Σ/Κ στην Ερετρια,προτασεις για εξορμησεις στην Ευβοια??

angelucky

Member
Μηνύματα
68
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Καλαμάτα-Μεσσηνια
Καλημερα σε ολους, προκειται να περασω ενα 3ημερο στην Ερετρια, επειδη δε γνωριζω τιποτα απο Ευβοια θα μπορουσατε να μου προτεινετε καποιους προορισμους και εκδρομες που θα μπορουσα να κανω και αξιζουν?
Απο ενα γρηγορο ψαξιμο που εκανα νομιζω οτι αξιζει η Βορεια Ευβοια αν δεν κανω λαθος. Για να γινω πιο συγκεκριμενος,οταν αναφερομαι σε εκδρομουλες επειδη θα ειμαι με τη κοπελα μου θα μας ενδιεφεραν ωραια γραφικα μερη στα οποια μπορουμε να καθησουμε για φαγητο και ενα καφεδακι.
Επισης απο πλευρας διασκεδασης τι θα μου προτεινατε?
Να υποθεσω οτι θα πρεπει να μεταβω μεχρι τη χαλκιδα για ενα χαλαρο ποτακι? Και αν ναι...τι θα μου προτεινατε?
Ευχαριστω εκ των προτερων για τις συμβουλες σας! :lol:
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.278
Καλημερα σε ολους, προκειται να περασω ενα 3ημερο στην Ερετρια, επειδη δε γνωριζω τιποτα απο Ευβοια θα μπορουσατε να μου προτεινετε καποιους προορισμους και εκδρομες που θα μπορουσα να κανω και αξιζουν?
Απο ενα γρηγορο ψαξιμο που εκανα νομιζω οτι αξιζει η Βορεια Ευβοια αν δεν κανω λαθος. Για να γινω πιο συγκεκριμενος,οταν αναφερομαι σε εκδρομουλες επειδη θα ειμαι με τη κοπελα μου θα μας ενδιεφεραν ωραια γραφικα μερη στα οποια μπορουμε να καθησουμε για φαγητο και ενα καφεδακι.
Επισης απο πλευρας διασκεδασης τι θα μου προτεινατε?
Να υποθεσω οτι θα πρεπει να μεταβω μεχρι τη χαλκιδα για ενα χαλαρο ποτακι? Και αν ναι...τι θα μου προτεινατε?
Ευχαριστω εκ των προτερων για τις συμβουλες σας! :lol:
Εχω αρκετά χρόνια να παω αλλα νομίζω οτι μια εκδρομή μέχρι την Κύμη πρέπει να την κάνετε.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
κεγω συμφωνω για κυμη..πηγα το καλοκαιρι και ηταν πολυ ομορφα!αλλα θυμαμαι οτι σκεφτομασταν ποσο πιο ομορφη θα ειναι τον χειμωνα!
η ερετρια προσωπικα δεν μου αρεσει καθολου :)()..
 

angelucky

Member
Μηνύματα
68
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Καλαμάτα-Μεσσηνια
Στη Λιμνη ειναι ωραια,μου προτεινεται να παω??
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
Στη Λιμνη ειναι ωραια,μου προτεινεται να παω??


αχ τι μου θυμισες τωρα....... ειμαι απο χαλκιδα..... και λιμνη ειχα παει οταν ημουνα πολυ μικρη αλλα μου εχει μεινει η εικονα να κανουμε βολτα παραλιακα με τους γονεις μου και μου προκαλει ομορφα συναισθηματα αρα θα ψηφιζα ναι λογω της παιδικης αυτης αναμνησης γιατι δε θυμαμαι πως ειναι σαν μερος γενικα.
ερετρια καλα ειναι αλλα για ενα καφε και οχι να αφιερωσεις ολοκληρο ΣΚ(σορυ στους συντοπιτες μου.....)
για διασκεδαση εννοειται πως θα πας χαλκιδα.τωρα απο μαγαζια, κανεις μια βολτα στην παραλια, διαλεγεις και παιρνεις.....:lol::lol:.
αν θες να πιεις ποτο χαλαρα ωραια ειναι στο καστρο απεναντι απο την παραλια, στον καραμπαμπα(ετσι λεγεται η περιοχη). εχει καφε-μπαρ πανω στο καστρο.
επισης αλλα δυο καφετεριες πανω στη παραλια που συστηνονται και για ποτακι ειναι το yaught και το mostar(και τα δυο ειναι λιγο πιο κυριλε απο αποψη κοσμου), το mostar ειναι ακριβως πανω στη γεφυρα(περνας τη γεφυρα) και το yaght ειναι το τελευταιο μαγαζι στη παραλια καθως τη περπατας απο τη γεφυρα προς τα κατω. Αλλα να σαι προετοιμασμενος οτι σαββατο βραδυ η παραλια θα ειναι γεματη κοσμο και κυριως πιτσιρικια μεχρι 15 χρονων.

οσο για εκδρομουλες η δικη μου γνωμη ειναι να προτιμησεις την βορεια ευβοια, εχει απιστευτη διαδρομη και πολυ πρασινο, η νοτια ευβοια δεν μου αρεσει (και παλι σορυ......στους νοτιοευβοιωτες αλλα.... γουστα ειναι αυτα..). πολυ ωραια ειναι στον Αγιο Ιωαννη το Ρωσο καμια ωρα αποσταση απο χαλκιδα, δεν ξερω αν εχεις ακουστα..(ειναι πολυ γνωστη εκκλησια, εχει το καμμενο σωμα του αγιου μεσα, την επισκεπτεται πολυς κοσμος, αξιζει να πας...),οσο για μαγαζια εχει και στο χωριο για φαγητο αλλα και στη διαδρομη προς το χωριο εχει αρκετα. επισης μπορεις να πας για φαγητο στο Πήλι, παραθαλλασιο χωριο γυρω στα 13χμ απο Αι γιαννη ρωσο, εγω προσωπικα το λατρευω αυτο το χωριο. αλλο ενα ειναι η Αγια Αννα αλλα ειναι κανα μισαωρο απο Αι Γιαννη Ρωσο.

και στενη ειναι πολυ ωραια οπως σου προτεινει η panagiota απλα νομιζω οτι ειναι καλυτερα οταν εχει χιονια εκει.

ελπιζω να μη σε κουρασα με τα τοοοοοσα που εγραψα......

καλα να περασετε....


και .... "οταν περασετε απ'τα τρελα νερα θ'αρχισει ο διαβολος να χοροπηδα....." :haha::haha::haha::haha:( ετσι λεγαμε οταν ειμασταν πιτσρικια .....):bleh::bleh::bleh::bleh:
 

EvNick

Member
Μηνύματα
177
Likes
132
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
USA - JAPAN - AUS
H Βόρεια Εύβοια είναι πιο όμορφη από την Νότια σίγουρα. Είμαι από Χαλκίδα και εγώ και θα σας συνιστούσα να πηγαίνατε στην Λίμνη ή στην Στενή. Η Στενή είναι πολύ ωραία σε υψόμετρο και προτείνεται και τώρα αν και το χειμώνα είναι top προορισμός. Επίσης και η Κύμη είναι ωραία και πιο μεγάλη. Η Λίμνη είναι ρομαντικό χωριό, με τις ταβέρνες και την θάλασσα μπροστά σου να έχουν τον πρώτο ρόλο. Είναι τέλεια, και τώρα ειδικά που δεν έχει πολύ κρύο θα μπορούσατε να την περπατήσετε όλη! :D
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
Λοιπον,ζω Χαλκιδα,το πατρικο μου ειναι κοντα στην Κυμη & γενικα εχω γυρισει ΟΛΗ την Ευβοια!Αφου θα μεινεις Ερετρια,η βορεια Ευβοια ειναι μακρυουτσικα(ενα 2ωρο τουλαχιστον!)αρα τα τριγυρω μερη απο εκει που θα μεινεις ειναι παραθαλασια & αν σου κανει καλο καιρο λεει πολυ το ουζακι εκει τρυγυρω!Η Κυμη,ειναι 1 ωρα απο Ερετρια & ειναι πολυ γραφικη,οπως τα παραθαλασσια χωριουδακια της!Για ποτακι,εχει αρκετα μαγαζια στην Ερετρια & καποια απ αυτα ομορφα,αλλα το βραδυ δεν λεει να μην κανεις την βολτα σου στην παραλια της Χαλκιδας(που & μερα πρεπει να την περπατησεις,ειναι αλλωστε τα ξακουστα "τρελλα" νερα!):p
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.278
Αφου θα μείνεις Ερέτρια γιατι να πας Βόρεια?Πηγαίνεις άλλη φορά.

Εκτός σπό Κύμη υπάρχει η Κάρυστπς,Αμάρυνθος(δίπλα στην Ερέτρια) και επίσης μπορεις να πας μέχρι Καβοντόρο.Υπάρχει και ιστορία.Κοίταξε:

http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%E5%EB%EB%DC%E4%E1/2270-%EA%E1%E2%EF%ED%F4%FC%F1%EF%F2.html
 

angelucky

Member
Μηνύματα
68
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Καλαμάτα-Μεσσηνια
H Βόρεια Εύβοια είναι πιο όμορφη από την Νότια σίγουρα. Είμαι από Χαλκίδα και εγώ και θα σας συνιστούσα να πηγαίνατε στην Λίμνη ή στην Στενή. Η Στενή είναι πολύ ωραία σε υψόμετρο και προτείνεται και τώρα αν και το χειμώνα είναι top προορισμός. Επίσης και η Κύμη είναι ωραία και πιο μεγάλη. Η Λίμνη είναι ρομαντικό χωριό, με τις ταβέρνες και την θάλασσα μπροστά σου να έχουν τον πρώτο ρόλο. Είναι τέλεια, και τώρα ειδικά που δεν έχει πολύ κρύο θα μπορούσατε να την περπατήσετε όλη! :D
Και εγω την ιδια εικονα εχω με αυτη που περιγραφεις,μηπως ξερεις να μου προτεινεις και καποιο μαγαζι με καλο φαγητο εκει? Καποιο γνωστο?
 

angelucky

Member
Μηνύματα
68
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Καλαμάτα-Μεσσηνια
αχ τι μου θυμισες τωρα....... ειμαι απο χαλκιδα..... και λιμνη ειχα παει οταν ημουνα πολυ μικρη αλλα μου εχει μεινει η εικονα να κανουμε βολτα παραλιακα με τους γονεις μου και μου προκαλει ομορφα συναισθηματα αρα θα ψηφιζα ναι λογω της παιδικης αυτης αναμνησης γιατι δε θυμαμαι πως ειναι σαν μερος γενικα.
ερετρια καλα ειναι αλλα για ενα καφε και οχι να αφιερωσεις ολοκληρο ΣΚ(σορυ στους συντοπιτες μου.....)
για διασκεδαση εννοειται πως θα πας χαλκιδα.τωρα απο μαγαζια, κανεις μια βολτα στην παραλια, διαλεγεις και παιρνεις.....:lol::lol:.
αν θες να πιεις ποτο χαλαρα ωραια ειναι στο καστρο απεναντι απο την παραλια, στον καραμπαμπα(ετσι λεγεται η περιοχη). εχει καφε-μπαρ πανω στο καστρο.
επισης αλλα δυο καφετεριες πανω στη παραλια που συστηνονται και για ποτακι ειναι το yaught και το mostar(και τα δυο ειναι λιγο πιο κυριλε απο αποψη κοσμου), το mostar ειναι ακριβως πανω στη γεφυρα(περνας τη γεφυρα) και το yaght ειναι το τελευταιο μαγαζι στη παραλια καθως τη περπατας απο τη γεφυρα προς τα κατω. Αλλα να σαι προετοιμασμενος οτι σαββατο βραδυ η παραλια θα ειναι γεματη κοσμο και κυριως πιτσιρικια μεχρι 15 χρονων.

οσο για εκδρομουλες η δικη μου γνωμη ειναι να προτιμησεις την βορεια ευβοια, εχει απιστευτη διαδρομη και πολυ πρασινο, η νοτια ευβοια δεν μου αρεσει (και παλι σορυ......στους νοτιοευβοιωτες αλλα.... γουστα ειναι αυτα..). πολυ ωραια ειναι στον Αγιο Ιωαννη το Ρωσο καμια ωρα αποσταση απο χαλκιδα, δεν ξερω αν εχεις ακουστα..(ειναι πολυ γνωστη εκκλησια, εχει το καμμενο σωμα του αγιου μεσα, την επισκεπτεται πολυς κοσμος, αξιζει να πας...),οσο για μαγαζια εχει και στο χωριο για φαγητο αλλα και στη διαδρομη προς το χωριο εχει αρκετα. επισης μπορεις να πας για φαγητο στο Πήλι, παραθαλλασιο χωριο γυρω στα 13χμ απο Αι γιαννη ρωσο, εγω προσωπικα το λατρευω αυτο το χωριο. αλλο ενα ειναι η Αγια Αννα αλλα ειναι κανα μισαωρο απο Αι Γιαννη Ρωσο.

και στενη ειναι πολυ ωραια οπως σου προτεινει η panagiota απλα νομιζω οτι ειναι καλυτερα οταν εχει χιονια εκει.

ελπιζω να μη σε κουρασα με τα τοοοοοσα που εγραψα......

καλα να περασετε....


και .... "οταν περασετε απ'τα τρελα νερα θ'αρχισει ο διαβολος να χοροπηδα....." :haha::haha::haha::haha:( ετσι λεγαμε οταν ειμασταν πιτσρικια .....):bleh::bleh::bleh::bleh:

Φυσικα και δε με κουρασε καθολου το μηνυμα σου κ ηταν ακρως κατατοπιστικο μπορω να πω!!!! Σε ευχαριστω!!!
Αν και θα ηθελα να ρωτησω κατι επιπλεον,στον Αι Γιαννη στο χωριο που μου λες εκτςο απο την εκκλησια ειναι γραφικα με ταβερνες και καφετεριες εκει? Η θα πρεπει να παμε καπου αλλου??
 

s&f

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
η Ερέτρια ειναι για καλοκαίρι τώρα λιγο ερημιά όπως και όλα τα παράλια της Ευβοιας , εγώ θα σου έλεγα για Στενή και επιστροφή απο Στρόπωνες Χιλιαδού Κύμη Αλιβέρι Αμαρυνθος Ερέτρια για να δείς όλη την περιοχή , στην Στενή έχει πολύ κοντα ένα εκκλησάκι νομίζω οτι ειναι η αγία Κυριακή αξίζει μια βόλτα μέχρι εκεί καθώς και βόλτα στο καταφύγιο ειναι απο τα καλύτερα και το τοπίο υπέροχο. Αν τελικά πας Ερέτρια έχει δρόμο καλό για Στενή πολύ κοντα μετά την Ερέτρια πρός Αλιβέρι έχει ταμπέλες για Στενή πας αριστερά .
Στη Στενή για φαγητό στον Κισσό στο κέντρο του χωριού πολύ καλό.
ευχομε καλά να περάσετε

Κώστας
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.097
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom