ΤΑΞΙΔΙΑ ΖΩΗΣ

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Ποιός ή ποιοί είναι οι προρισμόι που θα θέλατε να πάτε οποσδήποτε και γιατί είναι ταξίδι ζωής για εσάς?
Θα ξεκινήσω με τους δικούς μου

Κένυα-για να κάνω σαφάρι και να δω όσα βλέπω μόνο σε αγαπημένα ντοκυμαντέρ.

Κίνα-για να δω το Σινικό τείχος

Αγ.Πετρούπολη-Να νιώσω κι εγω σαν τους τελευταίους Ρωμανόφ(πριν τη δολοφονία:haha::haha::haha:)

Ταξίδι με τον υπερσιβιρικό-δεν έχω ταξιδέψει ποτέ με τρένο και αν είναι να το κάνω,θέλω να κάνω αυτή τη διαδρομή.

Ιαπωνία-Να δω το μεγαλύτερο ενυδρείο του κόσμου και όχι μόνο

Ενα ταξίδι με παγοθραυστικό-Χρειάζεται και σχόλιο????????
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ωραιο θεμα Τζοελα.
Αν και ξυνει πολλες πληγες.
1. Γυρος της Αμερικης (βορειας και νοτιας) με αυτοκινητο και μη σου πω σε φαση Τζακ Κερουακ :δουλευω καπου για 3-6 μηνες ,μετα παω αλλου κλπ
2.Κρουαζιερα στην Καραιβικη
3.Κρουαζιερα οπως εκανε ο Ιουλιος Βερν με το σκαφος του στα νησια του Ειρηνικου.
4.Να δω το Βορειο Σελας απο την Σκανδιναβια.
5.Γυρος Ευρωπης με το ιδιο στυλ οπως και στην Αμερικη.
6.Αυστραλια-Νεα Ζηλανδια =φοβερες εμπειριες
Και ποσα αλλα.....
καλα τα λεει ο Τζειμς Μποντ:The world is not enough

P.S.Μαλλον βεβαια τα περισσοτερα απο αυτα θα μεινουν ονειρα θερινης νυκτος
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
P.S.Μαλλον βεβαια τα περισσοτερα απο αυτα θα μεινουν ονειρα θερινης νυκτος

Ki εγώ έτσι λέω καμιά φορά...αλλά μετά σκέφτομαι....του κερατά λίγο απο δω να ξεκλέψουμε(χρόνο και χρήμα) λίγο απο 'κει κάτι θα καταφέρουμε.
'Εστω τα μισά ρε παιδί μου.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Εκτέλεση στο όνομα του λαού που βασάνιζαν ήταν, όχι δολοφονία...
Ήταν καθαρή δολοφονία για τους παρακάτω λόγους:

1. Ο τσάρος δεν δικάστηκε ( όπως ο Τσαουσέσκου για παράδειγμα) και δεν υπήρξε δικαστική απόφαση για την εκτέλεση του.

2. Υπήρξε μόνο μια ντεφάκτο απόφαση - αποφασίζουμε και διατάζουμε - του τοπικού Σοβιέτ.

3. Η δολοφονία έγινε κρυφά στο υπόγειο του σπιτιού που η οικογένεια ήταν φυλακισμένη.

4. Η δικαιολογία ήταν ότι μπορούσαν να τους ελευθερώσουν οι "Λευκοί", που πλησίαζαν το Εκατερίνενμπουργκ.

5. Η οικογένεια δεν δολοφονήθηκε εν βρασμώ ψυχής - δηλαδή την ώρα της επανάστασης, ή όταν γινόταν οι ταραχές στους δρόμους από το δικαίως εξαγριωμένο πλήθος, αλλά από προμελετημένη ενέργεια, όταν τα πράγματα είχαν κάπως ησυχάσει, 10 μήνες μετά την οκτωβριανή επανάσταση.

6. Και αν ο τσάρος ήταν υπεύθυνος για τα χίλια κακά που υπέφερε ο λαός του, τα πέντε παιδιά δεν έφταιγαν σε τίποτα. Δεν πάει στο απόσπασμα ένα παιδί 13 χρονών, ούτε έφηβες κοπέλλες που δεν είχαν ιδέα από πολιτική.

7. Η δολοφονία της οικογένειας αποδείχτηκε ότι έγινε για να εκλείψει εντελώς η δυναστεία των Ρομανώφ και για να μη ξαναδιεκδικήσουν την διακυβέρνηση της χώρας και όχι για΄τις λανθασμένες κινήσεις του τσάρου ( π.χ. στον Ρωσοϊαπωνικό πόλεμο, ή όταν η αστυνομία άνοιξε πυρ εναντίον των διαδηλωτών).
Δεν δολοφονήθηκε μόνο ό τσάρος, η γυναίκα του και τα παιδιά του. Δολοφονήθηκαν θείοι, ανήψια και ξαδέλφια, πρίγκηπες, κόμητες και δούκισσες, που πετάχτηκαν ζωντανοί σε ορυχεία, εκτελέστηκαν μέσα στα σπίτια τους, ή λυντσαρίστηκαν στους δρόμους.
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Ωραία όλα αυτά.Δεν μου γράφετε όμως τα δικά σας ταξίδια ζωής!!!!!!!
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Αυτά που ονειρεύομαι δεν θα τα έλεγα "ταξίδια ζωής" (υπό την έννοια ότι θα τα κάνω μόνο μια φορά στη ζωή μου). Προς το παρόν έχω ένα μικρό κόλημα με την Αφρική, που δε βλέπω να περνάει σύντομα. Του χρόνου Μποτσουάνα και μετά έχουν σειρά οπωσδήποτε Ναμίμπια, Ζάμπια, Ζιμπάμπουε, Ουγκάντα... Ε, να μην ξαναπάω και Τανζανία, αυτή τη φορά στα λιγότερο διαφημισμένα πάρκα (Ruaha, Selous, Mikumi κτλ); Να μη συμπληρώσω λίγο και τα πάρκα της Κένυας στα οποία δεν πήγα (Aberdares, Amboseli, Tsavo κτλ); Μετά απ'αυτά ΙΣΩΣ σκεφτώ να ξεφύγω λίγο από Αφρική και να πάω Ινδία για τίγρεις, Αμαζόνιο για τα άπειρα ζώα του τροπικού δάσους, Βόρνεο για Ουρακοτάγκους, Αλάσκα και Καμτσάτκα για αρκούδες κτλ... Αλλά γρήγορα θα επιστρέψω Αφρική για Γκαμπόν, Μοζαμβίκη, Μαδαγασκάρη, Κογκό...

Το πλησιέστερο σε "ταξίδι ζωής" θα ήταν να πηγαίνω με δικό μου αυτοκίνητο από χώρα σε χώρα κι από πάρκο σε πάρκο της υποσαχάριας Αφρικής. Όταν θα έχω βέβαια τη δυνατότητα για τέτοιο ταξίδι, είναι πολύ πιθανό να μείνω για πάντα κάπου εκεί. Οπότε είναι "ταξίδι ζωής" όχι υπό την έννοια ότι θα το κάνω μια φορά στη ζωή μου, αλλά ότι θα το κάνω για όλη την υπόλοιπη ζωή μου :D
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Αυτά που ονειρεύομαι δεν θα τα έλεγα "ταξίδια ζωής" (υπό την έννοια ότι θα τα κάνω μόνο μια φορά στη ζωή μου). Προς το παρόν έχω ένα μικρό κόλημα με την Αφρική, που δε βλέπω να περνάει σύντομα. Του χρόνου Μποτσουάνα και μετά έχουν σειρά οπωσδήποτε Ναμίμπια, Ζάμπια, Ζιμπάμπουε, Ουγκάντα... Ε, να μην ξαναπάω και Τανζανία, αυτή τη φορά στα λιγότερο διαφημισμένα πάρκα (Ruaha, Selous, Mikumi κτλ); Να μη συμπληρώσω λίγο και τα πάρκα της Κένυας στα οποία δεν πήγα (Aberdares, Amboseli, Tsavo κτλ); Μετά απ'αυτά ΙΣΩΣ σκεφτώ να ξεφύγω λίγο από Αφρική και να πάω Ινδία για τίγρεις, Αμαζόνιο για τα άπειρα ζώα του τροπικού δάσους, Βόρνεο για Ουρακοτάγκους, Αλάσκα και Καμτσάτκα για αρκούδες κτλ... Αλλά γρήγορα θα επιστρέψω Αφρική για Γκαμπόν, Μοζαμβίκη, Μαδαγασκάρη, Κογκό...

Το πλησιέστερο σε "ταξίδι ζωής" θα ήταν να πηγαίνω με δικό μου αυτοκίνητο από χώρα σε χώρα κι από πάρκο σε πάρκο της υποσαχάριας Αφρικής. Όταν θα έχω βέβαια τη δυνατότητα για τέτοιο ταξίδι, είναι πολύ πιθανό να μείνω για πάντα κάπου εκεί. Οπότε είναι "ταξίδι ζωής" όχι υπό την έννοια ότι θα το κάνω μια φορά στη ζωή μου, αλλά ότι θα το κάνω για όλη την υπόλοιπη ζωή μου :D
Είσαι και για καμιά Guyana σε ζούγκλες με άπειρη άγρια ζωή?

Η Αφρική, αν τη δεις σωστά και σε επαφή με τη φύση, είναι το κάτι άλλο....συμφωνώ μαζί σου για τη μοναδικότητά της.
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Είσαι και για καμιά Guyana σε ζούγκλες με άπειρη άγρια ζωή?

Η Αφρική, αν τη δεις σωστά και σε επαφή με τη φύση, είναι το κάτι άλλο....συμφωνώ μαζί σου για τη μοναδικότητά της.
Και Guyana, και Costa Rica, και Περού... υπάρχουν φοβερά μέρη για να έρθεις σ'επαφή με τη φύση. Αλλά η Αφρική έχει τα τεράστια κοπάδια... τα εντυπωσιακά ζώα... τις απέραντες πεδιάδες... τα μεγαλύτερα πάρκα του κόσμου... και όλα αυτά με ένα φανταστικό κλίμα από τη Σαχάρα και κάτω.

Αυτή την περίοδο η ΕΤ3 δείχνει ένα ντοκιμαντέρ σχετικά με την προστασία του περιβάλλοντος σε διάφορες χώρες του κόσμου. Από Γερμανία και ΗΠΑ μέχρι Βανουάτου, Σρι Λάνκα και Ιορδανία. Είναι να σε πιάνει απογοήτευση όταν συγκρίνεις το τί γίνεται σε χώρες που έχουν αποφασίσει να σεβαστούν τον φυσικό πλούτο τους και το γίνεται εδώ. Είχα γράψει κάπου αλλού για την εγκατάλειψη στους υγροβιότοπους της Ροδιάς και το συμβάν στο Κοτύχι... Πρόσφατα πήγε φίλη στις Πρέσπες, όπου της έκαναν βαρκάδα με κουπιά από τη μεριά της FYROM, ενώ οι ελληναράδες από δω χρησιμοποιούν βάρκα με μηχανή που καταστρέφει όλη την εμπειρία. Πάλι καλά που δεν έχουν βάλει και τζετ σκι, είμαι σίγουρος ότι κάποιος το σκέφτεται. Δίνονται λεφτά για να κονομήσουν κάποιοι έξυπνοι και μετά όλα λιμνάζουν (π.χ. ιστοσελίδα Πάρκου Αλοννήσου). Πολλοί κυνηγοί στην Πίνδο άμα δουν κανέναν λύκο τον σκοτώνουν και μετά τον πάνε σε τσοπάνους για να τους ανταμείψουν με κανένα κατσίκι... Τραγική είναι αυτή η χώρα...
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
:roll::roll::roll:
Δεν ξερω...
δεν μπορω να πω εναν προορισμο,αντι για καποιον άλλον..Κι ειναι τοσα πολλα τα μερη που θελω να παω..
Για μενα ταξιδι ζωης θα ηταν αυτο που δεν θα επρεπε να γυρισω πισω..Φυγαμε κι οπου μας παει..:)
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Οδικώς Όλη τη Λατινική Αμερική.
Αν φυσικά, είχα λιγότερα χρόνια στην καμπούρα μου,
αυτό το ταξίδι θα το ονειρευόμουν μόνο πάνω σε μια μηχανή.
 

coconut

Member
Μηνύματα
167
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
Παιδια,οταν ακουω <ταξιδι ζωης> αυτοματως το μυαλο μου παει στη σκεψη

οτι εχω να κανω ενα και μοναδικο ταξιδι.:shock:Η ζωη ολη δεν ειναι γεματη ταξιδια;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.739
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom