Σύρος Σύρος

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ταξίδι-Όνειρο
φινλανδια
Πιαδιά πείτε μου απο Πειραιά ποιές εταιρείες πανε Συρο? Με ενδιαφερουν μονον τα γρηγορα καραβια. Η ΝΕΛ παει με τον ''Κεντερη"? μπορω να κανω κρατηση μεσω διαδικτυου? εχω και ειχ. Ευχαριστω πολυ.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Δες στη σελίδα του Υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας ποιά πλοία αναχωρούν από Πειραιά για τις ημερομηνίες που θέλεις (YENΑΝΠ info - Ξ Ξ»Ξ·ΟΞΏΟ†ΞΏΟΞΉΞ±ΞΊΟŒΟ‚ ΞŸΞ΄Ξ·Ξ³ΟŒΟ‚).

Αν θέλεις να πάρεις μια ιδέα για τις τιμές σου δίνω το site που χρησιμοποιώ: Terzis Travel Booking Engine
(Φυσικά, το ίδιο site υπάρχει σε πολλές παραλλαγές τουριστικών πρακτορείων αλλά προσωπικά αυτό έχω συνηθίσει να χρησιμοποιώ)
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Πιαδιά πείτε μου απο Πειραιά ποιές εταιρείες πανε Συρο? Με ενδιαφερουν μονον τα γρηγορα καραβια. Η ΝΕΛ παει με τον ''Κεντερη"? μπορω να κανω κρατηση μεσω διαδικτυου? εχω και ειχ. Ευχαριστω πολυ.

www.openseas.gr
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
Μαλλον θα παμε τριημερο καθαρας δευτερας στη Συρο...

θα μενω Ερμουπολη..
βασικα,θελω να μου προτεινετε, οσοι θελετε και ξερετε , καποια μερη που αξιζει να δω μεσα σε 3 μερες...μιας και πρωτη φορα πηγαινω;)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μικρο νησι ειναι οποτε δεν ειναι δυσκολο να το δεις μεσα σε τρεις ημερες. Στην Ανω Συρο θα κανεις μια ομορφη βολτα και μια και θα εισαι εκει πηγαινε να δεις και την καθολικη εκκλησια του Αγιου Γεωργιου.
Καλα στην κεντρικη πλατεια αποκλειεται να μην βρεθεις, κανε και μια βολτα στα Βαπορια (συνοικια με νεοκλασσικα σπιτια διπλα στη θαλασσα), δες και τον Αγιο Νικολαο. Ομορφη θα ειναι και μια επισκεψη στο θεατρο Απολλων.
Ισως το θεωρησεις μακαβριο, αλλα αν σε ενδιαφερει η νεοελληνικη γλυπτικη του 19ου αιωνα κυριως πηγαινε μια βολτα και στο νεκροταφειο. Εχει αριστουργηματα γλυπτικης.
Για τα πιο ψαγμενα οπου ναναι θα φανει και ο Galat.
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Η Σύρος είναι καλή επιλογή για το τριήμερο της Καθαράς Δευτέρας.
Παρακολουθείστε τις εκδηλώσεις για τις απόκριες το Σάββατο στον πεζόδρομο της Πρωτοπαπαδάκη, στο κέντρο της Ερμούπολης και την Κυριακή στην Άνω Σύρο. Το πρόγραμμα εδώ.
Αν είστε νέοι, θα ξενυχτήσετε στο Μποέμ στην παραλία και στο Πειραματικό ή στο Μπαράκι στην πλατεία. Σε αυτή την περίπτωση βέβαια δεν θα προλάβετε να δείτε και πολλά πράγματα από το νησί, θα προλάβετε όμως να πιείτε καφέ στο λιμάνι, να πιείτε ούζα με μεζέδες στο Περί Τήνος στο Λιμάνι ή στη Θεία μέθη στην πλατεία (βραδάκι πιθανόν να πετύχετε και ζωντανή μουσική) ή ιταλικό φαγητό στον Άμβυκα στο λιμάνι εκεί που δένουν τα πλοία ή λίγο πιό ακριβά στην Κουζίνα στα στενά κοντά στην Εμπορική Τράπεζα ή στο αλλού γυαλού στο Κίνι.
Θα περπατήσετε στην Ερμούπολη, όπως πολύ σωστά είπε η Έρση στα Βαπόρια. Όμως στρίψτε και στα στενά, ανεβείτε σκαλιά, πάντα κάτι θα βρείτε που θα δικαιολογήσει την παράκαμψη αυτή. Μιά καλή βόλτα είναι να πάτε με ταξί στο πάνω τέρμα στην Άνω Σύρο και από εκεί να κατέβετε με τα πόδια μέχρι το λιμάνι. Η Άνω Σύρος είναι πολύ ωραία, καθαρά Κυκλαδίτικη και αξίζει να την παρπατήσετε, ενώ η Ερμούπολη νεοκλασσική με πολλά αξιόλογα κτίρια.
Αν έχετε μεταφορικό μέσο, θα κάνετε βέβαια τον κύκλο του νησιού παραλιακά, περνόντας από το Κίνι, τον Γαλησσα, τον Φοίνικα, την Ποσειδωνία και την Βάρη. Όμως και οι μεσόγειοι οικισμοί Χρούσσα, Επισκοπειό και Παρακοπή έχουν και αυτοί την δικιά τους ομορφιά.
Όμως αυτό που εγώ προτείνω είναι να πάτε στην Άνω Μεριά, στην περιοχή δηλαδή που βρίσκεται βόρεια της Άνω Σύρου. Θα δείτε την άγρια Κυκλαδίτικη ομορφιά του άγονου και βραχώδους τοπίου, θα βρεθείτε στην κορυφογραμμή κοιτάζοντας πότε ανατολικά την Τήνο, την Άνδρο και την Μύκονο και πότε Δυτικά από μακρυά τις παραλίες του αετού και της Βαρβαρούσας και στο βάθος την Κύθνο, την Κέα και την Γυάρο. Λίγο μετά το Παπούρι, σε μία έντονη στροφή του δρόμου θα δείτε και το πιό όμορφο αγροτόσπιτο της Σύρου, με την λουλακιά φάσα του και τους καλοδιατηρημένους και καλλιεργημένους αναβαθμούς του. Όταν φτάσετε στον Κάμπο, εάν έχετε διάθεση για περπάτημα στο τέρμα του δρόμου μπορείτε να πάρετε το μονοπάτι για τα Γράμματα. Λεπτομέρειες εδώ ή λίγο πιό πριν να πάρετε προς Δυτικά το μονοπάτι προς την Λία (πληροφορίες εδώ). Στην επιστροφή, στον Σαν Μιχάλη μπορείτε να φάτε πολύ ωραία στο Πλακόστρωτο και εάν είναι απογευματάκι, μπορείτε να απολαύσετε ένα πολύ ωραίο ηλιοβασίλεμα.
Την Καθαρή Δευτέρα μην ξεχάσετε να φάτε χαλβά και χαλβαδόπιτες από του Κορρέ.
Για ότι χρειαστείτε στείλτε μου π.μ.
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
Ισως το θεωρησεις μακαβριο, αλλα αν σε ενδιαφερει η νεοελληνικη γλυπτικη του 19ου αιωνα κυριως πηγαινε μια βολτα και στο νεκροταφειο. Εχει αριστουργηματα γλυπτικης.
Για τα πιο ψαγμενα οπου ναναι θα φανει και ο Galat.
καθολου μακαβριο!!!αντιθετως πολυ ενδιαφερον το ακουω!!!
σε ευχαριστω πολυ για τις προτασεις σου!!;);)

galat τι να πω!!!χιλια ευχαριστω!!ειχα παρει το σημειωματαριο μου και σημειωνα, σημειωνα!!!:clap:

Τελεια ακουγονται ολα!!Μεταφορικο μεσο δεν θα εχουμε, αλλα στην τελικη μπορουμε να παρουμε ταξακι! Εχει το νησι καλο δικτυο με λεωφορεια, αληθεια;;

Σε ευχαριστω και για τα ονοματα των μαγαζιων!!και για τις βολτες!
Ελπιζω να μη γινει καμια στραβη! και να παμε τελικα!(ειναι 99% σιγουρο πλεον;) ) αλλιως τον Μαιο θα ειμαι εκει σιγουρα , αρα δεν θα πανε χαμενες οι προτασεις σου!:D

Απο τη Συρο εισαι;:D
:xalara::xalara::xalara::xalara::xalara::xalara:
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τελεια ακουγονται ολα!!Μεταφορικο μεσο δεν θα εχουμε, αλλα στην τελικη μπορουμε να παρουμε ταξακι! Εχει το νησι καλο δικτυο με λεωφορεια, αληθεια;;
Με το ΚΤΕΛ θα μπορέσετε να πάτε σε όποιο μέρος θέλετε στο νότιο μέρος του νησιού, όπου είναι οι οικισμοί και οι παραλίες. Όμως τα δρομολόγια δεν είναι συχνά, άρα δεν είναι εύκολο να πηγαίνετε από οικισμό σε οικισμό.
Την εκδρομή στην Άνω Σύρο με ταξί, ή ακόμα και στο Πλακόστρωτο, στον Σαν Μιχάλη για φαγητό αξίζει να την κάνετε.
Αν αποφασίσετε να περπατήσετε στις εξοχές, προμηθευτείτε τον χάρτη της Ανάβασης.

Απο τη Συρο εισαι;
Δεν έχω καταγωγή από εδώ, αλλά είμαι εγκατεστημένος εδώ πολλά-πολλά χρόνια.
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
ναι και βεβαια θα παμε εστω και με ταξι:)

πολυ ωραια!σε ευχαριστω και παλι!

τυχερος που ζεις σε νησιιι;)

Καλημερα!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.420
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ολες αυτες τις μερες στη Θεσσαλονίκη έχουμε πολύ μουντό καιρό , μόνο την Κυριακή έκανε λιακάδα και κατέβηκα στην παραλία για έναν καφέ στο ξενοδοχείο Ηλέκτρα Παλάς, όπου φαίνετα όλος ο θερμαικός κόλπος. Όπως καθόμασταν με θέα το απέραντο γαλάζιο και τα νεοκλασσικά κτήρια σκεφτήκαμε πως μας θυμίζει πολύ τη Σύρο. Λατρεύω αυτό το μέρος και ενώ έχω κλείσει καθαρά Δευτέρα να παω στα ρουμανο-σερβικά σύνορα, το μετάνιωσα.
Να πατε στη Συρο και να μας πειτε πως περασατε. Ειναι ενα μερος που προσωπικα, θα πηγαινα και χειμωνα να ζησω.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.364
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom