά περπάτημα από το χωριό Κίνι). Η άλλη περιοχή είναι ο παλιός οικισμός του Σαν Μιχάλη στο βόρειο άκρο του νησιού με την απίστευτη θέα και τις ταβέρνες. Πάρτε στην ανάγκη ταξί και πάτε (περίπου 10 ευρώ από την Ερμούπολη)...και καλώντας ραδιοταξί γυρνάτε επίσης! Εξαιρετική διαδρομή γενικότερα. Να σημειώσω επίσης εδώ ότι η Σύρος έχει εξαιρετικό δίκτυο ταξί!
Τέλος, εάν στο προηγούμενό σου ταξίδι στο νησί δεν πήγες στην Ανω Σύρο, να την επισκεφθείς οπωσδήποτε. Ο καλύτερος τρόπος προσέγγισης είναι με ταξί από Ερμούπολη (γύρω στα 3 ευρώ) για να γλιτώσετε την ανηφόρα, και επιστροφή με τα πόδια, κάνοντας μια ωραία κατηφορική βόλτα, με θέα όλη την Ερμούπολη και το λιμάνι
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.422
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Να συμπληρώσω επίσης τώρα που το θυμήθηκα ότι σε περιπτωση που μεινετε Ερμούπολη, η πόλη έχει κ δίκτυο αστικης συγκοινωνίας κ μάλιστα δωρεάν!!! Υπάρχει συγκοινωνία δηλαδή του Δήμου που συνδέει τη μία άκρη της πόλης (αθλητικό κεντρο) με την άλλη (Άγιο Δημήτριο) με πολύ συχνά δρομολόγια χωρίς κανένα κόμιστρο. Σε όλες τις στάσεις γράφουν τις ώρες των δρομολογίων. Το δρομολογιο περνά κ από το σταθμό των Κτελ για μετεπιβιβαση αν θέλετε.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.422
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Επισης το εν λογω δωρεαν αστικο λεωφορειακι παει κ Ανω Συρο, οποτε δεν χρειαζεται κ ταξι.
Όντως υπάρχουν διάφορες γραμμές στο αστικό αυτό και περίπου 6 με 7 φορές την ημέρα έχει δρομολόγιο και για Άνω Σύρο. Όσο για την κύρια γραμμή, αυτή είναι ανά 15 λεπτά!!! Αυτό πάντως είναι πραγματικά στοιχείο ποιότητας ζωής.! Το να μπορεί ο κάτοικος και ο επισκέπτης να έχουν δωρεάν μετακίνηση
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom